dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 79
  1. #21

    Domyślnie

    Może jednak ktoś wie, ile może kosztować wykonanie takiego dachu. Tak w przybliżeniu.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Cytat Napisał ania
    My mamy w planie płaski dach "użytkowy". Zrezygnowaliśmy jednak z typowego zielonego dachu z powodu kosztów.
    Robimy stropodach odwrócony - pokryty żwirkiem a na pocieszenie duże rośliny w donicach. Z tym też będzie trochę problemów, ale nie w takiej skali.
    A z czego dach ... bo warto zadbać aby nie stosować lepików aby zapachu nie było.
    Lepik nie ma raczej zastosowania przy stropodachu odwroconym. Sspoko-moko, nie bedzie zapachu...

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweu
    Nie wiem, czy to będzie na żywioł, czy nie, w każdym bądź razie najprawdopodobniej bez firmy. A tak brzmi fragment opisu technicznego : Zaprojektowano dach dwuspadowy o nachyleniu 26° o konstrukcji drewnianej, jętkowej, przekrój krokwi 14 x 5 cm, jętka 2 x 12 x 3 cm, krokwie podparte przegubowo na murłacie z brakiem możliwości przesuwu. Zamiast typowego pokrycia dachowego zastosowano tzw. „zielony dach” z ziemią rolniczą i nasadzeniem niskiej zieleni ekstensywnej.
    Na projektowany dach składają się następujące warstwy materiałowe:
    - Warstwa wegetacyjna 8 cm
    - Higroskopijna wełna mineralna 4 cm
    - Warstwa filtracyjna (geowłóknina)
    - Folia PCV
    - 2 x papa na lepiku
    - Deskowanie 3 cm
    - krokwie 5 x 14 14 cm
    Nie wolno układać bezpośrednio folii PCV (membrany) na papie, należy zastosować warstwę rozdzilającą w postaci np. geowłókniny, poza tym dlaczego łączysz technologie mmbrany PCV i papy ???? Takie kombinacje stosuje się wyłącznie przy renowacji np. dachów płaskich. W tym przypadku należy zupełnie inaczej wykonstruować przegrodę. To co zaproponowałeś to jakiś dziwny "mix", który można jakoś zaadoptować, ale kosztować będzie o 40 % więcej niż rozwiązanie systemowe.
    Pozdr.
    Marcin

  4. #24

    Domyślnie ZIELONY DACH - ktoś robił?, ktos ma?

    Semiramida miała swoje ogrody na dachu i uznano je za jeden z siedmiu cudów świata.

    Dlaczego nie zafundować sobie swojego własnego cudu?

    Widziałem takich pare. W ośrodku "Galindia" k/Mikołajek czy w Krynicy Morskiej - i uważam że nie ma efektowniejszego pokrycia dachowego.
    Coraz bardziej mi sie to podoba, ale pojecia nie mam jak to mozliwie tanio zrobić na nowym domku.

    Jednak nie jestem zainteresowany wykonawstwem "fachowej" firmy".

    Ekipom "fachowców", po których zazwyczaj poprawiam - to ja daje roboty wymagajace wysiłku, ale wynalazki lubie robić samodzielnie.

    Czy ktoś ma zielony dach???
    Czy ktoś ma doświadczenoia praktyczne ???
    Za teorie dziekuję - znam.
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  5. #25

    Domyślnie

    Nie wiem jakimi roślinami chciałbyś zazielenić dach, możliwości jest sporo. Mój brat zajmuje się produkcją rozchodników (sedum) - cięte na kg i sadzonki. Eksportuje je głównie do Niemiec z przeznaczeniem na zielone dachy. Jak chcesz tanio i samodzielnie to jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Napewno konkurencyjne cenowo w stosunku do gotowych mat.
    Pozdrawiam.
    Piotr.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie Zielone dachy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charles-de-vaivre_NY0481-ipad.jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	103349 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Charles_de_vaivre_US_RC4780_ipad.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	103353 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Charles_de_Vaivre_US_R01_ipad-768x310.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	103350 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Charles_de_Vaivre_US_R07_ipad-768x511.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	103351 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Charles_de_Vaivre_YR1128_ipad.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	103352

    Witam wszystkich, którzy zaintrygowani tytułem tematu zajrzą tutaj.

    Szukałam takiego tematu na forum i nie znalazłam. Może źle szukałam

    Nie jestem fachowcem, a moja wiedza o zielonych dachach jest niewielka. Szukałam informacji, bo sporo osób buduje domy z płaskimi dachami i nawet nie wie, że nie musi to być nieciekawa płaszczyzna, która na dodatek może sprawiać problemy.
    Ja nie mam płaskiego dachu, bo w mojej okolicy nie wolno. Ale spotkałam się z tym tematem jakieś 12 lat temu i od tamtej pory podziwiam zielone dachy, które czasem są niezwykłymi ogrodami na dachach.

    Taki dach ma przydatne właściwości, poza swoją urodą.
    Uroda, bo lepiej z okna sypialni patrzeć na dach garażu, na którym rosną choćby tylko rozchodniki. A może tam rosnąć dużo więcej.
    Zielone dachy mają też znaczenie dla cieplnej izolacji.

    ZAPRASZAM do dyskusji. Może wpadną tu też fachowcy.

    Na zachętę do podyskutowania zdjęcia ze strony www fotografa Charlesa de Vaivre, autora książki „New York Rooftop Gardens” http://www.charlesdevaivre.com/mobile/

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zielony dach może być założony na dachach ze spadkiem również.

    Konstrukcja musi być zaprojektowana pod zielony dach, bo waży on więcej niż tradycyjne pokrycia, zwłaszcza intensywny (czyli nie małe, sucholubne byliny, ale krzewy).

    Zielony dach jest wliczany do powierzchni biologicznie czynnej, co ma znaczenie na małych działkach.

    Problem z rozpowszechnieniem jak zwykle rozbija się o koszty budowy.
    Mój jest zaprojektowany pod zielony, ale i tak mnie na niego nie stać.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 28-02-2012 o 15:57

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Witaj Elfir
    Liczyłam, że się odezwiesz.

    Może jednak ten temat zaszczepi się na forum.
    To prawda, że jest to droga inwestycja, ale jeśli będzie zapotrzebowanie, koszty mogą się zmniejszyć. Może kiedyś zrealizujesz własny zielony dach
    Wytrzymałość konstrukcji dachu musi być odpowiednia, jak słusznie napisałaś. To też podnosi koszty budowy, ale to masz już za sobą.

    Z drugiej strony zielone dachy mają wiele zalet:
    Tworzą lepszy mikroklimat dzięki parowaniu wody z roślin
    Poprawiają termoizolacyjność dachu (chłodzenie latem, izolacja zimą)
    Chrona hydroizolację dachu
    Dają efekt wyciszenia
    Filtrują substancje szkodliwe
    Absorbują wodę i nawilżają powietrze
    Kompozycje roślinne przyciągają wzrok
    Są ciekawym elementem nowoczesnej architektury
    Ponoć wymagają minimalnej troski i pielęgnacji i nie potrzebują nawadniania.
    Można o tym przeczytać na stronach firm zajmujących się zakładaniem ogrodów na dachach.
    W Polsce w Łodzi ma siedzibę „Nordic Waterproofing”, a w Gliwicach ma swego przedstawiciela „Optigrün”. Na ich stronie www (po polsku) jest zakładka „klienci indywidualni”. Tu można poczytać jak się takie dachy robi i jakie są konieczne warunki do spełnienia by zielony dach mógł, np. na naszym garażu, zaistnieć:
    http://nordicwaterproofing.com/pl/Se...alEco-PL/Home/
    http://www.optigruen.pl/Private-cust...ructions1.html

    Znalazłam tam m.in. taką informację: „Prostsze formy zieleni ekstensywnej można wykonać we własnym zakresie – w tym celu Optigrün oferuje Pakiet produktów do pokrycia zielenią garażu.”

    Metody tej można użyć do pokrycia dachu np. na ogrodowej altance kryjącej we wnętrzu kosze ze śmieciami, albo przykryć w ten sposób piwniczkę ziemną.
    W Kanadzie widziałam zielone dachy rosnące na wiatach garażowych. W Norwegii, na Islandii takie dachy są budowane od wieków i nadal często się je spotyka.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	greenroof1s.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	103534 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lanxmeer_Green_roof2_2009.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	100,6 KB
ID:	103532 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	green-roof-3.1.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	45,8 KB
ID:	103535 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	green-roof-norway-picture-2.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	51,0 KB
ID:	103533

    W Warszawie mamy zielony dach na Bibliotece Uniwersyteckiej. No, to już naprawdę pokaźny ogród na dachu, który warto zobaczyć. Można zrobić całkiem niezły spacer.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Trawy na dachu BUWu.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	103531
    Budynek BUWu ma jeszcze jedną ciekawostkę – zielone ściany Cały też jest zielony w kolorze spatynowanej miedzi.

    Zielone ściany to znakomity sposób na ukrycie niechcianego widoku pustej ściany, zaprowadzenie odrobiny zieleni, albo plantacji truskawek tam, gdzie nie ma na nie miejsca Jeśli ktoś jest zainteresowany posiadaniem ściany VertiGarden, to znalazłam elementy do jej wykonania na http://www.galaprodukt.pl

    Może ten „diabeł” nie taki straszny, tylko go trzeba oswoić
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 28-02-2012 o 01:54

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ależ wykonanie ekstensywnego dachu jest dziecinnie proste, te wszystkie firmowe systemy to tylko sposób zarabiania na ludziach. W końcu nawet siewka brzózki potrafi rosnąć w rynnie zapchanej liśćmi albo na gruzowiskach.
    A przecież drzewo transpiruje o niebo więcej wilgoci niż mały kserofit.


    Zielone ściany - to powoli zaczyna być modne. Na Gardenia i Budma było już kilka firm ze swoimi ściankami.
    Chociaż uważam, że to rozwiązanie albo dla hoteli i innych tego typu obiektów - gdzie specjalista może to pielęgnować, albo dla wyjątkowych maniaków zieloności, w domach prywatnych.
    Bo to tylko tak wygląda, że rośnie samo.
    Wbrew pozorom zajmuje trochę miejsca, wymaga doświetlania, podłączenia instalacji wodnej i zamaskowania koryta ze spływającą wodą u podstawy ścianki.
    Tak piszę o tym, bo przy tych ścianach przystawali zachwyceni ludzie i z rozmów mogłam wnioskować, że im się marzy ogródek bezobsługowy. Trochę im mina rzedła, jak się okazywało, że np. trzeba doświetlać.

    Zielona ściana na zewnątrz w naszym klimacie ma podstawowy problem - mało gatunków wytrzyma zimą na takiej konstrukcji i będzie również zimą zdobić.

    W pewnym australijskim programie ogrodniczym widziałam domowy patent na niewielką ściankę zrobioną z plastikowych skrzynek na owoce.
    Oni mieli łatwiej, bo wybierali pustynne, cały rok zielone gatunki do obsadzenia.
    Będę chciała kombinować z czymś podobnym u siebie, z obsadzeniem z rozchodników na macie wegetacyjnej zamkniętej właśnie w jakiejś plastikowej, ażurowej konstrukcji i zawieszonej na ścianie garażu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 28-02-2012 o 16:12

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Zielone ściany - to powoli zaczyna być modne. Na Gardenia i Budma było już kilka firm ze swoimi ściankami.
    Chociaż uważam, że to rozwiązanie albo dla hoteli i innych tego typu obiektów - gdzie specjalista może to pielęgnować, albo dla wyjątkowych maniaków zieloności, w domach prywatnych.
    Bo to tylko tak wygląda, że rośnie samo.
    Ja się właśnie biorę za zielone ściany wg własnej konstrukcji. Importowane technologie powodują, że koszt inwestycji (bez roślin!) to ok. 3000 zł/m2, czyli dla indywidualnego inwestora raczej trudny do przejścia. No ale - jak słusznie Elfir zauważyła - ktoś zarobić musi Zresztą moim zdaniem projekt zielonej ściany powinien powstawać jednocześnie z projektem budynku (jak zielony dach) bo wtedy jest szansa by całość założenia miała "ręce i nogi"-konstrukcyjne i wizualne, że tak się wyrażę.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zielona ściana na zewnątrz wymaga przede wszystkim kotew powiązanych z konstrukcją budynku. Zielona ściana nie przylega ściśle do ściany budynku, jest tam szczelina wentylacyjna, przez co podczas wiatrów mogą występować duże siły ssące, odrywające konstrukcję od ściany (jak np. warstwy ocieplenia).

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ależ wykonanie ekstensywnego dachu jest dziecinnie proste, te wszystkie firmowe systemy to tylko sposób zarabiania na ludziach. W końcu nawet siewka brzózki potrafi rosnąć w rynnie zapchanej liśćmi albo na gruzowiskach.
    A przecież drzewo transpiruje o niebo więcej wilgoci niż mały kserofit.....
    Elfir, czyli można to zrobić samodzielnie?

    Czytalaś może tę instrukcję http://www.optigruen.pl/Private-cust...ructions1.html ?
    Orócz tego są tam też materiały informacyjne z rysunkiem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach-zielony-odwrocony.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	103712

    W zakładce „pomoc w planowaniu” zastosowali podział na dachy: ekonomiczny, lekki, naturalny, retencyjny, skośny, krajobrazowy, komunikacyjny, termiczny i ogród na dachu.
    Do każdego jest rysunek z opisem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Economy-roof.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	77,9 KB
ID:	103721

    W zakładce „klienci prywatni / materiały informacyjne” jest broszura w PDFie do poczytania (większość po angielsku).
    Nie szperałam do końca, ale jest chyba wiecej informacj.

    Ciekawi mnie do jakiego stopnia można się tymi materiałami posłużyć i nie strzelić jakiejś głupoty. Myślę o wykorzystaniu zielonego dachu na domku grodowym, wiacie garażowej. W moim przypadku chętnie przykryłabym piwniczkę ziemną.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oczywiście, że mozna samodzielnie.

    Dla warstwy ekstensywnej:
    1. izolacja z EPDM
    2. ocieplenie z XPS
    3. gęsta geowłoknina chroniąca przed korzeniami ocieplenie
    4. folia kubełkowa wypełniona keramzytem (jesli chcemy gromadzić wodę) albo keramzyt
    5. geowłóknina chroniaca keramzyt przez zamuleniem
    6. Warstwa wegetacyjna (lekkie podłoże na bazie kruszonego keramzytu)

    Tak się robiło to dawniej, a teraz mamy firmy sprzedające swoje gotowe systemy.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    A co sądzicie o rozwiązaniu http://www.galaprodukt.pl/pl/index15.php

    Czy naprawdę, tak jak piszą, nadawałoby się do przysłonięcia np. ściany garażu ?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Ale mimo wszystko trzeba wodę odprowadzać. Więc bez rynien wokół dachu się nie obejdzie.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pestka - rynny moga byc prowadzone wewnątrz budynku, jak komuś zależy. Tak będzie miał Robert Skitek. U mnie będzie rura spustowa, ale nie będzie rynny, bo cały dach otoczony jest ścianką attykową.

    Pestka- możesz sobie przysłonić ścianę garażu, ale nie łudź się, że to będzie wyglądać jak na zdjęciu po zimie
    Z resztą widać na zdjęciu, ze to jest kotwione do ściany.
    Nie wiem jakie planujesz wydatki na ten cel, ale chyba bluszcz będzie mniej kłopotliwym rozwiązaniem

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Zielona ściana to zaczepka do dyskusji. Może kogoś zainteresuje
    Dla mnie to ciekawostka.

    Mam kłopotliwą ścianę płn-wsch, na której jest pełen cień. Usiłuję zmusić winobluszcz, żeby tam powędrował, ale skutek jest zerowy. Myślę, że zielona ściana też byłaby niewypałem. Na całej ścianie garażowej mam drewutnię.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlaczego winobluszcz nie chce rosnąć? Przecież to bardzo ekspansywne pnącze. Może masz pod garażem zakopane resztki cementu lub coś innego, co zdegenerowało glebę?

    W przypadku zielonych ścian momentem krytycznym jest zima.
    Tam jest mała ilość podłoża, która w dodatku całe zamarza zimą. W normalnej glebie głębokość zamarzania jest mniejsza, zwłaszcza jak gleba jest okryta śniegiem.

    Zamarznięte podłoże uniemożliwia zimozielonym bylinom (żurawki, paprocie, bergenie, ciemierniki, kopytnik i in.) pobieranie wody i po prostu zasychają.

    Dlatego o ile ma się to sprawdzić to z sucholubnymi sukulentami: rojnikami i rozchodnikami

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dach ekstensywny:

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dlaczego winobluszcz nie chce rosnąć? Przecież to bardzo ekspansywne pnącze. Może masz pod garażem zakopane resztki cementu lub coś innego, co zdegenerowało glebę?....
    Z tą glebą po płn-wsch masz rację, ale winobluszcz posadziłam na płn-zach. Chciałam, żeby poszedł po ścianie na stronę płn-wsch. A on nie chce

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony