dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie mam bardzo wilgotne ściany - pomóżcie

    Witam,
    Oto mój problem:

    Problem: wilgoc, mokre sciany

    Podjete dzialania: przeciwdzialanie kapilacji wody za pomocą metody iniekcjii krystalicznej.
    Budowa ściany patrzac od zewnatrz: tynk, cegla czerwona , pustka, cegla gliniana (glina uformowana w kształt cegły), tynk mocno wapienny

    Obserwcje: ostatnio problem mokrych scian pojawil sie po obfitych opadach 24 godzinnych , sciany sa bardziej mokre niz przed robieniem izolacji poziomej z tym, że poniżej izolacji (piwnica i fundamenty sa suche - dawniej wszystko było mokre) - Nasuwa się wniosek że woda nie dostaje się od ziemi czyli izolacja działa.

    Przypuszczenie: Woda przenika przez ściany (tynk , glina itd) - w takim wypadku problem rozwiązałbym przez obłozenie ścian styropianem 10 cm - tylko ze wtedy ściana nie bedzie oddychała - może dodatkowo jakieś otwory wnetylacyjne)

    Doświadczenie: wykonałem eksperyment kawałek wapiennego tynku i cegły glinianej odłupałem i osuszyłem, nastepnie włozyłem do miski z minimalna ilościa wody: obie próbki nasiaknely całkiem wodą po 5 minutach.

    Pytanie: czy dobrze się domyślam ze woda się dostaje przez sciany (zaprawa , glina tynk wapienny) - najbardziej to jest po deszczu - i czy styropian rozwiąze sprawę (na forum budowlanym w internecie ktoś mial podobny problem , grzyby itp i po ociepleniu styropianem problem zniknął), czy wilgoć nie pojawi się bardziej?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    przez sciany od zewnetrznej do wewnetrznej to chyba nie , bo masz ta pustke powietrzna

    problem moim zdaniem, ze masz nieocieplone sciany i dlateg owykrapla sie w nich woda
    to ze dzieje sie to w dni deszczowe to normylne - wtedy masz bardzo duza wilgotnosc powietrza.
    moja rada- ocieplij czym predzej steropianem- minimum 10 cm, a jesli ta pustka ma jakas wentylacje to ja odetnij

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj

    Trudno cokolwiek powiedzieć, trochę mało szczegółów. (czy wszystkie ściany, do jakiej wysokości, na jakiej powierzchni itp)

    Na twoim miejscu sprawdził bym stan pokrycia dachowego, stan obróbek blacharskich okapowych, podrynnowych oraz samych rynien i lei spustowych.

    Bardzo często jest to przyczyną zawilgacania ścian i równie często pomijaną w ustalaniu przyczyn takiego stanu

    Pozdrawiam
    Nawet świnka wejdzie na drzewo, kiedy jest chwalona.

  4. #4

    Domyślnie

    najbardziej ściany wschodnia i północna i zachodnia , całe na wyokości nawet 2 metry, dach jest w porządku,
    na piętrze tego nie mam - tylko parter, rynny odprowadzone w ziemi na odległośc ok. 10 metrów od domu

    Co do pustki jak pisałem to pewności nie mam ze jest - ale tak mi się wydaje po tym jak wierciłem ściany.
    Dom jest stary poniemiecki , z malutką piwniczką.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    moge ci poradzic jedynie
    wez termometr i wsadz go w sciane, tak na glebokosc paru centymentrow
    zmierz tam temperature
    mozesz ja tez mierzyc ciagle (kup sobie najlepiej taki termometr co mierzy minimalny temperature) , jak ci bedzie spadac ta temperatura ponizej 12 ° C
    to mozesz w duza pewnosci powiedziec , ze to bedzie para wykraplajaca sie w scianie

  6. #6

    Domyślnie

    ale czy para może aż tak zawilgacać ściany .... one sa jak ubranie wyjęte z miski wody !!!!

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    oczywiscie ze moze
    zmierz temperature jak wspominalem,
    zawsze bedzei to jakas informacja
    to ze problem jest na dole a u gory nie, tez by wskazywalo na pare- na dole czesciej przebywasz, gotujesz, pierzesz itd...

  8. #8

    Domyślnie

    hmmm spóbuję zmierzyć .

    Ale jak wytłumaczyć fakt , że pod schodami prowadzącymi do piwnicy ściana tez jest mokra (a w pomieszczeniu "pod schodami" temperatura wynosi 8-10 stopni), natomiast jak wcześniej pisałem w piwnicy jest sucho. W pokojach gdzie najwięcej jest mokrej ściany temperatury sa 17 i 19 stopni.

    Aha jeszcze ważna informacja fundament jest kamienny, zewnątrz otynkowany , piwnica kamienna tez otynkowana ... w tym roku.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    jesli masz wpomieszczeniach 17 to nawet nie musisz mierzyc w tej scianie
    na pewno skrapla ci sie para jesli ma sie skad brac, tzn, jesli przebywasz w tym domu
    nie ma innego wyjscia jak ocieplic dom i grzac
    tez mieszkalem swego czasu w mieszkaniu, gdzie byly bardzo slabe sciany (wspolczynnik U chyba 3)
    i oszczedzalem na ogrzewaniu
    efekt byl taki, ze w kuchni woda lala sie z okien (jedna szyba) a na scianach mialem ciagle grzyba

  10. #10

    Domyślnie

    przyczyna tego stanu rzeczy jest brak wentylacji wymieniales okna?
    kontakt 502080438

  11. #11

    Domyślnie

    oczywiście okna wymienione na plastiki z mikrowentylacją ... czesto wietrzone
    Pozdrawiam,
    remidr

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    legar

    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    186

    Domyślnie

    przyczyną jest wentylacja, a właściwie jej brak...
    twoje dorywcze wietrzenie nie załatwi tego problemu...sądzę, że wskazana jet wentylacja mechaniczna, np wentylatorami...www.domus.com.pl.... www.jbklima.pl ...pzdr
    już mieszkam )

  13. #13

    Domyślnie

    Doloz pare zl i kup higrometr.
    Zmierz wilgotnosc powietrza, jesli bedzie bardzo wysoka to od wentylacji bym zaczal i patrzyl co bedzie dalej.

  14. #14

    Domyślnie

    Zauważyłem dziś taką rzecz, deszcz padał od zachodu - zachodnia ściana taka że ją moge wykręcać, podobnie fragmenty południowej i północnej przylegające do zachodniej. Natomiast ściana wschodnia jest troche tylko mokra a bardziej zimna. Na pewno nie ma 12 stopni - jak pisał Leon. Poza tym na wschodniej ścianie od wewnątrz natknąłem sie pod tynkiem na przestrzeń i w niej jest zimno i może wilgotno ale nie mokro. mokry jest za to tynk (ten od wewnątrz)

    Niektórzy radzą ocieplić styropianem:

    Obawy:
    1. Czy nie zablokuje to oddychania ściany?
    2. Czy nie spowoduje to , że wilgoć jeszcze bardziej cofnie się do pokoju?

    Aha i jeszcze jedno spostrzeżenie - wilgotne są też te fragmenty ścian wewnętrznych, które przylegają do ścian zewnętrznych.
    Pozdrawiam,
    remidr

  15. #15

    Domyślnie

    I jeszcze jedno : może ściana po prostu przepuszcza wodę (z deszczu) więc ją zwyczajnie pomalować jakimś środkiem nieprzepuszczającym (byle bezbarwnym) a w lecie zrobić ocieplenie styropianowe . ???!!!
    Pozdrawiam,
    remidr

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał legar
    przyczyną jest wentylacja, a właściwie jej brak...
    twoje dorywcze wietrzenie nie załatwi tego problemu...sądzę, że wskazana jet wentylacja mechaniczna, np wentylatorami...www.domus.com.pl.... www.jbklima.pl ...pzdr
    Stawiałem dmuchawy narzewające i nie zdało to rezultatu, stosowałem też wyciągi mechaniczne ... bez rezultatu.
    Pozdrawiam,
    remidr

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał neuron
    Doloz pare zl i kup higrometr.
    Zmierz wilgotnosc powietrza, jesli bedzie bardzo wysoka to od wentylacji bym zaczal i patrzyl co bedzie dalej.
    Być może kupię lub pożyczę, ale wilgotność w domu nie jest bardzo wysoka - przynajmniej nie tak wyczuwalna.
    Pozdrawiam,
    remidr

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    remidr cosik chyba niedopowiadasz.
    Jeżeli pomalujesz lub ocieplisz ściany styropianem to i tak pozamykasz drogi ucieczki pary wodnej na zewnątrz.
    Może ostatnio pomalowałeś ściany od wewnątrz jakąś uszczelniającą farbą, albo kolejną warstwą farby. A może jakaś tapeta z dużą ilościątworzywa sztucznego.
    My malowaliśmy rok temu i po malowaniu odczucie wilgoci w domu wzrosło.
    Przyczyna brak wentylacji w dwu pokojach. Kiedyś odbywało się to przez nieszczelne okna, okna zostały uszczelnione. Malując lub okładając zewnętrzne ściany podniesiesz jeszcze poziom wilgoci.
    Same mikrowentylacje to chyba niezawiele jak na odprowadzenie wody z zawilgoconych ścian, czy masz kanały wentylacji grawitacyjnej z pomieszczeń?
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroyena
    remidr cosik chyba niedopowiadasz.
    Jeżeli pomalujesz lub ocieplisz ściany styropianem to i tak pozamykasz drogi ucieczki pary wodnej na zewnątrz.
    Może ostatnio pomalowałeś ściany od wewnątrz jakąś uszczelniającą farbą, albo kolejną warstwą farby. A może jakaś tapeta z dużą ilościątworzywa sztucznego.
    My malowaliśmy rok temu i po malowaniu odczucie wilgoci w domu wzrosło.
    Przyczyna brak wentylacji w dwu pokojach. Kiedyś odbywało się to przez nieszczelne okna, okna zostały uszczelnione. Malując lub okładając zewnętrzne ściany podniesiesz jeszcze poziom wilgoci.
    Same mikrowentylacje to chyba niezawiele jak na odprowadzenie wody z zawilgoconych ścian, czy masz kanały wentylacji grawitacyjnej z pomieszczeń?
    pokoje są do piero do remontu, na ścianach tapety papierowe, kanałów żadnych nie mam <co to za kanały>
    Jeśli chodzi o obłozenie ścian styropianem , to sugerowałem sie wypowiedziami forumowiczów z innych postów (min , że po obłozeniu problem zniknął) oraz wypowiedziami z tego postu
    Pozdrawiam,
    remidr

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    remidr

    jesli ocieplisz sciany to sama wenylacja nie ma znaczenia
    w cieplej scianie nic sie nie wykropli (no chyba ze masz wilgotnosci jak w lasach tropikalnych , ale tego na pewno nie osiagniesz, bo bys w tym mieszkaniu nei umial oddychac)
    tak wiec jedyne rozwiazanie to ocieplic wszystko ladnie i ogrzewac domek
    a ta wentylacje sobie daruj ( to troche naciaganie jest)
    problem polega na tym, ze teraz nie ma sezonu na robieie izolacji, wiec bedziesz musial przezimowac w tej jaskini

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony