dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie jeden klimatyzator na wiele pomieszczen

    Witam,

    sytuacja ma sie tak, ze mam szeregowke - na dole salon z aneksem i 4 pokoje na gorze (sypialnia, gabinet i 2 pokoje dzieci). Jestem wielkim fanem klimatyzacji (nie znosze upalow) i potrzebuje schlodzic gore. Czesc z Was pewnie powie "multi-split" czesc "klimatyzacja kanalowa" lub "polaczona z rekuperacja". Niestety te rozwiazania maja kilka wad poczynajac od ceny a konczac na tym, ze nie chce instalowac klimatyzacji w pokojach dzieci.

    Wobec tego zdecydowalem sie na instalacje jednego klimatyzatora 7kW nad schodami tak by omiatal po kolei wejscia do wszystkich pokoi. Wiem, ze takie rozwiazanie nie jest idealne ale eleminuje wymienione wczesniej wady.

    Czy ktos z Was mial do czynienia z takim rozwiazaniem i moglby napisac jak to sie (nie)sprawdza ? Dziekuje
    Ostatnio edytowane przez pawel7318 ; 29-06-2016 o 08:37

  2. #2

    Domyślnie

    Tak by to wygladalo patrzac od strony klimatyzatora (od strony schodow):



    - drzwi na wprost to lazienka a 4 po bokach to pokoje.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1227.JPG
Wyświetleń:	20258
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	359671  
    Ostatnio edytowane przez pawel7318 ; 30-06-2016 o 08:59

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli u góry osiągniesz akceptowalną temperaturę, to na dole będzie już za zimno.
    Nikt ci nie zagwarantuje, że takie prowizoryczne rozwiązanie będzie działać tak jak tego oczekujesz.

  4. #4

    Domyślnie

    Pomysl jest taki, ze klimatyzator wialby wysoko i z wentylatorem ustawionym nieco mocniej tak by nawiewac zimne powietrze. Boje sie jednak tego, ze na schodach bedzie nieznosnie zimno a w pokojach tak sobie.

    Mysle jeszcze o zainstalowaniu klimatyzatora kanalowego i rozprowadzeniu rur strychem do kazdego pokoju. Wada jest taka, ze strych staje sie "maszynownia klimatyzacji" i przestaje byc jakkolwiek uzytkowy.

    Domek zbudowany zostal w oparciu o ten plan (z niewielkimi modyfikacjami).

    Na schemacie zaznaczylem na niebiesko gdzie bylby zlokalizowany klimatyzator.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-dom-w-klematisach-3__707lo.jpg
Wyświetleń:	20654
Rozmiar:	8,1 KB
ID:	359695  
    Ostatnio edytowane przez pawel7318 ; 30-06-2016 o 12:08

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7318 Zobacz post
    Na schemacie zaznaczylem na niebiesko gdzie bylby zlokalizowany klimatyzator.
    Przemyślałeś odprowadzenie skroplin i zasilanie (moc) ?

  6. #6

    Domyślnie

    Skropliny beda odprowadzone do garazu. Z niego tez bedzie doprowadzone zasilanie - bezposrednio ze skrzynki rozdzielczej na osobnym zabezpieczeniu.
    Zasugerowano mi, ze 7kW to jednak zbyt duzo i bardziej odpowiedni bylby 5,3kW. Roznica pojawia sie tez w cenie instalacji (ciensze rurki).
    Ostatnio edytowane przez pawel7318 ; 05-07-2016 o 12:08

  7. #7

    Domyślnie

    Jako podsumowanie chcialbym powiedziec, ze przetestowalem to rozwiazanie i sie sprawdza

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7318 Zobacz post
    Skropliny beda odprowadzone do garazu. Z niego tez bedzie doprowadzone zasilanie - bezposrednio ze skrzynki rozdzielczej na osobnym zabezpieczeniu.
    Zasugerowano mi, ze 7kW to jednak zbyt duzo i bardziej odpowiedni bylby 5,3kW. Roznica pojawia sie tez w cenie instalacji (ciensze rurki).
    Obciążenie danego obwodu należy podawać w amperach a nie w kilowatach. Ja mam bezpiecznik do klimy 16A, też jako osobny obwód. Pamiętaj, że klimatyzator o mocy np 3,5 kw (jak u mnie) pobiera maksymalnie 1,3 kw więc wielkości przez Ciebie podane są mocno zawyżone. Chyba, że piszesz o mocy klimatyzatora, wtedy to co innego. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystko co piszesz sie zgadza, wiem jak to dziala (ze to pompa ciepla gdzie ilosc przepompowywanej energii cieplnej nie jest rowna tej pobieranej z sieci). Tu mam na mysli moc klimatyzatora (srednia wydajnosc chlodzenia). Czyli Twoja klima to 3,5kW a moja to 5,1kW. Temat interesowal mnie o tyle czy da rade zainstalowac jeden klimatyzator na korytarzu tak, zeby zapewnil przyjemna temperature na cale pietro. Troche sie naczytalem o tym, ze "tak jak nie instaluje sie jednego grzejnika na korytarzu z nadzieja, ze ogrzeje zaly dom tak tez nie nalezy instalowac jednego klimatyzatora z nadzieja, ze schlodzi caly dom". Wiem, ze jest w tym sporo prawdy ale ze wzgledu takie czynniki jak cena czy skomplikowanie i przestrzen instalacji zdecydowalem sie zaryzykowac. Firma, ktora mi to montowala zapewniala, ze juz realizowali takie pomysly i klienci byli zadowoleni. Nie dziwi, ze na schodach jest najzimniej i ze trzeba chwile poczekac az zimno sie rozejdzie po pokojach (najlepiej wlaczyc klieme za wczasu, zeby nie dopuscic do nagrzania) ale moge potwierdzic, ze to dziala i jestem zadowolony z wyboru. To tak w ramach notatki gdyby w przyszlosci ktos jeszcze stawal przed podobnym dylematem


    ahaa.. jeszcze jedna moze istotna rzecz - ta moja klima ma tez mozliwosc sterowania zaluzja pozioma przez co moge wlaczyc by na zmiane wiala na pokoje po obu stronach i powietrze lepiej jest rozprowadzane.
    Ostatnio edytowane przez pawel7318 ; 23-08-2016 o 13:37

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7318 Zobacz post
    Wszystko co piszesz sie zgadza, wiem jak to dziala (ze to pompa ciepla gdzie ilosc przepompowywanej energii cieplnej nie jest rowna tej pobieranej z sieci). Tu mam na mysli moc klimatyzatora (srednia wydajnosc chlodzenia). Czyli Twoja klima to 3,5kW a moja to 5,1kW. Temat interesowal mnie o tyle czy da rade zainstalowac jeden klimatyzator na korytarzu tak, zeby zapewnil przyjemna temperature na cale pietro. Troche sie naczytalem o tym, ze "tak jak nie instaluje sie jednego grzejnika na korytarzu z nadzieja, ze ogrzeje zaly dom tak tez nie nalezy instalowac jednego klimatyzatora z nadzieja, ze schlodzi caly dom". Wiem, ze jest w tym sporo prawdy ale ze wzgledu takie czynniki jak cena czy skomplikowanie i przestrzen instalacji zdecydowalem sie zaryzykowac. Firma, ktora mi to montowala zapewniala, ze juz realizowali takie pomysly i klienci byli zadowoleni. Nie dziwi, ze na schodach jest najzimniej i ze trzeba chwile poczekac az zimno sie rozejdzie po pokojach (najlepiej wlaczyc klieme za wczasu, zeby nie dopuscic do nagrzania) ale moge potwierdzic, ze to dziala i jestem zadowolony z wyboru. To tak w ramach notatki gdyby w przyszlosci ktos jeszcze stawal przed podobnym dylematem


    ahaa.. jeszcze jedna moze istotna rzecz - ta moja klima ma tez mozliwosc sterowania zaluzja pozioma przez co moge wlaczyc by na zmiane wiala na pokoje po obu stronach i powietrze lepiej jest rozprowadzane.
    Każda dobra klima ma możliwość pracy nawiewów w pionie i poziomie. Ja mam LG Artcool Slim i taki bajer też jest. Moja chłodzi prawie cały dół (za wyjątkiem wiatrołapu bo jest oddzielony drzwiami). Chłód przyjemnie się rozchodzi. Klima w salonie. Salon ma duże otwarte przejście do reszty dołu. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel7318 Zobacz post
    Wszystko co piszesz sie zgadza, wiem jak to dziala (ze to pompa ciepla gdzie ilosc przepompowywanej energii cieplnej nie jest rowna tej pobieranej z sieci). Tu mam na mysli moc klimatyzatora (srednia wydajnosc chlodzenia). Czyli Twoja klima to 3,5kW a moja to 5,1kW. Temat interesowal mnie o tyle czy da rade zainstalowac jeden klimatyzator na korytarzu tak, zeby zapewnil przyjemna temperature na cale pietro. Troche sie naczytalem o tym, ze "tak jak nie instaluje sie jednego grzejnika na korytarzu z nadzieja, ze ogrzeje zaly dom tak tez nie nalezy instalowac jednego klimatyzatora z nadzieja, ze schlodzi caly dom". Wiem, ze jest w tym sporo prawdy ale ze wzgledu takie czynniki jak cena czy skomplikowanie i przestrzen instalacji zdecydowalem sie zaryzykowac. Firma, ktora mi to montowala zapewniala, ze juz realizowali takie pomysly i klienci byli zadowoleni. Nie dziwi, ze na schodach jest najzimniej i ze trzeba chwile poczekac az zimno sie rozejdzie po pokojach (najlepiej wlaczyc klieme za wczasu, zeby nie dopuscic do nagrzania) ale moge potwierdzic, ze to dziala i jestem zadowolony z wyboru. To tak w ramach notatki gdyby w przyszlosci ktos jeszcze stawal przed podobnym dylematem


    ahaa.. jeszcze jedna moze istotna rzecz - ta moja klima ma tez mozliwosc sterowania zaluzja pozioma przez co moge wlaczyc by na zmiane wiala na pokoje po obu stronach i powietrze lepiej jest rozprowadzane.
    Czy masz w domu rekuperacje ? Zastanawiam sie nad takim samym rozwiazaniem, ale obawiam sie ze nadcisnienie wystepujace w pokojach znaczaco zmniejszy skutecznosc chlodzenia.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Co ma nadciśnienie do chłodzenia...? Klima mieli wentylatorem powietrze w pomieszczeniu.

    Poza tym jakie masz to "nadciśnienie"? Woda w czajniku gotuje się przy 150 czy 200 stopniach?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cofnij sie kilka postow, zobacz gdzie ma byc zainstalowany klimatyzator majacy chlodzic pokoje i zastanow sie jaki jest kierunek przeplywu powietrza w domu z rekuperacja.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Nadal nie rozumiem, co ma do tego nadciśnienie.

    Usuwasz z domu X powietrza, dostarczasz Y. U Ciebie akurat Y dąży do bycia większym niż X. Klimie wszystko jedno - przewiewa powietrze wentylatorem przez chłodny parownik.

    Jeśli Ci żal, że z wentylacją usuwasz ochłodzone powietrze, to faktycznie - nie ma innej rady, jak wyłączyć wentylację. Jeśli chodzi o to, że jednostka wewnętrzna jest w pomieszczeniu z nawiewem i kierunek ruchu powietrza wentylacji "wywiewa" zimno z tego pomieszczenia, to jest to efekt marginalny. W życiu się tym nie przejmowałem, a mam pięć jednostek wewnętrznych w domu, wszystkie w pomieszczeniach z nawiewami. No chyba, że wentylacja robi jakiś huragan, ale po co ją tak ustawiać?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Nadal nie rozumiem, co ma do tego nadciśnienie.
    Jak w pokoju masz nawiew wentylacji, to w drzwiach masz strumień powietrza wywiewanego z tego pomieszczenia i schłodzone musi płynąć "pod prąd".
    W praktyce jednak zimne "wlewa się" dołem, a ciepłe uchodzi górą. Oczywiście przy otwartych drzwiach. Coś to daje i pomieszczeniu, gdzie nie za dużych zysków da się to odczuć. Ale do komfortu daleko.

    Jak wewnątrz (średnio - na kroćcu wywiewnym rekuperatora) jest zimniej, niż na czerpni, to dobry wymiennik odzyska z 90% chłodu. Więc nie ma sensu wyłączać. A jak czerpnia jest chłodniejsza, to lepiej dobrze wentylować i otworzyć bypass.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-06-2019 o 11:40

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak w pokoju masz nawiew wentylacji, to w drzwiach masz strumień powietrza wywiewanego z tego pomieszczenia i schłodzone musi płynąć "pod prąd".
    Ach, w tym kontekście... Też mi się wydaje, że to się rozwarstwi, coś jak prądy w cieśninie Gibraltarskiej.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Kaizen juz wszystko objasnil

    Dlatego zapytalem sie czy pawel7318 ma rekuperacje. Bo ze jest zadowolony z tego rozwiazania to juz wiemy ale brak istotnych informacji.

    W moim domku na podaszu jest bardzo znosnie (Elders) ale majac na uwadze zmienjacy sie klimat zastanawiam sie nad "zabezpieczeniem mojej du..."
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temps.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	8,4 KB
ID:	431610
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Moja wizja jest bardzo podobna do twojej, z tym że dzięki temu że klimatyzator będzie wisiał na półpiętrze i skierowany będzie "na dom" to przynajmniej w teorii powinien chłodzić dzięki ruchomym łopatkom obie kondygnacje na przemian, a nie jak u Ciebie parter nadmiarem z piętra. Fajnie że to zamontowałeś i Ci działa, cały czas szukam podobnych realizacji. Co powiesz na temat mojego pomysłu? Moc planowałem 7kw.

    Dodam tylko, że nie liczę na hotelowe 22C w każdym miejscu domu, wystarczy mi jak zbije temp do 24-25C. Dom jest bardzo dobrze ocieplony i ma rekuperacje.

    Metraże
    1.3 - 11 m2
    1.3 - 39 m2
    2.1 - 5 m2
    2.2 - 12 m2
    2.3 - 20 m2
    2.4 - 18 m2

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	431832  
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 26-06-2019 o 08:07

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Moja wizja jest bardzo podobna do twojej, z tym że dzięki temu że klimatyzator będzie wisiał na półpiętrze i skierowany będzie "na dom" to przynajmniej w teorii powinien chłodzić dzięki ruchomym łopatkom obie kondygnacje na przemian, a nie jak u Ciebie parter nadmiarem z piętra.
    Obstawiam, że to się gorzej sprawdzi niż klima na górze. Zimne powietrze z klimy zawsze pójdzie niżej, niż zamontowany jest klimatyzator. Raz, że łopatki zawsze będą choć minimalnie do dołu (nawet jakbyś ręcznie je odgiął na maksa, poza zakres siłowników - przećwiczyłem). Dwa, że chłodne powietrze zawsze ma tendencję do opadania, bo jest cięższe od ciepłego. Więc wyżej montażu nie poleci - za to przez prąd konwekcyjny spłynie na dół.
    Montuj klimę powyżej najwyższego poziomu, który chcesz schładzać.

    A co do ocieplenia, to ma ono niewielkie znaczenie przy chłodzeniu - jak zimą masz ze 40* różnicy temperatur, to ma znaczący wpływ. Jak do chłodzenia, gdzie masz 5, góra 10* różnicy to izolacja jest mało ważna. No, może od poddasza rozpalonego do czerwoności gdzie różnica będzie ze 20-25* będzie zauważalny wpływ. Za to bardzo istotne jest nasłonecznienie przeszkleń. Jak zmierzysz na podłodze oświetloną bezpośrednim słońcem powierzchnię, to z 1kW mocy chlodniczej na metr kwadratowy trzeba przyjąć. Do tego trzeba dodać z 1kW na schłodzenie powietrza z wentylacji i przenikanie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-06-2019 o 08:25

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Mój błąd, pisząc półpiętro miałem na myśli punkt w którym zbiegają się schody w górę i w dół, a nie wysokość montażu jednostki. Ona będzie wisieć w szczycie pod sufitem czyli 2,7-2,8 nad podłogą poddasza.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony