dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Elektryczne siłowniki termiczne - czy ktoś je ma?

    Witam wszystkich!

    Zastanawiam się poważnie nad zainstalowaniem siłowników termicznych do zaworów grzejnikowych zamiast tradycyjnych z nastawem ręcznym.
    Będą one sterowanie elektrycznie, dwustanowe a do tego na każde pomieszczenie osobny sterownik np. Auraton.
    Czy ktoś ma podobne rozwiązanie i je użytkuje? Jakie doświadczenia? Na co mam zwrócić uwagę?

    Po wstępnej analizie wygląda na to, że taki siłownik do koszt około 100 zł, a sterownik około 130zł. W salonie, gdzie będę miał 3 grzejniki będzie oczywiście jeden sterownik na 3 siłowniki.

    Mam nadzieję, że układ taki spełni moje oczekiwania, tzn. różna temperatura w różnych pomieszczeniach także w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia. Jednak nie jestem pewnien czy regulacja 2-stanowa (zamknięty/otwarty grzejdnik) będzie dobrze działała, zapewniając w miarę stałą temperaturę pomieszczenia.

    Za takim rozwiązaniem przemawia jeszcze jednen argument (w moim przypadku) a mianowiecie połączenie układu grzejnego z kominkiem z płaszczem wodnym. W prosty sposób będę mógł otworzyć wszystkie zawory grzejnikowe, jeżeli woda w płaszczu będzie bliska wrzenia, co z pewnością, pomoże ostudzić wodę w układzie wodnym płaszcza.

    Bardzo proszę o wasze opinie...

  2. #2

    Domyślnie

    Witam Marcinie!

    Ja również mam zamiar sterować grzejnikami tak jak zaplanowałeś.
    Zdecydowałem się na siłowniki termiczne ABNR firmy Danfoss. Moja instalacja będzie (jak widzisz jestem jeszcze w fazie teorii) rozdzielaczowa, dlatego zdecydowałem instalować te siłowniki w skrzynce rozdzielaczowej a nie na grzejnikach. Sterowanie chciałbym mieć bardziej wymyślne - początkowo wymyśliłem, że w każdym pomieszczeniu zainstaluję termostat OTN Elektra (ew. OCC2 Elektry), który pozwoli sterować siłownikami lokalnie (w obrębie jednego pomieszczenia). Ale docelowo chciałbym podłączyć termostaty do sterownika centralnego, która będzie nadrzędny wobec nastawień lokalnych, żeby np. obniżyć centralnie temperaturę po wyjściu z domu.
    A może od razu zamiast termostatu czujnik temperatury + panel nastawu? Zobaczę czy będę miał czas, żeby zrobić od razu pełne sterowanie centralne...

    Też trochę się obawiam czy praca dwustanowa nie spowoduje odczuwalnych wahań temperatury - w razie czego w ofercie Danfossa są również siłowniki proporcjonalne, ale ze wględu na ich ceny wolałbym nie być zmuszony do skorzystania z nich.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  3. #3

    Domyślnie

    Możecie się panowie nie przejmować dwustanową pracą. Czas przejścia ze stanu zamknięty na otwarty trwa ok 5min. Takie rozwiązanie jest najtańsze, siłowniki analogowe wymagają droższych sterowników. Takie układy (dwustanowe) są powszechnie stosowane w budynkach biurowych przy sterowaniu zaworami ciepła technologicznego i wody lodowej klimakonwektorów, albo jak kto woli fan coili. Z tego co widzę działa to dobrze. Gorzej z podglądem pracy urządzeń (BMS), ale to już inna bajka. U siebie mam podłogówke na całości i system rozdzielaczowy i takie właśnie siłowniki "nakręcę" , ale dopiero na przyszłą zimę (koszty 17 szt.)

    Pozdrawiam
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  4. #4

    Domyślnie

    WItam,

    ciesze się, że są osoby, które również planują podobne systemy.
    Pozostaje mi dylemat jakie siłowniki wybrać.
    Niektóre maja skok 3mm inne 5mm, czy jest jakiś standard?
    Jaki jest standardowy gwint w zaworach grzejnikowych?

  5. #5

    Domyślnie

    Podaję link do prospektu Danfossa:

    http://heating.danfoss.pl/PCMLiterat...=7&LittID=8536

    Na stronie 32 podane są szczegóły do jakich zaworów grzejnikowych jakie siłowniki należy stosować.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  6. #6

    Domyślnie

    WAŻNE !!!!!!! Dasfoss ma swój standart wymiarowy i cała reszta jest ze sobą kompatybilna. Nie wiem co jest najtańsze, ale podam parę firm, które produkują termostaty:
    comap, conecterm, coterm, drayton, gampper, giacomini, heimier, herz, honeywell, oventrop, siemens (landis&staefa). Wszystkie te firmy powinny być zamienne, ale głowy uciąć nie dam.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  7. #7

    Domyślnie

    Pawelko!

    Kiedy zamierzasz instalować ten układ?
    Ja najprawdopodobniej latem,

    jeżeli będziesz miał jakieś ciekawe informację to myślę, że się z nimi podzielisz...

  8. #8

    Domyślnie

    wygląda mi to na dyskusję akademicką

  9. #9

    Domyślnie

    co chcecie osiągnąc poza kosztami oczywiście.

  10. #10

    Domyślnie

    są głowice z kapilarą ,która oddalona od grzejnika również steruje dokładnie i jest tańsze.Wasze dywagacje mają sens jedynie przy rozbudowanej podłogówce ,gdzie ważne jest sterowanie poprzez temperature pomieszczenia a nie tylko wody w instalacji podłogowej

  11. #11

    Domyślnie

    Marcinie!

    Mój domek jest w stanie surowym otwartym, instalacje co będę robił dopiero po zimie (jeśli ona kiedykolwiek przyjdzie). Pełne uruchomienie dopiero na jesieni, a wrażenia będę mógł opisać po kolejnej zimie. Na razie robię instalacje elektryczne. Niebawem też okna.

    Postaram się dać znać jak kupię i przetestuję siłownik oraz termostat. Nie obiecam na 100%, bo ostatnio z powodu nawału pracy miałem kilkumiesięczną przerwę w zaglądaniu na forum i może się to przydarzyć w przyszłości.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  12. #12

    Domyślnie

    Adamos48:

    No cóż, nie da się ukryć, że pomysł zastosowania siłowników i sterowania grzejnikami poprzez sygnały elektryczne jest niestandardowy. Nie jest to jednak praca akademicka a jedynie trochę nietypowe hobby. Jedni budują makiety kolejki a ja chcę sterować domem jak jedną wielką makietą W moim domku generalnie instalacje będą niestandardowe. (patrz wątek "Programowalne instalacje elektryczne").
    Wracając do ogrzewania: będę miał zarówno grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe. Będę sterował nimi poprzez czujniki temp. powietrza jak i czujniki temp. podłogi (tam gdzie ogrzewanie podłogowe ma zapewniać jedynie efekt ciepła pod nogami a nie ogrzewania powietrza).
    System będzie dość rozbudowany a ja jeszcze chcę siłowniki sterować niskim napięciem (24V) poprzez centralny sterownik domu. Termostaty miały by być wtedy panelami nastawu dla domowników. Stąd być może obejdę się bez termostatów i zastąpię je pokrętłami nastawu temperatury i osobnymi czujnikami a proces sterowania wykona sterownik centralny (PLC). Kłopot tylko w tym, że akceptowalnych pokręteł nastawu temperatury nie znalazłem, zaś termostatów jest do wyboru sporo.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  13. #13

    Domyślnie

    Witam.
    Dla mnie to przerost formy nad treścią!.
    Moja rada to: w sprawach ogrzewania słuchać "Adamosa48".
    Jest pośrednie wyjście: zastosować elektroniczne głowice termostatyczne. Koszt to ok. 80-100PLN/szt. (Allegro). Pozwalają one na dwa obniżenia temperatury na dobę, osobno w każdy dzień tygodnia. Kiedyś też widziałem ofertę sterownika radiowego do 8 głowic termostatycznych, nie wiem na jakiej zasadzie to miało działać. Jeżeli chodzi o wystudzenie płaszcza wodnego to ja stosuję prosty trik: na płaszczu utrzymuję 60-70 st.C, na grzejniki daję 30-45st.C (zawór czterodrogowy), kiedy się zagotuje, przestawiam zawór i całą temp. zasilania w grzejniki. Momentalnie stygnie.
    Marek.

  14. #14

    Domyślnie

    Marku!

    Nikogo nie namawiam do stosowania mojego pomysłu. Dla mnie jest OK, bo pozwala mi nie na "dwa obniżenia temperatury na dobę" programowane zresztą w dość niewygodny sposób (trzeba podejść do każdego grzejnika i tam poprzestawiać) ale np. na obniżenie temperatury domu przy załączeniu alarmu po wyjściu z domu. Tego nie umożliwi mi żaden termostat z kapilarą lub termostat elektroniczny.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  15. #15

    Domyślnie

    A żeby nie było nieporozumień: rady ADAMOSA48 z dziedziny ogrzewnictwa szanuję i traktuję poważnie. Nie znaczy to jednak, że istnieje jedynie słuszna linia sterowania ogrzewaniem.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  16. #16

    Domyślnie

    Witaj.
    Ale to samo (albo prawie to samo) można uzyskać obniżając temperaturę na zasilaniu CO, a ile kasy zostanie (na parapetówę).
    I nie zostałem chyba dobrze zrozumiany, napisałem tylko swoje zdanie na ten temat- "Wymiana doświadczeń". Posiadam jedną taką elektroniczną głowicę i sprawdza się ona znakomicie.
    Nie uważam wychłodzenia domu- na czas nieobecności domowników, za sposób na oszczędność, chyba, że nieobecność trwa powyżej doby.
    Pozdrawiam Marek.

  17. #17

  18. #18

    Domyślnie

    No dobra: obniżenie temperatury w całym domu to zły przykład.
    Lepiej tak: przed położeniem się spać wyłączam światło w sypialni (kładę się o róznych porach) to powoduje poprzez sterownik centralny obniżenie temperatury w moim pokoju na czas snu (bo lepiej śpię jak jest o 3 stopnie Celsjusza chłodniej). Albo: kiedy włączam na noc alarm na czuwanie obwodowe to jednocześnie obniżam temperaturę w pomieszczeniach nieużywanych nocą o 8 stopni Celsjusza, ale pozostawiam ciepłą podłogę w kuchni (bo długo się wychładza i ogrzewa a może będę chciał zejść po wodę do picia).
    Uwaga: to nie są naciągane pomysły - to są możliwe sytuacje, które będę mógł obsłużyć. Zapewne jak zamieszkam, będę miał tych pomysłów znacznie więcej.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  19. #19

    Domyślnie

    Witam!

    Ani ja ani Pawelko nie próbujemy forsować na siłe idei zakładnia siłowników elektrycznych. Wystrczy zobaczyć na temat mojego postu.
    Chcemy tutaj podzielić sie doświadczeniami i pomysłami na temat ich wykorzystania. Rozwiąznia taki może i mają wady (głównie finansowe), jednak dają nam możliwość pełnej kontroli nad temperaturą w każdym z pomieszceń domu.
    Sam już fakt takiego zarządzania ciepłem jest dla nas wyzwaniem i pewnym celem, którego osiągnięcie da nam satysfakcje.

    Pawelko, zgadzasz się z tym?

  20. #20

    Domyślnie

    Tak, wyzwanie to dobre słowo.
    Dla mnie takim wyzwaniem jest pełna kontrola nad jak największą liczbą procesów mających miejsce w moim domu, w tym nad ogrzewaniem.
    Jak najbardziej elastycznie i jak najbardziej komfortowo - to mój cel.
    A co z tego wyjdzie? Zobaczymy...
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony