dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz244

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Szepietowo
    Kod pocztowy
    18-210
    Posty
    80

    Domyślnie odległość komina od kominka

    Mam pytanie. Czy wkład kominowy a dokładnie jego bok może dotykać do komina systemowego , czy trzeba go odsunąć i dać pomiedzy np. płyte szamotową ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KOMINEK.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	6,4 KB
ID:	359066  
    Ostatnio edytowane przez mariusz244 ; 22-06-2016 o 21:20

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Wkład kominkowy powinien stać w odległości, którą określa producent w instrukcji. "Dotykanie" zniszczy zarówno komin systemowy jak i niektóre wkłady.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam, pytanie czy koza może być odsunięta od komina na 1,5 metra. Po przejrzeniu wątków na forum jest to dla mnie nadal niejasne. Przesunięcie komina odpada, za dużo z tym formalności - opcja ostateczna to pionowa rura przez strop i dach. Pytanie czy to lepsze czy gorsze rozwiązanie? Przewidziany piecyk to ABX a'la kaflowy, średnica przewodu dymowego 150. Mam koncepcję na rurę z lekkim spadkiem, ale jeśli nie da się tego uzyskać czy może być pozioma na takim odcinku. Czy niebezpieczeństwo zapalenia się sadzy jest tu realne? Czy taką rurę można zostawić nieobudowaną, żeby np. raz na jakiś czas ten odcinek rozmontować i przeczyścić? No i oczywiście czy dostane odbiór kominiarski przy takim podłączeniu? Koncepcja wstępna jest taka żeby rura przechodziła przez ścianę z silki, do pomieszczenia z tyłu, tam zakręcała i potem szła do komina na wprost. Komin ma stać w tym sąsiednim pomieszczeniu, nie jest jeszcze wybudowany więc można dobrać jego przekrój, pytanie jaki powinien być, wysokość komina od posadzki poddasza do wylotu ok 5 metrów. Jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec koza.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	53,5 KB
ID:	437632
    Ostatnio edytowane przez Scotia ; 30-11-2019 o 09:50

  4. #4

    Domyślnie

    serio naprawdę nikt nie wie nawet czy dostanę odbiór kominiarski przy takim połączeniu? cóż jednym słowem zamiast tutaj lepiej zapytac się bezpośrednio u specjalistów, którzy tym się zajmują

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    I co "specjaliści" powiedzieli?

    Ja powiem tak. Jeśli zachowasz bezpieczną odległość przyłącza od materiałów palnych (ok 50 cm), może Ci kominiarz "zaliczy". Poza tym nie pamiętam, ale w Polsce chyba nie ma prawnego obowiązku odbioru przyłącza? Komin jak najbardziej, ale przyłącze? Przecież to dziki kraj....

    Druga sprawa to fakt budowania komina w tak idiotyczny sposób. Mądry kominiarz wybił by Ci to z głowy. Co innego gdyby komin już stał! Ale mając komfort budowy nowego tak kombinować? Poza tym 3 metry aktywnego ciągu kominowego to trochę mało dla tej "kombinacji".

  6. #6

    Domyślnie

    Od kiedy na budowę domu wzywa się kominiarza jako "konsultanta" hahaha nikt takich rzeczy nie robił i nie robi. W tym kraju dalej fundamenty leje się do dziury w ziemi i to bez folii a porządnie zbrojenie jest rzadkościa. Z ciekawości co jest takiego strasznego w tym kominie? Przewód wentylacyjny obok? Po wylaniu stropu monolitycznego i zrobieniu miejsca w nim na komin nikt nie będzie pruł dziury w innym miejscu. A plany na budowie się zmieniają, zawsze i trzeba sobie z tym radzić. Poza tym to ciekawe co mówisz o tych 3 metrach aktywnego ciągu, potem przez 2 metry na poddaszu zamiera? Całośc komina ma ponad 8 metrów i jest przy samej kalenicy, to mało?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scotia Zobacz post
    Od kiedy na budowę domu wzywa się kominiarza jako "konsultanta" hahaha nikt takich rzeczy nie robił i nie robi. W tym kraju dalej fundamenty leje się do dziury w ziemi i to bez folii a porządnie zbrojenie jest rzadkościa. Z ciekawości co jest takiego strasznego w tym kominie? Przewód wentylacyjny obok? Po wylaniu stropu monolitycznego i zrobieniu miejsca w nim na komin nikt nie będzie pruł dziury w innym miejscu. A plany na budowie się zmieniają, zawsze i trzeba sobie z tym radzić. Poza tym to ciekawe co mówisz o tych 3 metrach aktywnego ciągu, potem przez 2 metry na poddaszu zamiera? Całośc komina ma ponad 8 metrów i jest przy samej kalenicy, to mało?
    Faktycznie 5 m aktywnego ciągu. Nie te okulary chyba miałem na nosie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Faktycznie 5 m aktywnego ciągu. Nie te okulary chyba miałem na nosie.
    to znaczy, że przy średnicy przewodu dymowego 150 z kozy można się spodziewać, że będzie ciąg i jest to akceptowalne choć dalekie od ideału?
    co do przepisów to wychodzi na to, że jeśli firma instalująca piecyk napisze mi, że podłączenie spełnia wymagania co do ciągu to kominiarz nic mi nie powie, inwestor nie musi znać się na kominach i piecykach musi mieć podłączone wszystko przez firmę z uprawnieniami

    może nudne są pytania zadawane przez ludzi, którzy się nie znają, ale co można zrobić na tym merytorycznym pustkowiu?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scotia Zobacz post
    to znaczy, że przy średnicy przewodu dymowego 150 z kozy można się spodziewać, że będzie ciąg i jest to akceptowalne choć dalekie od ideału?
    co do przepisów to wychodzi na to, że jeśli firma instalująca piecyk napisze mi, że podłączenie spełnia wymagania co do ciągu to kominiarz nic mi nie powie, inwestor nie musi znać się na kominach i piecykach musi mieć podłączone wszystko przez firmę z uprawnieniami

    może nudne są pytania zadawane przez ludzi, którzy się nie znają, ale co można zrobić na tym merytorycznym pustkowiu?
    Nudno byłoby bez pytań.

    Zrób oba kolana z wyczystkami. Tak byś nie musiał demontować rur, bo to upierdliwe. Sadze zgarniaj szczotką do piecyka i do wyczystki kominowej. Sprawdzaj na początku często jaka jest reguła w brudzeniu ich sadzą, by jej pożar w przyłączu nie stał się powodem katastrofy (stal może wtedy świecić i to ostro). Pal tylko liściaste gatunki drewna co najmniej 2 lata po ścięciu.

    A najlepiej zbuduj komin od stropu nad kozą. Wymądrzam się na ten temat w jednym z wątków które założyłem.

  10. #10

    Domyślnie

    wielkie dzięki za obszerną poradę, pomyślę o kominie pionowym jako rozsądniejszym rozwiązaniu, na wątek chętnie zajrzę znalazłem fragment przepisów dotyczących odległości od materiałów, może komuś się przyda https://www.arslege.pl/rozporzadzeni...ie/k218/s3080/
    Ostatnio edytowane przez Scotia ; 02-12-2019 o 04:03

  11. #11
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Komin od sufitu , w dodatku systemowy, to zły pomysł ... Jeżeli już jest taka konieczność to stalowy izolowany.. Długość rur pomiędzy piecykiem a kominek 3 metry też może rodzic problemy. Ważne są temperatura spalin i kąty nachylenia rur .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	60763621_170371660632877_2063592877895712768_o.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	437708  
    Darek B

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony