dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Szanowna redakcjo - jestem stałym czytelnikiem "Muratora" już od ponad dwóch lat. Jednakże jak dotychczas nie znalazłem na łamach Waszego miesięcznika szczegółowych rozwiązań jak powinna wyglądać instalacja kominka z wkładem grzewczym oraz dystrybucja ciepłego powietrza do innych pomieszczeń na przykład na poddasze użytkowe. Nie chodzi mi tutaj tylko o zasadę działania takiego ogrzewania, lecz o to jaki to powinien być kominek, jak należy go obudować , jakie należy stosować rury do dystrybucji ciepłego powietrza oraz jak je poprowadzić aby ta instalacja była jak najbardziej efektywna. Problem ten podejrzewam dotyczy nie tylko mnie, ale także całej rzeszy ludzi, którzy się aktualnie budują bądź zamierzają budować - gdyż rozwiązanie to jest nie tylko estetyczne ze względów wizualnych ( sam wygląd kominka ) ale także nie ma co ukrywać i ekonomicznych. Prawie każdy inwestor staje przed tym problemem w trakcie budowy swojego wymarzonego domku. Z poważaniem Wasz stały czytelnik - Docent

  2. #2

    Domyślnie

    I ja się to tego dopisuję. Sam mam zamiar mieć coś takiego u siebie, więc chętnie posiłkowałbym się jakąś lekturą na ten temat.
    Pozdrawiam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar clark
    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    125
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Powinniście na ten temat poświęcić kilka stron, gdyż coraz częściej się słyszy o tym systemie a firmy lubią ludzi robić w konia i iść na łatwiznę

  4. #4

    Domyślnie

    A może redakcja "spreparuje" konkretną "książeczkę" na ten temat? Coraz większe zainteresowanie budzi idea przyjemnego z pożytecznym, czyli uroku kominka połączonego z komfortem termicznym.

  5. #5

    Domyślnie

    Dołączam się do apelu o wyczerpujący artykuł.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Polecam artykuł dla amatorów budowania kominków własnym sumptem http://www.kominiarz.org.pl/3-98/06.htm

  7. #7

    Domyślnie

    Popieram pomysł kominka, a szczególnie rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominków z zamknięta komorą paleniskową. I życzyłbym sobie i innym zainteresowanym rzetelnego podejścia do tematu z konkretnymi rozwiązaniami. Czytam Muratora kilka lat i widzę, że co jakiś czas powtarzająsię zdjęcia w miesięcznikach i numerach specjalnych. Chyba nie chodzi Redakcji o ciągłe obracanie się wokół tego samego - tak najtaniej.
    Oczekiwałbym raczej propozycji rozwiązań trudnych, nietypowych. Bo pokazanie kilku rur połączonych nad ocieplonym sufitem w domu parterowym sprawy nie załatwia. Taką instalację może wykonać każdy, kto ma troche wyobraźni i doświadczenia w majsterkowaniu "budowlanym". Może np. pomysł i rozwiązanie jak powinno się wykonac rozprowadzenie ciepłego powietrza w domu z użytkowym poddaszem, który ma strop monolityczny. Wiadomo taki stropo ma grubośc ok 15 cm. Więc jak poprowadzić te rury do kilku pomieszczeń nie umieszczonych nad kominkiem?

  8. #8

    Domyślnie

    Proponuję wejść na stronę: http://www.darco.com.pl - można zamówić bezpłatny poradnik

  9. #9

    Domyślnie

    Dopisuje sie do zainteresowanych. Czy możnaby stworzyć kosztorys wykonania takiego przedsięwzięcia?

  10. #10

    Domyślnie

    Widzę , że jednak jest duże zainteresowanie tym problemem - może redakcja się pokusi i coś nam zaradzi .

  11. #11

    Domyślnie

    Ujęcie popularno naukowe
    Otóż:
    Kominek w postaci stosowanej, z energetycznego punktu widzenia, jest w zasadzie gadżetem.
    Ale można z niego uczynić piec centralnego (dla potrzeb mieszkania) ogrzewania.
    Trzeba wszakże spełnić dwa warunki:
    1. Zapewnić sobie czyste spaliny (bez sadzy, lub filtrować).
    2. Dodać wysokosprawny wymiennik ciepła (metalowy przeciwprądowy). (powietrze- powietrze).

    Wystarczy czyste (odfiltrowane z sadzy) spaliny zmieszać z powietrzem z pokoju tak, aby temperatura tej mieszanki nie przekraczała 70 st. C.
    Można tego łatwo dokonać "obcinając" komin naszego kominka półtora metra nad podłogą i dodając "drugie piętro": coś w rodzaju tradycyjnego wyciągu kuchennego umieszczonego 0,5 do 1m powyżej obciętego wylotu. (ozdobić stosownie do aspiracji)
    Przechwycone rozcieńczone i nieco scłodzone spaliny skierować do wymiennika i wyrzucić na zewnątrz. Drugim wentylatorem o identycznej wydajnosci wciągnąć "przeciwprądowo" zimne i czyste powietrze z zewnątrz.
    Nawilżyć i rozprowadzić po pokojach.
    Odzysk ciepła z takiego obiegu powinien przekroczyć 90%.
    Oczywiście wszystko zależy od wymiennika.
    Jest na rynku sporo "chały".
    Ale mogę ocenić na życzenie każdy egzemplarz.

    Zyczę miłej atmosfery
    J23


  12. #12

    Domyślnie

    Docent Gdansk z tego co pamietam jestes na etapie decyzji budowac czy nie . I boje sie o jedno ze do czasu jak skonczysz budowe to cena na drewno opalowe strasznie moze wzrosnac w zwiazku z duzym popytem na nie . Ja zreszta boje sie tego sam jestem troszeczke dalej niz Ty , wiosna bede stawial dach i tez chce uzyc kominka do opalania , ale to tak jak wszystko ma swoje zady i walety. Ostatnio np pomagalem szwagrowi ktory ogrzewa juz trzeci rok przywozic i rabac opal.A musisz wiedziec ze i 15 m3 nie bedzie za duzo, i powinno to byc sezonowane co najmniej 1 rok. I nie wiem jak u innch ale on musi dokladac nawet o 4 rano zeby rano nie zamarznac.

  13. #13

    Domyślnie

    Dopisuje sie do listy chetnych.
    Interesuje mnie poza tym info jak to jest z doprowadzeniem cieplego powietrza do lazienki na poddaszu. W moim przypadku (projekt Manuela) spec z Jotula stwierdzil za poniewaz lazienka na poddaszu jest przy kominie wiec szkoda byloby nie wyprowadzic wylotu z cieplym powietrzem do lazienki. Czy rzeczywiscie bedzie nastepowalo cofanie "stechlego" powietrza z lazienki do salonu z kominkiem? Jak to wyglada w praktyce?
    Moze by tak jednak wrzucic do gazety jakies wieksze porownanie wkladow roznych producentow. Moze by tak wkladka kominkowa ?
    Pozdrawiam
    Adamski

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    I jeszcze do tego tematu proszę dodać jak połączyć kominek z rozprowadzaniem ciepła z rekuperatorem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    MI cały system łacznie z kominkiem Jotula Panorama wyceniono od 7500 - 10.000 zł
    Pow domu 150 m2 i system rozprowadzony nawet do garazu.


  16. #16

    Domyślnie

    Jesli wierzyc Szekle, to przez pokoj do kominka trzeba targac przez zime ok. 15 m. szesc. drewna ?
    Drewno opalowe, przynoszone do domu z drewutni, pelne jest robactwa i z zapsaow gromadzonych skrzetnie pod kominkiem na 4 rano te bobaczki czuja ciepelko i wychodz na spacer po mieszkanie.

    Nie moge jakos zrozumiec, dlaczego ludzie decyduja sie na ogrzewanie domow kominkami.
    Rozpalenie dla przyjemnosci to inna sprawa, ale zeby wstawac o 4 rano to, musicie przyznac masochizm.
    Czy nie lepiej zatem zrobic tak, zeby w kotlowni stal piec, a drewno nie musialo lezec w pokoju ?

    James B.


  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    James ....no cóz jak nie rozumiesz masz prawo...a kotłownia tego to nie rozumiem

  18. #18

    Domyślnie

    Mieszkam w domu jednorodzinnym prawie 40 lat.
    Kotlownia z perspektywy czasu to jedno z podstawowych pomieszczen
    w domu.

    Teska nie podajesz niestety argumentow za kominkiem+skladem opalu w pokoju.
    Moze jednak jakis rzeczowy mocny argument ?
    Zaznaczam, iz nie chce byc posadzony o zlosliwosc pod adresem "kominkowcow".

    James B.

  19. #19

    Domyślnie

    Mieszkam w domu jednorodzinnym prawie 40 lat.
    Kotlownia z perspektywy czasu to jedno z podstawowych pomieszczen
    w domu.

    Teska nie podajesz niestety argumentow za kominkiem+skladem opalu w pokoju.
    Moze jednak jakis rzeczowy mocny argument ?
    Zaznaczam, iz nie chce byc posadzony o zlosliwosc pod adresem "kominkowcow".

    James B.

  20. #20

    Domyślnie

    Mieszkam w domu jednorodzinnym prawie 40 lat.
    Kotlownia z perspektywy czasu to jedno z podstawowych pomieszczen
    w domu.

    Teska nie podajesz niestety argumentow za kominkiem+skladem opalu w pokoju.
    Moze jednak jakis rzeczowy mocny argument ?
    Zaznaczam, iz nie chce byc posadzony o zlosliwosc pod adresem "kominkowcow".

    James B.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony