dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 91
  1. #1

    Domyślnie

    Witam wszystkich Forumowiczów.
    Pytanko jak w temacie. Czy ma sens instalacja piorunochronu? Domek z poddaszem użytkowym, więźba drewniana, dachówka cementowa, 3 kominy z cegły klinkierowej w tym 1 w kalenicy i 1 z wkładem stalowym. Stoi ok. 40 m od słupa linii wysokiego napięcia (bodajże 110 kV) - przebiega ona po stronie pn.-zach. Od wschodu w odległości ok. 20 m są wysokie drzewa, wyższe od domku. Położony jest w dolince. Sąsiedzi opowiadają, że w słup wysokiego napięcia przynajmniej raz uderzył piorun, podobnie jak w komin domu leżącego ok. 200 m od mojego, na zboczu wzgórza.
    Pozdrowienia,
    Marek

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.

    Piorun nie wybiera. Istnienie wysokich obiektów w okolicy nie gwarantuje ochrony.

    Sebastian.

  3. #3

    Domyślnie

    zgadzam się z sebastianem
    dla takiego małego domku istalacja taka nie powinna być droga - wielekjej elementów można wykonac samemu...

  4. #4

    Domyślnie

    Ja z lekkimi obawami zrezygnowalem z tej instalacji. Byla to zbyt droga sprawa. A i jej porzadne zainstalowanie tez nie jest takie proste. U mnie w okolicy zaden z domow nie ma.

  5. #5

    Domyślnie

    Dobra instalacja pioruchronu kosztuje grosze - calosc wyjdzie ok. 400zl (4 uziomy pionowe, zlacza i drut ocynk, haki montazowe). Pozostaje kwestia robocizny - ale na nowym dachu dekarze zrobia to za pare groszy dodatkowo. Nie ma sensu z tego rezygnowac.

    D.

  6. #6

    Domyślnie

    Porządnie wykonana instalacja nie ma prawa kosztować parę groszy. Konieczny jest choćby uziom - opaska wokół domu i starannie przemyślane "zwody", które zminimalizują możliwość indukowania w istniejącej instalacji elektrycznej w domu. Przypadkowo wykonana instalacja może na zasadzie indukcji więcej zniszczyć niż ochronić. Do tego wielkim niebezpieczeństwem są przepięcia, (samo zabezpieczenie antyprzepięciowe śr. stopnia kosztuje ok. 500 zł). Był na temat odgromów obszerny i bardzo dogłębny wątek, gdzie wypowiadali się bardzo zorientowani ludzie
    Nie ma też reguły, w który budynek uderzy piorun - u mnie ominął żuraw, wielkie drzewa i kilka wysokich blaszanych dachów, wybrał mój dom akurat, za to kilku sąsiadom napsuł wiele sprzętu przez przepięcia.
    Finiszant

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Finiszant ma rację. Dobrze wykonana instalacja odgromowa musi kosztować, zwłaszcza jeśli się ma dach o konstrukcji wielospadowej. U mnie wartość materiału i robocizny została wyceniona na ok 2000 zł. Z tego też powodu zaczekam z "tym etapem" jeszcze jakiś czas. Ale na pewno instalację wykonam.

  8. #8

    Domyślnie

    zgadzam się
    dobrze wykonana instalacja musi kosztować swoje
    do kwoty ok.1-1,2 tys można zejść planując już wszystko na etapie robienia fundamentów
    ja na swoim domku drewnianym na pewno taką instalacje założe
    po prostu szkoda by mi było jak by kiedyś spłonął przez taki drobiazg

  9. #9

    Domyślnie

    Ja też robię już na pozimie fundamentów. Zawsze to bezpieczniej i na tym etapie taniej.

  10. #10

    Domyślnie

    Moze pochwalicie sie tymi cenami - co tak kosztuje w instalacji piorunochronu ze twierdzicie ze trzeba wydac 2-3 tys ???
    Ja kupilem drut fi6 ocynk z 50m za kilkanascie zlotych, uziomy pionowe (wbijane w ziemie na glebokosc kilku metrow - maja najnizsza z mozliwych rezystancje) za 70zl/sztuka, zlaczki kontrolne, uchwyty mocujace do muru, do dachowek, do gasiorow za kilkadziesiat zlotych. Calosc na pewno zmiescila sie w kwocie 400zl. Dekarze polozyli mi drut na dachu za 100zl. Moze ktos mi wyjasni co ma kosztowac 2tys...??

    D.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie jestem specem od piorunochronów, i należę do tych, którzy co się da robią własnymi siłami, ale w tym wypadku bym nie ryzykował samodzielnego wykonania. Standardem jest opaska wokół domu przynajmniej z bednarki (rozrzutni mówią o miedzi). Widziałem co piorum potrafi zrobić obróbkom blacharskim w domu, w który uderzył, jak wyglądała po tym instalacja elektryczna (wierzcie mi - nieciekawie), jak szukał drogi uziemienia po drutach zbrojeniowych, ile metalowych "drzazg" wbił w twarde płytki gresowe itp. Wniosek jest jeden, gdy będę robił instalację odgromową to na pewno nie będę oszczędzał na średnicach zwodów a raczej dam grubsze niż należy.
    Finiszant

  12. #12

    Domyślnie

    Powiedz po prostu ze nie masz pojecia o cenach...
    Bednarka wokol domu to powiedzmy 150m opaski w cenie ok. 200zl. Tak naprawde bednarka nie gwarantuje minimalnej rezystancji zwlaszcza na glebach piasczystych i trzeba dac dodatkowe uziomy pionowe wbijane do poziomu wod gruntowych - dopiero wtedy osiagnie sie rezystancje minimalna. Ale to dalej koszt rzedu kilkuset zlotych. Nawet jak zamiast drutu fi6 dasz fi8 to nie wiem czy ci sie cos zmieni w jakosci piorunochronu i niewiele wzrosnie cena. Czekam wiec na realne uzasadnienie - skad ten koszt rzedu 2-3tys zl..?? Chyba ze chcecie zaplacic firmie 2tys za "robocizne" a raczej za swoja niewiedze...

    D.

  13. #13

    Domyślnie

    Z pobieżnej analizy wydaje się że przy dużym udziale pracy własnej wykonawczej a najlepiej jak ktoś jeszcze wie o co chodzi i potrafi sobie sam zaprojektować to można zrobić instalacje za -jakieś 700-800 zł

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    michał70

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    buduję dom szkieletowy kryty dachówką bitumiczną o wysokości do szczytu komina prawie 9 m nie wyobrażam sobie,że mogło by nie być piorunochronów. Robi je firma, która się na tym zna wycena wstępna na poziomie 3 tys. złotych. Wszystkie przewody miedziane ponieważ wytrzymują więcej niż jedno uderzenie pioruna. Pozdrawiam wszystkich "szkieletowców".

  15. #15

    Domyślnie

    Michal - twierdzisz ze ocynk wytrzyma tylko jedno uderzenie pioruna ? A w jego trakcie co - spali sie ?
    Ciekawe czy uziomy i bednarke tez masz z miedzi....?

    D.

  16. #16

    Domyślnie

    Mnie zaproponowała firma zrobienie tego za 1800zł.
    Sądzę, że obkopanie domu z trzech stron w trudnym gliniasto kamiennym terenie znacznie podnosi cenę.
    Materiały prawdopodobnie nie sa drobie.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Tak się składa, że zawodowo zajmuję się też ochroną odgromową. Nie zgadzam się z tym, że dobrze wykonana instalacja musi swoje kosztować.
    Jakość wykonania instalacji zależy od montera, który wykonuje pracę natomiast cena jest sprawą umowną.
    Koszty materiałów (stal ocynkowana) na instalację w przypadku prostego dachu o pow. ok 200m2 w 90% przypadków faktycznie zamykają się w kwocie kilkuset złotych. Jeśli instalację wykonuje się samemu to materiały stanowią 100% kosztów instalacji.
    Zakładając instalację należy wystrzegać się przynajmiej elementarnych błędóW.
    Sprawdźcie czy stalowy komin od kotła C.O., oraz maszt antenowy zostały podłączone na dachu do instalacji.
    Pozdrawiam
    Sympatyk
    On 2002-08-27 22:06, babis wrote:
    zgadzam się
    dobrze wykonana instalacja musi kosztować swoje
    do kwoty ok.1-1,2 tys można zejść planując już wszystko na etapie robienia fundamentów
    ja na swoim domku drewnianym na pewno taką instalacje założe
    po prostu szkoda by mi było jak by kiedyś spłonął przez taki drobiazg

  18. #18

    Domyślnie

    Też nie wiem skąd bierzecie te kosmiczne ceny. Przypuszczam że kompletnie nie orientujecie się w cenach. Ja wykonując drenaż obwodowy na połowie obwodu domu ułożyłem bednarkę ocynkowaną i w 4 rogach wyciągnąłem ją na ścianę i dalej ku krokwią wciąż bednarką przykręcana na płasko do ściany. Przy dachu przejdę na drut 6mm ocynk i po krokwi ku gąsiorom + obejście kominów i maszt. I tyle. Bednarka kosztowała mnie gdzieś ze 250 zł, drut ocynk już nawet nie pamiętam ale grosze, uchwyty też nie są takie drogie. Myślę że w 500-700 zł się to zamknie. Gdy u sąsiada elektryk wykonywał odgrom oglądnął mój i stwierdził że bardzo fachowo to co zrobiłem wykonałem. Łączenia bednarki do pionu skręcałem śrubami nierdzewnymi, suszyłem suszarą, malowałem chamerajtem i owijałem całą rolką taśmy izolacyjnej. Mówił że sam tak dokładnie nie robi bo nie trzeba ale podziwia. Tak więc jak chcecie po 2-3 tysiaki dać komuś zarobić albo wydać na miedź a może lepiej złoto to proszę bardzo, Wasza kasa. Ja taki głupi nie jestem. Z tym spalaniem drutu 6mm jak huknie piorun to już wierutna bzdura. Weźcie pierwsze lepsze ogłoszenie o takich instalacjach i zapytajcie.

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Jeszcze raz anonim.
    Uwaga dla wszystkich, którzy samodzielnie chcą wykonywać instalacje piorunochronne. Pamiętajcie, że piorunochron to nie wszystko i że nie uchroni on w 100% od szkód spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Bardzo ważną sprawą jest również ochrona odgromowa wewnętrzna. W dużym uproszczeniu ideę tej ochrony przybliżyć można na przykładzie stalowego komina kotła C.O. ,który nie został podłączony do uziomu budynku. Piorun trafiając w budynek wybiera drogę przypadkową (taką jaka jest mu w danej chwili wygodna). Jeżeli mamy piorunochron to isnieje bardzo duża szansa, że trafi on w niego i spłynie sobie do uziomu. Lecz jeżeli mamy na dachu wystający stalowy komin to właśnie w niego może trafić piorun i zacznie płynąć w kierunku ziemi. No i właśnie - dolny koniec komina nie jest uziemiony i z reguły znajduje się na parterze budynku. Co się dalej może stać nietrudno przewidzieć, ano piorum będzie sobie dalej szukał drogi do ziemi. Może w pobliżu znajduje się zbrojenie w ścianie, może ine metalowe elementy, tak czy inaczej może wystąpić bardzo groźny w skutkach przeskok pioruna (od dolnego końca komina do np. stalowej futryny w ścianie) do tych właśnie metalowych elementów. Jeżeli na drodze przeskoku pioruna akurat będzie stał człowiek może on zginąć. Przeskok może spowodować też pożar itp. lista szkód może być długa. Sytuacja będzie wyglądała nieco lepiej jeżeli na dachu komin będzie połączony z instalacją piorunochronną. Wtedy istnieje szansa, że piorun może nie wejść nam do budynku bo będzie mu "wygodniej" spłynać na zewnątrz instalacją piorunochronną. Tak czy inaczej bez ochrony wewnętrznej może nie udać się nam uniknać przeskoku pioruna wewnątrz budynku. Ochrona odgromowa wewnętrzna polega na sprawdzeniu odległości "przeskoku" wewnątrz budynku - czy są one wystarczające, oraz na wykonaniu odpowiednich połączeń elektrycznych po to aby w przypadku jak już piorun "wybierze" , że do ziemi "chce" płynąć po naszym kominie nie musiał "specjalnie szukać" i popłyną przewodem, który dla niego przewidzieliśmy.
    Jeżli chcecie zlećić wykonanie instalacji piorunochronnej "fachowcowi" sprawdźcie czy słyszł o czymś takim jak ochrona odgromowa wewnętrzna i czy potrafi ocenić czy wymagane są w waszym przypadku połaczenia wewnętrzne.
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    ZNowy wychodzi, że niegdysiejsze domy z drwna kryte strzechą miały przewagę bo piorun je raczej omijał...

    A tak poważnie to czy jeszcze jest sprawa ochrony instalacji wewnętrznych przed prądem zaindukowanym ? Jeśli piorun płynie po uziomie to jest to baaardzo duży prąd, który powoduje baaardzo duży impuls pola elektromagnetycznego, który z kolei (przynajmnije teoretycznie) indukuje w wewnętrzej instalacji (wszelkich kablach czy to elektrycznychm antenowych czy od alarmu) prąd. Prąd ten jest tym większy im "więcej" pioruna płynie przez uziom.

    Czy jest to zagrożenie realne czy tylko wymyślone ?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony