dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 79 z 79
  1. #61

    Domyślnie

    Zielony dach poza odpowiednią nośnością (dużą) powinien mieć warstwy izolacyjne ( termiczne, p.wodne) drenujące-magazynujące oraz wegetacyjne, no i roślinność. Do tego wariantowo można dołożyć nawadnianie. To tak w bardzo dużym uproszczeniu. Generalnie jeśli robi się samemu to trzeba duuużo samozaparcia, czasu i przygotowania merytorycznego. Może lepiej zaprosić do współpracy nie mówię, że projektanta ale chociaż doradców technicznych z firm, które produkują takie systemy? Piszę systemy bo z mojego doświadczenia jako architekta wynika, że lepiej wybrać jeden konkretny system dachu zielonego i albo go zastosować albo próbować odtworzyć. Wszelkie druciarstwo może być tutaj opłakane w skutkach.

    sporo informacji:

    http://www.zinco-greenroof.com/EN/downloads/index.php i ich polski przestawiciel ; http://www.zinco-greenroof.com/EN/downloads/index.php

    http://www.dachyzielone.pl/rozwiazan...ocieplony.html
    http://www.optigruen.pl/SystemSoluti...nomy-Roof.html
    http://psdz.pl/publikacje.html

    jest też wiele innych.
    less is more

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    na szczęście u mnie to będzie tylko ażurowa drewutnia, która ma jednocześnie zdobić ogród. ale poczytam, dziekuję. teorii sporo, praktyków trudno znaleźć.

    mysle o rozchodniku ostrym i rojnikach, które potrafią rosnac na kilku cm suchego piasku.

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    a juz znalazłam. Elfir pisała o dachu ekstensywnym - EPDM (co to? musze poszukać), na to ocieplenie, którego ja nie potrzebuję, żwir, geowłóknia i lekkie podłoże. o to chodziło.

  4. #64

    Domyślnie

    EPDM - izolacja z syntetycznego kauczuku. Oczywiście, że można to samemu robić, kluczowe jest nie tylko dobranie roślin do grubości warstwy wegetacyjnej a cała konstrukcja dachu. To musi być cały działający system odprowadzający ale i magazynujący wodę (na ogół), nie zsuwający się z połaci, itd. To co Elfir napisała to dokładnie odtworzenie funkcjonalne systemu, o to chodzi. O to mi chodziło.
    less is more

  5. #65

    Domyślnie

    planuję kawałek zielonego dachu z roślinnością ekstensywnę. będzie częścią tarasu (dachu płaskiego) o powierzchni 70 metrów. mieścić się będzie z północnej strony domu, więc częściowo będzie zacieniony, dlatego roślinki będą w tej bardziej oddalonej części, żeby miały więcej słońca (rozchodniki lubią słońce). reszta będzie pokryta żwirem i jakimiś płaskimi kamieniami (ścieżki). w związku z tym mam kilka pytań o układ warstw na temat odwróconej konstrukcji. od dołu planuje:
    - strop
    - wylewka ze spadkiem 2%
    - hydroizolacja (2 x papa prawdopodobnie)
    - 15 cm XPS
    - folia przeciwkorzenna

    na to gotowy zestaw w miejscu gdzie ma być roślinność np. z optigruen http://e-zielonydach.pl/pl/pakiety/3...-dach-1-5.html (ewentualnie jak wystarczy czasu i wiedzy to spróbujemy zrobić coś samodzielnie).
    lub bezpośrednio żwir płukany tam gdzie nie ma być roślinności. czy podążam dobrą drogą czy takim układem mogę narobić szkody?

    poza tym - ile przepustów zostawić (w stropie) dla powierzchni 70 metrów kwadradowych (niecałe 8 x 9 m)?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #66
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar jandachowy
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kraków, Kielce, Katowice
    Dzielnica
    www.sig.pl
    Posty
    1

    Post

    Cześć. Temat znowu jakoś wymarł, a poza forum jest niezwykle żywy

    Jestem związany z branżą budowlaną i postanowiłem co nieco poczytać o dachach zielonych, o które coraz częściej pytają klienci, a nawet znajomi.

    Powiedżcie mi, czy wy wszyscy, którzy planowaliście zielone dachy w 2012 roku, dorobiliście się ich? Możecie pochwalić się wrażeniami? niebieskooka, paweu?

    Z tego, co ja się orientuję, większość zainteresowanych decyduje się na rozwiązania systemowe, np. KEMPEROL,KiK Krajewscy, czy Bauder. Czu ktoś tutaj zrobił ten dach - że tak określę - własnymi ręcoma? Jestem niesamowicie ciekawy efektów.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 28-08-2014 o 16:28

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir też ma projekt dachu, który umożliwia założenie zielonego dachu. Coś na ten temat pisała

    Myślę, że koszty powstrzymują ewentualnych chętnych

    Ja będę za jakiś czas zagospodarowywać dach piwniczki ziemnej. Nie możemy jej głęboko wkopać, więc powstanie spora górka. To jednak będzie inaczej niż z klasycznym zielonym dachem. Muszę się martwić w zasadzie tylko o dobrą izolację i posadzić takie rośliny, które nie ukorzenią się zbyt głęboko.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dach jest zaprojektowany pod obciążenia, ale finansowo na razie nie byliśmy w stanie. Niemniej temat jest cały czas otwarty.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak to ma się zwrócić? Wycieczki będziesz oprowadzać za odpłatnością czy co?

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    czy ktoś obecnie buduje dach ekstensywny ? ja zamierzam taki zrobić nad garażem. Poszukuję firmy która podejmie się realizacji na terenie śląska (okolice Będzina)

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Ja zrobiłem osobiście nad drewutnią. Jako warstwa izolująca poszła folia PCV do oczek wodnych, następnie warstwa keramzytu, trochę ziemi i na koniec żwir. Łącznie jest tego z 10 cm czyli absolutny hardcore. Rośliny które przetrwały i mają się dobrze to wyłącznie rozchodniki. W tym roku dały przyrost i mają kwiaty. Wszystko inne jest wypalane przez słońce (odpada problem z pieleniem itp.). Jakoś wybitnie koło tego nie chodzę, raz rocznie sypnę garstkę nawozu i jak długo nie pada to chlupnę trochę wody. Tyle. W zasadzie totalnie bez obsługowe.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tutaj ogród na dachu szopki na narzędzia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WH3A5741_6867 copy.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	101,7 KB
ID:	391134  

  14. #74

    Domyślnie

    Witam
    W Norwegii można spotkać masę dachów tego typu, na niektórych rosną nawet choinki.
    W okresie letnim, wyglądaj ciekawiej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	093.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	391293   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	107.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	391294  

  15. #75
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Radosna

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-769
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    mam taki problem, że dach kopertowy nad garażem 2 stanowiskowym muszę przeprojektować na stropodach z zielenią.Takie wymagania mpzp - projekt mi cofnęli bo przekraczał powierzchnię biologicznie czynną i jest to jedyne wyjście (albo zmniejszać cały dom o 15 m). Czy ktoś ostatnio wykonywał takie cudo, jaką technologią i ewentualnie jak to funkcjonuje. Bardzo proszę o relacje.

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Czy już szukałaś w internecie?

    Myślę, że powinnaś poczytać:
    https://www.fajneogrody.pl/2017/06/zielone-dachy.html
    https://e-zielonydach.pl/

    Artykuł w MuratorzePlus
    https://www.muratorplus.pl/technika/...2hLP-YG5X.html

    Zapytaj przede wszystkim Elfir, bo ona ma dach przystosowany do założenia zielonego dachu, a poza tym jest dobrą ogrodniczką-projektantką.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale ja nie mam założonego takiego dachu. Mam tylko konstrukcję domu pod niego zrobioną.
    A Radosna pytała o to kto zrobił i jak mu się użytkuje. I niestety ja nie pomogę, bo poza tymi małym daszkami na altankach nie mam doświadczenia. Zbyt duże koszty i większość ludzi przy odwróconym dachu po prostu sypie żwir.
    Najbardziej kłopotliwym elementem jest zrobienie odpływu wody z takiego dachu.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir, jeden z członków ekipy Mai Popielarskiej, Zbyszek Pachulski pracował dawno temu w firmie, która takie dachy robiła (jakieś 20 lat temu). Może coś ciekawego znajdzie się w programach Mai. W 2011 powstał program o konstruowaniu ogrodu na dachu (odcinek 65). Potem temat pojawiał się jeszcze w odcinkach: 387, 490, 515. Być może także w 312, bo to odcinek o ogrodzie Kapiasów.

    Myślę też, że warto zajrzeć na Ogrodowisko, bo zielone dachy są tam dość często omawiane w mniejszym lub większym stopniu. Wstawiam link do postów w tym temacie. Łatwo z tych postów przejść do konkretnych wątków:
    https://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=zielone+dachy&search_in=po sts&commit=Szukaj
    Pojawiały się też całe wątki z zielonymi dachami, np.:
    https://www.ogrodowisko.pl/watek/424-zielony-dach-ogrod-na-dachu-czy-to-sie-moze-udac
    https://www.ogrodowisko.pl/watek/1066-zielony-dach-ekstensywny-na-smietniku-lub-innej-malej-budowli
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 12-05-2019 o 12:33
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ekip od dachów zielony jest w Polsce kilka. Żaden problem znaleźć namiary w necie.

    ja praktyczne doświadczenie mam tylko z małymi daszkami.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony