dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26

Temat: Pompa ciep?a

  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Jestem zainteresowany zakupem pompy ciepła NEURATHERM, zwycięzcy konkursu PRODUKT ROKU 2001 w kategorii "Materiały instalacyjne". Proszę o podanie adresu dystrybutorów lub przedstawicieli producenta w Polsce

  2. #2

    Domyślnie

    Informacje na ten temat znajdziesz na stronie http://www.climakomfort.pl
    Pozdrawiam

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Dane na tej stronie to jakieś pobożne życzenia , jeszcze nie widziałem żeby ktoś uzyskał z wymiennika gruntowego poziomego temperaturę odparowania +10stC , ja mam wymiennik pionowy ( ok 24 mkw powierzchni wymiany ciepła ) i temperaturę odparowania -1 -2 stC , i wydaje mi się że to już dobry wynik.
    Piotrek

  4. #4

    Domyślnie

    o pompach ciepła jest napisane na stronie http://www.biawar.com.pl - dość dobrze opisano sposób ich działania
    Pozdrowienia
    Agnicha

  5. #5

    Domyślnie

    Jaki jest rzeczywisty koszt eksploatacji takiej pompy (z doświadzcenia)? Czy oprócz pompy ciepła należy mieć inne źródło ciepła?

  6. #6

    Domyślnie

    W jednym z konkurencyjnych dla Muratora czasopism pisano w zeszłym roku o pompach ciepła, m.in. w kontekście kosztów ich eksploatacji. Wyszło, że dla nowobudowanego, ciepłego domu jest to rozwiązanie absolutnie nieopłacalne. Koszt pompy i instalacji (mniej więcej 40k zł) nie zwraca się po kilkudziesięciu latach i jest większy nawet od ogrzewania elektrycznego.

  7. #7

    Domyślnie

    Jak wszystkich alternatywnych źródeł energii cieplnej. Ceny tych "nowinek" w Polsce są horrendalnie wysokie. A państwo nie ma zamiaru ich dotować (jak w Niemczech podobno). Są traktowane jak luksus, jak powiedzmy klimatyzator czyli popularna pompa ciepła powietrze- powietrze. Dopóki koszt instalacji pompy ciepłaa nie bedzie porównywalny do cen nowoczesnych kotłów, ich stosowanie bedzie opłacalne tylko dla idei - ochrona srodowiska.

  8. #8

    Domyślnie

    Ich wysoka cena to także efekt ich małej popularności wśród budujących. Alternatywne źródła ciepła są rzeczywiście słabo przez decydentów reklamowane (przynajmniej reklamowane, bo dotacje to u nas chyba rzecz nierealna). Mało jest też dobrych wykonawców tych instalacji. Mnie osobiście pasjonuje temat ogrzewania powietrznego połaczonego z wentylacją. Byłem na targach budowlanych i mało kto potrafił mi coś konkretnego na ten temat powiedzieć. Brak doświadczeń, brak dobrych projektantów, itd.

  9. #9

    Domyślnie

    Do niedawna byłem zafascynowany tą technologią i zdziwiony że u nas się to "nie przyjmuje". Przeciez łączy w sobie wentylacje z ogrzewaniem, co w dzisiaj budowanych szczelnych domach jest superważne. Po kilku latach zainteresowania wyszło mi że systemy ogrzewania powietrznego wymagają : profesjonalizmu w projektowaniu!!! i wykonastwie!!! Co nieco znają sie na tym firmy zakładające klimatyzacje. Ja miałem kontakt z kilkoma firmami AQUACLIM z Kielc, HEATEC z Krakowa (ogrzewanie nadmuchowe na bazie kotłów amerykańskich), KOSS z Warszawy (rekuperatory) Wyszło mi że jest kilka problemów: wyciszenie szumów , filtrowanie kurzu spore średnice rozprowadzeń ( jak ktoś nie przewidział na etapie projektu to potem trudno zmieścic w odróznienniu do rurek miedzianych wodnych). Temat ciekawy a nie ma odważnych którzy by "eksperymentowali" na własnym domu. Dla profesjonalnych firm to drobiażdżek.

  10. #10

    Domyślnie

    C.C., znajdź sobie i poczytaj wątek "ogrzewanie powietrzne". We mnie tchnął nieco optymizmu. Projektanta już chyba namierzyłem, a to podstawa, większy problem to c.w.u., nie miałem czasu poszperać, ale na pewno jest gdzieś i na to sposób. A mi się marzy taki domek, w którym ciepło do tego ogrzewania pochodzi z pompy ciepła, na dachu kolektory, obok mały wiatraczek a Ty sobie siedzisz przed TV, oglądasz jakieś wiadomości o kolejnych podwyżkach cen energii i śmiejesz się tylko z tego. Ech, pomarzyć...

  11. #11

    Domyślnie

    Sorry, pomyliło mi się, ten optymizm to w wątku "ogrzewanie nadmuchowe" się znajduje.

  12. #12

    Domyślnie

    Kochani, kto z Was mieszka w domu z pompą i potrafi os powiedzieć: komfort, regulacja, koszty?
    pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    ryniu- zwłaszcza doświadczenie Jacka_o jest wartościowe: system działa i jest ok. Ja zrezygnowałem z takiego ogrzewania u siebie nie dlatego że nie eksperymentowałbym ale, nie miałewm wyboru. Gazu sieciowego nie mam, na zbiornik nie mam miejsca, a olejowe jest wskazane do dużych domów. Klimatyzacja powietrze-powietrze wychodziła drogo. Miałem wybór węglowe lub kominkowe, wybrałem kominkowe. Jako sterowalne załozyłem elektryczne konwektory i kable podłogowe w łazienkach. Gdybym budował od początku w innym miejscu i według "swojego" projektu, bez wachania zakładałbym ogrzewanie nadmuchowe. Pozdrowienia.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja będę "drążył temat", ale chcę im wyżej podnieść poprzeczkę: nadmuch albo z pieca albo z kominka (przestawialny), do tego rekuperator, uzupełnione też elektrycznym. Mam znajomego automatyka, poradzę się jak zrobić sterowanie wentylatorem z kominka. Jak tylko będą jakieś efekty, natychmiast dam znać na forum. Ale czuję, że to się uda, bo, na logikę, dlaczego nie miałoby, na świecie to funkcjonuje.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-03-26 13:17, EM wrote:
    Kochani, kto z Was mieszka w domu z pompą i potrafi os powiedzieć: komfort, regulacja, koszty?
    pozdrawiam
    ja mieszkam w domu z pompa ciepła , dodatkowo sam wykonałem wszystkie instalacje , i oglądałem inne wykonane przez renomowane firmy , działajace troche gorzej od mojej , nawet jednej osobie pomogłem "wyprostować" instalację z pompą ciepła( jest gdzies o tym wątek na forum , szkoda tylko że nie ma tam wzmianki o mnie ) , generalnie oprócz faktu że pompa ciepła to urządzenie dosyć drogie , duze koszty wykonania i uruchomienia instalacji , to jeszcze zachowujące się trochę inaczej niż inne źródła ciepła , dla osób które poznały ich specyfikę jest to bardzo dobrze pracujące urządzenie ( ja ze swojej jestem zadowolony ) .Specyfika uzytkowania pomy ciepła jest na tyle skomlikowana że nie da się tego streścić w kilku zdaniach ,może gdybym miał jakieś miejsce na stronę www to bym zamieścił tam moje doświadczenia z pompą ciepła . Generalnie chyba murator też nie wie o co w tym wszystkim chodzi gdyż publikuje zdawkowe artykuły które zniechęcają potencjalnych klientów .według mnie największy problem leży w sprawności we wszystkich wyliczeniach podawana jest sztywna wartość a właśnie sprawność pompy ciepła silnie zależy od różnicy temperatur , żeby w pełni ocenić zyski wynikające z zastosowania pompy ciepła należałoby określić sprawność w całym sezonie grzewczym praktycznie godzina po godzinie . Producenci którzy chcą szybko zaistnieć na rynku podają sprawności przy temperaturach niemożliwych do uzyskania podczas normalnej eksploatacji w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

    co do w/w pytań komfort jest bardzo duży , mam w całm domu ogrzewanie podłogowe , w domu jest ciepło 18-19 stC ( przy ogrzewaniu podłogowym to dużo ), regulacja jest automatyczna ( regulator pogodowy ) pewnym problemem jest duża bezwładność , i brak nadwyżki mocy na zmianę temperatury ,( problem nigdzie nie poruszany , tak jakby nie istniał , ale ja to u siebie zauważyłem . Chodzi o to że w nowych publikacjach -także w muratorze podają że moc źródla ciepła powinna byc taka jak moc obliczeniowa , oczywiście w warunkach ustalonych tak jest ,np. jesli na zewnątrz jest -20 stC źródlo mocy chodzi na max i jest ok , ale jeśli występują gwałtowne zmiany temperatury np z 0 spada d0 -10 stC to źródło grzeje na max przez jakiś czas aż do ustabilizowania się temperatury wewnątrz , gdy na zewnątrz jest -10 stC źródło w stanie ustalonym daje 75% mocy obliczeniowej , 25 % nadwyżki pobierane jest na zmianę temperatury , gdy na zewnątrz temp. spadnie do -20stC to źródło grzeje na max ale jest to moc potrzebna na ogrzewanie w stanie ustalonym , natomiast brakuje mocy na zmianę temperatury i tu jest problem.

    co do kosztów , po pierwszej zimie kosztów ogrzewania nie podam bo dom był jeszcze mokry i wysychał , więc zużycie było większe , myślę że w następną zimę będzie mniejsze.

    pompa ciepła kosztowała ok 12,5 tys ( 11kW mocy cieplnej 50/0stC) pompka dolnegoźródła do glikolu 1,2 tys zł , wiercenia studni dla wymiennika ( 5 otworów po 30 m) 3,7 tys zł , rury wymiennika ok 2,5 tys zł , resztę zrobiłem sam
    Piotrek

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Super. Jesteś pierwszy, który się na tym zna. No i najważniejsze że wszystko sam wykonałeś. Napisz jaka jest temperatura glikolu a jaka temperatura wody, którą zasilasz podłogówkę. Chodzi mi o wartości skrajne i średnie.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    temperatura glikolu wychodzącego z wymiennika ciepła i wchodzącego w grunt to -3stC( w największe mrozy ) powrót jest o ok 5 stC cieplejszy , na początku sezonu grzewczego było 0-1 stC. temperatura wody na wyjściu wymiennika grzejącego ( woda wchdząca w podłogówkę ) na poczatku sezonu to +28 stC , w największe mrozy +39 stC , jest to temperatura wyłączenia (przy tej wartości pompa ciepła się wyłącza ), temperatura włączenia jest o 6 stC niższa , niestety posiadany sterownik pogodowy nie ma możliwości ustawienia różnej histerezy przy różnych temeperaturach zewnętrznych a z moich doświadczeń histereza przy temp zewn.+10 stC powinna być większa , a przy temp zewn.-20 stC mniejsza ( wpływa to korzystnie na pracę pompy ciepła ) , niestety producent sterownika mnie "olał" gdyż wysłałem maila do nich na ten temat i nie dostałem żadnej odpowiedzi. Podczas grzania CWU temperatura w obiegu grzejacym dochodzi do 58-60stC ( 60 to max przy którym pompa ciepła przechodzi w stan awaryjny )natomiast woda w zbiorniku CWU dochodzi do 46 stC , z moich obserwacji wynika że w zbiorniku wężownica jest trochę mała ma 1.3 m2 , ( choć producent pompy ciepła kiedyś mnie zapewniał że wystarczy 1.0 m2 ) ale w sumie nie jest to dużym problemem , przy ustawieniu małej histerezy CWU nie występują stany awaryjne związane z przekroczeniem max tem.górnego źródła.

    Piotrek

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Te dane, które podajesz są pozytywne. Ja się obawiałem, że będzie dużo gorzej z temperaturą glikolu powracającego z gruntu. Myślałem, że ziemia trochę bardziej zziębnie. Ale to co piszesz o mocy pompy ciepła odnosi się chyba też do zwykłych kotłów na gaz czy olej jeśli są dobrane dokładnie do zapotrzebowania na ciepło budynku. Może winne małej dynamice jest ogrzewanie podłogowe, które ma dużą bezwładność. Swoją drogą cała twoja instalacja była tania. Miałeś duże rabaty, czy kupowałeś okazjonalnie polską pompę. Jak pytałem o ceny pomp to bez montażu i odwiertów wszystkie części kosztowały ok. 30 tys.

  19. #19

    Domyślnie

    Kupiłem pompę ciepła bezpośrednio u producenta ( Secespol).Mimo że ceny są sztywne możesz się trochę potargować ( jak potrafisz ) dodatkowo w cenie urzadzenia miałem transport gratis ( z Gdańska do Grodziska Mazowieckiego to kawałek drogi ) . Co prawda przy sprzedaży mieli trochę obiekcji czy uda mi sie to wszystko uruchomić , ale ustaliłem że sam biorę na siebie odpowiedzialność za uruchomienie i pracę urządzenia ( ja odpowiadam za prawidłowe poziomy temperatur na wlocie i wylocie wymienników , natomiast producent odpowiada za prawidłową pracę agregatu i sterownika ).

    Tak wogóle to większość droższych elementów instalacji C.O. i C.W.U. ( zasobnik C.W.U., pompa ciepła, kolektory słoneczne )kupiłem korespondencyjnie przez internet i telefonicznie

    Piotrek

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gebo7

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    3

    Domyślnie

    Panowie/panie jestem uczniem V klasy technikum budowlanego i pisze prace dyplomowa dotyczaca pomp ciepla bylbym wdzieczny gdyby panowie/panie podzielili sie ze mna wiedza dotyczaca tej metody ogrzewania


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony