dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie Zatrudnianie ekip budowlanych krok po kroku

    Witam serdecznie,
    Przymierzam się do budowy mojego wymarzonego domu. Jestem na etapie zakupienia działki - umowa przedwstepna została już spisana, a dokument notarialny wraz z potwierdzeniem nabycia nieruchomości powinienem otrzymać do końca października.

    Wiele spraw związanych z projektem, który zakupiłem mam przemyślanych, ale najbardziej frustruje mnie to, że nie mam pojęcia ile się teraz czeka na ekipy budowlane, jakie mają obłożenia i kiedy powinienem się z nimi umawiać.

    Jestem przekonany, że wątek ten pomoże niejednemu inwestorowi zadbać o zatrudnienie odpowiednich ekip w odpowiednim czasie.

    Pozwolenie na budowę - liczę, że zaczynając od końca października uda mi się wrobić do końca stycznia maksymalnie. Realne?
    Promesy przyłączy - ile się czeka na takie promesy od: wodociągów, elektrowni, gazowni i zakładu komunalnego - ścieki?

    Ekipa budowlana - zacząłem wstępne rozmowy umawiając start budowy na wiosnę.

    W kórym momencie powinienem zacząć rozmawiać z wykonawcami i hurtowniami materiałów budowlanych:
    - Geodeta
    - Architekt
    - Kierownik budowy
    - Projektanci przyłączy
    - Koparkowy
    - Piach
    - Beton
    - Materiały budowlane - bloczki
    - Dekarz
    - Elektryk
    - Hydraulik - rozumiem, że hydraulik odpowiada też za ułożenie ogrzewania podłogowego?
    - Ekipa do wykończenia wnętrz
    - Ekipa do wykończenia zewnątrz elewacji
    - Wentylacja mechaniczna - czy potrzebna jest dodatkowa ekipa czy budowlańcy się tym zajmą?
    - Kogoś od pieca gazowego?
    - Firmy od drzwi i okien
    - Firmy od płytek i instalacji sanitarnych

    Od tego wszystkiego może się w głowie zakręcić. Jeśli o kimś zapomniałem to proszę o informację to dopiszę.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    1. Kierownik budowy najlepiej z miejscowości gdzie się budujesz - pomoże załatwić wszystkie formalności. Jeśli występujesz o warunki zabudowy, to również może się przydać pomoc Kierownika Budowy. Popytaj go o wykonawców - ja swoich wykonawców miałem właśnie od KB.
    2. Ekipa budowlana musi dogadać się z Koparkowym i musi mieć odpowiedni piach do poszczególnych etapów budowy. Może również polecić dostawcę betonu. Przy betonie powinieneś mieć VAT 8 %, zwróć uwagę na koszty transportu i koszt wynajęcia pompy.
    3. Materiały najlepiej kupić w jednym składzie budowlanym, blisko budowy. Wówczas np bloczki będą dostarczać w miarę potrzeb, zwróć uwagę na możliwość zwrotu nie wykorzystanych materiałów. Przy zakupie przez internet zwróć uwagę na koszty transportu, mogą zaboleć.
    4. Jedna ekipa może wykonać przyłącze wody do budynku, wykonać instalacje wody i CO oraz zainstalować piec, ew zainstalować szambo. Z piecem jest tak, że pierwsze uruchomienie musi wykonać osoba z serwisu producenta, aby mieć gwarancję. U mnie elektryk chciał wykonywać instalacje po zakończeniu prac przez hydraulika.
    5. Są jeszcze posadzki do wykonania, raczej nie zrobi Ci tego ekipa budowlana.
    6. Jeśli chodzi o dach, to mi jedna ekipa wykonywała więźbę i pokrycie blachą, dekarz nie narzeka wtedy na wykonaną więźbę, bo sam ją robi.
    7. Okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową możesz kupić w jednej firmie. Ja okna kupiłem w jednej, a drzwi i brama jeszcze przede mną

  3. #3

    Domyślnie

    Ja też liczyłem sobie że zacznę w tym roku na jesieni. Niestety liczyć się trzeba z poślizgami. Sama adaptacja projektu, zmiany, poprawki, dodatkowe instalacje itd zajmują dużo czasu. Mimo iż przemyślisz cały projekt to i tak coś wyjdzie co trzeba będzie zmienić a zmiana jedna często wiąże się z drugą. Zmiana pozycji okna może kolidować z rosnącym drzewem albo będzie na wprost latarni . To trzeba bardzo dokładnie obmyśleć i narysować sobie, pójść w teren i pokazać palcami a nawet tymczasowo pozaznaczać. Zacząć trzeba od geodety żeby zrobił mapkę do celów projektowych, wskazał granice. Na mapkę czekałem ok 1,5 tygodnia (to dość krótko) a geodeta przyjechał na drugi dzień po telefonie ale umawiałem się z nim 2 tyg wcześniej i podałem datę kupna działki tak żeby wklepał mnie w terminarz. Będziesz miał mapkę to zobaczysz linie zabudowy, otoczenie, punkty wysokości i instalacje. Wtedy weź się za projekt zagospodarowania działki i przyłączy razem z architektem adaptującym. W międzyczasie załatw MPZP i poczytaj dokładnie (albo wystąp o WZ). Przyłącza nie muszą być dołączone do PNB wystarczą zapewnienia od dostawców (PGE, wodociagi itd). Kopara przeważnie jest dostępna z kilkudniowym wyprzedzeniem, ekipy budowlane w moich stronach wymagają min pół roku wcześniej ugadania. Kierbud raczej jest łatwo dostępny, zawsze znajdzie miejsce żeby wcisnąć kogoś. Ale warto popytać o poleconego i dać mu znać wcześniej. Projekty podłogówki i wentylacji mechanicznej masz w tym zakupionym projekcie ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Właśnie mam wyselekcjonowane 3 ekipy murarskie i umówione terminy wycen budowy. Tak, że budowlańców będę miał z polecenia. Mam na oku tartak, który produkuje bardzo dobrej jakości wyroby drewniane, że tak to nazwę - oni polecili mi dekarzy - również robili oni dachy w okolicy - ludzie są zadowoleni ponieważ z nimi rozmawiałem. Co do KB to dzięki za cenną wskazówkę. Rozumiem pierwszym krokiem po otrzymaniu prawa własności do działki jest udanie do architekta? Może on byłby w stanie doradzić co po kolei z załatwianiem pozwolenia na budowę? Typu przyłącza, geodeta itp.?

    EDIT: Kemotxb dzięki za zilustrowanie jak krok po kroku wygląda załatwianie pozwoleń Jest to dla mnie bardzo pomocne. Moja działeczka jest objęta MPZP i mam już wypis i wyrys. Odpowiednio przestudiowałem dokument i mój projket bez problemu będzie mógł zostać zrealizowany na tej działce. Podłogówkę, wentylację mechaniczną i ogrzewanie gazowe mam w projekcie. Rozumiem że do uzyskania PNB muszę mieć jedynie waunki określone przez dostawców, ale tak czy siak będę potrzebował wody i ee na okres budowy. Wiadomo, że można zagadać z sąsiadem, ale szczerze wolał bym być niezależny

    Piszesz, że miałeś mały poślizg. A co z umówioną ekipą budowlaną? Nie miałeś umowy podpisanej z wyznaczonym terminem rozpoczęcia prac?

    Dodatkowo kupując działkę - geodeta wyznaczał jej granice słupkami i farbą Rozumiem, że od właściciela nie dostanę takiej mapki i ta mapa dla celów projektowych to zupełnie coś innego?
    Ostatnio edytowane przez Wybuduję czy nie? :) ; 06-09-2016 o 17:01

  5. #5

    Domyślnie

    Architekt nic nie zrobi bez mapki do celów proj. Owszem na oko będzie wiedział co i jak ale musi na niej wrysować obrys budynku i przyłącza. W projekcie domu pozmienia co będzie mógł ale uwierz mi warto ogarnąć to jako całość. Pierwszym krokiem po otrzymaniu prawa do własności jest sprawa podatku od gruntów, warto udać się do urzędnika i zapytać o ów podatek bo o parę zł można mieć nieprzyjemności .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Ahaś. To już mi się układa Najpierw złożyć do gminy odpowiedni dokument stwierdzający nabycie nieruchomości, Później geodeta, który wykona mi mapę dla celów projektowych i później z mapą do architekta w celu dokonania zmian w projekcie i naniesienia budynku na mapę dla celów projektowych.

    Jeśli temat ładnie się rozwinie w pierwszym poście zrobię podsumowanie dla potomnych. Nie jeden za głowę się złapie widząc o co pytam, ale tak naprawdę budując coś po raz pierwszy jest niemałe zamieszanie
    Ostatnio edytowane przez Wybuduję czy nie? :) ; 06-09-2016 o 17:51

  7. #7

    Domyślnie

    Pisz pisz, mnie też się przyda jak na razie ten etap mam opanowany ale inne jeszcze nie

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Mam wyselekcjonowane 3 ekipy murarskie i umówione terminy wycen budowy. Tak, że budowlańców będę miał z polecenia. Mam na oku tartak, który produkuje bardzo dobrej jakości wyroby drewniane, że tak to nazwę - oni polecili mi dekarzy - również robili oni dachy w okolicy - ludzie są zadowoleni ponieważ z nimi rozmawiałem. [...]

    Piszesz, że miałeś mały poślizg. A co z umówioną ekipą budowlaną? Nie miałeś umowy podpisanej z wyznaczonym terminem rozpoczęcia prac?
    Urocze stwierdzenia inwestora jeszcze nieznającego realiów rynku budowlanego
    Zaczniesz budowę to zobaczysz jak wyglądają ekipy z polecenia, tartak z polecenia i termin rozpoczęcia budowy zgodny z umową... generalnie powodzenia na nowej drodze życia
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Po to zakładam wątek na największym forum budowlanym w Polsce, żeby się dowiedzieć czegoś od strony praktycznej. Prośba o rozwinięcie wypowiedzi Chętnie się czegoś nauczę. Wiadomo, że świat nie jest doskonały i zawsze się coś spier...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja też jestem na początku etapu budowy.Po notariuszu zamów sobie mapkę do celów projektowych bo czeka się na nią 6-8 tygodni ale poproś geodetę żeby przesłał nieopieczętowaną mapkę do architekta adaptacyjnego co skróci czas adaptacji u niego.W sumie to wszyscy na wszystko mają czas tylko Tobie się spieszy a nikogo to nie interesuje.Ja już kupiłem deski, stemple i drut na fundamenty, kibel się właśnie buduje i jestem w trakcie załatwiania garażu.To dwie najważniejsze budowle na początek budowy.
    Na gaz jest jeszcze czas, na prąd czeka się do 12 miesięcy i pasuje złożyć wniosek wcześniej jeśli potrzebujesz prądu budowlanego.
    Ekipy mają terminy minimum roczne więc na wiosnę raczej dobrej ekipy nie znajdziesz.Jak ja pytałem w maju to na wiosnę większość murarzy terminów nie miała.
    Na szczęście mam murarza co zacznie jak się ciepło zrobi, powoli i bez pośpiechu.
    Przez zimę rozglądnij się za materiałami budowlanymi które będą Ci potrzebne od wiosny do jesieni.Składy i producenci są bardziej skłonni do negocjacji jak śnieg i mróz trzyma a towar może stać u nich na placu i czekać.
    Do etapów czasowych dodaj 50% na poślizgi a do kosztorysu min 25% to będziesz zadowolony.Ekipy lubią z dnia na dzień iść na inna budowę i wrócić po kilku tygodniach jak skończą ( lub rozpaprają inna budowę)inna budowę.
    Na okna przyjmij czas ok 5-7 tygodni( choć u mnie okna są produkowane w 7 lub 14 dni), bramy 4-5 tygodni a drzwi tez koło 5-7 tygodni.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dziękuję za podzieleniem się doświadczeniem :_)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Mając projekt budowlany np. gotowy należy zlecić jego adaptację do warunków miejscowych i uzyskać pozwolenie na budowę a do tego będzie potrzebne:
    a) wypis i wyrys z planu miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy
    b) wypis z rejestru gruntów
    c) mapa do celów projektowych
    d) warunki techniczne przyłączenia mediów: gazu, energii, wody, kanalizacji
    e) ewentualne zaświadczenie o dostępie do drogi publicznej
    f) uzgodnienie i projekt zjazdu
    g) ewentualne zaświadczenie o odrolnieniu gruntu
    g) .... nie pamiętam ....

    Równolegle z adaptacją warto zrobić wszystkie projekty przyłączy i komplet dokumentów złożyć z wnioskiem o pozwolenie na budowę...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  13. #13

    Domyślnie

    Każda budowa musi być nadzorowana przez kierownika budowy. Często zdarza się jednak, że osoba piastująca taką funkcję opiekuje się kilkoma budowami naraz i dla żadnej z nich nie ma wystarczająco dużo czasu. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego – osoby z uprawnieniami budowlanymi, która niezależnie od kierownika budowy będzie nadzorował poprawność prac na budowie i pomoże sprawdzać przedstawiane kosztorysy.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    patrickptb

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    20

    Domyślnie

    Odkopując temat sprzed kilku lat stwierdzam, że jest on bardzo pomocny dla laików biorących budowę domu na własne barki.

    Czy ktoś mógłby podpowiedzieć co robić dalej, aby w miarę możliwości nie przespać jakiegoś etapu w harmonogramie budowlanym?

    Za sobą:
    1. Uzyskanie warunków zabudowy
    2. Uzyskanie warunków technicznych dot. Wodociągów
    3. Uzyskanie warunków technicznych dot. Energii i podpisanie umowy z PGE.
    4. Uzyskanie mapy do celów projektowych.
    5. Zlecenie adaptacji projektu architektowi.
    6. Zlecenie wykonania projektu dot. wodociągów i wykonania przyłączy wody.

    Mam umówioną ekipę budowlaną na październik 2020 roku - czytając poprzednie wpisy i biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną kraju wątpię aby termin ten doszedł do skutku. Zatem jest sens umawiać już innych fachowców, np. Dekarza jeszcze na koniec tego roku, czy lepiej poczekać do uzyskania pozwolenia na budowę?

    Może jest możliwość zatrudnienia osoby, która dopnie rozsądniej niż ja harmonogram budowy domu.
    Liczę na cenne rady.
    Ostatnio edytowane przez patrickptb ; 11-05-2020 o 21:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony