dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 98
  1. #21

    Domyślnie

    Dzięki APZ za zainteresowanie ,
    myślałem żeby styro przykleić do skosów ale jak dam folie to już nie da rady,więc dawać tę folie czy nie ,w necie nigdzie nie widziałem żeby ktoś układał folie pod styro a mnie się wydawało że można stąd moje pytanie.Na górę siatka i klej tak zamierzałem zrobić .,na krokwie folia paro przepuszczalna oczywiście?(jaką polecacie?)
    Moje skosy nie są podparte żadnymi ścianami wymiary podstawy to 10m x10m więc raczej da rade.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Widzisz wszyscy kleją. I tak podpowiada logika. Folia jest po to aby nie zachodziło zjawisko kodensacji pary wodnej w izolacji. Będziesz miał styropian a on podobno nie nasiąka. Gorzej z wełną. U mnie nie ma, żyję. Na ścianach zew, też nie ma i stoją. Nie pamiętam nazwy foli ale kupiłem dobrą to są grosze. A te tanie wyglądają jak szmaty!
    Moje skosy też nie są podparte i jest ok.
    Tylko pamiętajcie żeby murarze wam nie wymurowali ścian działowych do samego stropu ( pęknięcia gwarantowane)
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  3. #23

    Domyślnie

    Źle napisałem bo w zasadzie te skosy dopiero zaszalowałem muruje tez sam i o dylatacji ściana strop pamiętam , a tak na marginesie, APZ w jaki sposób masz podparte te monolityczne skosy.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ani skosy, ani cała płyta nie jest opierana na ścianach wewnętrznych. Skosy są oparte na wieńcach ściany kolankowej, wieniec ściany kolankowej połączony ze stropem i wieńcem ścian parteru. Tworzą taką skorupę.
    To nie jest trudna sytuacja do obliczenia, nie należy się tych rozpiętości aż tak bać. Trochę mnie to dziwi jak ludzie piszą, że mają po 8 cm. grubość takiej płyty. U mnie było 12 cm. Pewnie dlatego takie cieńkie bo mają oparcie na ścianach wewnętrznych.
    Trzeba mieć na uwadze, że ten strop w zasadzie ma przenosić tylko obciążenie od ciężaru własnego stropodachu ( czyli płyta + warstwy ocieplenia )
    Nie można na nim stawiać słupków podpierających płatwie chyba, że trafiają w miejscu gdzie są ściany.
    U mnie konstrukcja dachu jest krokwiowo-jętkowa czyli więźba rozporowa w zasadzie to ten strop trzyma dodatkowo całość.
    Pozdrawiam Przemek
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  5. #25

    Domyślnie

    Ja mam to troszeczkę inaczej rozwiązane, grubość płyty i skosów to nad garażem 12 cm a nad domem 10cm.całość rozwieszona na podciągach a raczej ,nie wiem czy dobrej nazwy użyję "nadciągach" .u mnie płatwie będą opierały sie o ten strop

  6. #26

    Domyślnie

    Jaki jest sens robić betonowe, wylewane skosy? Ilość betonu i stali potrzebna na takie skosy będzie pewnie cenowo równa zrobieniu pełnego piętra. Poddasze zawsze będzie niewygodnym poddaszem. A pełna kondygnacja jest po prostu wygodniejsza. Wytłumaczy mi ktoś?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś byłem u kolegi na budowie i też ma lame skosy.Pytam czy miał w projekcie a on że nie ale powiedział kierownikowi że chce ten uzgodnił zbrojenie z majstrami i goście lali drugi strop.Kierownik przyjechał ( podobno był bardzo dociekliwy i często był na budowie) pokrzyczał że źle zbrojenie wypuszczone, chłopaki poprawili i zalali.Strop gr 10 cm( mierzyłem czasami więcej)kosztował go 7000 zł dom 120 m2 za materiał + dopłata do robocizny.Czyli koszty calkiem znośne.
    Czyli jednak się da.
    Na tym forum dużo teoretyków ( miedzy innymi ja) a wszystko toczy się po swojemu.Ceny też są zależne od rejonu bo kierownik za robotę u kolegi wziął 1200 zł a na budowie był często i kilka razy majstry musieli poprawiać bo powiedział że nie odbierze roboty.Co najśmieszniejsze ten kierownik mieszka 1 km od mojej budowy.Muszę z nim pogadać bo miałby blisko i mógłby częściej zaglądać przed czy po robocie.

  8. #28

    Domyślnie

    Można to trochę uporządkować tak dla potomnych, za i przeciw skosom lanym czyli strop monolityczny (lub inny) na poddaszu. Dla mnie jest dużo więcej plusów niż minusów. Zacznę od plusów: bezpieczniej bo ma się nad głową kawał betonu i zbrojenia (ma to znaczenie przy dzisiejszych kaprysach pogody), cieplej w zimie, chłodniej w lecie, szczelniej (istotne przy wentylacji mechanicznej i domach energooszczędnych), ciszej (tłumienie odgłosu deszczu itp), trwalej od zabudowy KG-OSB, solidniej (brak pęknięć typowych dla niewłaściwego montażu OSB), brak konieczności pełnego deskowania pod poszycie dachu, można położyć zwykły tynk bez gładzi i docierania, można wiercić i mocować w dowolnym miejscu. Teraz minusy: trudniej w wykonaniu (odpowiedni beton, odpowiednie zbrojenie i fachowcy od wykonania i projektu), trzeba pielęgnować strop (jak każdy inny), ciężej dla konstrukcji budynku (beton i zbrojenie swoje ważą), konieczność pełnych szalunków, czas wykonania może być dłuższy przy skomplikowanych pomieszczeniach, nie można nic poprawić po wylaniu i ewentualne okna dachowe trzeba solidnie zaplanować i wymierzyć, ewentualne instalacje są trochę trudniejsze w montażu, często taki strop wymaga podparcia w newralgicznych miejscach a to wiąże się z zamianą odpowiedniej ściany działowej na nośną (grubsza i trochę droższa). To tyle co przychodzi mi do głowy. Jeśli chodzi o koszty to trudno je porównać bo niewątpliwie betonowy strop ma zalety a ich wartość użytkowa zależy od upodobań inwestora. Jednemu nad głową wystarczy deska z wełną a drugiemu potrzeba stali i betonu.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Też będę wykonywał skosy betonowe, ale mam pytanie w kwestii kanałów wentylacji mechanicznej. Będę miał dom z piwnicą, a w niej rekuperator. Jak rozprowadzaliście kanały w tym stropie z lanymi skosami na poddaszu? Czy może piwnica dla reku to złe miejsce i powinien być gdzieś indziej (np na tym stropie z lanymi skosami, ale tutaj dochodzi kwestia docieplenia, trudność z dojściem itp?

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Kemotxb, bardzo konkretne podsumowanie. W zasadzie, jeśli ktoś nie jest samorobem to te minusy można pominąć
    Jeśli chodzi o kanały WM to ja mam je zaplanowane w podłodze piętra z wykrowadzeniem na ściany. Robienie dziur w "trumnie" trochę zaprzecza (moim zdaniem oczywiście) idei stropu lanego jako szczelnej skorupy.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    kemot_p, dzięki za odpowiedź. Prośba jeszcze o wyjaśnienie: anemostaty na piętrze masz z boku na ścianie (pewnie pod sufitem)? Jeśli np. pokoje sąsiadują ze sobą, to masz jeden kanał nawiewny w ścianie, od którego odchodzą dwa anemostaty do tych pokoi, czy w każdym pomieszczeniu masz oddzielnie?
    Kanały do WM na piętrze puszczasz po podłodze, a masz ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to czy nie było zamieszania z tymi przewodami?
    PS. W twoim profilu widzę, że masz już wybranych projekt. Gdzie będzie u Ciebie stał rekuperator?

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Mam zaplanowane na ścianach pod sufitem
    Tam, gdzie się da kanały pójdą w podłodze poddasza (będzie podlogowka), awentualnie w zabudowie KG pod sufitem parteru. Projektu jeszcze nie mam wybranego, mamy kilka faworytów o których dyskutujemy z architektem adaptujacym, niemniej koncepcja WM niezależnie od projektu jest taka jak piszę wyżej. Reku będzie na parterze w pomieszczeniu gospodarczym.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Panowie odgrzebuję temat. Do końca tygodnia muszę się zdecydować i dać znać architektowi projektującemu dom - zdecydować się na lane skosy, czy wybrać to co większość czyli zabudowę k-g? Byłem zdecydowany na beton, ale potencjalni wykonawcy doradzają.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W malopolsce ok 40-50%domów robi się skosy lane i tendencja ta rośnie wraz ze świadomością inwestorów, ekipy mają duże doświadczenie w tym i jest to dla nich normalne, ci co odradzają podejrzewam że nigdy tego nie robili.
    Mi dziś szalują właśnie drugi strop a wieniec został odpowiednio zazbrojony w tym celu.
    Nikt mnie nie przekona co do wyższości GK, bo oprócz ceny podajcie wady stropu lanego?I nie mowcie mi o szpaletach bo dając 35-40 cm welny też szpalety są wielkie.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Panowie odgrzebuję temat. Do końca tygodnia muszę się zdecydować i dać znać architektowi projektującemu dom - zdecydować się na lane skosy, czy wybrać to co większość czyli zabudowę k-g? Byłem zdecydowany na beton, ale potencjalni wykonawcy doradzają.
    Rób betonowy skos, jednak przestrzegam przed niby fachowcami którzy twierdzą że umieją to zrobić ... nie umieją. Strop monolityczny na skosie to nielada wyzwanie i nawet fachowiec będzie miał problem. Powiem z własnego doświadczenia bo kilka tygodni temu takowy zalewałem 12 cm monolitu. Problemy trudne do rozwiązania to spływanie betonu i późniejsze równanie skosu, trudno to zawibrować bo beton spływa podczas wibracji. Teraz zmieniłbym monolit na terive (ackermana) bo przy tym stropie dużo łatwiej jest wyrównać wylewkę (nadbeton). Na nierównym skosie nie ułożysz styropianu.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    W malopolsce ok 40-50%domów robi się skosy lane i tendencja ta rośnie wraz ze świadomością inwestorów, ekipy mają duże doświadczenie w tym i jest to dla nich normalne, ci co odradzają podejrzewam że nigdy tego nie robili.
    Mi dziś szalują właśnie drugi strop a wieniec został odpowiednio zazbrojony w tym celu.
    Nikt mnie nie przekona co do wyższości GK, bo oprócz ceny podajcie wady stropu lanego?I nie mowcie mi o szpaletach bo dając 35-40 cm welny też szpalety są wielkie.
    No właśnie, a u nas w mazowieckim może kilka % - boję się, że nie uda mi się znaleźć wykonawcy. Druga sprawa ja Ty będziesz ocieplał trumnę? Szczególne połączenie ze ścianą szczytową i ten trójkątny fragment ściany szczytowej, który będzie wystawał ponad. Czy taki strop 10-12 cm jest nośny - tzn. czy da się zrobić stryszek i go używać? Te zawirowania klimatu, orkany czy inne przemawiają na korzyść lanych skosów, szpaletami się nie przejmuję, gdyż oprócz małych okienek w pralni i garderobie wszystkie inne będę miał w ścianach szczytowych.
    P.S. Wrzucisz jakieś fotki?

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Rób betonowy skos, jednak przestrzegam przed niby fachowcami którzy twierdzą że umieją to zrobić ... nie umieją. Strop monolityczny na skosie to nielada wyzwanie i nawet fachowiec będzie miał problem. Powiem z własnego doświadczenia bo kilka tygodni temu takowy zalewałem 12 cm monolitu. Problemy trudne do rozwiązania to spływanie betonu i późniejsze równanie skosu, trudno to zawibrować bo beton spływa podczas wibracji. Teraz zmieniłbym monolit na terive (ackermana) bo przy tym stropie dużo łatwiej jest wyrównać wylewkę (nadbeton). Na nierównym skosie nie ułożysz styropianu.
    Hmmm, ackerman na skosy? Takiej opcji nie rozważałem - uważasz, że warto?
    Gdybym zdecydował się na lane skosy chciałbym dać 20 cm styropianu pod krokwie i 15 pomiędzy - tylko jak zabezpieczyć go przed gryzoniami, ptakami? Szczególnie przy krokwiach - da się to tak szczelnie zaciągnąć siatką i klejem?

  18. #38

    Domyślnie

    Ackerman/teriva ze względu na to żeby nic nie spitolić albo żeby zminimalizować ryzyko bo monolit zbyt trudny w wykonaniu. Cena podobna. Styropian sobie odpuść jego cena tak poszła w górę że nie warto, poza tym murłaty i elementy drewniane trzeba ocieplać wełną żeby "oddychało". Ja planuję ocieplić pianką PIR koszt taki sam jak styropianu a jest znacznie szczelniej i dokładniej planowana grubość to 20 cm - zamiennik ok 30 cm styropianu. Grubość monolitu 12 cm jest wystarczająco nośna, ale ja pod murłaty dałem dodatkowo belki 25 cm zbrojone prętem fi 16 mm 3 razy dołem i 3 razy górą.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    A ile masz przerwy pomiędzy stropem a dolną krawędzią krokwi? Pokryjesz całe krokwie pianą, jak ją zabezpieczysz przed gryzoniami?
    Jak ocieplisz ścianę szczytową "od góry"?

  20. #40

    Domyślnie

    Murłata ma 16 cm grubości więc mniej więcej tyle będzie przerwy minus zacios na krokwi ale plus grubość belki stropowej na której leży murłata, tak więc murłata cała będzie pokryta pianką i część między krokwiami, można i więcej dać tej pianki np 25 cm ale pianka nie jest równa i 20 cm to minimalna grubość a w niektórych miejscach może być więcej a na murłacie nadlewka tak by warstwa się zgadzała w grubości. Pianki gryzonie nie lubią (ponoć), na ścianę szczytową po boku też pianką warstwa ok 8 cm grubości a od góry z zaskoczenia ... pianka z ogranicznikiem ze styropianu po zewnętrznej stronie ściany bo pianka nie niszczy styropianu. To samo na wieńcu - wokół wieńca obłożę płytami styropianu wypuszczając płytę na wysokość tych 20 cm i będzie można śmiało wypełnić to pianką.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony