dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Czy słupki w ścianie kolankowej są niezbędne? Jeszcze kilka lat temu nie widywałem ich prawie w projektach (no chyba, że ścianka miała z 1,50 metra a i tu nie zawsze). Teraz w Muratorach piszą jakby to była oczywistość a i tu parę wątków widziałem na ten temat. No to jak to jest? Dokonała się jakaś rewolucja? Odkrycie Ameryki? Moim zdaniem słupki w ścianie kolankowej o wysokości ok. 1 metra to niepotrzebna upierdliwość (szczególnie w wypadku ściany jednowarstwowej - trudno mi sobie wyobrazić, by ścianka wysoka na 3 czy 4 bloczki szerokie na 36-44 cm rozłożyła się na zewnątrz, jak to ktoś ostatnio na forum straszył. CO O TYM MYŚLICIE???

  2. #2

    Domyślnie

    Ja by nie ryzykował. Kosz naprawdę nie wielki, a spać można spokojnie. Gra nie warta świeczki.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Nie chodzi tu tylko o "rozłożenie się ściany". Jest jeszcze drugi element - możliwośc zerwania dachu. Jak wiadomo trzeba dobrze przymocować murłatę to ścianki kolankowej. Z jednej strony ciężar dachu moze spowodować rozejście się ściany, z drugiej silne wiatry pracują nad ewentualnym zamocowaniem murłaty. Jak dobrze rozumiem (mogę się mylić) rolę słupków, to dają one m.in. możliwość pociągnięcia zbrojenia/prętów od samego wieńca i przymocowania do nich murłaty. Ja niestety u siebie słupków nie mam - gdybym miał robić jeszcze raz to bym je wstawił
    Przy okazji mam pytanie. Moja ścianka kolankowa ma wysokość 1,6m (pustak MAX grubość 29cm). Co ~2 metry mam w murze wyżłobione bruzdy, w których jest zabetonowany pręt stalowy fi10. Pret idzie od samego wieńca, w którym jest dość dobrze zakotwiony. Na ściance kolankowej niestety nie mam żadnego dodatkowego wieńca (wiem - teraz bym już zrobił). Murłata jest położona na ściance i przykręcona do wcześniej wymienianych prętów. Czy Waszym zdaniem jest to wystarczające rozwiązanie?

  4. #4

    Domyślnie

    Sam bym chciał wiedzieć. U mnie sprawe komplikuje otwór w scianie kolankowej - wyjscie na balkonik. W tym momencie dochodzi do przerwania wieńca - co robić ???

  5. #5

    Domyślnie

    Do Am.Nie musisz się martwić-te pręty może nie są słupkami ale na pewno wzmocnią ściankę kolankową.Mario

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    A czy aby nie wystarczy po prostu wieniec na szczycie ściany kolankowej? Jeśli zaś są w niej otwory to albo wieniec odpowiednio wyprofilowany (np obniżony pod okna w ścianie szczytowej) albo (w wypadku np. drzwi balkonowych) kończący się po prostu jednym słupkiem wyprowadzonym ze zbrojenia wieńca stropowego z każdej strony otworu. Mniej roboty i przede wszystkim mniej okazji do błędów np. w ocieplaniu każdego słupka. Jeśli pominąć ewentualną wizytę olbrzyma, który chciałby nam zdjąć dach kierując siłę pionowo do góry, powinno z naddatkiem wystarczyć. A MOŻE SIĘ MYLĘ? Chętnie wysłucham dalszych opinii. Nie chodzi mi o to, co jest mocniejsze (bo oczywiście konstrukcja ze słupkami jest mocniejsza), ale tylko o wystarczający poziom wytrzymałości w przeciętnym domu jednorodzinnym poza obszarem występowania trzęsień ziemi i tajfunów.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Przekonałem się, że ścianka kolankowa wys. 50cm z b.k. może się rozjechać. Opisywałem już to szeroko na Forum. Proponuję zainteresowanym by to poszukali z opcją mojego nicka i "kolank"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony