dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 43
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 846
  1. #821
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    Witam
    mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary
    chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego
    moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25
    Do czego mają służyć kolektory - ciepła woda czy ciepłą woda i wspomaganie ogrzewania?
    Rury np. miedziane izolowane kauczukiem o grubości równej przynajmniej średnicy rury.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  2. #822

    Domyślnie

    tylko cwu,
    miedzi nie chce mi się giąć, najchętniej to bym zrobił to czymś elastycznym, bo jest kilka ostrych zakrętów.
    lutowanie miedzi to nie dla mnie.

  3. #823
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W ostateczności możesz zastosować rur nierdzewne, karbowane DN12 lub DN16 - gotowe w izolacji.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #824
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    Witam
    mam jeszcze możliwość bezinwazyjnie położyć rurki między kotłownią a strychem, aby później podłączyć solary
    chcę to zrobić rurką elastyczną jak do ogrzewania podłogowego
    moje pytanie jakiej średnicy rurkę i jak oraz czym ją ocieplić. Myślałem o fi25
    No i jeszcze jeden element, który trzeba położyć prócz rurek a na co mało kto zwraca uwagę i potem jest kiszka to kabelek co najmniej dwu żyłowy, może być 0,5mm2.
    A rurkę połóż co najmniej fi 16 z nierdzewki karbowanej w otulinie kauczukowej.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #825
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    ...
    A rurkę połóż co najmniej fi 16 z nierdzewki karbowanej ...
    Wg wytycznych firmy Hewalex DN16 zalecany przepływ przez DN16 wynosi od 5,1l/min do 9l/min a to jest między 5,1mk a 9mk pow.czynnej kolektora.
    Przy rurze DN12 mamy odpowiednio 3,7 do 6,5l/min -> 3,7mk do 6,5mk pow. czynnej kolektora.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #826
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Solarek89
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-806
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Wg wytycznych firmy Hewalex DN16 zalecany przepływ przez DN16 wynosi od 5,1l/min do 9l/min a to jest między 5,1mk a 9mk pow.czynnej kolektora.
    Przy rurze DN12 mamy odpowiednio 3,7 do 6,5l/min -> 3,7mk do 6,5mk pow. czynnej kolektora.
    Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.

  7. #827
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.808

    Domyślnie

    Jak dobrze pamiętam mam miedziane ale średnicy nie pamiętam.
    A przy moich kolektorach zalecane mam 2 l/min dla całości. Więc DIN16 to chyba przesada. Nawet DIN12 to za dużo.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  8. #828
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solarek89 Zobacz post
    Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.
    Zgadza się, dwa kolektory tez robimy w nierdzewce 16 właśnie dla tego, ze już rura jest w otulinie. Kiedyś się bawiłem w nakładanie otuliny na rurkę ale to była zabawa. Sama otulina kauczukowa spicznieje na dachu po dwóch latach a ta ma już na sobie dobre zabezpieczenie z PCV.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #829
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Solarek89
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-806
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Zgadza się, dwa kolektory tez robimy w nierdzewce 16 właśnie dla tego, ze już rura jest w otulinie. Kiedyś się bawiłem w nakładanie otuliny na rurkę ale to była zabawa. Sama otulina kauczukowa spicznieje na dachu po dwóch latach a ta ma już na sobie dobre zabezpieczenie z PCV.
    Dokładnie. A jeszcze odnośnie przepływu, to nic się nie stanie jak będzie ustawiony mniejszy niż minimalny, najwyżej będzie niezauważalnie większa strata ciepła przez zbyt wolny przepływ. Natomiast przepływ większy niż maksymalny to jest dopiero kłopot - większe opory oraz szybkość przepływu spowodują większe zużycie prądu przez pompę oraz "wycieranie" rury przez glikol... wiadomo że to nie dzieje się z dnia na dzień no ale. Więc ogólnie, do 2,3 i przy niewielkiej odległości od zasobnika 4 kolektorów można stosować DN16.

  10. #830
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solarek89 Zobacz post
    Natomiast przepływ większy niż maksymalny to jest dopiero kłopot - większe opory oraz szybkość przepływu spowodują większe zużycie prądu przez pompę oraz "wycieranie" rury przez glikol... DN16.
    Nie, nie do końca. Większa średnica rur wcale nie skutkuje większym przepływem. Obecnie stosowane elektroniki sterujące pracą pompy a więc jej wydajnością, przepływ sterują w ten sposób, ze im mniejsza różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym mniejszy przepływ. Im większa różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym większy przepływ. A więc przepływ jest sterowany płynnie w zależności od różnicy temperatur co w żadnym przypadku nie ma wpływu na średnice rur w prawidłowo dobranej instalacji.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #831
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Solarek89
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-806
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Nie, nie do końca. Większa średnica rur wcale nie skutkuje większym przepływem. Obecnie stosowane elektroniki sterujące pracą pompy a więc jej wydajnością, przepływ sterują w ten sposób, ze im mniejsza różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym mniejszy przepływ. Im większa różnica temp. między zasobnikiem a kolektorem tym większy przepływ. A więc przepływ jest sterowany płynnie w zależności od różnicy temperatur co w żadnym przypadku nie ma wpływu na średnice rur w prawidłowo dobranej instalacji.
    W prawidłowo dobranej jak najbardziej Nie do końca się zrozumieliśmy, chodziło mi o to że to zjawisko występuje gdy przepływ w rurze jest większy niż maksymalny podany przez producenta rury - np jakby ktoś dał DN16 przy 6 kolektorach i odległości 25m.

  12. #832
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solarek89 Zobacz post
    Generalnie nikt przy 2 kolektorach nie bawi się w nierdzewkę DN12 pewnie ze względu na gotowe DN16 w izolacji - przy 2 panelach 2m^2 na ustawiasz 4l/m i śmiga.
    Gotowe orurowanie nierdzewne do kolektorów jest w rozmiarach od DN10 do DN20, miedziane od Cu12 do Cu18.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #833

    Domyślnie

    Słyszeliście o nowych programach wprowadzonych przez NFOŚIGW? Tam jest też bodajże program Ryś, który umożliwa dotację na instalację między innymi bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii? Tutaj jest napisane co i jak.
    http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oz...fercie-nfosigw
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 26-11-2015 o 08:51 Powód: spam

  14. #834
    Banned
    Wojtko55

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    204

    Domyślnie

    A gdzie jest wzmianka o "Ryś" bo ja widze tylko Sokół i Gazela

  15. #835
    Banned
    wera.1989

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Bujaków
    Kod pocztowy
    43-356
    Posty
    50

    Domyślnie

    ja tez poprosze o kontakt do tej firmy

  16. #836

    Domyślnie

    Cytat Napisał agania Zobacz post
    pozwolę sobie wkleić moją analizę opłacalności po roku użytkowania instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Może się komuś przyda:
    http://www.wlasnemiejsce.pl/2015/09/...sie-opaca.html
    Średnia temeratura okresu grzewczego (dane dla Krakowa, innych nie mam) 2011-2014 to ok. 3.5 *C. Za sezon 2014/2015 to ok. 5.5*C. Różnica to 2*C co przekłada się na około 10% mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania. Kwotowo zaoszczędziłaś 833zł. Ale 10% z 4 660z wydanych na gaz to 466 zł. Więc 833-466= 367 zł. I to są realne oszczędności na ogrzewaniu. Czy się opłaca? Raczej średnio.
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 09-02-2016 o 13:20

  17. #837
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ombis Zobacz post
    Właśnie też się zastanawiam czy jest sens inwestować w ta całą instalację solarną, ale pewnie kiedyś się zdecydujemy, bo jednak trochę osób chwali. W rodzinie też mają i są zadowoleni. Trzeba tylko szukać korzystnej oferty
    A duże macie zapotrzebowanie na cwu? Ile osób mieszka w Waszym domu?

    Korzystna oferta - myslisz o ofercie korzystnej finansowo zapewne nie zawsze to co tanie jest dobre - może warto pomyśleć o dofinansowaniu i zainwestować w porządny i sprawdzony przez wielu sprzęt?

    Wybierz firmę, która może pochwalić się wieloma referencjami i ciekawymi warunkami serwisu.

    SPAM

    W razie pytań jestem do dyspozycji!
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 07-07-2016 o 20:18 Powód: spam
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #838

    Domyślnie

    Witam mam taki zestaw 3x kolektor płaski 2,85 zbiornik 300l.
    czy te 3 kolektory to nie za dużo jak na 300l ?
    jakie rady ?

  19. #839
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gucio_ui Zobacz post
    Witam mam taki zestaw 3x kolektor płaski 2,85 zbiornik 300l.
    czy te 3 kolektory to nie za dużo jak na 300l ?
    jakie rady ?
    Jak będziesz miał odbiór nie będzie problemu. Dorób sterowanie cyrkólacji że jak za ciepło bedzie w baniaku to uruchomi sie cyrkulacja.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #840
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.808

    Domyślnie

    Podczas wakacji w lato może być problem. Ja ma dwa rurowe i w lato jak wyjadę to ciężko im
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

Strona 42 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony