dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie

    Temat byl wałkowany i szukalem w archiwum, ale nie znalazlem lub zle szukalem informacji na temat POS z osadnikiem biologicznym. Chcialbym sam taki zamontowac, mam dostep do potoka na swojej dzialce wiec nie mialbym problemu pozbywac sie oczyszczonych sciekow. Jak ktos ma namiar na producentow takich oczyszczalni to bardzo prosze o info. Z gory dziekuje!

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    winston

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    220
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witaj.
    Nadawałem już na forum na temat POS. Sam skorzystam z oferty firmy WID BUD.
    Z tym potokiem na Twojej działce nie jest tak prosto. Stosy dokumentów przed Tobą.

  3. #3

    Domyślnie

    dzieki za info, zaraz bede szukac w necie o nich

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Mam pytanie:
    Gdzieś się doczytałem, że od oczyszczalni do studni musi być 30 metrów.
    Co oznaczałoby tyle, że muszę wybierać, albo-albo - no bo w końcu działka ma mniej więcej 25x35m, a oczyszczalnia jakąś tam powierzchnię zajmuje.
    Jak to właściwie z tym jest?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lenowo

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    131
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Zgadza sie,najmniejsza odleglosc od studni wynosi 30m.
    Dokladne warunki usytuowania oczyszczalni np.na stronie
    http://www.sotralentz.com.pl
    lenowo

  6. #6

    Domyślnie

    Też się tym interesuje
    więc garść przepisów:

    Podstawę prawną możliwości stosowania oczyszczalni dają przepisy art. Nr 36, 39, 42 z dn. 18 lipca 2001 r. Prawo Wodne (Dz.U. Nr 115/01 poz. 1229 ).
    Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, o przepustowości do 5m3/d, nie wymaga pozwolenia na budowę (ustawa z dn. 7 lipca 1994 Prawo Budowlane Dz.U.106/00 poz. 1126 art. 29 ustęp 1 pkt 1p.pkt d), natomiast wymaga zgłoszenia właściwemu organowi -urząd gminy-( Prawo Budowlane art. 30 ustęp 1 pkt 1).
    Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 listopada 2001r. (Dz.U. 140/01 poz. 1585)w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
    Efekty oczyszczania oczyszczalni ,,Nevexpol" odpowiadają wymogom określonym w rozporządzeniu MOŚZNiL z dnia 5 listopada 1991 r. w sprawie klasyfikacji wód oraz warunków jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi (Dz.U. Nr 116/91r. poz. 503 §.
    Osadnik gnilny zgodnie z RMGPiB z dnia 14 grudnia 1994r, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140 §37) może być usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.
    Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej (odpowietrzenie instalacji kanalizacyjnej, osadnika gnilnego), powinny być szczelne, o przekroju co najmniej 11 cm i wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed zakłóceniem ciągu, co najmniej 0,6 m powyżej krawędzi kalenicy dachu ( Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140 §140).
    Odległość studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzone są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m. Odległość osadnika gnilnego od studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze - 15 m (Dz.U. Nr 116/91r. poz. 503 §8; Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140 §31).
    Odległość oczyszczalni ścieków od. granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy), lub ciągu pieszego - 2m (Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140 §36).
    Dla zapewnienia prawidłowego procesu oczyszczania ścieków, konieczne jest, aby warstwa gruntu przepuszczalnego, była grubsza niż 1,5 m licząc od dolnej krawędzi drenów do powierzchni zwierciadła wód gruntowych (Dz.U. Nr 116/91r. poz. 503 §.
    Jeżeli ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni ścieków nie przekracza 2m3 na dobę nie jest konieczna opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego ( Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140 §26).



  7. #7

    Domyślnie

    Już w innym wątku pytałem o to ale jakoś nie było odzewu. Czy jest sens samodzielnego zrobienia oczyszczalni przydomowej? Myślę o oczyszczalni a nie szambie z rozsączaniem jakie oferuje większość firm na rynku. Zrobiłem wstępną kalkulację i wyszło mi za całość z własną robocizną ok 2 kzł za urządzenie o poj. 3kl dla 3-4 osób. Dyfuzory i pompy od bezpośredniego importera, zbiorniki z odzysku z zakładów farbiarskich(na forum pisano o nich w wątku zbierania deszczówki)
    Ciekaw jestem odpowiedzi uwzględniających aspekt formalno-prawny. Czy można takie urządzenie o przepustowości poniżej 2 m sześciennych na dobę zrobić oficjalnie we własnym zakresie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony