dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 90
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy możecie wyliczyć jaką korzyść z tych programów "prosument" ma inwestor?
    Na moje oko jedynie banki, projektanci instalacji i instalatorzy na tym zarabiają.
    Każdy tego typu program to jakas opcja dla przyszłych inwestorów. Nie mnie oceniać, czy jest on dobry, czy zły - każdy inwestor patrzy ze swojego punktu widzenia.
    Tak, czy inaczej wiadomo, że w ramach EKOkredytu Prosument II finansowaniem może być objęte do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na wysokie, sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji dotacje, zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No wszyscy mają darmo...
    Tylko jakoś ciężko jest to udowodnić bo zakłady nie chcą papierów wysyłać ...
    Poczekajmy aż wyślą i się zobaczy jakie to "0" na fakturze...
    Witam,

    rozliczenie z Zakładem Energetycznym jest realizowane co pół roku. Ja wytwarzam o 25 procent więcej niż zużywam, bo wtedy mnożę to co wyprodukowałem przez 0,8 i wychodzi mniej więcej tyle ile zużywam.

    Dla PGE musiałem zapłacić jak dotąd 12zł za miesiąc. Na to składały się opłata handlowa, opłata sieciowa stała, opłata przejściowa i abonament. Za energię, opłatę jakościową, opłatę sieciową zmienną i opłatę OZE nic mi nie naliczyli, bo mam nadwyżkę. Nadwyżkę tą będę pewnie jeszcze trochę powiększał po to aby ją skonsumować w listopadzie i grudniu.

  3. #23

    Domyślnie

    Proszę bardzo:
    https://drive.google.com/open?id=0Bx...mxldFBDbU1RUDg

    Każdy może sobie sam policzyć opłacalność inwestycji w PV.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    Z tym zapotrzebowaniem na ciepło trzeba jeszcze uważać żeby nie pomylić energii pierwotnej, która jest podawana na świadectwach energetycznych z energią końcową oraz z energią użytkową. Tak naprawdę płacimy za energię końcową, która jest niższa od energii pierwotnej i zależy to od instalacji.
    Przykładowo jeśli na świadectwie energetycznym mamy wskazane, że dom ma zapotrzebowanie roczne rzędu 80kWh/m2 na energię pierwotną, to wcale nie oznacza, że będziemy musieli zapłacić za wytworzenie energii dla domu o pow 120m2 w ilości 120x80=9600 kWh. W tym domu w przypadku ogrzewania węglem lub gazem będzie potrzebai zapłacić za wytworzenie energii w ilości 120x80/1,1=8727kWh. Natomiast jeśli będziemy ogrzewać prądem to wówczas trzeba płacić za 120x80/3 = 3200kWh.

  5. #25

    Domyślnie

    Czy ktoś się orientuje jak zrezygnować z opłaty handlowej w Touran. U mnie to około 18 zł brutto miesięczne czyli rocznie ponad 200 zł idzie na coś z czego nie ma żadnej korzyści.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  6. #26

    Domyślnie

    ta handlowa jest chyba związana z gwarancją ceny i serwisem i jej czas jest uzależniony od umowy, znajomy miał na dwa lata i czekał

  7. #27

    Domyślnie

    Przed zmianą licznika miałem produkt Ekologiczny i opłata handlowa wynosiła 6,49, wymienili mi licznik i nagle wskoczyło na 18 zł. w pakiecie Prosument Komfort Plus, którego nie wybierałem.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Jeśli nie wybrałeś Prosument Komfort Plus i nie podpisałeś aneksu zmieniającego rodzaj umowy, zażądaj powrót do starej umowy lub zmianę umowy na warunki standardowe.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rigeza

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Uście Gorlickie
    Kod pocztowy
    38-315
    Posty
    33

    Domyślnie

    Są gdzieś dokumenty o cenach w taryfie Komfort Plus, bo również zauważyłem u siebie tą taryfę po przeczytaniu tego wątku. Jestem prosumentem od 2 miesięcy i faktury żadnej nie miałem a na ich stronie ciężko znaleźć jakie są dostępne warunki dla prosumentów.
    8,16kWp + Huawei sun2000 8ktl. Kąt 30*, odchylenie od południa 20* na zachód. Instalacja na garażu.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Jak patrzycie przez ebok to "Prosument Komfort Plus" to nie jest taryfa, tylko funkcjonalność na stronie ebok.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pyra100

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    GB
    Dzielnica
    NM
    Posty
    55

    Domyślnie

    Witam
    Czy mając w tej chwili odczyt licznika co 2 miesiące po założeniu paneli będę musiał coś zmienić ? Mam taryfę G11

  12. #32

    Domyślnie

    Zależy jaki dystrybutor energii. U Ciebie jest Enea.
    U mnie w PGE otrzymałem aneks do umowy, a w nim rozliczanie co pół roku. Taryfa G12.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyra100 Zobacz post
    Witam
    Czy mając w tej chwili odczyt licznika co 2 miesiące po założeniu paneli będę musiał coś zmienić ? Mam taryfę G11
    Właśnie to przechodziłem w Tauronie (też cyrki). Miałem rozliczenie z podaniem licznika co 2 miesiąc na G11.
    Instalator polecił mi by zmienić umowę na rozliczenie roczne. Trzy razy dzwoniłem na infolinię, przez telefon tego nie robią, mimo że wszystkie nagrywają.
    Musiałem czekać, aż otrzymam potwierdzenie przyłączenia licznika dwukierunkowego i nr licznika. Potem na standardowym formularzu ze strony, nie ma wyszczególnionej fotowoltaiki.
    Zdziwiłem się, że z licznikiem i umową prosumencką nie jest to automatycznie zmieniane na rozliczenie roczne, ale wygląda, że nie.
    Jak nie zmienisz umowy, to cię zostawiają na rozliczeniu 2-miesięcznym. Jak zmienisz na rozliczenie roczne (nowy formularz ze strony), to co drugi miesiąc będą do zapłacenia koszty stałe (bo tak miałeś dotychczas) i raz w roku rozliczenie za energię.

    Jest w Tauronie miszmasz z tym. Jest podział na komórki - pod-firmy, jedna firma nie wie co robi inna. Otrzymałem pismo z Opola, wysyłałem pismo do Katowic, a ostatecznie prosumentami zajmuje się pod-firma z Krakowa Na infolinię jak dzwoniłem, to też byłem przełączany do komórki od fotowoltaiki bo oni nie mają wiedzy.
    Miałem zgodę na faktury elektroniczne, ale od kiedy w lutym zainstalowałem aplikację Mój Tauron - to od lutego nie otrzymałem ani jednej faktury na podanego maila.
    Ostatnia faktura do 15.06.2020 to przyszedł sms w lipcu, że jestem 1 miesiąc po terminie płatności. A maila żadnego nie było z fakturą. Teraz też patrzę, że jest miesiąc płatności, żadnego kwitu. To na nowo zainstalowałem aplikację Mój Tauron i niespodzianka jest płatność 25 zł. Tylko do cho.ery czemu znowu na maila nie przyszedł kwit?
    Trzeba z tym uważać.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-07-2020 o 20:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pyra100

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    GB
    Dzielnica
    NM
    Posty
    55

    Domyślnie

    Operator Enea
    Czy muszę zmienić na rozliczanie roczne?

  15. #35

    Domyślnie

    Z ENEĄ nie pomogę, nie znam, czy zmieniają to na roczną z automatu przy umowie prosumenckiej.

    Ja w Tauronie przymusu zmiany na roczną nie miałem, zostawili mnie na 2-wu miesięcznej.
    Ale tak na logikę to rozliczenie roczne przy PV jest najbardziej słuszne. Bo w miesiącach słonecznych produkuje więcej prądu niż zużywasz. To nadwyżka idzie do sieci i potem w zimie odbierasz 80% tego co oddałeś. Jeśli nie zużyjesz więcej, to na koniec roku rachunek powinien wyjść na zero.
    Chyba że było słabe lato i zużyjesz więcej niż wyprodukowałeś - to będzie dopłata.
    Ustawowo masz 12 miesięcy na zużycie zmagazynowanej energii, ale przy rozliczeniu dwu miesięcznym jakoś ciężko mi sobie to wyobrazić.
    Chociaż jeśli energia jest tak samo magazynowana do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy, to chyba tak samo rachunki powinne wychodzić na zero z płatnością kwoty za opłaty stałe.
    W sytuacji gdy fotowoltaika jest słabsza i nie pokrywa całego zużycia, to nawet rozliczenie dwu miesięczne mogłoby okazać się korzystniejsze dla portfela. Zakładając hipotetycznie że zapas energii skończy się w grudniu. To koszty rozłożą się na kolejne rachunki do marca, aż dzień się wydłuży by dać więcej energii z PV. Z tym,że PV się planuje tak by pokrywała 100% rocznego zużycia.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-07-2020 o 21:17
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #36

    Domyślnie

    Okres rozliczenia nie ma nic do rzeczy. Masz ustawowo 365 dni na odebranie energii z sieci. Ja osobiście przeszedłem w Tauronie na 1 miesięczny, bo lubię mieć wszystko pod kontrolą.
    4,48kW na południe kąt 45°

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Czy ktoś, mający podpisaną umowę kompleksową z PGE, mógłby się podzielić "wrażeniami" jak jest rozliczana energia. Czy odczyty są co miesiąc, czy co pół roku. Od kiedy liczy się rok na wykorzystanie energii wprowadzonej do sieci. Co ile "przychodzą" rachunki. Czy umowa kompleksowa jest podpisana na jakiś okres czasu?
    Czekam na umowę i chciałbym wiedzieć jak to jest za nim coś podpiszę.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Umowa kompleksowa z prosumentem podpisywana jest na 15 lat ale nie później niż do końca 2035 roku.
    Jest w niej warunek że jak zmienią się ustawowe przepisy to obowiązuje §11 Regulaminu (negocjacje) cokolwiek to znaczy.
    Rozliczenie jest 2 razy w roku, (1.07 i 31.12).
    Z tego co mi mówił kierownik w dystrybucji, licznik odczytywany jest zdalnie co 15 minut.
    Rok ważności energii wprowadzonej do sieci jest liczony na ostatni dzień miesiąca.
    Jeśli wprowadzisz 1 dnia miesiąca to masz 13 miesięcy na jej odebranie, a jeśli wprowadzisz ostatniego dnia miesiąca to masz 12 miesięcy na jej odebranie.
    Czyli nie jest to rok od rozliczenia czyli od 1.07 lub 31.12.
    Rozumiem, że "ważność" energii jest krocząca z krokiem miesięcznym i w pierwszej kolejności wykorzystuje się "najstarszą" wprowadzoną energię.
    Czyli, aby wiedzieć ile mam naprodukowanej energii, muszę robić odczyty na koniec miesiąca i kontrolować bilans ze współczynnikiem 0,8 lub 0,7 i kontrolować aby nie przegapić niewykorzystanej energii z 12 miesiąca wstecz.
    Czyli tabelka w XLS i comiesięczne odczyty i formuły czy coś nie zostaje do wykorzystania np z 10 - 12 miesiąca wstecz, aby był czas na skonsumowanie.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Rozliczenie jest 2 razy w roku, (1.07 i 31.12).
    A w jakich terminach miałeś półroczne rozliczenia przed wymianą licznika?
    U mnie i całej okolicy gdzie mieszkam, rozliczenia były pod koniec marca i września. Licznik miałem wymieniony z 26 dniowym opóźnieniem terminu 30 dniowego dopiero 2 lipca. Zastanawiam się czy teraz będę miał rozliczenia jak napisałeś (1.07 i 31.12) czy pozostaną w dotychczasowych okresach (III ; IX).Wolałbym mieć (1.07 i 31.12) ponieważ w każdym z okresów jest 2 miesiące bez produkcji oraz 4 miesiące z produkcją. Mój dotychczasowy plan rozliczeń dzielił się na okres z minimalną i dużą produkcją.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że jeżeli wykorzystanie energii oddanej do sieci jest "kroczące" co miesiąc, to nie ma znaczenia jakie są okresy rozliczeniowe.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony