dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie

    Zaplanowałem ogrodzenie z fundamentem betonowym, konstrukcją metalową i przykręconymi sztachetami drewnianymi. "Fachowcy" wylali mi fundament pod ogrodzenie, a że mnie przy tym nie było, mam teraz pas betonu jakieś 40 cm ponad poziom ogrodu. Ponieważ chciałem, żeby wystawał maksymalnie jakieś 10 cm, kazałem im kuć. Mają skuć do 5 cm i póżniej dolać 5 cm, żeby wyszło równo. Mam tylko wątpliwości, na ile będzie to trwałe, czy nie będzie się rozwarstwiało itp. Co robić? Pilne - beton schnie )

  2. #2

    Domyślnie

    EEEE moim zdaniem lepiej dać sobie spokój. Możesz przecież od swojej strony podsypać 30 cm ziemi i tym samym o tyle podwyższyć długo rosnący żywopłot ba, może z powodu wyższej wysokości fundamentu nie zaleją Cię wody opadowe od sąsiada!? (u moich Rodziców zjawisko częste). Poza tym 40 cm to w warunkach równania powierzchni i zakładania ogrodu raczej nie dużo a 10 cm może się okazać za mało. Jeżeli masz już wszystko gotowe w ogrodzie i Twój płot przez podwyższenie fundamentu stracił proporcje, chcesz ukarać "fachowców" za zniszczenie materiału (bo nie możesz odliczyć od wynagrodzenia) to faktycznie niech skują i na mokre położą nową warstwę betonu - będzie trzymać bo musi.
    Pozdrawiam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gianti
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    266
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie zbrojenie fundamentu

    Nie będę tworzył nowego tematu - więc się podepnę :

    zbrojenie fundamentu płotu (podmurówka o gł. 30cm , ponad teren 15cm (docelowo cały ciężar płotu opiera się na słupakch -

    natomiast fundament + część nadziemna - ma być tylko w celu ochronnej przed przekopaniem się psa na drugą stronę (ewentualnie w przyszłości pokryta gresem/płytami piaskowca,

    i pytanie : Czy ? i jak ? zazbroić taki fundament oraz czy połączyć to ze zbrojeniem słupków?
    Nie mialem klopotu wiec postanowilem wybudowac dom
    Dziennik
    Komentarze

  4. #4
    Guest

    Domyślnie Re: zbrojenie fundamentu

    Cytat Napisał gianti
    ... jak ? zazbroić taki fundament oraz czy połączyć to ze zbrojeniem słupków?
    2 fi 8 - 10 mm, nie łaczyc ze zbrojeniem słupków

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie skończyłem układanie fundamentów pod ogrodzenie. Użyłem prefabrykowanych elementów betonowych (patrz link http://www.joniec.pl/fundamenty.php). Zaleta tego rozwiązania polega na tym, że belki nie są połączone na trwałe z fundamentami słupków i dlatego mogą podlegać ruchom związanym z przemarzaniem gruntu. Do tych elementów pasują słupki z rury kwadratowej 6x6 cm + siatka ogrodzeniowa.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gianti
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    266
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Jeżeli nie łączymy zbrojenia podmurówki z fundamentem słupów, to czy łączymy/zalewamy beton podmurówki i beton słupów w jednym momencie?

    a - jeśli TAK - to czy nie istnieje możliwość że i tak pęknie to łączenie podczas pracy gruntu (zima)

    b - jeśli NIE - to czy podmurówka po pewnym czasie może "zejść" z osi słupów - z tego samego powodu co wyżej.
    Nie mialem klopotu wiec postanowilem wybudowac dom
    Dziennik
    Komentarze

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    nie jest istotnie czy robimy to w tym samym momencie czy o róznych porach - istotne jest aby słupki zdylatowac od murków
    i aby ta dylatacja pozwoliła na swobodne podnoszenie murków w czasie mrozów
    kształt formy do słupków i murków jest tak skonstruowany aby murek / o ile sie podnosi i opada / odbywał sie w pionie a nie w poziomie po skosie czy w sposób niekontrolowany

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał His Royal Badness
    Zaplanowałem ogrodzenie z fundamentem betonowym, konstrukcją metalową i przykręconymi sztachetami drewnianymi. "Fachowcy" wylali mi fundament pod ogrodzenie, a że mnie przy tym nie było, mam teraz pas betonu jakieś 40 cm ponad poziom ogrodu. Ponieważ chciałem, żeby wystawał maksymalnie jakieś 10 cm, kazałem im kuć. Mają skuć do 5 cm i póżniej dolać 5 cm, żeby wyszło równo. Mam tylko wątpliwości, na ile będzie to trwałe, czy nie będzie się rozwarstwiało itp. Co robić? Pilne - beton schnie )
    Dolewanie zawsze może się rozwarstwić - wiem to z doświadczenia.
    myślenie jest przyszłością

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sacha
    Cytat Napisał His Royal Badness
    ..........
    Dolewanie zawsze może się rozwarstwić - wiem to z doświadczenia.
    odpowiedziałeś na posta sprzed 7 lat



    Cytat Napisał gianti
    Jeżeli nie łączymy zbrojenia podmurówki z fundamentem słupów, to czy łączymy/zalewamy beton podmurówki i beton słupów w jednym momencie?

    a - jeśli TAK - to czy nie istnieje możliwość że i tak pęknie to łączenie podczas pracy gruntu (zima)

    b - jeśli NIE - to czy podmurówka po pewnym czasie może "zejść" z osi słupów - z tego samego powodu co wyżej.
    latem będąc w Zakopanem widziałem jak fachmani robili ogrodzenie nad potokiem w taki oto sposób: wywiercone dziury w ziemi o średnicy gdzieś 30 cm zazbroili prętami 4x#10-12 i zalali betonem do poziomu gruntu, na to ustawili formy (chyba sami je zrobili z płyty jakby wiórowej lub osb i drewna), które to były jakby skrzynką ze wstawką drewnianą o przekroju trójkąta, i w te formy poszedł również beton, reszty nie zdążyłem zobaczyć (urlop się niestety skończył) ale podejrzewam że w górę poszły jakieś słupki, natomiast pomiędzy słupkami wystarczy podkopać na kilkanaście cm, zaszalować dwoma deskami i zalać fundamencik, który nie połączony ze słupkami powinien sobie prawidłowo pracować nie wpływając na zachowanie sie całego ogrodzenia
    tak mniej wiecej to wygladało:

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Witam.
    Ok. 4 miesiące temu miałem wykonywany płot (podmurówka na głębokość ok. 40-50 cm, słupki i siatka). Teraz po pierwszych mrozach prawie co drugi słupek popękał cokół - podmurówka. Czy jest się czym przejmować? A może takie pęknięcia należy czymś zabezpieczyć?
    Pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wosto
    Witam.
    Ok. 4 miesiące temu miałem wykonywany płot (podmurówka na głębokość ok. 40-50 cm, słupki i siatka). Teraz po pierwszych mrozach prawie co drugi słupek popękał cokół - podmurówka. Czy jest się czym przejmować? A może takie pęknięcia należy czymś zabezpieczyć?
    Pozdrawiam.
    dlatego ja troche nie bardzo rozumiem dlaczego niektórzy piszą tu aby nie kotwić słupków w podmurówce... i że wszystko ma być zdylatowane i chozic sobe po działce? : D

    ja osobiście (ale doświadczenia z płotami abytnio nie mam) kotwiłbym słupki w podmurówce i wolałbym aby całośc pracowała- uginała sie- podnosiła (no tutaj głębokośc przemarzania mówi nam 120cm dla np pomorza), będą pojawiać się rysy, ale to na nośność absolutnie nie przeszkadza... no chyba że za chwile zacznie sie nam stal uplastyczniać ale nie przy płotach

    Cytat Napisał brzoza
    nie jest istotnie czy robimy to w tym samym momencie czy o róznych porach - istotne jest aby słupki zdylatowac od murków
    i aby ta dylatacja pozwoliła na swobodne podnoszenie murków w czasie mrozów
    kształt formy do słupków i murków jest tak skonstruowany aby murek / o ile sie podnosi i opada / odbywał sie w pionie a nie w poziomie po skosie czy w sposób niekontrolowany
    rozumiem że mówisz o prefabrykatach, bo jeśli o monolicie to
    jesli robi to sąsiad Kaziu- to niech wszystko połąćzy łądnie ze sobą- zbrojenie tylko dołem i wpuszczone w słupki. połowa bied jak mamy jakiś ażurowy płot czy siatke... ale jeśli prawie pełne deskowanie to już ten wiatr moze narobić troche szkód...
    google: murator osek.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał sm6
    Właśnie skończyłem układanie fundamentów pod ogrodzenie. Użyłem prefabrykowanych elementów betonowych (patrz link http://www.joniec.pl/fundamenty.php). Zaleta tego rozwiązania polega na tym, że belki nie są połączone na trwałe z fundamentami słupków i dlatego mogą podlegać ruchom związanym z przemarzaniem gruntu. Do tych elementów pasują słupki z rury kwadratowej 6x6 cm + siatka ogrodzeniowa.
    Jaki mniej więcej jest koszt takich fundamentów?

  13. #13

    Domyślnie

    Podmurówka z prefabrykatów podoba mi się, ale cały płot nie bardzo. Macie jakiś ciekawy i estetyczny pomysł na płot lub parkan, który osłoni mnie od sąsiadów, jednocześnie nie przysłoni całego świata? Myslę o czymś, co łączy różne materiały, raz jest nieprzezroczysty w innym miejscu zaś tak. Orientujecie się czy na płot trzeba mieć pozwolenie i projekt?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony