dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie

    Mam zamiar zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na wykończenie domu.
    Doradźcie - w jakiej walucie?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    W jakiejś południowo-amerykańskiej, szybko tracą teraz na wartości i pewnie nieprędko się podniosą. )

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ale jeśli tracą na wartości to stopy procentowe idą ostro w górę. Ja tam wolałbym nie mieć oprocentowanego kredytu na kilkadziesiąt/kilkaset % w skali roku.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeszcze chwila, a najbardziej bedzie sie oplacalo brac kredyty w PLN-ach

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beciak

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    6

    Domyślnie

    jeżeli dalej złoty będzie słabł to kredyt w pln warto rozważyć, jeżeli nie bo odsetki za wysokie to tylko franki szwajcarskie, ale znajdź dobry bank. Nawiasem mówiąc to na kredycie walutowym też można stracić zwłaszcza w dłuższym okresie a przewalutowanie też kosztuje

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za jakieś wskazówki.
    W tej chwili Własny Kąt w PKO BP jest oprocentowany na jakieś 12,4% w złotówkach, i 6,4% w EURO - to jest dosyć znaczna różnica przemawiająca na korzyść EURO. Niewiadomą jest kurs EURO i stabilność PLN. Jeśćli EURO nie będzie kosztować po ewentualnej dewaluacji więcej niż 4,50zł to bardziej się opłaci brać kredyt w EURO.
    Jeśli chodzi o kredyt w złotówkach to myślę że stopy procentowe polecą jeszcze trochę w dół i za jakieś 3-4 lata kredyt w złotych będzie oprocentowany na ok. 8% - więc warto go rozważyć.
    Ja chciałbym ten kredyt spłacić w miarę szybko, więc trudno mi czekać aż stopu procentowe NBP spadną, ale z drugiej strony boję się zbytniego osłabienia złotego.
    Co wy na to?

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jestem do konca pewny, ale wydaje mi sie, ze PKO BP mozna przewalutowac "Wlasny kat" bez prowizji.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    To nie jest tak proste jak myślisz.

    Zdecydowana większość banków (czym sie nie chwali) wypłaca transze kredytu walutowego po kursie kupna (na ogół dewiz), a raty przelicza po kursie sprzedaży - w ten sposób mają ukrytą "prowizję" na poziomie 3%-4%

    EUR i USD w najbliższym czasie mogą stracić na wartości (z różnych powodów), a tym samym kredyty w tych walutach są troszkę ryzykowne.

    Najstabilniejszy jest CHF (ale i ten ostatnio trochę się ruszył), a jak dobrze poszukasz to znajdziesz banki które udzielają kredytu w CHF oprocentowanych poniżej 4%

    Generalnie skontaktuj się z kilkoma bankami (www.hvb.pl, http://www.pbk.pl, http://www.ptf.com.pl) i poproś o oferty i porównaj:
    1. Całkowity koszt kredytu (czyli ile im oddasz w tym samym czasie za te same pieniądze)
    2. Wysokość ukrytych opłat i prowizji (rzeczoznawcy, opłaty "manipulacyjne", różnice kursowe, ubezpieczenia)
    3. Opcje (przewalutowanie, wcześniejsza spłata kredytu, zawieszenie spłat, itp...)

    BTW. O pieniądzach gadamy na Prawo & pieniądze

    Jasiu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony