dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Zamierzam w moim domu zainstalować ogrzewanie nadmuchowe. Proszę o opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Cóż też o tym myślałem. Jest to nadal niepopularne w Polsce ale bardzo przyjemne w użytkowaniu. Może krótko wady i zalety z moich informacji i przemyśleń.
    Zalety.
    Mała bezwładność cieplna - łatwe sterowanie
    Ekonomiczne - powietrze do pieca trafia z pomieszczeń ogrzane
    Wymuszony obieg powietrza - lepsze rozprowadzanie po pomieszczeniach
    Brak grzejników - jedynie kratki wentylacyjen
    Mechaniczna wentylacja pomieszceń
    Możliwość filtacji, nawilżania powietrza w pomieszczeniach.
    Możlwość montowania klimatyzatora.

    Wady
    Dość spory koszt pieca
    Konieczność zakupienia podgrzewaczy z zasobnikiem lub termą.
    Wymuszoy obieg podnosi cząstki kurzu
    Rozprowadzanie zapachów po wszystkich pomieszczeniach
    Punktowe doprowadzanie ciepła.
    Delikatny szum w kanałach... i proszę mi nie mówić że jest to prawie niesłyszalne

    Cóż pewnie było tego więcej ale już nie pamiętam. Ogólnie po namyśle zrezygnowałem i pozostałem przy wariancie piec+zasobnik+grzejniki+podłogówka wodna. Jestem tradycjonalistą

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Mat dnia 2001-12-31 08:47 ]</font>

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Do Mat'a
    Podlogówka i tradycjonalista he he
    Czym zamierzasz wykończyć (wykończyłeś) podłogę?
    Wladek.


  4. #4

    Domyślnie

    Coż podłogówka nie jest już takim novum.. A co do wykończenia. Ok 35m paneli na podłogówce i 35m z grzejnikami oraz 30m płytek na podłogówce. Ot tak sobie wymyśliłem. A jak będzie czas i kasa pokaże Ale z podłogówki nie zrezygnuję nawet jeśli miałbym przedłużyć czas budowy Coż najgorsze co może być to uparty TRADYCJONALISTA

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o zapachy, to nie całkiem prawda. Zużyte powietrze z kuchni i łazienki (a tam się głównie pojawiają nieprzyjemne zapachy) powinno być usuwane na zewnątrz, a nie wprowadzane ponownie do recyrkulacji. Szum też nie powinien być problemem, wielkość kanałów nadmuchowych projektuje się właśnie ze względu na zminimalizowanie szumu. Co to znaczy "punktowe rozprowadzenie ciepła"? Grzejnik na ścianie też jest punktowym rozprowadzeniem ciepła. A co do podnoszenia kurzu, to dopiero podłogówka potrafi podnosić kurz!!!

  6. #6

    Domyślnie

    Coż. Nie ze wszystkim się zgodzę. Szum zawsze będzie występował. Mniejszy lub większy ale zawsze. Co do zapachów to oczywiście z kuchni i łazienki są odprowadzane na zewnątrz (okapy, wentylatory mechanizcne) ale jeżeli jest impreza w pokoju gościnnym to dym i zapachy przedostają się do pokoji. Oczywiście przez rury wentylacyjne są to wartości szczątkowe ale wymuszony ruch wywołany krążącym powietrzem skutecznie to potęguje, szczególnie gdy są duże (zalecane) kratki w drzwiach. Punktowe zasilanie to znczy 2-3 kratki w pokoju (podłogówka grzeje całą powirzchnią), grzejniki oczywiście też są punktowe. Co do tego unoszenia kurzu to muszę sprawdzić jak oddaje ciepło podłogówka bo niechcę siać bzdur. Nie chcę być uważany za przeciwnika ogrzewania powietrzengo, wręcz przeciwnie bardzo ten system mi się podoba. Piszę jedynie swoje uwagi i przemyślenia

  7. #7

    Domyślnie

    Jak masz imprezę w domu, to zapachy będą się wszędzie przenosić, niezależnie od systemu ogrzewania. A co do kurzu, to widziałam w kilku domach, że kurz unosił się jakieś pół metra nad podłogą, było to dobrze widac pod światło słoneczne. Prz ogrzewaniu powietrznym kurz można wyeliminować poprzez system filtrów (byle bez przesady, nie można żyć w sterylnym domu). Ja też nie jestem przeciwnikiem innych systemów ogrzewania, każdy montuje sobie takie jakie chce, a forum jest po to, żeby podyskutować o wadach i zaletach. Co do szumów, to mogę podyskutować o nich w następnym sezonie grzewczyn, bo dopiero wtedy uruchomię je u siebie, ale że teraz mieszkam przy bardzo ruchliwej ulicy, a za ścianą mam hałaśliwą windę, więc nie sądzę, żeby taki szum był dla mnie jakimś problemem.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Chciałbym wtrącić jedno zdanie na temat podłogówki.
    O ile mi wiadomo jes to ogrzewanie specjalnie zalecane dla alergików, i mniej unosi kurz (miejsza cyrkulacja powietrza) niż grzejniki. Co do ogrzewania powietrznego to nie wiem czy bardziej czy mniej unosi ono kurz, mogę tylko domniemywać, że bardziej - zwiększona cyrkulacja powietrza.

    Pozdrawiam.
    Wladek

  9. #9

    Domyślnie

    A tu się chyba trochę mylisz, właśnie ogrzewanie powietrzne jest zalecane dla alergików, bo filtrami można dowolnie sterować czystością i wilgotnością powietrza. Poza tym wentylacja mechaniczna sprawia, że w mieszkaniu nie powinna pojawić się pleśń, co często występuje przy wentylacji grawitacyjnej i zbyt szczelnych oknach. Cała moja rodzina to alergicy od czterech pokoleń wstecz (przynajmniej o tylu wiem )więc dokładnie ten problem rozeznałam.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie tracąc zalet ogrzewania wodnego np.ciepła woda można wykonać ogrzewanie nawiewowe stosując wymiennik woda-powietrze np.duża chłodnica samochodowa. Widziałem takie rozwiązacie do ogrzewania hal i warsztatów.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Może znajdzie się ktoś kto ma zainstalowane takie ogrzewanie i napisze parę słów jak mu się ono sprawuje?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek M.

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Kod pocztowy
    38-420
    Posty
    111

    Domyślnie

    Ja zainstalowałem zwykłe ogrzewanie - piec dwufunkcyjny + kaloryfery + podłogówka w kuchni,łazience i wiatrołapie.
    W trakcie budowy przekonałem się, że nie zawsze najnowsze rozwiązania są dobre. Przeważnie są to rozwiązania nie sprawdzone. A już na pewno wykonawcy są mało zorientowani w ich wykonaniu. Natomiast uczenie ich jak wykonywać jakieś prace to droga przez mekę i zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Moim zdaniem warto stosować nowości, ale wyłącznie dobre nowości i wyłącznie sprawdzone. Raczej wolę być niewiernym Tomaszem i nie wierzę nim nie zobaczę lub nie usłyszę z wiarygodnych ust (kilku), że to jest dobre.

  13. #13

    Domyślnie

    Ogrzewanie powietrzne jest nowością tylko w Polsce i tylko w domkach jednorodzinnych. W Kanadzie i Stanach na północy jest sprawdzone od wielu lat, w Polsce w dużych obiektach przemysłowych też. Faktem jest, że trudno znaleźć zarówno projektanta jak i sprawdzonych wykonawców (ja ich ściągałam z sąsiedniego województwa !) Szczególnie w tym systemie podoba mi się to, że w zasadzie jest bezawaryjny (zepsuć się może co najwyżej piec) no i jest nieatrakcyjnym łupem dla złodzieji (kanałów z wełny w przeciwieństwie do grzejników nie da się właściwie sprzedać).

  14. #14

    Domyślnie

    Zgadzam się. I dołożę jeszcze swoje pięć groszy. Według mojego rozeznania jest to jeden z najbardziej ekonomicznych system grzania pomieszczeń. Powietrze bardzo szybko się nagrzewa i nagrzane powraca do pieca mamy załatwione wentylowanie pomieszczeń, filtrowanie i nawilżanie. Niestety piece są nieco droższe niż konwencjonalne wodne (szczególnie te akumulacyjne) no i to co mnie najbardziej boli trzeba drugiego systemu do grzania ciepłej wody. Ale czytałem kilka opinii w Muratorze i ludzie, którzy się zdecydowali są barzdo zadowoleni.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    W nawiazaniu do wypowiedzi Atlanty, moze już zalaczales swój piec. Jaki jest poziom hałasu? Jaki był koszt wykonania instalacji?

  16. #16

    Domyślnie

    Niestety, jeszcze nie mam pieca, planuję zakup dopiero jesienią. Instalację robię razem z sąsiadem (budujemy mały bliźniak), więc koszty trochę trudno jednoznacznie podać. Na razie daliśmy razem 1000zł za projekt, ok.7000zł za materiały (bez pieca), więc można powiedzieć, że koszt materiału na kanały jest porównywalny z kosztem samych grzejników płytowych.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    A jak z kosztami wykonastwa? Jaka jest powierzchnia domu? Jest to instalcja z centralnym wywiewem, czy też każde pomieszczenie ma swój własny nawiew i wywiew?

  18. #18

    Domyślnie

    Własny nawiew i wywiew, cen wykonawstwa jeszcze nie znam, ale z tego co się orientuję będą porównywalne z kosztem wykonawstwa instalacji wodnej. Pow. domu 2*100m2. Koszt niestety podniesie instalacja CWU.

  19. #19

    Domyślnie

    Ano właśnie ta CWU to największy problem w ogrzewniu nadmuchowym. Dodatkowy koszt, dodatkowe miejsce.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Do Alanty: czy można prosić o jakiś namiar na firmę, która tobie wykonuje tą instalację? Może ja też bym z nimi porozmawiał jeżeli są w miarę blisko Śląska.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony