dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Reinchardt

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Lubartów
    Kod pocztowy
    21-100
    Posty
    27
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Podłogówka - kolejna odsłona

    Witam,
    szukam kogoś kto podpowie jak to dziadostwo dobrze zestroić/poprawić. Dom parter + poddasze Powierzchnia użytkowa 155m. Na ścianach 20 cm styropianu, w podłodze 15, poddasze 30 cm wełny w skosach i pod jętkami, nad jętkami do szczytu 10-15 cm jakiejś słabszej wełny. Rekuperacja + GWC rurowy ok 45m. Podłogówka po całości. Kocioł DeDietrich 24kW, później sprzęgło, później 2 rozdzielacze (parter i piętro) z zaworem 3D z tym, że bez przepływomierzy. W domu zainstalowane są 2 drabinki w łazienkach i 3 grzejniki (pralnia, kotłownia, garaż) przy czym obwody grzejnikowe są zamknięte. Pierwszy problem to różnica temperatur na wyjściach zasilania na sprzęgle. Czy to może być wywołane nieokrzesanymi przepływami? Kolejny problem to czujnik (sterownik) pieca tylko na parterze - nie wiem jak zbilansować różnice między kondygnacjami. No i jeszcze nie posiadam czujnika pogodowego. Zużycie gazu (mierzone oststnio - mrozy) to 7-11m3 - różnice mogą wynikać z temp. zew. ale i mojego grzebania przy nastawach. No i jak to jest z ustawieniem temp na kotle? Przy 40na terowniku widziałem, że raz pracuje a raz odpoczywa. Po zmniejszeniu na 35 pracował ciągiem, o dziwo wszystkie pomieszczenia były w miarę równomiernie dogrzane ale to wtedy zużył 11 m3. Nie podzielam wizji mojego instalatora co do ustawień i dopóki sam tego konkretnie nie ogarnę spał dobrze nie będę. Proszę kogoś mądrzejszego ode mnie o rzeczową pomoc. Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacz.JPG
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	76,2 KB
ID:	378326

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Nie wiem dokładnie co mógł pokombinować instalator ale różnice na sprzęgle jeśli zawory trójdrogowe w rozdzielaczach są ustawione jednakowo są spowodowane najprawdopodobniej nierównomiernym obciążeniem, czyli różnicami w poborze ciepła obu rozdzielaczach.
    Pytanie brzmi czy oba rozdzielacze są jednakowe tzn, czy posiadają taką samą ilość pętli podłogówki.
    Ponadto istniejąca różnica może być spowodowana poprzez różnicę poziomów pomiędzy rozdzielaczami czyli parteru i piętra.
    Mając dwie osobne pompy koło zaworów trójdrogowych możesz spróbować skompensować różnice poprzez zróżnicowanie ich ustawień poprzez zmianę biegu !, II, III.
    Przy regulatorze umieszczonym na parterze obwody piętra i parteru musisz tak skompensować aby poddasze było dogrzewane wcześniej lub w tym samym momencie w którym parter osiągnie swoją temperaturę i regulator wyłaczy kocioł.
    Jeśli próba ze zróżnicowaniem biegu pomp się nie powiedzie można spróbować zróżnicować zawory trójdrogowe poprzez ustawienie wyższej temperatury na pietrze.
    Najlepiej do tego celu nadają się jednak rotametry.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Reinchardt

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Lubartów
    Kod pocztowy
    21-100
    Posty
    27
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No własnie zawory 3d są ustawione jednakowo i nawet je kalibrowałem. Co najdziwniejsze na rozdzielaczu na piętrze mam 10 sekcji a na parterze tylko 8. Na termometrze górnego rozdzielacza mam 32 na zasileniu a na dole 25. Byłoby to wytłumaczalne w jakikolwiek sposób gdyby nie to, że na dole widziałem już kiedyś temp 32. Czarna magia. Czy różnica przepływów na sekcjach mogłaby wywołać takie harce? Już dowiedziałem się, że mogę zamontować przepływomierze tylko czy od tego powinienem zacząć?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli listwy rozdzielacza są przystosowane do zamontowania rotametrów to będzie to najlepsze posunięcie. Zróżnicowanie pomiędzy 10 a 8 pętlami może się brać z długości pętli a nie z ich ilości.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Reinchardt

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Lubartów
    Kod pocztowy
    21-100
    Posty
    27
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Teraz kolejne pytanie, czy zamontowanie czujnika pogodowego może wpłynąć na obniżenie zużycia gazu? No i jak z ustawieniem termostatów (zaworów 3D)? Rozkręcić na max i regulować temp na kotle? Ile stopni max powinno być na zasileniu podłogówki?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reinchardt Zobacz post
    Teraz kolejne pytanie, czy zamontowanie czujnika pogodowego może wpłynąć na obniżenie zużycia gazu? No i jak z ustawieniem termostatów (zaworów 3D)? Rozkręcić na max i regulować temp na kotle? Ile stopni max powinno być na zasileniu podłogówki?
    Nie liczyłbym na to, raczej przeciwnie. Ja mam je ustawione jako ograniczniki maks. temperatury wpuszczanej w podłogę (gdzieś tak na 45st.), a temperaturę zasilania podłogówki ustawiam na kotle (32-37st.) w zależności od temp. zewnętrznej. Ale każdy robi jak uważa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony