dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie

    Witam,
    Wraz z małżonką mamy poważny dylemat dotyczący działki ponad którą przechodzi linia wysokiego napięcia. Rozważamy możliwość budowy domu jednakże nie wiemy dokładnie co mówią przepisy o strefie ochronnej w której nie wolno stawiać budynku mieszkalnego. Działka ma 1855m2 (35m x 53m) a linia biegnie ukośnie przez środek działki.
    Czy ktoś z Was wie co o tym mówią przepisy, wielkość tej strefy i jak ją obliczyć oraz gdzie znaleźć zapis prawny odnośnie ww.?
    Czy jest możliwość „przestawienia” słupa tak aby linia zmieniła swój bieg i z kim o tym rozmawiać?
    Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
    Enzo

  2. #2

    Domyślnie

    Słupa nigdy nie przestawisz.A służebność terenu (w twoim wypadku praktycznie rzecz biorąc całego) na całe życie. Ponadto zastanów się jak może wygladać twoje bezpieczeństwo, w przypadku nawałnicy masz 9 do 1, że linia spadnie ci na dom. No chyba że grunt jest na poziomie 1 Rubla za m2 no to można się zastanowić,
    może by jakąś marchewkę posadzić :-S.



  3. #3

    Domyślnie

    Witaj Enzo. W jaki sposób kupiłeś taką działkę?
    Nie sądzę aby udało Ci się uzyskać warunki zabudowy dla terenu pod linią energetyczną. Sprawdź w gminie, od tego bym zaczął.
    Jeżeli sie orientujesz to podaj jakiego napięcia jest to linia?

  4. #4

    Domyślnie

    Znajomi mają działkę, przez której narożną część biegnie też linia wysokiego napięcia. Mieszkają na niej od kilkunastu lat i na szczęście jeszcze druty im nie spadły. Z domem musieli się maksymalnie odsunąć w przeciwległą część działki. Byłem tam ostatnio kilka razy i cały czas zastanawiałem się jak coś takiego można było kupić? I czy mi akurat na łeb parę tysięcy V nie spadnie...

    Rozumiem, że chcieli być tanim kosztem w snobistycznej miejscowości ale ja bym na coś takiego za nic nie poszedł. Ta linia strasznie buczy i pewnie niesłyszalne i niewidzialne promieniowanie tyż nadaje. No i oczywiście potencjalne zagrożenie upadkiem kabli na pewno cały czas istnieje.

    Druty przez środek działki to jakiś horror..... nieustający stres.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli jest to linia SN, to odległość budynku od linii 5 + ?kV/6000 (m) Chyba coś koło tego, może sie zmieścisz. Jezeli WN, to radzę tam nic nie robić i przedać działkę.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    pozwolenia na budowę pod linią nigdy nie dostaniesz - nawet na garaż. Jeśli to linia 15kV to słup można przestawić ale na własny koszt jeśli działkę kupiłeś już ze słupem - o koszt zapytaj w energetyce to oko ci zbieleje.
    Jeśli to linia najwyższych napięć >=110kV to dochodżą promieniowanie, ulot, ryzyko przepięć ... itd
    i sprzedaj to innemu naiwniakowi

  7. #7

    Domyślnie

    On 2002-08-20 14:29, Anonymous wrote:
    pozwolenia na budowę pod linią nigdy nie dostaniesz - nawet na garaż. Jeśli to linia 15kV to słup można przestawić ale na własny koszt jeśli działkę kupiłeś już ze słupem - o koszt zapytaj w energetyce to oko ci zbieleje.
    Jeśli to linia najwyższych napięć >=110kV to dochodżą promieniowanie, ulot, ryzyko przepięć ... itd
    i sprzedaj to innemu naiwniakowi
    to wiadomośc ode mnie
    pzdr

  8. #8

    Domyślnie

    Proponuję trzymać się tematu i starać się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na postawione pytania. Moim zadaniem wszelkie uwagi o "marchewce" i "innych naiwniakach" są nie na miejscu bo raczej nie pomogą w sprawie, to samo dotyczy sposobu w jaki kupowany był teren.
    Nie orientuję się w obecnych przepisach ale na moim rodzinnym osiedlu budowanym w latch 60 są dwie linie wysokiego napięcia a pod nimi nie tylko garaże ale i domki jednorodzinne, a więc kiedyś była taka mozliwość. Wbrew obiegowej opini ludzie żyją i mimo kataklizmów nie słyszałem żeby zdażyła się jakaś awaria.
    Pozdrawiam

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Obok mnie jest działka z linią 15 tys. Chcę ją sobie dokupic więc się pytałem o warunki ewentualnej zabudowy. Z przepisów wynika, że odległość dachu od linii musi wynosić 5 m. Ze względu na ewentualne rozchuśtanie linii. Pole elektro-magnetyczne jest przy tej linii pomijalne. Koszt przesunięcia słupa ok 20 tys. zł przy zgodzie sąsiadów. Ważne są również warunki zabudowy ustalone przez gminę - u mnie budynek może powstać dopiero w odległości 8 m od granicy ulicy co czyni tę działkę wyjątkowo nieatrakcyjną dla nowego inwestora. Jeśli chodzi o słupy najwyższego napięcia i natężenia to moi znajomi mieszkają w osiedlu gdzie przechodzą one w odległości góra 20 m od bloków ( Tarchomin w W-wie ) Jak nie mieli kablówki to trochę narzekali na zakłócenia, ale poza tym chyba O.K. Chociaż nigdy nic nie wiadomo, w Stanach takie tereny ze wzg. na cenę były sprzedawane na tereny zabaw, boiska i zanotowano większy procent chorych dzieci na białaczkę niż na innych terenach. Wydaje mi się, że nie powinieneś pchać się z budową na takim terenie, chyba że jest on atrakcyjnie położony.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Na wstępie chciałbym podziękować za Wasze odpowiedzi i uściślić parę kwestii. Otóż tej działki nie kupiliśmy tylko rozważaliśmy taką możliwość i chciałem wiedzieć jakie ograniczenia wiążą się z taką linią – lepiej być mądrym przed szkodą. Działka jest atrakcyjna pod względem cenowym, lokalizacji i zawartości mediów – ma wszystko. Zdaję sobie sprawę, że mieszkanie w pobliżu lub pod linią wysokiego napięcia nie należy do rozsądnych ale działka jest na tyle duża, że domek by się zmieścił w odpowiedniej odległości od niej. Linia ta biegnie przez jedną połówkę działki i co gorsza jest to linia wojskowa. Niestety nie potrafię określić dokładnie jakie napięcie/natężenie nią płynie ale pewne jest, że linia nie buczy a przechodząc pod nią czy w pobliżu włosy nie stają dęba. Linia jest solidna i już wiele przeszła więc nie podejrzewam aby się zerwała ale...
    Podsumowując chciałbym powiedzieć, że potwierdziliście wszystkie moje obawy co do tej działki i po rozważeniu wszystkich za i przeciw z żonką doszliśmy do wniosku, że szukamy dalej czegoś rozsądnego.
    Miłego dnia
    Enzo

  11. #11

    Domyślnie

    Jeżeli jest to linia wojskowa to możesz zapomnieć o jakiejkolwiek jej przebudowie (linie średnieg napięcia są możliwe do przesunięcia na pewnych odcinkach lub jej zamianach na odcinki kablowe w zakresie działki. Jeżeli cena działki jest atrakcyjna jeszcze przy uwzględnieniu kosztu przebudowy to można brać to pod uwagę, ale najpierw wystąp o warunki zabudowy dla tej działki i możliwości przeróbki tej linii. Powtarzam jeszcze raz - w przypadku linii wojskowych można zapomnieć o jakichkolwiek przeróbkach.
    Jeżlie jest to linia wysokiego napięcia również jej przesunięcie nie jest możliwe, a pod taka linią nie dostaniesz pozwolenia na budowę.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Linię 110kV lub o większym napięciu łatwo da się zidentyfikować, gdyż takie linie budowane są na słupach kraciastych stalowych potężnej budowy, osadzonych na fundamentach. Linie SN sa często na słupach betonowych, lub stalowych lżejszej konstrukcji.

  13. #13

    Domyślnie

    z tego co piszesz i jeśli odległość między przewodami linni jest mała (taka mniejwiecej jak czasami między latarniami ulicznymi) wynika to, ze może to być linia 0,4kV co oznacza że można nie tylko ją przesunąć ale nawet zamienić na linię kablową albo choć izolowaną (ale wtedy musiałoby wystąpić o to więcej osób). Oczywiście koszty ponoszą wnioskodawcy. Jeśli to jest długi odcinek dla energetyki to gra zaczyna być warta świeczki ale dla "inwestorów " ogromnym kosztem.

  14. #14

    Domyślnie

    Jak jest to linia wojskowa, to proszę wystąpić oficjalnie z pismem do p. Huzarewicza JW 1499 41-911 Bytom, ul. Oświęcimska 33. Linie wojskowe też można przekładać. Zrobiłem to dwa razy.
    Jeżeli to Wasz rejon.
    pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Witam.

    Ja kiedyś też miałem podobną ofertę. Działka, przez którą ukośnie, środkiem przebiegała linia średniego napięcia.
    Było tak. Właściciel zapewniał, że wszystko "cacy", słup można przesunąć, ale i tak nie trzeba bo można spoko budować ))
    W gminie powiedzieli, że tak, bardzo proszę można budować, w końcu to działka budowlana ))
    A w Zakładzie Energetycznym powiedzieli:
    "Tak można budować... kurnik" ))
    A wszystko dlatego, że jak przechodzi przez środek to pozostają ci dwa trójkąty działki do wyboru, przy czym trzeba zachować odległości od granicy i linii. W rezultacie albo budujesz kurnik o podstawie prostokątnej, albo domek o podstawie trójkątnej
    ... ewentualnie dwa ))
    Pozostała jeszcze jedna możliwość. Można przesunąć linię, bez problemu. "Dajesz kasę a my przesuwamy", ale to miało kosztować prawie tyle co działka oraz... trzeba było zgody dwóch sąsiadów, bo u nich też trzeba było przestawić słupy. Linia nie może biegnąc takimi zygzakami, jak się komu podoba...
    A sąsiedzi na to, że: "albo w ogóle niech zabierają ten słup, o który się wcale nie prosili albo się nie zgodzą na żadne przestawianie".
    Aby zabrać te słupy to trzeba je gdzieś postawić, a kto przyjmie Ci słup na działkę?
    Zapomnij...

    Sebastian.

  16. #16

    Domyślnie

    Ja kupiłem działkę ze słupem lini Śreniego Napięcia w narożniku i resztą lini pod ziemią wzdłuż granicy działki.
    Przed zakupem sprowadziłem radiestetę (koszt 200zł), który miał miernik natężenia pola (raczej elektromagnetycznego ale nie jestem na 100% pewny) i sprawdził mi całą działkę, twierdząc, że normy są przekroczone tylko w odległości około 40cm od drutów !!!

    Ja bym sprawdził WZiZT w gminie a potem wziął dobrego radistetę i sprwdził "organoleptycznie"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony