dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 90
  1. #41

    Domyślnie

    Nie wiem jak w pozostałych ZE ale w Energa bierzesz licznik 2,8,0 * 80% - 1.8.0 i masz wynik ile masz na zimę. Czasem jeszcze mamy jakieś pozostałości z ubiegłego roku i to też należy wziąć pod uwagę. Ale takie PGE to już abstrakcja której nawet nie próbuję zrozumieć jak to liczyć jakieś procenty, wykładniki...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Wydaje mi się, że jeżeli wykorzystanie energii oddanej do sieci jest "kroczące" co miesiąc, to nie ma znaczenia jakie są okresy rozliczeniowe.
    No i nie jest kroczące, czyli nie jest najpierw wykorzystywana najstarsza z zgromadzona energia. W okresie rozliczeniowym jest rozliczana proporcjonalnie z każdego miesiąca po trochę. Czyli najlepiej chyba w okresie rozliczeniowym skonsumować wszystką wprowadzoną do sieci energię. Jak by coś zostało to pewnie będzie znowu rozliczana proporcjonalnie z ostatnich 12 miesięcy czyli jakby coś zostało to tracimy pozostałości z najstarszych miesięcy poprzedniego rozliczenia.
    Na stronie PGE jest tylko przykład rozliczenia dwumiesięcznego nie ma rozliczenia półrocznego a to by był dobry przykład.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Możesz podać link do tego przykładu?
    https://www.gkpge.pl/Oferta/informacje-dla-prosumentow

    Tam jest do pobrania plik PDF o zasadach rozliczania prosumentów.

  4. #44

    Domyślnie

    Jak to ma się do ustawy że masz rok na odebranie nadwyżek ? Powinno to lecieć po kolei od najstarszych nadwyżek. Ktoś wytłumaczy ?
    4,48kW na południe kąt 45°

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Jak to ma się do ustawy że masz rok na odebranie nadwyżek ? Powinno to lecieć po kolei od najstarszych nadwyżek. Ktoś wytłumaczy ?
    No właśnie tak myślałem, ale to by mogło pewnie prowadzić do dużych nadwyżek prosumenckich a tak zmusza do wykorzystania w ciągu okresu rozliczeniowego całej energii oddanej do sieci. aby nie tracić. Można jedynie przeciągnąć na 1 rok, bo jak nie wykorzystasz wszystkiego w ciągu 1 roku to stracisz zawsze. Tak to rozumiem.

  6. #46

    Domyślnie

    Tylko wiecie że ZE w dowolnym miesiącu odlicza od produkcji pobór?
    od kwietnia klepiesz prąd do września ciągle wysyłasz do sieci. a ZE od prądu wysłanego w maju odlicza pobór z maja tego samego roku A nie odbieracie z ,maja ubiegłego roku.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tylko wiecie że ZE w dowolnym miesiącu odlicza od produkcji pobór?
    od kwietnia klepiesz prąd do września ciągle wysyłasz do sieci. a ZE od prądu wysłanego w maju odlicza pobór z maja tego samego roku A nie odbieracie z ,maja ubiegłego roku.
    Według mnie PGE rozlicza energię w okresach rozliczeniowych. Tworzy miesięczne magazynki energii oddanej do sieci. Przy rozliczeniu bierze proporcjonalnie z każdego magazynku do roku wstecz. I tu wydaje mi się jest haczyk, bo jak nie weźmiesz wszystkiego w danym okresie rozliczeniowym to zawsze przepadają nadwyżki ze starszych magazynków niż rok.
    No chyba, że źle interpretuję przykład z ich strony.

  8. #48

    Domyślnie

    U mnie w Energa odliczają od produkcji z tego samego miesiąca, a nadwyżki można skonsumować dopiero jesienią jak pobór jest większy niż produkcja.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Widać co kraj to obyczaj. W różny sposób traktują klientów, prawo jednakowe a interpretacja różna.
    Faktur jeszcze nie mam, więc nie mogę sprawdzić "organoleptycznie" jak to jest. Może za rok będę wiedział.

  10. #50

    Domyślnie

    Witam
    Tytuł tematu pasuje do mojego pytania, więc się podepnę. Jak prawidłowo licznik dwukierunkowy powinien liczyć zużycie?
    Myślałem, że jak produkcja PV jest wyższa niż bieżące zużycie, to raczej licznik winien wykazać zerowe zużycie, tymczasem mam jednocześnie naliczane zużycie i nadprodukcję przekazaną do sieci.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PV_2020-09-23_wykres.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	448676

    Zrzut ekranu z aplikacji e-Licznik od Taurona.

    Nawet przyjmując, że dom mam na jednej fazie, a produkcja jest rozdzielana po równo na trzy fazy. To dziwnie to wygląda.

    Pobór prądu mam podobny jak przed montażem PV, i jednocześnie jest i pobór i produkcja. Przy tym jest różnica między tym co oddano do sieci, a tym co pokazuje falownik w produkcji. Dziwi mnie więc, że pobór mam podobny jak przed instalacją PV, a jednak kilka kWh w ciągu dnia się gdzieś gubi. Te brakujące kWh chyba winne zmniejszać wskazania poboru.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-09-2020 o 13:56
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #51

    Domyślnie

    Masz inwerter 3 fazowy a instalacja 4,56kWp produkcja jest dzielona równo na 3 fazy. I niestety w ZE nie istnieje coś takiego jak bilansowanie międzyfazowe. Po polsku masz piekarnik (który jest 1 fazowy) włączasz go i produkcja z danej fazy nie jest większa niż moc grzałki. Stąd prąd jest naliczany.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Według mnie PGE rozlicza energię w okresach rozliczeniowych. Tworzy miesięczne magazynki energii oddanej do sieci. Przy rozliczeniu bierze proporcjonalnie z każdego magazynku do roku wstecz. I tu wydaje mi się jest haczyk, bo jak nie weźmiesz wszystkiego w danym okresie rozliczeniowym to zawsze przepadają nadwyżki ze starszych magazynków niż rok.
    No chyba, że źle interpretuję przykład z ich strony.
    No raczej na fakturach rozliczeniowych nie ma niczego co by potwierdziło twój wpis. przy rozliczeniu 6 miesięcznym nasz rozliczoną produkcję i pobór oddzielnie za każdy miesiąc, natomiast suma nadwyżek w I i II strefie jest odjęta w rozliczeniu końcowym za pół roku globalnie za ten okres, najpierw z poprzedniego okresu a następnie z bieżącego.

  13. #53

    Domyślnie

    Za namową instalatora zmieniłem rozliczenie na roczne, teraz muszę rok czekać co mi rozliczą na fakturze
    Teraz żałuję, że jednak nie zostałem przy dwu-miesięcznym rozliczeniu.
    Bo niezależnie od terminu rozliczenia i tak jest 365 dni na odebranie nadprodukowanej energii.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PV_2020-09-23_wykres.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	448676

    Zrzut ekranu z aplikacji e-Licznik od Taurona.

    Nawet przyjmując, że dom mam na jednej fazie, a produkcja jest rozdzielana po równo na trzy fazy. To dziwnie to wygląda.

    .
    Dlatego to tak wygląda bo obciążenie masz na na jednej fazie, więc z dwóch pozostałych zawsze będzie wysyłanie, tak jest w przypadku braku bilansowania międzyfazowego a bilansuje tylko PGE. W przypadku falownika 3-fazowego zwłaszcza tak małej mocy dużo bardziej korzystne będzie równomierne obciążenie dla 1-faz. urządzeń większych od 1/3 mocy instalacji PV. Przy obciążeniu równomiernym w czasie produkcji wykres będzie wyglądał o wiele lepiej

  15. #55

    Domyślnie

    Co do dwumiesięcznego okresu rozliczenia nic się nie zmieni oprócz wyższych opłat stałych

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No raczej na fakturach rozliczeniowych nie ma niczego co by potwierdziło twój wpis. przy rozliczeniu 6 miesięcznym nasz rozliczoną produkcję i pobór oddzielnie za każdy miesiąc, natomiast suma nadwyżek w I i II strefie jest odjęta w rozliczeniu końcowym za pół roku globalnie za ten okres, najpierw z poprzedniego okresu a następnie z bieżącego.
    Zobaczę może za rok jak to jest w rzeczywistości. Pierwsza faktura będzie na koniec grudnia. Pożyjemy zobaczymy.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Bo niezależnie od terminu rozliczenia i tak jest 365 dni na odebranie nadprodukowanej energii.
    Tylko kwestia od którego momentu liczą te 365 dni.
    Odczytują niezależnie od okresu rozliczeniowego co najmniej raz na miesiąc?
    Czy odczytują na koniec okresu rozliczeniowego i od tego momentu biegnie 365 dni?
    Czy może masz licznik, który zapamiętuje wskazania z podziałem na okresy?

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko kwestia od którego momentu liczą te 365 dni.
    Odczytują niezależnie od okresu rozliczeniowego co najmniej raz na miesiąc?
    Czy odczytują na koniec okresu rozliczeniowego i od tego momentu biegnie 365 dni?
    Czy może masz licznik, który zapamiętuje wskazania z podziałem na okresy?
    W PGE jest bilansowanie wektorowe, więc nieważne, którą fazą wchodzi czy wychodzi traktowane jest to jakby jedna rura.
    W PGE tworzone są magazyny miesięczne oddanej energii i do tego jeszcze dla każdej taryfy oddzielnie. Energię z takiego magazynku można odebrać w ciągu roku.
    Zauważyłem, że w miarę upływu czasu tworzą się stany poszczególnych odczytów na koniec każdego mieniąca (u mnie leci 3 miesiąc dopiero i mam w liczniku stany na koniec sierpnia i koniec września)
    Nie wiem jak często odczytują licznik ale gdzieś "słyszałem" że co 15 minut ale po co.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko kwestia od którego momentu liczą te 365 dni.
    Odczytują niezależnie od okresu rozliczeniowego co najmniej raz na miesiąc?
    Czy odczytują na koniec okresu rozliczeniowego i od tego momentu biegnie 365 dni?
    Czy może masz licznik, który zapamiętuje wskazania z podziałem na okresy?
    W Energa (w moim oddziale, nie wykluczam, że w innym może być inaczej) odczyt jest na koniec każdego miesiąca przy dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym. Na FV jest wyszczególniony magazyn na każdy miesiąc w podziale na strefy. Logika wystawiania FV wskazywałaby na 365 dni od każdego miesiąca, ale mogliby też liczyć od końca okresu rozliczeniowego. Jak jest naprawdę - cholera go wie, obawiam się, że zanim uzbieram tyle w magazynie, zapomnę już o tym pytaniu Zawsze można zadzwonić na infolinię.

    Pozostaje pytanie, czemu to tak bardzo istotne? Dla osób które mają instalację na styk, pytanie nie ma racji bytu, dla osób, które mają niewiele przewymiarowaną instalację, odpowiedź w najbliższych kilku latach również nie ma znaczenia. Dla tych, co mają przewymiarowaną instalację o dużo za dużo, odpowiedź jest w zasadzie jasna - nadwyżka i tak przepadnie, chyba że ktoś wpadnie na pomysł drastycznego zwiększenia poboru (EV?). Chyba, że jak zwykle chodzi o akademicką dyskusję

    EDIT: Energa odczytuje licznik na pewno co godzinę.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Gdzie odczytujesz te stany na koniec każdego miesiąca?
    Ja tu pisałem, że w moim PGE powiedziano mi że odczytują co 15 minut.
    Podam przykład z energii czynnej pobranej inne analogicznie.
    1.8.0 aktualny stan licznika
    1.8.0.1 stan licznika na koniec poprzedniego miesiąca
    1.8.0.2 stan licznika na dwa miesiące wstecz
    1.8.1 aktualny stan licznika energii dla T1
    1.8.1.1 stan licznika dla T1 na koniec poprzedniego miesiąca
    1.8.1.2 stan licznika na dwa miesiące wstecz dla T1

    Przynajmniej u mnie kody czterocyfrowe pojawiły się po pierwszym miesiącu. Najpierw z 1 a teraz z 2 na końcu. Wartości przeskoczyły z 1 do 2 a w 1 pojawiły się z ostatniego miesiąca.
    Mam taryfę G11 więc nie mam T2
    Zobaczymy co będzie w następnym miesiącu czy pojawi się stan z 3 na końcu czy na tym poprzestaną.
    Tak jak pisałem mam licznik trzeci miesiąc, więc tylko na tym mogę oprzeć swoje obserwacje.
    Może, co widać na wyświetlaczu, zależy od konfiguracji.
    Jak przytrzymam przyciski dłużej to wchodzę w podobne wskazania, ale licznik dłużej "świeci", nie trzeba się sprężać, aby odczytać i przeskakują wskazania a ekran jest podświetlony więc dobrze widać.
    Licznik OTUS 3.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony