dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Zapytanie o wiercenie studni

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie wiercenia studni,
    Obecnie mam dwie studnie o niedużej wydajności około 1m3 na godzinę jedna na 10m druga na 20m.
    Sąsiad posiada na 10m i teraz wierci drugą jest już na 28m bo na 20 była za słaba wydajność.
    (okazało się ,że woda z tej jego studni na 10m znikła, czyli pewnie poszła poziom niżej na 20m)

    teraz moje pytanie jeśli ta druga jego studnia będzie powiedzmy na 30m czy może się okazać ,że z mojej studni braknie wody?
    (Jeśli tak to co w takiej sytuacji będę mógł zrobić ?)

    Z góry dziękuje z informację

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo33 Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie odnośnie wiercenia studni,
    Obecnie mam dwie studnie o niedużej wydajności około 1m3 na godzinę jedna na 10m druga na 20m.
    Sąsiad posiada na 10m i teraz wierci drugą jest już na 28m bo na 20 była za słaba wydajność.
    (okazało się ,że woda z tej jego studni na 10m znikła, czyli pewnie poszła poziom niżej na 20m)

    teraz moje pytanie jeśli ta druga jego studnia będzie powiedzmy na 30m czy może się okazać ,że z mojej studni braknie wody?
    (Jeśli tak to co w takiej sytuacji będę mógł zrobić ?)

    Z góry dziękuje z informację

    Pozdrawiam
    Woda se poszła z 10 na 20m? Litości. Tam nie było wielkiej pustej dziury do ktorej sciekla woda z warstwa na 10m jak z wanny po wyciagnieciu korka.
    To troche nie tak działa o ile wiem.
    Co bedzie u Ciebie, tego bez szklanej kuli nie da sie stwierdzic.

    Z opisu wynika ze nie sa to ani duze, ani o duzej grubości warstwy wodonosne skoro w nich sie woda konczy. Wystepuja takie twory ktore sie nazywaj głowne użytkowe warstwy wodonosne. Taka warstwa ciagnie sie kilometrami czasem i potrafi miec metry grubosci ( umnie ma ~30m grubosci). Z punktu widzenia domu jednorodzinnego jest to praktycznie nieskonczony zasob wody. W sytuacji gdy te warstwa sa małe, cienkie, albo bardzo lokalne, top bo jakims czasie faktycznie moze ilosc wody w takim czyms tak drasycznie sie zmiejszyc ze studnia "wyschnie". Czerpanie wody przez sasiada z tej samej malej warstwy moze spowodowac obnizenie lustra i u Ciebie, ale jak pisałem, bez szklanej kuli nie ustalisz.

    Co bedziesz mogl zrobic? Wywiercic nowa studnie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    A jak się upewnić - podczas wiercenia - że osiągnęliśmy właściwą głębokość studni ? Czy to jest tak, że widzimy mokry piasek - czyli jest woda... i co dalej... wiercimy jeszcze metr, dwa, czy może wiercimy aż np.dojedziemy do warstwy nieprzepuszczalnej ?
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To jest już zadanie studniarzy i ich ryzyko. . U mnie wierciliśmy na głębokość 30m, okazało się że wydajność była za mała. i zapłaciłem tylko za przyjazd.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    A jak się upewnić - podczas wiercenia - że osiągnęliśmy właściwą głębokość studni ? Czy to jest tak, że widzimy mokry piasek - czyli jest woda... i co dalej... wiercimy jeszcze metr, dwa, czy może wiercimy aż np.dojedziemy do warstwy nieprzepuszczalnej ?
    Doswiadczenie i wiedza studniarza. Na podstawie tego co jest wydobywane z odwiertu, grubosci piasku, podatnosci na wiercenie specjalista powinien wiedziec czy to bedzie wydajne czy nie, jakiej dlugosci filtr jest potrzebny.

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie jak to wygląda cenowo jeśli chodzi o wiercenie studni? Płaci się za metr wywierconej studni? Czy głębokość będzie się różnić zależnie od miejsca? Ile metrów średnio trzeba wiercić?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulesza Zobacz post
    No właśnie jak to wygląda cenowo jeśli chodzi o wiercenie studni? Płaci się za metr wywierconej studni? Czy głębokość będzie się różnić zależnie od miejsca? Ile metrów średnio trzeba wiercić?
    Placi sie zazwyczaj za metr odwiertu. Ale ceny na obszarze kraju rożnia sie nawet 3-krotnie przy takim samej srednicy studni. Łatwiej sie wierci w glinie niz w skale. W warszawie i okolicy to jest lekko ponad 100PLN za metr studni głebinowej. WIem ze w okolicach krakowa to potrafi byc 300-400.
    Glebokosc zalezy od tego jak głeboko jest warstwa wodonosna. I tu nie ma reguly. To moze byc 15m a moze byc i 100m. Na poludniu gdzie podloze jest skaliste to istna loteria.
    Nie ma sredniej wartosci glebokosci studni.

    Robisz tak: pytasz sasiadów, kilku. Jesli glebokosci sa powtarzalne to jest jakas głowna, rozciagajaca sie na sporym terenie warstwa wodonosna. MOzesz szukac dojsc do map geodezyjnych (mi sie nie udalo ale bardzo sie nie staralem). Mozesz poszukac w materiałąch gminnych, czesto o tym pisza w dziale o zasobach naturalnych, sposobie dostarczania wody itp. Mozesz zrobic badania elektrooporwe (pareset PLN) ktore podpowiedza gdzie taka warstwa sie moze znajdowac.

    Z mojego doswiadczenia lepiejk zatrudnic firme, ktora ma jakas wiedze geofizyczna, czesto wyklsztalcenie w tym kierunku niż pana zdzisia z wiertnica. Łatwiej potem o gwarancje jak cos poszlo zle.
    Rozdzkarstwo to przekret dla naiwnych.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arczeski

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    jawor
    Kod pocztowy
    59-400
    Posty
    4

    Post wiercenie ręczne studni

    Witam serdecznie wywierciłem 8 m i pokazała się woda dalej nie można pogłębić bo grunt się obsuwa piasek jest bardzo drobny czy można zastosować rurę osłonową z nacięciami(szczelinową) czy z otworami plus siatka studniarska tylko obawiam się czy się nie zsunie bo teraz to tylko szlamówka jakie nacięcia i w jakiej odległości się stosuje a otwory jakiej wielości i w jakiej odległości .Dziękuję za podpowiedź pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony