dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pęknięcia muru do fundamentów

    Niedawno stałem się właścicielem domu dość zużytego który nie był zamieszkiwany od ponad 20 lat - został zbudowany w 1963r.Stawiany z pełnej cegły wypalanej- problem mam z widocznym pęknięciem w piwnicy która biegnie od zbiegu stropu z parterem do ławy fundamentowej z betonu- głębokość piwnicy ok 1,70 od powierzchni ziemi.Mury piwniczne o grubości 60 cm ( przynajmniej na ścianie z oknem którą mogłem zmierzyć).


    Pęknięcia widoczne również w jednym z pokoi na parterze przy suficie (zdjęcie 5.5). Proszę o opinie znawców tematu czy ryzykować remont czy prosić o ekspertyzę techniczną i ile może kosztować dla domu o powierzchni 200 m, w połowie podpiwniczonym ?.Budynek nie wygląda na przekrzywiony ani zapadnięty od zewnętrznej strony
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.4.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	24,4 KB
ID:	362212   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.3.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	22,9 KB
ID:	362213   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.5.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	362214  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Co znaczy "ryzykować remont" ? jedna czy dwie rysy to żaden problem dla budynku.

  3. #3

    Domyślnie

    Na pierwszy rzut oka raczej nic groźnego na tych zdjęciach nie widać. Sprawdź czy woda z rynien jest odprowadzana poza budynek i czy jest jakaś opaska wokół domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co znaczy "ryzykować remont" ? jedna czy dwie rysy to żaden problem dla budynku.
    Zlekcewazyc te rysy?....Czy istnienje jakis sposób na wzmocnienie ścian fundamentowych

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Na pierwszy rzut oka raczej nic groźnego na tych zdjęciach nie widać. Sprawdź czy woda z rynien jest odprowadzana poza budynek i czy jest jakaś opaska wokół domu.
    Woda z rynnień raczej odprowadzana jest po za budynek.Opaski drenującej nie mam jest to dom budowany przez dziadka w 1963 r jest sama ziemia przy ławach i ścianach fundamentowych.Ile może kosztować zrobienie drenażu dla budynku o wymiarach 12 m szr X 9 dł

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał budex75 Zobacz post
    Zlekcewazyc te rysy?....Czy istnienje jakis sposób na wzmocnienie ścian fundamentowych
    Fajnie by było aby ktoś co ma pojęcie pooglądał budynek na żywo. Nie chcę Ci pisać zlekceważ i nie chce doradzać wydania kasy. Rysy wyszły niedawno czy są od "zawsze" ? Z opisów obstawiłem że są od dawna, dlatego jak to ująłeś zlekceważyć ma spora rację bytu. jeżeli rysy pojawiły się nagle warto zainteresować sie wodami przy budynku.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Fajnie by było aby ktoś co ma pojęcie pooglądał budynek na żywo. Nie chcę Ci pisać zlekceważ i nie chce doradzać wydania kasy. Rysy wyszły niedawno czy są od "zawsze" ? Z opisów obstawiłem że są od dawna, dlatego jak to ująłeś zlekceważyć ma spora rację bytu. jeżeli rysy pojawiły się nagle warto zainteresować sie wodami przy budynku.
    Szczerze mówiąc mogę tylko zgadywać ile lat mogą mieć te rysy ,odziedziczyłem właśnie dom po dziadkach - wujek ciotka i moja mama nie wiedzą nic na temat jak długo te rysy i pęknięcia mogą być w piwnicy. Rozpoznanam jeszcze raz dokładną kondycję i wygląd ławy i sciany fundamentowej przy nastepnej wizycie mam tam ok 150 km od mojego obecnego miejsca zamieszkania- domek chciałbym wyremontować aby w końcu być na swoim.Czy radził byś zlecenie badań geotechnicznych gruntu i wody - o ile takie zlecenie cofneło by mnie z grubsza ?

  8. #8

    Domyślnie

    Ceny badań gruntowych bardzo zależą od rejonu. Za cztery sondowania dookoła budynku wraz z opinią geotechniczną zapłacisz w granicach 1000-2000zł. Prawdopodobnie narożnik budynku siadł, pęknięcie poszło po ścianie, wydaje się że na zdjęciu strop jest cały. Bez obejrzenia na miejscu przez fachowca więcej nie da się stwierdzić. Czy budynek stoi na skarpie lub w pobliżu? Może przy tym pękniętym narożniku jest studnia albo szambo? Może jakaś rura (kanalizacja, woda) jest nieszczelna i wymywa grunt? Może jakieś cieki podziemne wymywają materiał spod ławy? Może obok przechodzi droga, która powoduje przenoszenie drgań? Ale tego nie da się sprawdzić na odległość.

    Generalnie jest sporo metod wzmacniania pękniętych ścian - pierwsza z brzegu lektura http://www.kataloginzyniera.pl/artyk...i-murowych/pdf w tym artykule masz kilka podstawowych metod, nie wyczerpują one tematu. Właściwą metodę powinien wybrać specjalista. Tylko przed wzmacnianiem ścian należy wykluczyć możliwość powiększania się pęknięcia.

    Najlepiej zbadać czy pęknięcie ma tendencję do ruchów w dłuższym okresie czasu. Tensometr badający takie ruchy ze stałym monitoringiem to zbyt duży koszt przy tak małej inwestycji ale zwykłe szklane plomby to niewielki wydatek.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony