dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 55 z 60
Pokaż wyniki od 1.081 do 1.100 z 1194
  1. #1081
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar chilli banana
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    610

    Domyślnie

    Daniel, dużo ciekawych informacji w twoim poście
    może faktycznie sprawdź dopłaty (jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś) - kuzynka, jak i kuzyn dostali dofinansowanie pod koniec wakacji i wyszły im śmieszne pieniądze za całą instalację

  2. #1082

    Domyślnie

    Cytat Napisał pepik8 Zobacz post
    Są jakieś dopłaty teraz w ramach programu "Mój prąd" http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/ i odliczenie od podatku, pod warunkiem, że masz fakturę za montaż.
    Tu jeszcze muszę się upewnić, ale moim zdaniem definicja kosztów kwalifikowanych "zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji objętych
    przedsięwzięciem" nie oznacza, że faktura musi być na każdy z wymienionych. W moim przypadku już zama faktura z a moduły przekroczy 10tyś i to wystarczy aby otrzymać te 5tyś dopłaty.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  3. #1083

    Domyślnie

    Zacznę od tego na czym chciałbym oprzeć swoją instalację.
    Moduły PV - tu raczej nie mam obaw. Jest ogromny wybór chińskich producentów produkujących moduły na ogromną skalę co wyklucza metody mocno chałupnicze.
    Bloomberg utworzył corocznie aktualizowana listę producentów modułów Tier-1. Pierwszy przedstawiciel, który się u mnie pojawił mocno się podniecał, że proponowane przez niego moduły są super, bo firma je produkująca jest na tej liście. Jednak jak już doczytamy to na tą listę nie trafiają producenci dlatego, że ich moduły są lepsze od innych Znaczy tylko, że producent miał odpowiednio wysoki wolumen sprzedaży, brał udział w dużych projektach itd. To znaczy tylko że jest to firma godna zaufania dla banków jako kredytobiorca. Nie mniej jednak jest to jakiś wyznacznik i jakaś firma z siedzibą w stodole tam nie trafi.
    Nie liczę też na realizację gwarancji producenta. W zasadzie byłoby to trudne u każdego producenta. Jest niby 25 lat gwarancji na utratę wydajności poniżej 20%, ale żeby to udowodnić to trzeba zrobić certyfikowane badanie modułu. W Polsce aktualnie robi takie tylko PAN i koszt to ponad 1000zł. Wyjątkiem jest podobno polski Bruk-Bet, bo może sam przebadać swój reklamowany gwarancyjnie moduł.
    Jest jednak sporo materiałów m.in na YT gdzie sprawdzają wydajność starych modułów i utrata jest ok 0,5% rocznie.

    Na tą chwilę skłaniam się do modułów firmy CSUN (China Sunenergy). Producent średniej wielkości. Jako jedyny ma swoją fabrykę w EU (Turcja) i swojego czasu zdążył być już na giełdzie NASDAQ liście Tier-1, jak i zaliczyć problemy z płynnością finansową
    Można kupić moduły mono 305W za 440zł, co jak na nowy towar jest rewelacyjną ceną.
    CSUN 305-60m

    Inwerter - Tu mamy dwie szkoły. Jedni stawiają na markowe rozwiązania np Fronius czy SolarEdge, a inni w imię zasady skoro nie widać różnicy to po co przepłacać wybierają chińskie sprzętu Np Fronius da 5lat gwarancji na całość lub 7 na podzespoły + Ty płacisz za robociznę. Ja póki co celuję w chińskiego Solar Sofar z gwarancją producenta 10 lat. Gdzieś przeczytałem, że Sofar ma wykupione gwarancje bankowe na utrzymanie swoich zobowiązań gwarancyjnych na jakimś amerykańskim funduszu, ale nie mogę teraz znaleźć źródła. Gdybym miał bardziej skomplikowany dach lub jakieś cienie od anten/kominów to rozważałbym SolarEdge, gdzie mikroinwerter jest montowany przy każdym panelu. Dzięki temu unikamy największej wady klasycznych systemów - każdy moduł działa z taką mocą jak najsłabszy w całym łańcuchu (stringu). Gdy np przyklei się liść czy ptak zrobi dużą kupę na jeden moduł to spada moc całej instalacji. SE i jego mikroinwertery sterują niezależnie każdym modułem. Można obejrzeć jak to działa tu https://monitoringpublic.solaredge.c...c?locale=pl_PL Drugi plus poza monitoringiem indywidualnych paneli to opcja ograniczenia napięcia do bezpiecznego 1V na każdym module w razie jakiegoś wypadku/pożaru i konieczności wejścia na dach.

    Generalnie firmy w branży PV udzielają gwarancji często na okres dłuższy niż same istnieją W dodatku nawet najwięksi europejscy gracze plajtują np ABB czy SolarWorld.


    Osprzęt el.- przewody, zabezpieczenia itp to już się jakoś ogarnie. Nic tam trudnego nie ma. Najprawdopodobniej zepnę to tak:
    wszystkie moduły szeregowo w jeden łańcuch czyli dwa kabelki wciągam z dachu do pom.gosp. > mała rozdzielnica z ogranicznikiem przepięć dla DC + bezpieczniki topikowe , wyłącznik izolacyjny > inwerter > rozdzielnica zawierająca wyłącznik izolacyjny > ogranicznik przepięć AC (już mam) > wpinamy się pomiędzy licznik, a instalacje domu

    Elementy montażowe - mam u siebie blachę z rąbkiem stojącym i w tym przypadku można zastosować dedykowane uchwyty i nie trzeba wtedy dziurawić poszycia.

    Nie jest to tani system i najprawdopodobniej zamówię jakiś odpowiednik bezpośrednio z Chin. Na razie wstępne oferty cenowe wyglądają bardzo obiecująco.

    W kwestii kosztów...
    Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i wydam na instalację te 20tyś to 5tyś odzyskam z dofinansowania i od pozostałych 15tyś (może jeszcze dofinsowanie mój prąd zwolnią z opodatkowania, zobaczymy...) jeszcze odliczę przy rozliczaniu PITu (ulga termomodernizacyjna) i odzyskam kolejne 2700. Wtedy PV kosztowałoby mnie 12300pln
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 08-09-2019 o 20:37
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  4. #1084
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Niezły plan.

  5. #1085

    Domyślnie

    Dobry plan, jak na samoroba przystało, ale organizator nie zostawia pola do popisu.
    http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/pytan...i-/page,1.html
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pio.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	434397

    edit
    Tak apropo, te 1400 pod klucz to aktualne?
    Ostatnio edytowane przez pepik8 ; 09-09-2019 o 08:02

  6. #1086

    Domyślnie

    Cytat Napisał pepik8 Zobacz post
    Dobry plan, jak na samoroba przystało, ale organizator nie zostawia pola do popisu.
    http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/pytan...i-/page,1.html
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pio.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	434397

    edit
    Tak apropo, te 1400 pod klucz to aktualne?
    No niefajnie...
    Czego można się dowiedzieć z powyższego Q&A:
    1) Nie może być wykonywany montaż instalacji siłami własnymi (nawet jeśli posiada się odpowiednie uprawnienia).
    2) Do wniosku należy dołączyć kopie faktury za dostawę i montaż instalacji.
    Trzeba znów kombinować. Czyli jak to w Polsce ...

    1400 pod klucz - aktualne na dzień podsumowania kosztów mojej budowy czyli lipiec 2018. Wszystkie ceny starałem się zamieścić w tym dzienniku to chętny porówna z obecnymi i wyciągnie wnioski.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  7. #1087

    Domyślnie

    PV nadal w fazie projektu. Póki co udało mi się pozyskać konsultanta z branży PV co rozwiąże mój problem z powyższego postu

    Toczą się oczywiście jakieś wątki poboczne
    Dzisiaj napiszę o kostce na podjeździe. Generalnie nie robię zgodnie ze sztuką. Podbudowa powinna być z zagęszczonej pospółki, żwiru czy gruzu. Na to wyrównująca warstwa niezagęszczonego piasku. Na to kostka i ubijanie/wyrównywanie zagęszczarką płytową. U mnie po zebraniu humusu wrzucony był piach.Potem warstwa łupka granitowego, warstwa grysu, warstwa grysu i zagęszczone skoczkiem. Jednak nie wyszło to równo i wyrównująca warstwa wierzchniego piasku ma 1-5cm. Nie dysponuję też zagęszczarką. Postanowiłem zagęścić od razu moją warstwę wyrównującą. Jest cienka to uznałem, że wystarczy samo intensywne tupanie Zobaczymy co z tego będzie.

    Powyższe dotyczyło podjazdu, ale.... Jak już miałem kilkadziesiąt ton grysu i wydawało mi się, że jeszcze go zostanie to upychałem go gdzie się dało m.in pod garaż. Teraz się okazało, że nie starczy go na spory kawałek obok podjazdu. Teraz w tym miejscu muszę też położyć kostkę.
    No to od korytuję szpadlem i wrzucam resztki łupka granitowego z czasów budowania ogrodzenia i zasypuję piachem.


    Jak wspomniałem nie mam zagęszczarki, ale nie planuję w tym miejscu intensywnego ruchu pojazdów no to zagęszczam tym co mam, czyli jeżdźę po tym w tą i z powrotem prawie 2-tonowym autem i dalej postępuję jak z podjazdem.

    Kostka (KostBet Monte Carlo) jest w 4 wymiarach 30x20, 40x20, 50x20 i 60x20. Ze względu na większy od standardu format ma grubość 8cm. Pomyślałem, że ze względu na moją kulawą podbudowę to może i lepiej Kolor antracyt. to jest tzw "melanż" czyli jest tak jakby łaciata co w założeniu ma pozwolić uniknąć widoku plam, zabrudzeń, wykwitów itp. W salonie wyglądała tak:


    Nie dotarła w piątek, tylko w sobotę i dobrałem się do niej dopiero przed 19tą stąd fotki po ciemku. Od razu ułożyłem kilka metrów...
    Zamówiłem chyba 62m2 i przywieźli chyba 8 palet. Zgodnie ze sztuką mieszam biorąc z kilku palet/warstw jednocześnie.


    Tu już widać układanie. Nie są idealnie równej grubości. Szczególnie ten najmniejszy format ma często 7,8mm i wtedy podsypuje deko piasku. jak któraś wyraźnie odstaje to dobijam gumowym młotkiem.




    Jedną sztukę już ciąłem po długości 60cm tarczą diamentową i powiem Wam, że pierońsko ciężko idzie. Muszę tak kombinować, żeby docinek było jak najmniej.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  8. #1088

    Domyślnie

    Masz jakiś patent jak równać warstwy pod podjazd? Czeka nas to chyba w przyszłym roku, tj. na pewno taras, nie wiem czy na podjazd starczy zasobów.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  9. #1089

    Domyślnie

    Ja podbudowę równałem tylko tak na oko i specjalnie równo nie wyszło. Na długości 7m sprawdzałem sznurkiem pomiędzy poziomem wjazdu do garażu, a wylanuym progiem pod bramą. Wyrównującą warstwę piasku wyrównuję ściągając łatą po rurkach.

    Moje stanowisko cięcia kostki. Akurat tu docinanie pod studzienkę.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  10. #1090

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Kanaliza klasycznie pod płytą. Styropian na płycie pozwala na możliwość zmiany planów co do posadowienia chociażby sanitariatów. Inny powód to fakt, że nie wydaje mi się, by samorób był w stanie zrobić płytę na tyle równą, żeby nie trzeba było dużo poprawiać. Zeszło z tym sporo roboczogodzin. Kolejny powód to ekonomia - 10cm XPS pod płytą i EPS80/EPS100 pod wylewkę to rozsądna opcja.


    Wiem, że PEX to nazwa ogólna. Tak jak moja wiedza w temacie rur. Tacy jak ja określają tym mianem rurę z płaszczem alu.
    Nie napisałem, że moje rury PERT były najdroższe. Mam rury Kan-Therm PE-RT i z pewnością nie są "najtańsze spośród wszystkich". Gdy kupowałem były droższe od PEXa Kantherm-a.



    A teraz potrzebuję pomysłu jak obsadzić solidnie i stabilnie "kranik" z wodą do ogrodu na elewacji. Stan na dzisiaj to wystająca spod płyty wspomniana wyżej niebieska rurka mogę wydłubać rowek w burcie płyty i dziurę w styro na elewacji. Tylko jak zamontować stabilnie kran ogrodowy na końcu 25cm rurki (grubość styro na elewacji).
    Może jakieś skrzynki w gruncie?


    edit:
    znalazłem jeszcze coś takiego(otwieramy i wpinamy wąż) za niecałe 100pln:


    lub takiego (w środku 10m węża) za ponad 200pln
    Dzień dobry,
    chciałam zapytać jakie w końcu zastosowałeś rozwiązanie z kranami na elewacji? W przyszłym tygodniu zaczynamy elewację, a mamy dwa krany na zewnątrz i zastanawiam się w jaki sposób je zamontować.

  11. #1091

    Domyślnie

    Witam

    Z braku pomysłu na osadzenie sztywne kraników w elewacji zrezygnowałem z tego pomysłu. Od strony ogrodu zamontowałem kranik w podstawie tarasu:


    A od strony garażu będzie ten wąż spiralny w obudowie montowany w gruncie Gardena widoczny na ostatnim foto z cytowanego posta. Kupiłem na alle.. (nie nowy) i czeka na zamontowanie. Podlacze tam chyba wodę ze zmiękczacze, głównie do mycia auta. Mam też wyprowadzoną wodę i kanalize w garażu i tam planuje też jakaś umywalkę. Fajnie byłoby coś trafić z nierdzewki.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  12. #1092

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia. Fajne rozwiązanie, ale ja mam już wyprowadzenia zrobione na ścianie garażu i od strony ogrodu, więc potrzebuję jakiegoś sposobu na osadzenie kranów w elewacji i niestety nie mogę znaleźć dobrego rozwiązania.

  13. #1093
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Ja drugi raz bym kranu na elewacji nie robił....wiecznie uwalona elewacja, kran już pokrył się rdzą, zaciek się robi...

    Jak nie masz jeszcze styro zjedz rurami na dół i daj studzienkę.

    Jak zostaniesz przy tej elewacji - ja przy kranie dawałem XPSa by kran się nie ruszał.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  14. #1094

    Domyślnie

    Dzięki uciu. Właśnie w przyszłym tygodniu zaczynamy elewację i jeszcze mogę coś zrobić. Też chciałam zejść na dół i dać studzienkę, tylko zastanawiam się nad optymalną wysokością. Najlepiej, żeby się nie trzeba było schylać i swobodnie coś móc podstawić pod kran. Czy raczej w ogóle w elewacji nie robić? Tylko, że nie wiem wówczas jak to powinno wyglądać.
    Masz jakieś zdjęcia montażu kranu z XPS?

  15. #1095
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Dopłaty do PV to jak zwykle dotacje dla banków.
    Jeżeli pójdziesz w samoróbstwo i gotówkę to nici z dopłat. Pozostaje tylko PIT
    W kwietniu przerobiłem temat i zamontowałem 5 kW na dachu skierowanym na południowy-zachód ( ze wskazaniem na zachód )

  16. #1096

    Domyślnie

    No bo u nas to nigdy nic żeby dla Kowalskiego lepiej było, niby programy porobione a żeby coś dostać to trzeba się nieźle nagimnastykować...

    Tak z ciekawości to jaki wyszedł Ci końcowy rachunek za te 5kW i na jakich podzespołach??

  17. #1097
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Bystry w tych tematach nie jestem ale z pamięci mam panele 360 w resztę muszę sprawdzić w dokumentach i do dzisiaj produkcja jest 3840.
    Od 5 kwietnia
    zapłaciłem brutto z vat 8 % 20300

  18. #1098
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    Jeżeli pójdziesz w samoróbstwo i gotówkę to nici z dopłat. Pozostaje tylko PIT
    możesz to rozwinąć ? dlaczego nie za gotówkę ? Wiem że nie można zrobić samemu bo musisz mieć fakturę na całość z robocizną - ale umówmy się to nie problem jezeli kupisz wszystko w jednym miejscu i oni zajmują się też montażem.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  19. #1099

    Domyślnie

    A ja nieświadom zrobiłem kran na elewacji. W sumie to dobrze, że o tym mowa, trzeba wodę z niego zlać lada dzień bo już w niedzielę w nocy ma być koło zera
    Kran osądziłem na klej do styropianu z wora, trzyma mocno. Od czoła klej/siatka/klej a na to deska greinplas (będzie) mam nadzieję, że lazur z deski się nie zmyje. Jeśli tak to przykleję jakieś wielkoformatowe płytki (jedna, max dwie wystarczą).

    Pozdrawiam
    Karol

  20. #1100

    Domyślnie

    Cytat Napisał WiolciaO Zobacz post
    Dzięki uciu. Właśnie w przyszłym tygodniu zaczynamy elewację i jeszcze mogę coś zrobić. Też chciałam zejść na dół i dać studzienkę, tylko zastanawiam się nad optymalną wysokością. Najlepiej, żeby się nie trzeba było schylać i swobodnie coś móc podstawić pod kran. Czy raczej w ogóle w elewacji nie robić? Tylko, że nie wiem wówczas jak to powinno wyglądać.
    Masz jakieś zdjęcia montażu kranu z XPS?
    Wiolcia. Jak masz możliwość, to wodę zewnętrzną zrób poza domem. Ja sobie wyprowadziłam dwie rury na wodę ogrodową poza budynek (jedna z przodu budynku przy planowanym podjeździe, druga z tyłu, obie oddalone ok 8m od domu.

    Nie mam lepszego zdjęcia, ale na poniższym, zaznaczyłam na czerwono, gdzie mam wodę ogrodową z tyłu domu:



    Na razie niebieska rura, zakończona zaworem, przymocowana jest do kija, który robi za stojak

    Docelowo planuję coś w tym stylu:








    Ps. Pozdrawiam właściciela wątku Podglądam z zaciekawieniem i podziwiam pracę oraz jej efekty.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03889b.jpg
Wyświetleń:	1262
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	435471   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kran-ogrodowy-punkt-poboru-wody-hydrant-natura-krakow-448539217.jpg
Wyświetleń:	1264
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	435472   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kran-ogrodowy-punkt-poboru-wody-hydrant-natura-malopolskie-krakow-448539242.jpg
Wyświetleń:	1261
Rozmiar:	45,9 KB
ID:	435473   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kran-ogrodowy-kamien-naturalny-486736461.jpg
Wyświetleń:	1257
Rozmiar:	60,0 KB
ID:	435474  
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

Strona 55 z 60

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony