dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

Domyślnie

Mam pytanie. Ile potrzeba energii do ogrzania 1m3 powietrza o jeden stopień w ciągu godziny. Czy 0,38 Wh jest dobrą wartością?

Guest

Domyślnie

Na to odpowie fizyk a nie budowlaniec - może są strony : http://www.fizyka.pl albo cos takiego.

Pzdr.

Domyślnie

Do moich obliczeń brałem wartość 0,17 Wh. Przy takich założeniach np. pokój o kubaturze 20m3 i krotności wymiany powietrza 2 i przy różnicy temperatur 30 potrzebuje 204Wh. tak projektowałem zapotrzebowanie na ciepło w moim domu. Może mój współczynnik był za niski, ale w domu jest ciepło (może dlatego że nie mam takiej krotności wymiany powietrza?). Trzeba przyznać także, że mam zaprojektowane kaloryfery na temp. 55/40 już pod piec kondensacyjny, w związku z czym ewentualne niedoszacowanie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania powietrza może być na razie łatwo skorygowane temperaturą zasilania co.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

Domyślnie

No właśnie. Chciałem policzyć szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i brakuje mi tej jednej wartości. Nie chcę się za dużo pomylić. A 0,17 Wh to jest ponad połowę mniej niż 0,38.

Guest

Domyślnie

Wg podrecznika Malkova cieplo wlasciwe powietrza w temperaturze pokojowej wynosi ~29.12J/mol K, co po przeliczeniu jednostek daje ~0.32Wh/m^3 K.
    Pozdrawiam, Piotr, fizyk.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia