dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie jak długi przedłużacz?

    Witam serdecznie.

    Na działce nie ma prądu, a chce już zacząć budowe.Mam sąsiadkę ok 160m czy moge od niej pociągną przedłużacz( czy nie będzie u niej wywalało korków jak podłącze betoniarkę) ,czy lepiej zainwestować w agregat.
    Prąd docelowy mam mieć za jakieś 1.5 roku.
    Proszę o rade pozdrawiam.

    Arek

  2. #2

    Domyślnie

    Korków to Ci nie bedzie wywalało. Najwyżej jak dasz zbyt mały przekrój przewodu to będziesz miał zbyt duże spadki napięć i będzie trudno podłączyć zbyt duże odbiory pradu (spawarka). Betoniarrka będzie chodziła na przedłużaczu 1,5 mm kw lub nawet takim od kosiarki (elektrycy mnie pewnie zjedzą). Jednak moim zdaniem na taki okres najbardziej profesjonalnie byłoby zakopać w ziemię kabel YKY 5x 10 mm kw który posłuży w przyszłości do wykonania docelowego przyłącza. A może ten kabel podłączony w tym miejscu skąd zasilany jest sąsiad będzie już przyłączem docelowym?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Nie powinno być problemów.
    U mnie murarz nie chciał czekać nawet 2 tygodni na prąd, bo by mu inna budowa uciekła i pożyczył we wsi trzy przedłużacze trójfazowe do siły (betoniarka trójfazowa), co po połączeniu dało około 120m.
    Betoniarka zużywa niewiele prądu 1kW. O połowę mniej niż czajnik bezprzewodowy.
    Natomiast warto u siebie przed betoniarką zrobić przenośną skrzynkę rozdzielczą z różnicówką dla bezpieczeństwa i żeby nie drażnić sąsiadki.
    Jeśli masz betoniarkę jednofazową, to Twoje przedłużacze będą lżejsze i o wiele bardziej poręczniejsze.
    No i ostatnia rada, jeśli budujesz z BK na klej, to możesz się obyć bez prądu. Beton zamówisz w betoniarni, a klej zamieszasz kijem. Małe ilości betonu, też możesz wymieszać na taczce łopatą.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli betoniarka jednofazowa to 3x1.5 mmkw
    Jeżeli betoniarka trójfazowa to 5x1.5 mmkw

    Takie przekroje napewno wystarczą
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    Jeżeli betoniarka jednofazowa to 3x1.5 mmkw
    Jeżeli betoniarka trójfazowa to 5x1.5 mmkw

    Takie przekroje napewno wystarczą

    Na 160 metrów?

    Proszę Cię ...
    Nawet świnka wejdzie na drzewo, kiedy jest chwalona.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    I pamiętaj, że kable leżące luzem na ziemii potrafią pójść na spacer.
    Zakop ten przedłużacz w ziemii, żeby ktoś go nie adoptował

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał maxymov
    Cytat Napisał thalex
    Jeżeli betoniarka jednofazowa to 3x1.5 mmkw
    Jeżeli betoniarka trójfazowa to 5x1.5 mmkw

    Takie przekroje napewno wystarczą

    Na 160 metrów?

    Proszę Cię ...
    Takie przekroje napewno wystarczą

    Dlaczego nie? podaj argument.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    Korków to Ci nie bedzie wywalało. Najwyżej jak dasz zbyt mały przekrój przewodu to będziesz miał zbyt duże spadki napięć i będzie trudno podłączyć zbyt duże odbiory pradu (spawarka). Betoniarrka będzie chodziła na przedłużaczu 1,5 mm kw lub nawet takim od kosiarki (elektrycy mnie pewnie zjedzą). Jednak moim zdaniem na taki okres najbardziej profesjonalnie byłoby zakopać w ziemię kabel YKY 5x 10 mm kw który posłuży w przyszłości do wykonania docelowego przyłącza. A może ten kabel podłączony w tym miejscu skąd zasilany jest sąsiad będzie już przyłączem docelowym?

    No klasc na odcinku 160 m "prowizorke" kabla YKY 5*10 przy cenie 15 zł/m to chyba nie jest rozsadne.
    Przeciez energetyka ma obowiazek doprowadzic prad do granicy dzialki a nastepnie od skrzynki do domu prowadzi sie na wlasny koszt.
    Wiec chyba wywalac 2400 zł to nierozsadne

  9. #9

    Domyślnie

    Przy okazji. Jak zwijać przedłużacz ?
    Przedłużacz 15-25 metrowy przy zwijaniu ma tendencję do skręcania się.
    Najlepiej chwycić go w połowie długości i nawijać jeden sznur na lewy łokieć i dłoń. Następnie zsunąć z ręki do połowy zwinięty przedłużacz i po odwróceniu go z powrotem nałożyć na rękę i nawijać pozostałą część przedłużacza.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    najlepiej kupić kabel, który będzie wykorzystywany potem w instalacji elektrycznej. Następnie go płytko zakopać tak, aby nikt go nie widział, bo przecież prądu nie można pożyczać, a i zaraz znajdzie się amator cudzej własności
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Przy okazji. Jak zwijać przedłużacz ?
    Przedłużacz 15-25 metrowy przy zwijaniu ma tendencję do skręcania się.
    Najlepiej chwycić go w połowie długości i nawijać jeden sznur na lewy łokieć i dłoń. Następnie zsunąć z ręki do połowy zwinięty przedłużacz i po odwróceniu go z powrotem nałożyć na rękę i nawijać pozostałą część przedłużacza.
    Ja mam podobny ale nieco inny sposób;

    Bardzo ważne jest pierwsze rozwinięcie nowego krążka kabla, musi być rozwinięty czyli początek kabla mocujemy na ziemi i kręcicimy calym krążkiem (odwijamy) przemieszczając się od miejsca przymocowania końca kabla na całą długość kabla to nam gwarantuje, że nie będzie poskręcany.

    Już w użytkowaniu robię pojedyńcze zwoje o dużym promieniu prawą reką i chytam je po kolei lewą, jeżeli je trudno wszystkie utrzymywać przerzucam je na lewe przedramie. (jestem praworęczny )

    Wiele lat używam już moje przedłużacze i nadal nie są poskręcane .
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony