dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fidykg

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Moja budowa jest w tej chwili na etapie ocieplania ścian zewnętrznych (10cm styropian FS15) w związku z tym mam pytanie. Na stronie Atlas'u znajduje się instrukcja ocieplania ścian, która wspomina o konieczności użycia tzw. "listwy startowej". Moi fachowcy od ocieplenia twierdzą, że nie ma takiej konieczności a nawet są zadania, że listawa startowa ma więcej wad niż zalet. Powiedzieli, że od lat na dole ocieplenia dają kątownik aluminiowy pokryty siatką i wszystko jest ok. Co o tym sądzicie. Proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć
    mój fachowiec powiedział to samo (też bedę docieplał za kilka dni). Ja chyba się jednak zdecyduję na listwy. Słyszałem opinię, że myszy przez to nie mają szans na uszkodzenie styropianu.
    Sam jednak jestem ciekaw opinii kogoś kto ma juz takie listwy i czy więcej z tego pożytku czy nie?

  3. #3

    Domyślnie

    Listwa ma jedną ważną zaletę: kapinos, który powoduje, że woda spływająca po ścianie - w trakcie zacinającego deszczu - nie spływa po np cokole i nie zamacza go. Kątownik takim zabezpieczeniem nie jest.

    Pozdrowionka

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Ja chyba też zastosuję listwę startową, bo jak pisał poprzednik, ma kapinos, a to duży plus.
    Tomek

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że okapnik ma znaczenie w momencie gdy budujemy ściany w technologii 2 warstwowej (cegła, ocieplenie). Technologia 3 warstwowa chyba tego nie wymaga?!

  6. #6

    Domyślnie

    Zgadza się, ale pytającemu chodziło o docieplenie ściany dwuwarstwowej - przynajmniej ja tak zrozumiałem.

    Pozdrowionka

  7. #7

    Domyślnie ocieplenie

    ponieważ szukałem wielu fachowców-wykonawców do mojego domu, ze wzgledu na wielkośc inwestycji ceny różniły sie znacznie. Każdy fachowiec miał oddzielne zdanie na ten temat. Uważam że kapinos 3-5 cm w elewacji jest bezwzględnie potrzebny w przypadku stosowania innego materiału wykańczającego cokół. Listwa startowa powinna być lub nie to zależy czy fundamenty są ocieplone (opaska) czy nie.... przy ocieplonym fundamencie styropian jest u góry szerszy i opiera sie na tym niższym oraz na plackach i kolkach montażowych. W przypadku braku opaski (ocieplenia) konieczn ajest jakaś listwa stratowa, równie dobrze może być firmowa (wiekszość fachowców na nią narzeka i u mnie ją oderwali.... w postaci listwy startowej może być aluminiowy kontownik. innego sobie niewyobrażam - ze względu na korozje. Jeśli (tak jest u mnie) mam opaske ocieplajoco-odwadniającą styropian fs-20 5 cm folie itd potem na tym oparty jest styropian np 10cm fs-15 potem do samej góry jednolita ściana. Cokołem jest jedna z mas typu marmolit czy gramaplast z systemu terranovy oddzielony tynkiem. Na około budynku w wartwach opaski jest zwir plukany pasem o szerokości ok 30 cm. piasek obok.

  8. #8

    Domyślnie

    Ten kampinos, w listwie startowej- nie służy do odprowadzenia wody. Jest praktycznie schowany pod warstwą tynku, on tylko wyrównuje krawędż muru. Przynajmniej tak jest u mnie. Uważam, że nie ma różnicy, co zastosujemy. Widziałem nawet opisy metod ocieplenia, uwzględniające te dwa rozwiązania jako porównywalne!!!.
    Marek.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Jak powinno się wykończyć ocieplenie przy listwie startowej? Dokąd schodzi siatka, czy od spodu listwy też dać siatkę, czy można dać jeszcze dodatkowo narożnik na listwę i styropian?

  10. #10

    Domyślnie

    Listwa startowa ułatwia w jakimś sensie pracę ociepleniowcom. Gdyby jej koszt był o połowe mniejszy z całą pewnością bym ją dał u siebie.Jednak cena ponad 600zł za listwy dookoła budynku to ciut za dużo dla mnie,jak na rzecz która nie jest niezbędna.Dla porównania za cały styropian 12cm kl..15 dałem 1800zł. Jeszcze pare takich "niezbędnych drobiazgów" i można by było kupić np. piec do c.o. za kwote zaoszczędzoną.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja również chyba pominę listwę startową jak będę ocieplał. Przy wykonywaniu fundamentu od razu go ociepliłem 10 cm styropianu. Stryropian został wypuszczony około 3 cm więcej do góry więc teraz równiutko w poziomie go odetnę. Będę ocieplał 15 cm styropianu i pod dolną krawędź wtopię siatkę na klej, zawinę na ocieplenie i mam nadzieje, że to wystarczy.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    listwę startowa na poziomie przyziemia można zastąpić listwą parapetową

    jak znajdę wkleje fotkę

    Będę ocieplał 15 cm styropianu i pod dolną krawędź wtopię siatkę na klej, zawinę na ocieplenie i mam nadzieje, że to wystarczy.
    jednak dałbym listwę z kapinosem - koszt niewielki
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Listwa startowa spełnia parę funkcji.
    1) jest podstawą do ułożenia pierwszej płyty
    2) ułatwia ułożenie płyt w równej linii
    3) stanowi ochronę przed szkodnikami i gryzoniami (myszy ganiającepod tynkiem w styropianie!)
    4) stanowi zamknięcie uniemożliwiające kapilarne podciągani wody.

    Wątpiącym radzę zrobienie pomiarów wilgotności ściany dolnej części ocieplenia bez użycia listwy

    Podane rozwiązania w żadnym przypadku nie są rozwiązaniami zamiennymi.
    Jeśli ktoś naprawdę musi oszczędzać, radzę zamówić u blacharza (tego od parapetów - taki profil U o nierównych ramionach)

  14. #14

    Domyślnie

    Co do fachowców, którzy odradzają listwę to jacyś kr..... przecierz ona ułatwia i przyspiesza pracę. Co do kosztów to za 7.5 metra pod styropian 12 cm zapłaciłem 54 zł (robiona na zamówienie bo mieli tylko do 10 cm i tańszą)
    Jak nie dasz listwy to kapinos musisz zrobić pod styropianem w kleju robiąc szpachelką rowek co jest trudne.

    Na stronie atlasa jest fantastyczna instrukcja ocieplania i ona powinna rozwiać wszystkie wątpliwości i pytania, bardzo polecam.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Widzę, że ożywiłem wątek, ale co z odpowiedzią na moje pytanie ?

    Cytat Napisał Rocky
    Jak powinno się wykończyć ocieplenie przy listwie startowej? Dokąd schodzi siatka, czy od spodu listwy też dać siatkę, czy można dać jeszcze dodatkowo narożnik na listwę i styropian?

  16. #16

    Domyślnie

    Naprawdę polecam instrukcję atlasa w której czytamy, siatka powinna schodzić poniżej listwy startowej i po wyschnięciu kleju obcinamy ją ostrym nożem na równo z listwą.
    A tak wogóle czy widziałeś listwę startową bo jeżeli tak to nie pytałbyś czy dać jeszcze narożnik. Ale odpowiem, przy listwie startowej narożniika się nie daje bo ona ma w sobie i już nie ma miejsca na dodatkowy narożnik (chyba że go przyspawasz)

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Siatkę prowadzi się pionowo po wierzchu listwy, oczywiście w zaprawie i obcina ostrym nożem na dolnej krawędzi, nie podwija się pod listwę. Listwa startowa ma front preforowany, klej się tego dobrze trzyma.

    Przy okazji wkleję zdjęcia jak wyglądają w praktyce ocieplenia bez listew, w rzezczywistości wykonawaczej
    Jeśli rzeczywiście się je starannie zrobi, płyta na krawędzi ma kształt nie prostokątny,a klinowy np. 80 stopni, to szkody wywołane przez wodę są mniejsze. Wówczas zalecane byłoby owinięcie dolnej krawędzi płyty z trzech stron ,ca5-10 cm siatka pomiędzy ścianę a styropian, dolna krawędż, a potem strona frontowa. W praktyce wykonanie tego jest trudne.

    Instrukcje ITB dopuszczają wykonania bez listew, moje doświadczenie przekonuje mnie , że nie jest to prawidłowa wytyczna.

  18. #18

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Watpiącym polecam odejrzenie OD DOŁU, nie od frontu ocieplenia bez listew na 3 dowolnych budynkach w okolicy. Można się przekonać, dlaczego radzę inaczej - technologia jedno, a rzeczywistość wykonawcza drugie...

  20. #20

    Domyślnie

    coś ostatnio same wątki sprzed 100 lat odkopuję dawać te listwy czy dać luzik i dać np kątownik aluminiowy
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony