dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 65 z 87
Pokaż wyniki od 1.281 do 1.300 z 1736
  1. #1281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Różnica w cenie między 5kw a 7kw to tylko albo az 2300zl więc wybierając mniejszą mam rok grzania za free ale z drugiej strony nie chce potem mieć do siebie pretensji że przyoszczedzilem nie tam gdzie trzeba. Najbardziej przekonalyby mnie słowa kogoś z tym samym obciążeniem i pc 5kw, czyli jak to wygląda w praktyce, tym bardziej że tej zimy pompa może się wykazać.
    Jak kupowałem pompę LG to różnica w cenie pomiędzy pompą 5KW a 9KW wynosiła 1000zł. Różnica w cenie pomiędzy 5KW a 7KW - 500zł.
    Patrząc więc na cenę kompletną nie była to jakaś gigantyczna różnica.

    Moja pompa 9KW przy -20 stopniach i temp zasilania 35 stopni ma 5,5KW mocy i osiąga COP prawie 2.
    W moim przypadku ta moc maksymalna starcza aby pompa działała bez grzałek (mam wyłączone od kilku lat zupełnie). Pompa dawała radę nawet przy -28 stopniach ..

    Plus większej mocy to szybsze dojście do żądanej temepratury i wtedy zejście z mocą pompy i wentylatora.
    W przypadku grzania czasowego to bardzo ważne ...

    Także czas grzania CWU ma znaczenie. U mnie grzanie zbiornika 300L to około 30-60min max (raz dziennie).

    Jak najniższa moc ma znaczenia jak grzejemy ciągle czyli bez termostatu za pomocą samej krzywej grzewczej. Wtedy niższej mocy pompa może nam dać niższą moc minimalną (choć nie zawsze , bo często pompy z jednego szeregu to to takie same pompy tylko mają ogranicznik max mocy). i dzięki temu nie będzie taktowała przy małym obciążeniu.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #1282
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Przyoszczędzisz tam gdzie nie należy.
    Pomyśl o cwu czyli okresie po jakim zagrzeje Ci się zasobnik. Czytam, że przy małych pompeczkach trwa to wieki.
    Mocniejsza pompa nie będzie tak zylowala sprężarki czyli kolejna zaleta.
    Nie rozumiem tego ślepego pędu ku minimalizacji.
    Dla mnie minimum z minimum powinno tu być 7kW bo ona przy -20st.C ma tylko 4kW mocy.
    Rozumiem ale chyba należy też wziąć pod uwagę jak pompa będzie sobie radziła w temp. +2 i wyżej, czy zmoduluje moc odpowiednio nisko. Przy -20 pc 5kw ma tylko 0,5kW mniej mocy niż 7kW więc czy to taka duża różnica? Jak na razie u mnie tej zimy najczesciej to Max -15 w nocy i nad ranem.
    W teorii przy -20, pc 5kW pociągnie 1kW z grzałki a pc 7kW jedyne 0,5kW czyli różnica minimalna nawet jakby przez miesiąc codziennie w nocy była taka temperatura po 5 godzin.

  3. #1283
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Rozumiem ale chyba należy też wziąć pod uwagę jak pompa będzie sobie radziła w temp. +2 i wyżej, czy zmoduluje moc odpowiednio nisko. Przy -20 pc 5kw ma tylko 0,5kW mniej mocy niż 7kW więc czy to taka duża różnica? Jak na razie u mnie tej zimy najczesciej to Max -15 w nocy i nad ranem.
    W teorii przy -20, pc 5kW pociągnie 1kW z grzałki a pc 7kW jedyne 0,5kW czyli różnica minimalna nawet jakby przez miesiąc codziennie w nocy była taka temperatura po 5 godzin.
    Naczytałeś się czy tam naogladales się totalnych bzdur widzę .
    Ja mam w domu z obciążeniem 3,5kW T-CAP-a 9kW i to od 8 lat i super sprawa jest to dla mnie.
    W szoku myślę, że będziesz ale no cóż...jak się nie myśli
    Zużycie całoroczne na c.o+cwu to średnio od 8 lat 3200kWh ,z tym, że z cwu u mnie jest praktycznie pół na pół czyli ok.1600kWh na ogrzewanie i 1600kWh na cwu.
    Oczywiście grzałka nawet przy -26st.C nie włączyła się
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-02-2021 o 00:08

  4. #1284
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak kupowałem pompę LG to różnica w cenie pomiędzy pompą 5KW a 9KW wynosiła 1000zł. Różnica w cenie pomiędzy 5KW a 7KW - 500zł.
    Patrząc więc na cenę kompletną nie była to jakaś gigantyczna różnica.

    Moja pompa 9KW przy -20 stopniach i temp zasilania 35 stopni ma 5,5KW mocy i osiąga COP prawie 2.
    W moim przypadku ta moc maksymalna starcza aby pompa działała bez grzałek (mam wyłączone od kilku lat zupełnie). Pompa dawała radę nawet przy -28 stopniach ..

    Plus większej mocy to szybsze dojście do żądanej temepratury i wtedy zejście z mocą pompy i wentylatora.
    W przypadku grzania czasowego to bardzo ważne ...

    Także czas grzania CWU ma znaczenie. U mnie grzanie zbiornika 300L to około 30-60min max (raz dziennie).

    Jak najniższa moc ma znaczenia jak grzejemy ciągle czyli bez termostatu za pomocą samej krzywej grzewczej. Wtedy niższej mocy pompa może nam dać niższą moc minimalną (choć nie zawsze , bo często pompy z jednego szeregu to to takie same pompy tylko mają ogranicznik max mocy). i dzięki temu nie będzie taktowała przy małym obciążeniu.
    U mnie w grę wchodzi raczej grzanie ciągle na krzywej grzewczej bo wylewki będzie jedynie 8-9cm. Poza tym przeczytałem tu że grzanie ciągle jest bardziej komfortowe jeśli chodzi o odczucie ciepla w domu.

  5. #1285

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    U mnie w grę wchodzi raczej grzanie ciągle na krzywej grzewczej bo wylewki będzie jedynie 8-9cm.
    Poza tym przeczytałem tu że grzanie ciągle jest bardziej komfortowe jeśli chodzi o odczucie ciepła w domu.
    Ile osób będzie mieszkać?
    Wszystko przemawia raczej u Ciebie za ;
    - pompą 5 kW + klimatyzacja dla pomieszczeń od południa
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #1286
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Ile osób będzie mieszkać?
    Wszystko przemawia raczej u Ciebie za ;
    - pompą 5 kW + klimatyzacja dla pomieszczeń od południa
    Na razzie tylko 2, docelowo mam nadzieje ze 4.
    Tez myslalem o takiej opcji bo mam w salonie fixa i psk 3m x 2,3m od poludnia i zachodu a dodatkowy chlod latem mile widziany.

  7. #1287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    U mnie w grę wchodzi raczej grzanie ciągle na krzywej grzewczej bo wylewki będzie jedynie 8-9cm. Poza tym przeczytałem tu że grzanie ciągle jest bardziej komfortowe jeśli chodzi o odczucie ciepla w domu.
    Masz rację. Ogrzewanie ciągle z ustawioną odpowiednią krzywą grzewczą daje największy komfort termiczny.
    Tyle że bez żadnego termostatu.

    Termostat niestety na histerezę , w większosci 0,5 -1 stopień i jak wyłączy pompę to minie często kilka godzin (albo i kilkanaście) zanim ponownie załączy pompę a wtedy komfort termiczny znika i nie różni się później od "komfortu" przy pracy czasowej ..

    Osobiście uważam że termostat do ogrzewania podłogowego i pompy ciepła nie nadaje się i lepiej pokombinować krzywą ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #1288
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    ...... a wtedy komfort termiczny znika i nie różni się później od "komfortu" przy pracy czasowej ..
    Z takim stwierdzeniem był bym bardzo ale to bardzo ostrożny
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  9. #1289

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Z takim stwierdzeniem był bym bardzo ale to bardzo ostrożny
    U mnie dom po wyłączeniu ogrzewania schładza się około 0,5-1 stopień.
    Mój termostat ma histerezę 0,5 albo 1 stopień.

    U mnie praca z termostatem często jest zbliżona do pracy czasowej ...

    Problem na pracy z termostatem jest taki że termostat całkowicie wyłącza pompę. Woda w podłodze więc zaczyna się szybko wychładzać.
    Jak po jakimś czasie ruszy grzanie to woda jest wychłodzona i najpierw pompa musi odrobić straty ciepła w podłodze a dopiero później zaczyna rosnąć temp w domu. Efekt jest taki że po mimo włączeniu ogrzewania temepratura w domu moze jeszcze spaść niżej zanim zacznie rosnać ...

    Dla mnie praca stała jest najbardziej komfortowa. Dla mnie praca stała to praca bez termostatu a pracą pompy steruje sama elektronika pompy , dbając aby była w podłodze odpowiednia cały czas temperatura ...

    Dla mnie praca z termostatem to praca czasowa , tak samo jak praca z harmonogramem , tyle że tutaj termostat i jego histereza sterują załączeniem/wyłaczaniem pompy ...a nie z góry uistalone godziny pracy ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #1290
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie dom po wyłączeniu ogrzewania schładza się około 0,5-1 stopień.
    Mój termostat ma histerezę 0,5 albo 1 stopień.

    U mnie praca z termostatem często jest zbliżona do pracy czasowej ...

    Problem na pracy z termostatem jest taki że termostat całkowicie wyłącza pompę. Woda w podłodze więc zaczyna się szybko wychładzać.
    Jak po jakimś czasie ruszy grzanie to woda jest wychłodzona i najpierw pompa musi odrobić straty ciepła w podłodze a dopiero później zaczyna rosnąć temp w domu. Efekt jest taki że po mimo włączeniu ogrzewania temepratura w domu moze jeszcze spaść niżej zanim zacznie rosnać ...

    Dla mnie praca stała jest najbardziej komfortowa. Dla mnie praca stała to praca bez termostatu a pracą pompy steruje sama elektronika pompy , dbając aby była w podłodze odpowiednia cały czas temperatura ...

    Dla mnie praca z termostatem to praca czasowa , tak samo jak praca z harmonogramem , tyle że tutaj termostat i jego histereza sterują załączeniem/wyłaczaniem pompy ...a nie z góry uistalone godziny pracy ..

    Dlatego też mówię aby być ostrożnym z tego typu stwierdzeniami bo to co dzieje się u ciebie nie zawsze będzie miało odniesienie do innych domów. U mnie dla przykładu przy -18 spadek o 1 stopień to praktycznie 24 godziny, przy normalnej pracy tylko w II taryfie i przy takiej temp. zew. nigdy nie przekroczyły 0,5 stopnia. Przy -5 i powyżej praktycznie wahnięcia między poszczególnymi cyklami pracy pompy to max 0,2 stopnia.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #1291
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Dlatego też mówię aby być ostrożnym z tego typu stwierdzeniami bo to co dzieje się u ciebie nie zawsze będzie miało odniesienie do innych domów. U mnie dla przykładu przy -18 spadek o 1 stopień to praktycznie 24 godziny, przy normalnej pracy tylko w II taryfie i przy takiej temp. zew. nigdy nie przekroczyły 0,5 stopnia. Przy -5 i powyżej praktycznie wahnięcia między poszczególnymi cyklami pracy pompy to max 0,2 stopnia.
    Mam podobnie zresztą.

  12. #1292
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Dla bezpieczeństwa i spokoju zdecyduję się chyba na pc 7kW. Od początku myślałem o grzaniu jedynie na krzywej grzewczej bez zadnego termostatu. Panowie co myslicie o ogrzewaniu wodnym sciennym? W programie od liczenia rozstawu podlogowki wychodzi mi ze nawet przy rozstawie co 10cm i zasilaniu 35 stopni i delcie 5 nie pokryje prawie polowy strat lazienki. Dlatego pomyslalem o sciennym.
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  13. #1293
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krychacz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Mrzezino
    Kod pocztowy
    84-123
    Posty
    18

    Domyślnie

    A ja mam praktycznie takie samo OZC jak Twój dom i mam 5 kW. Pompa spokonie dała radę.
    Wnioski po zimie:
    - Jak jest -10 to grzanie zasobnika 200l trwa 2 godziny
    - Jak byś chciał zasobnik 300 l to bierz 7 kW
    - Jak byś chciał grzać kiedyś garaż to bierz 7 kW
    - Od temperatury +4 st. pompa praktycznie nie ma już dfrostów w tyrbie CO i schodzi bardzo ładnie z mocą

    Zużycie luty CO+CWU 740 kWh podliczniki
    Temperatura w domu 23 st. Grzenie ciągłe G11.
    Ostatnio edytowane przez Krychacz ; 02-03-2021 o 08:23
    Dom 150 m2 powierzchni grzanej budowa 2018 r. Posadzka styropian grafit 20 cm, ściany styropian grafit 25 cm, poddasze wełna 40 cm. Jest rekuperacja Vaillanta VAR 360/4. PV 8,8 kWP, PC Aquarea J 5kW Split.

  14. #1294

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie dom po wyłączeniu ogrzewania schładza się około 0,5-1 stopień.
    Mój termostat ma histerezę 0,5 albo 1 stopień.

    U mnie praca z termostatem często jest zbliżona do pracy czasowej ...

    Problem na pracy z termostatem jest taki że termostat całkowicie wyłącza pompę. Woda w podłodze więc zaczyna się szybko wychładzać.
    Jak po jakimś czasie ruszy grzanie to woda jest wychłodzona i najpierw pompa musi odrobić straty ciepła w podłodze a dopiero później zaczyna rosnąć temp w domu.
    ... ..
    Wniosek z tego taki, że masz za wysoko ustawioną temp. w krzywej grzewczej.
    Stąd temp. po pewnym czasie grzania zaczyna przekraczać widełki histerezy w termostacie.

    U siebie mam grzejniki to szybciej reagują, ale zasada działania taka sama.
    KG udało mi się dobrać, tak że w ciągu dnia gdy wg harmonogramu pomieszczenia mam zadane +22*C - PC pracuje niemal stale, przez cały dzień. Temp. na termostacie waha się między +22,0*C a +22,5*C, ale bez wyłączenia przez termostat.
    Na noc wg harmonogramu pomieszczenia mam zadane +21*C i przy tej temp. ta sama KG co dla dnia jest już za wysoka i PC w nocy pracuje cyklicznie, tak jak opisałeś. Raz łapie górną granicę histerezy termostatu pokojowego +21,5*C, a po dwóch godzinach spada do dolnej +20,5*C.
    Mało to komfortowe.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-03-2021 o 09:15
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #1295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Wniosek z tego taki, że masz za wysoko ustawioną temp. w krzywej grzewczej.
    Stąd temp. po pewnym czasie grzania zaczyna przekraczać widełki histerezy w termostacie.
    .
    Czy ja wiem czy mam wysoką ?

    Miałem ustawioną krzywą 28/+10 jak i 35/-20.

    Niestety nie mogę ustawić niżej niż 35 stopni temperatury "wysokiej" w krzywej.

    Ty masz grzejniki więc nie jest zasada taka sama.
    Grzejniki nie mają żadnej akumulacji ciepła. Szybko sie nagrzewają i szybko stygną , czyli zupełnie inaczej niż przy podłogówkce.

    Obecnie ustawiłem stała temp +30 i grzeje stałą temp.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #1296
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krychacz Zobacz post
    A ja mam praktycznie takie samo OZC jak Twój dom i mam 5 kW. Pompa spokonie dała radę.
    Wnioski po zimie:
    - Jak jest -10 to grzanie zasobnika 200l trwa 2 godziny
    - Jak byś chciał zasobnik 300 l to bierz 7 kW
    - Jak byś chciał grzać kiedyś garaż to bierz 7 kW
    - Od temperatury +4 st. pompa praktycznie nie ma już dfrostów w tyrbie CO i schodzi bardzo ładnie z mocą

    Zużycie luty CO+CWU 740 kWh podliczniki
    Temperatura w domu 23 st. Grzenie ciągłe G11.
    A jak sobie radzila jak bylo -15/ -20? Od jakiej temperatury wlacza sie grzalka? Jak dlugo grzala CWU wtedy?
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  17. #1297
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krychacz Zobacz post
    - Jak byś chciał zasobnik 300 l to bierz 7 kW
    Jakie znaczenie ma wielkość zasobnika? Ważne zużycie CWU. Czy ktoś ma zasobnik 200l i grzeje raz na dobę, czy 100l i grzeje 2x na dobę, czy 400l i grzeje co dwa dni - przy tym samym zużyciu tyle samo czasu będzie pracowała pompa żeby uzupełnić ciepło, które z zasobnika wypłynęło.

  18. #1298

    Domyślnie

    Każdy producent posiada tabele doboru mocy pompy.
    Wynika z nich ze przyjmujemy punkt biwalentny powyżej którego pompa powinna wspomagac się z grzałka.
    W największe mrozy moc pompy powinna być liczona z grzałka i powinna pokrywać np 100 procent zapotrzebowania.
    Tylko wtedy możemy założyć ze resztę sezonu PC będzie pracować na odpowiednio dużym obciążeniu i prawidłowym cop.
    Jeżeli bierzemy pompę większa aby pracował bez grzałki musimy liczyć ze podczas większości sezonu będzie pracowała z mniejsza sprawnością.
    Te tabele można odszukać w internecie.
    Jeżeli nasza pompa jest za duża (wg producenta i doboru) wtedy trzeba pomyśleć o grzaniu w określonych godzinach bądź termostatem z wysoka krzywa ( z wszystkimi plusami i minusami)
    Nie zapomnijmy ze pompy dobiera się do pracy 35 stopni podczas mrozów i tak powinna być zestrojona reszta instalacji.
    Jeżeli dokładamy pętli żeby mieć jak najniższa tem zasilania musimy tez odpowiednio skorygować dobór pompy.

    Takie moje przemyślenia.
    W razie wątpliwości zawsze można napisać/zadzwonić do działu producenta.

  19. #1299
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krychacz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Mrzezino
    Kod pocztowy
    84-123
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    A jak sobie radzila jak bylo -15/ -20? Od jakiej temperatury wlacza sie grzalka? Jak dlugo grzala CWU wtedy?
    Cześć
    No radziła sobie bez problemu. W styczniu było przez cały miesiąc 20 h grzałki ( a mam ustawiony pkt biwalencji na chyba -4 czy -5 st ). Większość to dfrosty.
    Generalnie miałem ten sam dylemat co Ty. Jak zobaczyłem jak malutka jest ta pompa a dodam że wisi u mnie koło klimatyzatorów to zwątpiłem przez chwilę że to da radę. Ale koledzy z forum mnie wyprostowali i rzeczywiście jest ok. Na plus też mnie zaskoczyła głośność pracy tego ustrojstwa. Moim zdaniem chodzi zdecydowanie ciszej niż klima Fujitsu z 2020 3,5 kW.
    Dom 150 m2 powierzchni grzanej budowa 2018 r. Posadzka styropian grafit 20 cm, ściany styropian grafit 25 cm, poddasze wełna 40 cm. Jest rekuperacja Vaillanta VAR 360/4. PV 8,8 kWP, PC Aquarea J 5kW Split.

  20. #1300
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krychacz

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Mrzezino
    Kod pocztowy
    84-123
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie znaczenie ma wielkość zasobnika? Ważne zużycie CWU. Czy ktoś ma zasobnik 200l i grzeje raz na dobę, czy 100l i grzeje 2x na dobę, czy 400l i grzeje co dwa dni - przy tym samym zużyciu tyle samo czasu będzie pracowała pompa żeby uzupełnić ciepło, które z zasobnika wypłynęło.
    Masz racje Chodzi mi tylko o to że w 300 L jest więcej dostępnej wody w danym momencie np. jak masz gości jest mega mróz i cała chata idzie rano sie myć . W codziennym użytkowaniu taka sytuacja jest pomijalna. Wszytko opiera się o planowane zapotrzepowanie CWU. U nas 200L na 3 osoby dziennie to za mało.
    Ostatnio edytowane przez Krychacz ; 04-03-2021 o 07:03
    Dom 150 m2 powierzchni grzanej budowa 2018 r. Posadzka styropian grafit 20 cm, ściany styropian grafit 25 cm, poddasze wełna 40 cm. Jest rekuperacja Vaillanta VAR 360/4. PV 8,8 kWP, PC Aquarea J 5kW Split.

Strona 65 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony