dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Proszę o przekazanie swojej wiedzy na temat zmian w pokryciu domu. Mam projekt dachu z dachówką ceramiczną ale chcę zamienić ją na blachodachówkę.
    W projekcie występują np.: płatwie 20x20cm, krokwie 7x17 cm. O ile więźba pod dachówkę jest wytrzymalsza od więźby pod blachodachówkę? Jak odchudzić więźbę.
    Dzięki za informacje.

  2. #2

    Domyślnie

    nie odchudzaj więźby. Dolicz ciężar pełnego pokrycia deskowanego i podwieszanego ocieplenia to masz zapas niewielki.
    Różnica w cenie niewielka (może zaoszczędzisz 300 pln) a jak gusta się zmienią to zmienisz na dachówę bez przeróbek dodawania wzmocnień w postaci - przepraszam za wyrażenie - stolca i innych słupów.
    Dasz pełne deskowanie podłogi np. na strychu nieużytkowym i znowu dociążysz konstrukcję.

    Ja miałem pewne problemy ale polak mądry przed szkodą innego polaka.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Dziwi mnie wogóle przekrój kwadratowej płatwi 20x20,
    może 18x24, 16x20. Krokwy można by dać 5x15, ale pzy tak znikomej redukcji nie warto. Natomiast znam gościa, który ma krokwy 5x20 i konstrukcja wytrzymuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam.

    Nic nie odchudzaj! Ja odchudziłem i teraz żałuję. Zaoszczędzisz grosze, a później jak trzeba będzie to już nie "dokleisz".

    Sebastian.

  5. #5

    Domyślnie

    platwie 20x20 to jakas pomylka.takie przekroje projektyja architekci, ktorzy maja slabe doswiadczenie i boja sie dac za malo. jestem architektem, wlasnie buduje sobie poddasze. uzywam przekrojow "kanadyjskich" tzn. krokwie 4x18 co 50-60cm.ale wiem, ze wiele osob woli tradycyjna wiezbe. w kazdym razie proponuje platwie i murlaty 14x14, a krokwie 8x16, co jakies 80cm.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dołączam do zwolenników nie-odchudzania. Ja więźbę już mam, NIe odchudzałem, ale teraz dałbym nawet zapas. Co do krokwi to najczęściej spotykane na tartakach wymiary to 14x7 lub 16x8. W towim przypadku polecam te drugie (16x8 ). Ja miałem w projekcie 16x5 i takie zrobilem. Poźniej żałowałem, że nie dałem 16x8. Krokwie się wyginały na słońcu - były trochę za wąskie.
    Co do wytrzymałości to istotny jest przekrój poprzeczny krokwii (o ile dobrze pamiętam).

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: am dnia 2002-09-13 12:25 ]</font>

  7. #7

    Domyślnie

    Hej
    W projekcie blachodachowka, laty, kontrlaty, folia krokwie 7,5x18 welna 16 cm.
    Planuje zrobic pelne deskowanie + papa. Poczatkowo planowalem odchudzenie wiezby do 16 ( wzgledy ekonomiczne ). Czy to dobry pomysl? Czy pózniej zmieszcze wszystko (chodzi mi o welne i pustke powietrzna ).Czy duzo bym zaoszczedzil na 350 m2 dachu?
    Pozdrawiam Romek

  8. #8

    Domyślnie

    Nie zapominajcie, że ciężar materiału to jedno i nalezy mieć to na względzie a napory powietrza czy zalegający śnieg na dachu to drugie i również projektant bierze to pod uwagę.
    Tak więc co do płatwi to może i faktycznie mają mało szczęsliwy wymiar. W projekcie mam 14x16cm i wydają się bardzo solidne natomiast krokwie miałem 16x7 i zamieniłem na 18x6 i powiem że zachowują się bardzo sztywno i solidnie.
    Zmieniając przekroje nie zyskasz wiele - więc daruj sobie.
    Pozdrawiam

    ach bym zapomniał - konstrukcja od początku była przewidziana pod blachę.
    ____________


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2003-01-03 08:48 ]</font>

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Ja mam krokwie 18 x 10 pod dachówkę. Proponowano mi odchudzenie tego " Panie po co takie, 16 x 7 wystarczą " . I juz miałem się zgodzić gdy, zobaczyłem paczki dachówki. Chciałem jedna przenieść i się zdziwiłem jej ciężarem. Następnie obliczyłem sobie wielkość mego dachu i ilość potrzebnych dachówek. Wyszło ponad 18 ton. Więc przestałem odchudzać a nawet zacząłem się zastanawiać czy ścianki kolankowe mam dobrze zazbrojone by wytrzymały ciężar pokrycia, ewentualnego śniegu i naporu wiatru.
    NIE ODCHUDZAJ - oszczędność kilkaset złoty, lepiej kupić tańszą baterię do łazienki

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Daj krokwie wys.20cm grubość 7cm ,wiec że między wyzsze krokwie można ułożyć więcej ocieplenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony