dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie

    co jest lepsze na ocieplenie? co tańsze? co łatwiejsze w samodzielnym wykonaniu?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: redakcja dnia 2002-08-29 13:54 ]</font>

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Wywołałeś wilka z lasu

    Spór "wełna czy styropian" jest wysokoenergetyczny.

    Ogólnie to tak:

    1. Na razie styropina jest tańszy od wełny (zarówno jako materiał jak i cały system). Piszę na razie bo chodzą słuchy o jakiejś podwyżce cen stryopianu i nie wiadomo jak będzie.

    2. Styropian kładziesz na klej, a wełne w zależności od sztywności na klej lub na specjalne kołki. Na klej IMHO łatwiej ale nie mam doświadczenia praktycznego więc się nie będę upierał.

    3. Co do właściwości styropianu i wełny to są podobne z tą różnicą, że:
    * styropian nie chłonie wody, a wełna tak (za wyjątkiem droższych higrofobowych) - wilgotna izolacja jest gorsza
    * wełna jest niepalna, a styropian tylko "samogasnący" - tzn.nie podsyca ognia ale się topi
    * wełna ma ponoć lepsze właściwości akustyczne
    * wełna ma wyższy współczynnik dyfuzji pary wodnej

    Jasiu

  3. #3

    Domyślnie

    nie będę się wypowiadał co jest lepsze i z jakich względów
    ceny też są sprawą płynną,
    natomiast do samodzielnego wykonania zdecydowanie łatwiejszy jest styropian

    PS:
    Chyba nie masz zamiaru wykonywać ocieplenia samemu. Nie rób tego błędu co ja.

  4. #4

    Domyślnie

    Januszku a to dlaczego. Ocieplenie fundamentów robiłem sam i jakoś to wyszło. Co prawda nie musiałem się tak starać bo w ziemi, ale wiem że można to zrobić. Myślę, że styropian i siatkę przykleję. Boję się tylko samego tynku. Napisz co jest zbyt trudne, albo na co uważać. Nie jestem specem od ociepleń.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Czy chodi Ci o to co łatwiejsze do wykonania, czy o to że samemu wykonałem ocieplenie

  6. #6

    Domyślnie

    ja ocieplenie do wysokości podmurówki wykonałem ze styropianu samemu.

    teraz myslę ościanach ale podejrzewam że nie zdołam położyć od razu tynku (tynk zostawie solidnej firmie).
    jakie błędy łatwo zrobić przy ocieplaniu styropianem?
    poza tym z tego względu że nie będę kładł od razu tynku warto to chyba zrobić styropianem co?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Tomku Soyerze!! Twoje pytanie może długo pozostać bez odpowiedzi na forum. Tak się składa, że niecały miesiąc temu wrzuciłem hasło na forum "na co uważać przy ocieplaniu styropianem?" - mnóstwo ludzi to przeczytało ale nikt (z jednym wyjątkiem) nie podzielił się spostrzeżeniami jak to robił. Natomiast dostałem jedną wskazówkę - poszukaj na stronach Atlasa. Poszukałem pooglądałem. Instruktaż jest za....ście dokładny. Trzeba "tylko" to zrobić tak jak na obrazkach. Czyli trzeba się starać albo mieć doświadczenie. Więc ja się starałem i zbierałem doświadczenie na ścianach mojego garażu, bo był mniej eksponowany i ewentualne spapranie roboty nie rzuca się w oczy. W każdym razie teraz sytuacja wygląda tak: mam przyklejony i przykołkowany styropian na całym domu i garażu, we czwartek startuję z siatką i klejem, a potem sam tynk chyba powierzę specjalistom. Z tym że najpierw przećwiczę tynkowanie na garażu sam i jak się uda zrobić w miarę dokładnie to może i dom sam upiększę. W końcu to też robią ludzie. Ale wydaje mi się że trzeba uważać na fakturę tynku, bo łatwiej jest zrobić "baranek" niż "kornik". W miarę postępu robót mogę informować jak mi leci. A jak zgłoszę duży problm na forum, to od razu będzie wiadomo że coś spaprałem. Zyczę dużo cierpliwości, i jeszcze raz - poczytaj na stronach Atlasa.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    beata

    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    o ociepleniu styropianem było w Muratorze do.ść dokładnie napisane,jak położyć, aby nie było mostków termicznych.Ale niestety nie zdążyłam jeszcze poszukać w którym. Jak ktoś ma spis treści Muratorów w formie elektronicznej, to byłabym wdzięczna.

  9. #9

    Domyślnie

    Januszku, rozumiem, że ocieplałeś styropianem. Opisz co sprawiło ci największą trudność, z czego jesteś niezadowolony oraz o co jesteś teraz mądrzejszy.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    ponieważ robiłem to sam a dom ma jakieś 250 mkw powierzchni zmarnowałem prawie 0.5 roku na wykonanie tego i to uważam za błąd gdybym to zlecił komuśinnemu trwałoby to krócej a ja w tym czasie robiłbym coś innego, ale cóż stało się, teraz mam całkowicie przyklejony styropian i zatopioną siatkę i pomalowane podkładem, ponieważ spróbowałem samemu wykonać tynki (oczywiści na wewnętrznej scianie garażowej tzw.eksperymentalnej) nie wyszły, dałem sobie spokój.
    jeśli chcesz wykonać samemu to oczywiście przeczytaj opracowania np.atlasu kup sobie łatę 2m pacę do ścierania (ja używałem takiej na którą można nałożyć papier ścierny 32 ziarnisrość)
    mieszadło do kleju i wio na scianę
    Zaczynałem od dołu przykręcając listwy startowe (daj koniecznie dobra rzecz) nie lącz ich na rogach one pracują.
    jest tyle rzeczy z którymi musiałem sobie poradzić że sam nie wiem o czym pisać, najgorzej wychodziło połączenie siatki z zakładem z jednego fragmentu z innym , obróbka okien, obróbka pod dachem. jest to zbyt obszerne aby wypowiadać się na forum (dla innych nudne) może na priwa.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za to. Mojego priva znasz. Jeśli będziesz chciał się podzielić tymi informacjami to czekam.
    Pozdrawiam

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Ja przyjąłem taką zasadę:
    Jak chce ocieplić płąszczyznę (np. ścianę, podłogę, strop) - to styropian
    Jak chce wygłuszyć ściany - wełna
    jak ocieplić skomplikowane załamania, strop pod dach, itp - wełna
    I po kłopocie.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Jeśli chcesz położyć tynk akrylowy to podstawowa zaleta wełny - oddychanie "bierze w łeb". Wówczas polecam styropian jako tańszy, lżejszy, łatwiejszy w montażu. Jesli ściany wykonałeś np z porothermu to "zbrodnią" byłoby pokrywać go styropianem.
    Pozdrawiam
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    O co chodzi z tym porothermem, styropianem i zbrodnią !?

    To juz nie pierwszy raz jak ktoś pisze, że ocieplanie porothermu styropianem to "zbrodnia" i "zabijanie".

    A może by tak konkretnie ?
    Na czym ta zbrodnia ma polegać ?
    Nie będe ukrywał, że podpuszczam ale może coś się wreszcie wyjaśni
    Jasiu

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Uważam że najwyższy czas poruszyć ten problem. Należy zacząc o tym mówić głośno i otwarcie, to może w końcu policja się tymi zbrodniami zainteresuje.

  16. #16

    Domyślnie

    dla Kodi_gdynia
    jeden wątek wyżej o tych odpowiedziach na priwa to pewnie dotyczy się mnie postaram się to naprawić ale w nowym wątku

  17. #17

    Domyślnie

    moje spostrzeżenia przy ociepleniu fundamentu:
    - kupiłem frezowany - niepotrzebnie
    - nie przyklejałem go ufając że ziemia go przyciśnie - wszystko zazczęło się przesuwać przy zasypywaniu - wystarczą dwa packi kleju
    - wszystko można zrobić samemu!

    ja mam przede wszystkim dylemat czy wełna może się przysłużyć w zapobieganiu grzybieniu ścian przy starszych 50letnich murach

    pzdr

  18. #18

    Domyślnie

    z doświadczeń mojego taty:
    - mur trójwarstwowy: max-wełna-klinkier
    - murarz powiedział: tylko wełna
    - duża ilośc wełny ( ocieplenie ścian i dachu) daje szaznsę wytargowania solidnych upustów
    - małe ryzyko zamoknięcia ocieplenia podczas pracy
    - bardzo łatwe dopasowywanie przy trudnych geometrycznie miejscach
    - nie ma kołkowania, siatki, zaacierania, tynku - pozostaje jedynie (?) fugowanie


    dlaczego ściana z wełną jest zdrowsza? dla kogo jest zdrowsza: budynku czy domowników?

  19. #19

    Domyślnie

    tom powiedz jaki (jakie warstwy i z czego masz w tym starym 50 letnim domu)
    jaka temperatura panuje w domu i jaka jest wilgotność powietrza to powiem Ci co z tą scianą i czy grzyb będzie czy nie

    oczywiście ściana trójwarstwowa 25 cm cegła pelna 12cm wełny 2 cm pustka wentylowana 12cm klinkier jest chyba najlepsza ale ta cena. ale co lepsze na dwuwarstwową ścianę wełna czy styropian

  20. #20

    Domyślnie

    w moim starym domu ściana 40cm jest z cegły (pewnie różnego pochodzenia)
    chaty (wysoki parter + strych) nie idzie dogrzać więc chcę ocieplić - zimą max 18C przy zew np. -5C
    czy jeśli nie ocieplę stropu to pomoże to też uniknąć grzybów?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony