dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie ścienne w domy szkieletowym

    Witam,

    Mam dylemat jak ogrzewać poddasze w budynku o konstrukcji szkieletu drewnianego. Ogolnie budynek będzie dobrze zaizolwany 15cm wełny + 15cm piany pur w ściany i 30cm piany w dach. Parter będzie cały w podłogówce natomiast piętro na początku chciałem zrobić w grzejnikach ale dzisiaj mnie oświeciło, że może właśnie ogrzewanie ścienne. Przeglądając internet znalazłem rozwiązanie ścienne przy zastosowaniu suchej zabudowy gdzie rurki umieszczone sa w styro i dodatkowo są przy rurkach radiatory. Z tego względu, że ściany są już dobrze ocieplone i nie chciał bym dodatkowo dokładać styro może zamiast tych radiatorów zastosować folie aluminiową jak pod podłogówke? Ogólnie proszę o odpowiedź czy to ogrzewanie ścienne ma w ogóle sens czy też zostać przy grzejnikach?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Sucha zabudowa z ogrzewaniem ściennym. I jak oni sobie to wyobrażają ? że do radiatorów są przykręcane płyty z karton gipsu które grzeją, czy też elektryczna mata grzejna znajduje się pomiędzy styropianem a płytą KG.
    Po pierwsze to jakaś nowalijka którą ktoś opisał a nikt nie sprawdził w rzeczywistości a po drugie to jeśli już miało by tak być to z poddaszem jesteś skazany na dokładność montażu i spajania płyt której nikt wcześniej nie doświadczył, gdyż płyty pod wpływem temperatury są tak suche i ciągle pracują że o rysy i spękania prawie na każdym łączeniu nie trudno.

    Radzę porzucić ten temat i skupić się albo na kontynuacji podłogówki także na poddaszu albo iść spokojnie w grzejniki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardziej to widziałem tak ażeby cienkie rurki 8x1 przytakerować do płyty GK i aby zwiększyć przewodnictwo zalać to jakimś klejem. Nie wiem tylko jak z tym wysychaniem gipsu raczej z tym nie powinno być problemu w tym watku nikt o tym nie wspomina http://forum.muratordom.pl/showthrea...na-temperatura

  4. #4

    Domyślnie

    Z tego co można znaleźć w sieci to producenci mają już gotowe płyty gk z zatopionymi rurkami więc jakoś to musieli przebadać pod kątem także ewntualnych problemów z wysychaniem gipsu i powstawania jakiś pęknięć jeśli oczywiście w ogóle powstają. Może ktoś ma takie rozwiązanie i się wypowie. Bo takie gdybanie bez potwierdzenia w życiu codziennym jak się coś sprawuje do mnie nie przemawia.
    Ostatnio edytowane przez TAGBA ; 13-06-2016 o 17:34

  5. #5

    Domyślnie

    Mamy gotowy system suchej zabudowy oparty o rury 8x1 mm zatopione w płycie gipsowo-włókninowej o grubości 15 mm - System KAN-therm Wall suchy.
    Nasz oddział w Niemczech sprzedaje to jako standard właśnie do wykończania poddaszy w budownictwie jednorodzinnym i coraz częściej użyteczności publicznej.

    Więcej szczegółów + poradnik i cennik na stronie www - zapraszam.
    http://pl.kan-therm.com/

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Patrol76

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał TAGBA Zobacz post
    Witam,

    Mam dylemat jak ogrzewać poddasze w budynku o konstrukcji szkieletu drewnianego. Ogolnie budynek będzie dobrze zaizolwany 15cm wełny + 15cm piany pur w ściany i 30cm piany w dach. Parter będzie cały w podłogówce natomiast piętro na początku chciałem zrobić w grzejnikach ale dzisiaj mnie oświeciło, że może właśnie ogrzewanie ścienne. Przeglądając internet znalazłem rozwiązanie ścienne przy zastosowaniu suchej zabudowy gdzie rurki umieszczone sa w styro i dodatkowo są przy rurkach radiatory. Z tego względu, że ściany są już dobrze ocieplone i nie chciał bym dodatkowo dokładać styro może zamiast tych radiatorów zastosować folie aluminiową jak pod podłogówke? Ogólnie proszę o odpowiedź czy to ogrzewanie ścienne ma w ogóle sens czy też zostać przy grzejnikach?
    Polski producent 3THERMO ma gotowe grzejniki podtynkowe do montażu pod płyty GK także w skosach. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz1.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	374007

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patrol76 Zobacz post
    Polski producent 3THERMO ma gotowe grzejniki podtynkowe do montażu pod płyty GK także w skosach. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz1.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	374007
    Grzejniki i owszem pomysłowe rozwiązanie ale jest jeden szkopuł.
    Otóż przewodność płyty gipsowo kartonowej plasuje się na poziomie 0,2 - 0,3W/mK i jest troszkę większa od przewodności paneli podłogowych i porównywalna z przewodnością materiałów ściennych jakimi są np bloczki z betonu komórkowego,
    O ile więc w ogrzewaniu podłogowym możemy wykorzystywać zjawisko promieniowania i konwekcji i poprzez wielkość powierzchni zasilać obwody niską temperaturą to w ogrzewaniu ściennym znajdującym się na skosach poddasza możemy mówić już tylko o zjawisku promieniowania co wpływa na zasilanie takiego układu temperaturami trochę wyższymi wyższymi niż podłogowe.
    Poza tym mamy dostęp do 250W mocy w 1m2 takiego grzejnika więc aby uzyskać typową wartość 1300 - 1800W dla np. standardowego 24m2 pokoju musimy umieścić tam 5 - 7 takich urządzeń.

    Pomysł może i jest wart uwagi jeśli mówimy o grzejnikach tego producenta które są zatynkowane ale jeśli już miałbym zainwestować w drogi interes obłożenia swoich skosów takim wynalazkiem a moja lepsza połowa wykazywała by się aż takim wstrętem odnośnie widoku grzejników na ścianie to wolał bym użyć System KAN-therm Wall suchy. lub zwykłe grzejniki płytowe powiesić na zaizolowanej uprzednio ściance kolankowej i ukryć je na styk płytą GK co na pewno było by tańszym rozwiązaniem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-11-2016 o 15:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Patrol76

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Nie wiem czy tak drogi system jak pan zakłada? Skąd ta informacja? Jak na system ścienny?
    Mnie dodatkowo w takim pomieszczeniu (łazienka na poddaszu, 5szt + robota i inst) kosztowało to 1500zł o ile dobrze pamiętam. Znajomy płacił za cały dom coś ok 8tys (system mokry, pod tynk) czyli dokładnie tyle co proponowano mu za podłogówkę.
    Ile kosztuje 5 grzejników płytowych czy cały system w KAN? Pamiętam, że w SANHA to były ciężkie pieniądze.

  9. #9

    Domyślnie

    Koszt jednego panela z gipso-włókniny, o największym rozmiarze (2000x625 100%) i mocy (123W przy temp. zasilania 35st.C dt=5st.C) wynosi około 290 PLN netto, cena katalogowa.
    http://pl.kan-therm.com/

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patrol76 Zobacz post
    Nie wiem czy tak drogi system jak pan zakłada? Skąd ta informacja? Jak na system ścienny?
    .
    masz odpowiedź

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Koszt jednego panela z gipso-włókniny, o największym rozmiarze (2000x625 100%) i mocy (123W przy temp. zasilania 35st.C dt=5st.C) wynosi około 290 PLN netto, cena katalogowa.
    To tylko 123W !!!

    Pomieszczenie typowe 3m x 4m wysokość 2,5m dobrze izolowane jedna przegroda zewnętrzna okno nowoczesne z pakietem dwuszybowym .
    Zapotrzebowanie na moc grzejnika 1400W

    http://www.purmo.com/pl/produkty/calculator-1.htm

    Grzejnik purmo 900 x 600 ma 1450W przy zasilaniu 75*C natomiast przy 35*C jego koszt to 560 zł brutto

    Ogrzewanie podłogowe 12m2 rozstaw rur co 15cm moc podłogi przy 45*C to 140W/m2 co daje 1680W
    Całkowity koszt ogrzewania podłogowego to ok 130zł / m2 więc przy pomieszczeniu wychodzi koszt 1560zł

    Ogrzewanie ścienne 200x625 moc ok 200W przy zasilaniu max 45*C
    1600W to 8 szt paneli podtynkowych KAN-therm co daje 2400 netto
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Grzejnik to jednak nadal grzejnik, a przy parametrach jak dla ogrzewania ściennego tj. 45st. C będzie to spory klocek.
    http://pl.kan-therm.com/

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Patrol76

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ogrzewanie podłogowe 12m2 rozstaw rur co 15cm moc podłogi przy 45*C to 140W/m2 co daje 1680W
    Całkowity koszt ogrzewania podłogowego to ok 130zł / m2 więc przy pomieszczeniu wychodzi koszt 1560zł

    Ciekawe skąd taka moc w podłodze... Powiedzmy, że miał Pan na myśli rurkę fi12. Moc z 1mb przy zasileniu 45st to ok 12W. Przy rozstawie co 15cm zakładam, że nie nawlecze się jej więcej jak 7mb na 1m2. 7m x 12W to max 84W/1m2 Aby osiągnąć wskazaną przez pana moc trzeba byłoby polać posadzkę wodą i dmuchać na nią wentylatorem
    Jednak nie ma co porównywać ogrzewania podłogowego ze ściennym. Przy podłogowym to tak jak przy zwykłym grzejniku transmisja energii cieplnej biegnie od posadzki w kierunku zimnej ściany zewnętrznej. A więc ogrzane powietrze odda swoją wilgoć do zimnej ściany zewnętrznej. Podnosi wilgotność ścian i osusza wilgoć w pomieszczeniu. Tylko ogrzewanie ścienne odwraca ten proces, dlatego warto wydać więcej.

    W przypadku grzejnika wiszącego, to zasilanie go parametrem 45st w ogóle nie ma sensu. Ponieważ różnica temperatury otoczenia i grzejnika jest za niska do wywołania ssania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony