dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 60
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1194
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Taaa... Łódź podwodną i samolot zbudowano bez komputera, a do płyty fundamentowej jest konieczny? Poza tym są darmowe programy, a nawet te komercyjne można kupić za 2-3 tysiące.

    Wyląduj tym egiem inżynierze fachowcu.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Pewnie to ten co najdroższą ofertę dał Poza tym:

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Taaa... Łódź podwodną i samolot zbudowano bez komputera, a do płyty fundamentowej jest konieczny?.
    Prawda w 100%

  3. #23

    Domyślnie



    dzisiaj podpisuję akt notarialny, a projektant adaptujący mówi, że chyba nie zdąży złożyć wniosku o PnB przed urlopem ergo w wakacje nie wystartuję z budową :/
    Zastanawiam się ile mogę zrobić przed uzyskaniem PnB. Myślałem, żeby zrobić całą płytę bez wylania betonu

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Nic nie możesz. I nic nie rób bo wstrzymają budowę i zaczniesz w 2017

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Prace ziemne można robić. Rozłożenie styropianu to w sumie jeszcze nie budowa, bo nie jest to stale związane z gruntem. Niemniej jednak będzie tam padał deszcz i wszystko się poniszczy, więc nie wiem czy warto.
    Ile tego urlopu ma ten projektant i kiedy to będzie? Od złożenia wniosku do nieprawomocnej decyzji mija tydzień.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Wbicie tyki do wyznaczenia posadowienia budynku to już są prace budowlane. Znam kilka budów i to nie małych gdzie kuli fundamenty bo też im się spieszyło. Zasypanie nic nie dało.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    dzisiaj podpisuję akt notarialny, a projektant adaptujący mówi, że chyba nie zdąży złożyć wniosku o PnB przed urlopem ergo w wakacje nie wystartuję z budową :/
    Weź od niego projekty i sam jedź złożyć wniosek, przecież to żadna filozofia. No chyba, że się jeszcze z dokumentacją nie wyrobił?

    Koszty tradycyjnych fundamentów masz grubo przesadzone, w tej cenie to ja mam fundamenty ze ścianami z ytonga ale zdecydowany jesteś na płytę, więc nie ma co się grzebać w szczegółach.

    Nie ryzykowałabym rozpoczęcia budowy bez zezwolenia wszystkich świętych, teraz w starostwach zaczyna się okres urlopowy i wszystko idzie w wolnym tempie, do tego nie wiadomo czy się urzędnikowi nie zachce dodatkowych zaświadczeń lub wyjaśnień. Ja miałam budować w zeszłym roku, po wszystkich perypetiach PnB dostałam w styczniu br.
    Tak czy siak, powodzenia!
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  8. #28

    Domyślnie

    Gratuluję odwagi i będę tu zaglądał z ogromną ciekawością, bo mam w głowie podobne założenia do Ciebie, choć ja pewnie zdecyduje się na zwykły fundament z uwagi na większą możliwość etapowania prac, a straty ciepła do gruntu spróbuję zniwelować na ociepleniu ścian i dachu.

    Pytanie 1.: Ile masz rdzeni żelbetowych na dłuższej ścianie? czy w ogóle są?

    Pozdrawiam

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Taaa... Łódź podwodną i samolot zbudowano bez komputera, a do płyty fundamentowej jest konieczny? Poza tym są darmowe programy, a nawet te komercyjne można kupić za 2-3 tysiące.

    Wyląduj tym egiem inżynierze fachowcu.
    Zbuduj "dobry" czyli zarazem wytrzymaly i ekonomiczny samolot w dziejszych czasach bez zaawansowanych i drogich programow do mesu to Cie ozloca...

    A darmowe programy to sa darmowe glownie do zastosowan niekomercyjnych

    end of topic

  10. #30

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie i cenne uwagi.

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Weź od niego projekty i sam jedź złożyć wniosek, przecież to żadna filozofia. No chyba, że się jeszcze z dokumentacją nie wyrobił?
    Projektant teraz jeszcze adaptuje projekt. Robię sporo zmian.

    Koszty tradycyjnych fundamentów masz grubo przesadzone, w tej cenie to ja mam fundamenty ze ścianami z ytonga ale zdecydowany jesteś na płytę, więc nie ma co się grzebać w szczegółach.
    Sam patrzę na te koszty i kilka tysięcy to jest spora różnica. Za płytą przemawia ciągłość izolacji i szybkość wykonania. Wciąż się waham.


    Pytanie 1.: Ile masz rdzeni żelbetowych na dłuższej ścianie? czy w ogóle są?
    Nie mam rdzeni w projekcie.

    Moje pytanie:
    W pokojach dzieciaków (powierzchnia ok 13m3 od strony pd-wsch) planuję robić okno o wymiarach 1000x2350 (w świetle otworu). Mam obawy że będzie dość ciemno. Co sądzicie?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Sam patrzę na te koszty i kilka tysięcy to jest spora różnica. Za płytą przemawia ciągłość izolacji i szybkość wykonania. Wciąż się waham.
    Czy ciągłość izolacji jest wartością samą w sobie? Na ile można ją wycenić?
    Grzanie gazem w ciągu ostatniej zimy kosztowało nas mniej niż 1000 zł. Według OZC straty przez podłogę na gruncie to mniej niż 20%.
    Ile złotych rocznie da Ci ciągłość izolacji, a ile będzie kosztować na początku? Na tym oparłbym wybór.

    Nie chcę Cię przekonywać, bo na forum napisano już wszystko w temacie. Jeśli przyjąć posadzki w realnej cenie, to różnica między rozwiązaniami robi się powyżej zakładanych 10%. Jeśli pozostałe przyjęte dane są ok
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    (...)

    Moje pytanie:
    W pokojach dzieciaków (powierzchnia ok 13m3 od strony pd-wsch) planuję robić okno o wymiarach 1000x2350 (w świetle otworu). Mam obawy że będzie dość ciemno. Co sądzicie?
    1/8 powierzchni podłogi = powierzchnia przeszklenia okien netto (powierzchnia szyby) tyle z warunków technicznych
    w związku z powyższym, to myślę że jest ok.

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    (...)

    Nie mam rdzeni w projekcie.

    (...)
    1.) a jaka jest grubość ściany?
    2.) będzie strop betonowy? (obojętnie jaki, byle lany)

    1.) zakładam, że 25cm + ocieplenie
    2.) zakładam, że nie, bo pisałeś, że domek lekki, więc wiązary będą robić za strop pewnie

    Jeżeli założenia moje są prawdziwe, to:
    Może jednak przydałaby się jakaś ściana nośna w środku budynku? albo rdzenie dla zapewnienia sztywności... co prawda wiązary nie będą rozpierać tak ścian jak tradycyjna więźba, ale wiatr i tak poziomą siłę wywoła.
    Nie jestem konstruktorem, ale był tu taki przypadek na forum, że ściana lekko pękła prawdopodobnie przez brak sztywności w tym kierunku.
    U Ciebie mamy ścianę niewysoką, ale długą na 13m... coś może się z tym zadziać (choć nie musi)

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Ile złotych rocznie da Ci ciągłość izolacji, a ile będzie kosztować na początku? Na tym oparłbym wybór.

    Nie chcę Cię przekonywać, bo na forum napisano już wszystko w temacie. Jeśli przyjąć posadzki w realnej cenie, to różnica między rozwiązaniami robi się powyżej zakładanych 10%. Jeśli pozostałe przyjęte dane są ok
    Dzięki Gorbag. Do tej pory pamiętam przeczytane w Twoim dzienniku rozważania nad wyborem rodzaju fundamentów i pamiętam, że po tej lekturze długo miałem takie samo podejście.
    Z jednej strony przy budżecie domu to nie jest duża róznica w kosztach, a z drugiej myślę już ile i czego mogę kupić za tą kasę kupić.

    Cytat Napisał Clinu
    Może jednak przydałaby się jakaś ściana nośna w środku budynku? albo rdzenie dla zapewnienia sztywności...
    W projekcie jest BK 24cm i strop drewniany, który planuję usunąć i robić wiązary kratownicowe.
    Projektu raczej "ulepszał" nie będę kierując się ekonomią i maksymą "Lepsze wrogiem dobrego".


    Dzisiaj wystąpiłem o warunki przyłącza wodnego i elektrycznego. Przy okazji okazało się, że nie mam przy działce kanalizacji tylko przepompownię deszczówki. Trzeba zaplanować POŚ. Oczywiście DIY. Kiedyś się przymierzałem do tematu przy działce letniskowej i trochę już znam temat. Chciałbym 3 komorową z napowietrzaniem. Z uwagi na kolektor poziomy pompy ciepła będę musiał zrobić studnię chłonną. U mnie gleba gliniasta co nie ułatwi sprawy, ale to jeszcze zobaczy się co i jak przy pierwszych wykopkach.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 28-06-2016 o 13:30

  14. #34

    Domyślnie

    Budujemy Zimorodka na płycie, wymiary 8x16, wiązary, blacha. Ściany 24cm bk wraz z dachem stoją od jesieni i nie pęka za te projekty naprawdę ktoś bierze odpowiedzialność, takie ulepszanie na wszelki wypadek skończy się budową bunkra
    [QUOTE/]
    1.) a jaka jest grubość ściany?
    2.) będzie strop betonowy? (obojętnie jaki, byle lany)

    1.) zakładam, że 25cm + ocieplenie
    2.) zakładam, że nie, bo pisałeś, że domek lekki, więc wiązary będą robić za strop pewnie

    Jeżeli założenia moje są prawdziwe, to:
    Może jednak przydałaby się jakaś ściana nośna w środku budynku? albo rdzenie dla zapewnienia sztywności... co prawda wiązary nie będą rozpierać tak ścian jak tradycyjna więźba, ale wiatr i tak poziomą siłę wywoła.
    Nie jestem konstruktorem, ale był tu taki przypadek na forum, że ściana lekko pękła prawdopodobnie przez brak sztywności w tym kierunku.
    U Ciebie mamy ścianę niewysoką, ale długą na 13m... coś może się z tym zadziać (choć nie musi)[/QUOTE]

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Można przesłać prośbę o wycenę wiązarów dla projektu z258, uprawniony konstruktor przygotowuje projekt wiązarów.
    Dostałam wyceny z kilku firm i te projekty różnią się między sobą. Nieznacznie, ale różnice są.
    U mnie najdłuższa ściana ma 12 m i wiązary są w projekcie, tak że konstruktorzy przewidzieli, że nic złego się nie stanie. Nie potrzeba dodatkowych ścian nośnych.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  16. #36

    Domyślnie

    A propos "przewiązania" budynku dodatkową ścianą i żelbetowych słupów, to pamiętam taką dyskusję przy siostrzanym projekcie z91:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5101193

    Dodawanie słupów wiązano nie z dodatkową ścianą nośną, ale z usztywnieniem konstrukcji wiązarów przed dobicie OSB od dołu, skutkującej utworzeniem "sztywnej tarczy", co wielu inwestorów pomijało. Z tego co pamiętam w z7 nigdy nie było w projekcie dodatkowych ścian i usztywnień, ale w z8 już mam wewnątrz ścianę nośną spinającą budynek w połowie.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  17. #37

    Domyślnie

    Witam po przerwie.
    Aktualizacja koncepcji: Jednak będzie płyta i wiązary. Raczej nie będzie GWC.

    Czekaliśmy na PnB czyli niewiele się działo. Podłączyli nam wodę, a prąd to jeeeeeszcze chwila. Trzeba będzie zanabyć agregat, żeby nie płacić chorych dawek na taryfę budowlaną.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0196.jpg
Wyświetleń:	586
Rozmiar:	103,9 KB
ID:	365082Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0197.jpg
Wyświetleń:	450
Rozmiar:	104,9 KB
ID:	365083

    Przy okazji pobytu koparki na działce wybrałem humus.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0200.jpg
Wyświetleń:	590
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	365084Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0201.jpg
Wyświetleń:	523
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	365085

    A w tzw międzyczasie popełniełm jeszcze budkę na narzędzia i zacząłem się grodzić.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0244.jpg
Wyświetleń:	750
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	365081

    W sobotę od rana mam zamówioną koparkę i 150t pospółki. Na działce czeka już także wypożyczona zagęszczarka 300kg. Jednak jeszcze przedtem zakopię kupione 70m bednarki i 25m rury AROT50 na przepusty i opaskę przeciwwysadzinową.
    W niedzielę planuję zacząć rozkładać kanalizę.

    Dzisiaj spotkam się jeszcze z KB i przedstawię mu plan działania.
    Zastanawia mnie jedna kwestia - wysokość posadowienia budynku. W dziannikach czytałem, że wyznaczy to geodeta, ale mój powiedział, że on tego nie zrobi. Przy tym miał taką minę jakby to nie leżało w jego kompetencjach. Jak było u Was?

    Ja mam teren płaski, ale jest niżej od drogi utwardzonej o około 20cm. Należałoby chyba docelowo wyrównać teren działki to wysokości drogi. Podglądając jak inni mają poziom podbudowy pod płytą to widzę, że styro kładą poniżej terenu tak, że dolna krawędź płyty jest mniej więcej na poziomie terenu. Potem kładą jeszcze kolejną warstwę styro i jastrych.
    U mnie płyta ma być już docelową posadzką (brak jastrychu) to planuję wyrównać podbudowę do obecnej wysokości terenu, na tym układać styro 20cm i na to płyta 20cm.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 19-08-2016 o 10:27

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Skonsultuj się z kierbudem w tej sprawie, niech Ci doradzi.
    U nas geodeta wyznaczył poziom 0, czyli poziom chudziaka, dzięki temu było wiadomo jak głęboko kopać pod fundamenty, a działka z lekkim spadkiem. Nie wiem jak inaczej mielibyśmy to ustalić
    Działkę wyrównałabym w stosunku do drogi.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  19. #39

    Domyślnie



    Tu mój plan instalacji, które trzeba wziąść pod uwagę jeszcze przed wylaniem płyty. Oczywiście jak zawsze w przypadkach, gdy coś robi się pierwszy raz jest on wielokrotnie modyfikowany i docelowo pewnie dojdzie jeszcze kilka zmian
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacje w płycie fu.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	102,9 KB
ID:	365095  

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Hej,
    dopiero teraz zauważyłem Twój dziennik.
    co do:
    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Witajcie

    ...
    Oczywiście ludzie, którzy słyszą, że chcę budować samemu są pełni zdziwienia, podziwu z niedowierzaniem w oczah lub pukają się w czoło ...
    nawet nie wiesz jak to rozumiem - non stop to odczuwam od każdego z kim rozmawiam o swoich planach - opcje są dwie albo faktycznie porywamy się z motyką na ...
    albo ludzie po prostu przez zazdrość, zacofanie, głupotę itd nie wierzą w siły człowieka chcącego coś samemu zbudować -
    ja wolę wierzyć w to drugie
    i Tobie też polecam - powodzenia

    co do poziomu 0 u mnie geodeta się tym zajmuje - ze względu też na zaniżenie terenu mi proponuje ok 40 cm ponad obecny poziom terenu.

Strona 2 z 60

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony