dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jotul I 530 Flat - opinie użytkownikow

    Witam wszystkich

    Czytałem dość dużo na forum o zakupie kominka, temat rzeka... Jestem właśnie przed zakupem i instalacją kominka i proszę szanownych forumowiczów o opinie wkładu Jotul I 530 Flat. Aktualnie wkład ten jest w promocji i cena jest kusząca, u mnie będzie zainstalowany w salonie 31 m2 dodatkowo chcę poprowadzić DGP do dwóch pokoi nad salonem każdy po 16 m2. Dodatkowo do wkładu zamierzam dokupić popielnik z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, myślę również nad krążkami z masy akumulacyjnej. Cena jaką zaproponował mi sprzedawca to 5400 brutto z popielnikiem, instalacją, materiałami, bez zabudowy i akumulacji. Proszę o opinie użytkowników na temat ww wkładu, ewentualnie co można by zaproponować jako alternatywę do tego wkładu? Dom jest nowy, ocieplony, okna 3 szybowe, ogrzewanie podłogowe + dodatkowe grzejniki. Kominek ma być dodatkowym urządzeniem raczej używanym w okresach przejściowych jesienią, wiosną ale nie wykluczam że jak się nam spodoba to będziemy używać go częściej.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Okna 3-szybowe, solidne ocieplenie to w okresie przejściowym pewnie będzie potrzeba z 1kW albo i mniej do ogrzewania to po co taki kominek. Krążki to raczej taka pseudo akumulacja, poza tym akumulacja moim zdaniem ma sens gdy jest wykorzystywana w systemie ciągłym a nie okazjonalnym. Masz tam pod ręką Baturę to może podjedź pogadaj, pooglądaj, pomacaj
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Witam

    Czy duży kominek? Moc nominalna to 9 kW wydawało mi się że jest to jeden z kominków o tej mniejszej mocy.
    Chciałem porządny kominek dlatego zastanawiam się nad Jotulem, wyższe modele to już dużo większy wydatek (sam wkład ok 9k). Jotul I 530 nie posiada żadnych dopalania spalin i innych "bajerów" kominkowych, gdzieś czytałem o tym że jest nieszczelny jak sito? Chodzimy z żoną po salonach kominkowych ale gdzie nie pójdziemy to polecają zupełnie co innego, wiadomo każdy chwali swoje...

    Dodam jeszcze że cały dom ma powierzchnie 140m2
    Ostatnio edytowane przez przemol80 ; 16-08-2016 o 07:47

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Może chodzisz do niewłaściwych salonów?

  5. #5

    Domyślnie

    Być może są to niewłaściwe salony
    A jest ktoś wśród szanownych forumowiczów, kto mógłby powiedzieć mi coś więcej na temat tego wkładu, ewentualnie przedstawić jakieś sugestie co do wkładu w takim domu jak opisałem wyżej? Jest to mój pierwszy w życiu kominek tak wymarzony i wyczekany więc chciałbym aby wybór nie był przypadkowy
    Pozdrawiam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Podjedź do Łazisk. To godzina drogi z Poznania. Niewiele ryzykujesz...Ja komercją się nie brzydzę, podobnie jak salony które odwiedziłeś. Mam jednak co pokazać i zwykle przekazuję rzetelną wiedzę...Przeglądnij najpierw mojego bloga...kilka stron...

  7. #7

    Domyślnie

    Cześć, widzę że w miarę świeży temat więc się podepnę Mi taki dogrzewa chałupę 130m2, w największe mrozy jakie były wzeszłym roku w okolicach Warszawy (chyba -20) przez pare dni grzałem w zasadzie tylko nim. Paliłem w nim brykietem i też dał rade, rozpalałem o 22-23 i rano w popiele dało się jeszcze znaleźć żarzące się węgielki. Drewno ogólnie spala się do końca, dobrze się steruje wielkością płomienia.
    Upolowałem go za 4400 z popielnikiem + 1100 za wymuszone rozprowadzenie powietrza po 4 pokojach. Ogólnie jestem zadowolony.

    Po dwóch latach użytkowania:
    - rączka jakby lekko się odkształciła i nie jest już idealnie rownolegle z linia drzwi (będziesz widział na zdjęciu) ale wszystko działa i trzeba spojrzeć pod odpowiednim kątem żeby zwrócić na to uwagę
    - żeby otworzyć drzwi trzeba tą rączkę odchylić w prawo przez co wychodzi ona po za obrys wkładu kominka parę centymetrów, co wymusza zrobienie "dystansów" z kamienia miedzy resztą zabudowy a wkładem (widać na tym samy zdjęciu co krzywa rączkę). Chyba że wkład będzie zlicowany z zabudową i rączka będzie wystawać.
    - "Krzywo" się pali Przy przykręconym dolocie powietrza gdy płomień jest już bardzo spokojny widzę, że ten zawsze kieruje się w lewą stronę wkładu co skutkuje tym, że mam zdecydowanie bardziej brudną lewą stronę szyby, nawet po jednym paleniu. Dorzucam zdjęcia (tu akurat po 3 paleniach), widać na nich, że szyba jest brudna nawet w miejscu w którym wydaje mi się, że teoretycznie powinna być brudna na samym końcu czyli ponad tą "owiewka" przy szybie. I to jest jedyna rzecz która mnie w nim denerwuje i o co chciałem przy okazji dopytać. Mam tak od nowości... i zastanawiam się czy reklamować czy zrobie z siebie idiotę Macie pomysł co może być przyczyną?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3121.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	369219Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3119.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	369220Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3118.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	369221Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3117.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	369222
    Ostatnio edytowane przez krzkrz ; 03-10-2016 o 20:38

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    Cześć, widzę że w miarę świeży temat więc się podepnę Mi taki dogrzewa chałupę 130m2, w największe mrozy jakie były wzeszłym roku w okolicach Warszawy (chyba -20) przez pare dni grzałem w zasadzie tylko nim. Paliłem w nim brykietem i też dał rade, rozpalałem o 22-23 i rano w popiele dało się jeszcze znaleźć żarzące się węgielki. Drewno ogólnie spala się do końca, dobrze się steruje wielkością płomienia.
    Upolowałem go za 4400 z popielnikiem + 1100 za wymuszone rozprowadzenie powietrza po 4 pokojach. Ogólnie jestem zadowolony.

    Po dwóch latach użytkowania:
    - rączka jakby lekko się odkształciła i nie jest już idealnie rownolegle z linia drzwi (będziesz widział na zdjęciu) ale wszystko działa i trzeba spojrzeć pod odpowiednim kątem żeby zwrócić na to uwagę
    - żeby otworzyć drzwi trzeba tą rączkę odchylić w prawo przez co wychodzi ona po za obrys wkładu kominka parę centymetrów, co wymusza zrobienie "dystansów" z kamienia miedzy resztą zabudowy a wkładem (widać na tym samy zdjęciu co krzywa rączkę). Chyba że wkład będzie zlicowany z zabudową i rączka będzie wystawać.
    - "Krzywo" się pali Przy przykręconym dolocie powietrza gdy płomień jest już bardzo spokojny widzę, że ten zawsze kieruje się w lewą stronę wkładu co skutkuje tym, że mam zdecydowanie bardziej brudną lewą stronę szyby, nawet po jednym paleniu. Dorzucam zdjęcia (tu akurat po 3 paleniach), widać na nich, że szyba jest brudna nawet w miejscu w którym wydaje mi się, że teoretycznie powinna być brudna na samym końcu czyli ponad tą "owiewka" przy szybie. I to jest jedyna rzecz która mnie w nim denerwuje i o co chciałem przy okazji dopytać. Mam tak od nowości... i zastanawiam się czy reklamować czy zrobie z siebie idiotę Macie pomysł co może być przyczyną?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3121.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	369219Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3119.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	369220Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3118.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	369221Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3117.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	369222

    Drewno suche, czy takie sobie?

  9. #9

    Domyślnie

    Rok temu właśnie zwaliłem na drewno bo sam wyzbierałem w lesie brzozy, buki i podsuszyłem przez pół roku ale teraz kupiłem suchuteńki dąb z dobrego źródła i jest to samo. Jakby ta szyba brudziła się w miarę symetrycznie i nie widziałbym, że płomień kieruje się jedną stronę to bym nie miał do niej żadnych pretensji

  10. #10

    Domyślnie

    A mierzyłeś wilgotność "suchuteńkiego" dębu? Ja też kupiłem "suchuteńki" roczny dąb, który po przełupaniu miał wilgotność ponad 30%. Ja w bajki, że ktoś Ci sezonował co najmniej dwa lata dąb (bo roczny dąb będzie dalej mokry) i sprzedał po normalnej akceptowalnej cenie po prostu nie wierzę

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    czy zrobie z siebie idiotę Macie pomysł co może być przyczyną?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3121.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	369219Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3119.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	369220Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3118.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	369221Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3117.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	369222
    Takie coś, jest efektem palenia mokrym.

  12. #12

    Domyślnie

    Rozumiem, że to tak jak z woda w kiblu? Zawsze w jedna stronę ucieka z drewna?
    Nie neguję, że kiepskiej jakości drewno jest przyczyna sadzy na szybie... chodzi o to ze zawsze z lewej strony... Mogę jutro wziąć od sąsiada grab który kupił w zeszłym roku i jestem w 100% pewny że będzie to samo.
    Ostatnio edytowane przez krzkrz ; 03-10-2016 o 21:31

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    Rozumiem, że to tak jak z woda w kiblu? Zawsze w jedna stronę ucieka z drewna?
    Nie neguję, że kiepskiej jakości drewno jest przyczyna sadzy na szybie... chodzi o to ze zawsze z lewej strony... Mogę jutro wziąć od sąsiada grab który kupił w zeszłym roku i jestem w 100% pewny że będzie to samo.
    Przecież widać gdzie ciągnie lewe powietrze.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Czyli kwestia wymienienia sznura?

  15. #15

    Domyślnie

    Jakie urządzenie takie widoki ognia

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Trudno określić przyczynę, nie mając kompletnej wiedzy...Drewno to jeden z tropów, tak samo trudnych do sprawdzenia na odległość, jak inne. Przyczyna może być brak powietrza do spalania, może być też kiepski ciąg, ale i zdolności palacza. Zapal kilka razy tak: http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/
    Ta próba pozwoli na uzyskanie kilku informacji...Zdaj relacje jak poszło.Wyczyść szybę przed paleniem. W dzisiejszych czasach montuje się urządzenia w których szyby się nie brudzą. Przynajmniej te określane jako dobre.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, palę od góry, a przy otwartych przepustnicach pali się bardzo dobrze (tylko drewno znika w zastraszającym tempie ) i szyba pozostaje czysta. Brudzi się dopiero kiedy jest mała ilość powietrza więc i tutaj chyba wszystko gra. Drewno wydaje mi się, że nie jest mokre skoro mogę tę dębinę rozpalić jedną kostką/podpałką do grilla bez drewna rozpałkowego ale fakt pewności nie mam. Napiszę do sprzedawcy zobaczymy co on na to, ważne że mam jakiś trop.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi, palę od góry, a przy otwartych przepustnicach pali się bardzo dobrze (tylko drewno znika w zastraszającym tempie ) i szyba pozostaje czysta. Brudzi się dopiero kiedy jest mała ilość powietrza więc i tutaj chyba wszystko gra. Drewno wydaje mi się, że nie jest mokre skoro mogę tę dębinę rozpalić jedną kostką/podpałką do grilla bez drewna rozpałkowego ale fakt pewności nie mam. Napiszę do sprzedawcy zobaczymy co on na to, ważne że mam jakiś trop.
    No i wszystko jasne. Mokre drewno, nie chciałoby się palić od góry. Kominek żelazny bez odzysku energii z czysto spalanego drewna, dlatego palimy brudno...

  19. #19

    Domyślnie

    Energia /cieplna/ nie brudzi szyby, choć brudzenie występuje przy jej udziale. A jak spalanie jest czyste, to jest czysto, bez względu na odzysk. Niech uszczelni szybę z lewej tak, jak jest z prawej strony.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    ....A jak spalanie jest brudne, to jest brudno, bez względu na odzysk....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony