dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła PW - 3m od granicy działki (moc czy ciśnienie akustyczne)?

    Cześć

    Przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na dość proste pytanie.

    Mianowicie jak wiadomo, pompa ciepła musi mieć na granicy działki głośność max 40 dB.

    Czy pompę ciepła PW można mieć 3m od granicy działki?
    Tutaj


    Producent reklamuje głośność 35 dB w odległości 3m od pompy.

    Czy jest to prawda?
    Patrząc w specyfikację widzę (dla 10KW https://rotenso.pl/produkt/aquami-mo.../#specyfikacja ):
    Poziom ciśnienia akustycznego: 50,5 dB
    Poziom mocy akustycznej: 60 dB

    Prawo mówi o ciśnieniu akustycznym, ale większość stron gdzie omawiane są odległości liczy głosić bazując na mocy akustycznej.

    W tej konkretniej pompie ciepła gdyby do wzoru na głośność po danej odległości podłożyć moc akustyczną po 3m byłby znacznie więcej niż 35 dB, ale co innego z ciśnieniem.

    Jak tak naprawdę to liczyć?

    Pytam, ponieważ mam 2 możliwe lokalizacje pompy ciepła:
    1. 4,1m od granicy (licząc od najbliższego granicy fragmentu jednostki zewnętrznej)
    2. 15m od granicy (licząc od najbliższego granicy fragmentu jednostki zewnętrznej)
    Jedak ta pierwsze opcja jest znacznie korzystniejsza (krótsze rury i mniej zastawiona działka).

    Czy rzeczywiście da się zajść poniżej 40 dB przy Pompie ciepła PW oddalonej o 3-4m od granicy?
    Czy może to tylko marketingowy bełkot?

    Czy ktoś to się zna na tym mógłby mi na przykładzie tej konkretniej pompy czyli Rotenso AQM100X1 powiedzieć ile musi być ona zamontowana od granicy aby spełniać wymóg max 40 dB?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Prawo nie mówi o odległości od granicy działki tylko o poziomie głośności na niej. I tak to zależy od bardzo wielu czynników. Wystarczy że na granicy posadzisz jakieś rozpraszacze np w postaci zwartej roślinności i też to zdejmie sporo z poziomu hałasu.

    Są do tego kalkulatory w necie. Pompa w rogu budynku będzie miała zdecydowanie odczuwalną większą głośność niż taka gdzie ma ścianę tylko z tyłu.

    A gra się toczy w zasadzie o głośność w nocy stąd w wielu pompach tryby ciche.

    To ile to ma faktycznie db a realne odczucie głośności to też osobna sprawa. Są takie urządzenia ktore sa na papierze ciche a maksymalnie denerwują bo częstotliwość tego dzwięku jest uciążliwa. Nikt nie sprawdzi poziomów głośności na granicy jak go to nie będzie wkurzało. I w sumie o to chodzi.

    Ja się zastanwiałem długo nad Rotenso właśnie z tego powodu ale po prozmowie z instalatorem wyszło że jest cichsza ale dupy nie urywa. Wiec postawiłem na sprawdzonego Panasonica. Jak będzie dym to się właczy tryb nocny albo wygłuszy sprężarkę. Mam na granicy spore tuje kórnik. Bardzo ładnie rozpraszaja dzwięk.

    A pompa latem jest cicha i proacuje bardzo krótko, daje popalic w zimie. Ale w zimie wszycy mają okna pozamykane i raczej nie siedzą na tarasie

  3. #3

    Domyślnie

    Nie powiem jak z Rotenso, ale przykładowo z Panasem T-CAP ta pompa jest tak cicha że aż się zdziwiłem jak pierwszy raz włączyłem grzanie.
    Ogólnie pompy stworzone są aby pracowały cicho.
    Fakt że pobierała tylko mniej niż 2kw.

    Swoją drogą jakie są opinie o Rotenso? po tabelce widze że troche tańsze od T-Capów, a parametry dobre.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Nie powiem jak z Rotenso, ale przykładowo z Panasem T-CAP ta pompa jest tak cicha że aż się zdziwiłem jak pierwszy raz włączyłem grzanie.
    Ogólnie pompy stworzone są aby pracowały cicho.
    Fakt że pobierała tylko mniej niż 2kw.

    Swoją drogą jakie są opinie o Rotenso? po tabelce widze że troche tańsze od T-Capów, a parametry dobre.

    Produkt jest na rynku chyba od niecalego roku. Wiec o opinie raczej ciężko. Cenowo porównywalne z HP Panasonica. Na papierze są lepsze. Z tego co wiem są dość dziwne ustawienia domyślne w sterowniku, trzeba sporo pozmieniać np grzanie ciepłej wody jest chyba tylko do zera stopni ustawione. Można się w zimie zdziwić.

    W praktyce? Wszystko rozbije się o niezawodność elektroniki i dostępność serwisu. Gaz ten sam, technologia ta sama. Grzać będzie.

    Ja postawiłem na sprawdzony produkt, który fajnie się integruje z systemami domu inteligentnego oraz ma wielką grupę użytkowników, od której można uzyskać masę pomocy jak coś się chce zrobić.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    A gra się toczy w zasadzie o głośność w nocy - stąd w wielu pompach tryby ciche.
    Mam na granicy spore " Tuje Kórnik " ;
    - Bardzo ładnie rozpraszają dźwięk.
    A pompa latem jest cicha i pracuje bardzo krótko, daje popalić w zimie.
    - Ale w zimie wszyscy mają okna pozamykane i raczej nie siedzą na tarasie
    Mam podobnie,
    Jest to b; dobre rozwiązanie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Prawo nie mówi o odległości od granicy działki tylko o poziomie głośności na niej. I tak to zależy od bardzo wielu czynników. Wystarczy że na granicy posadzisz jakieś rozpraszacze np w postaci zwartej roślinności i też to zdejmie sporo z poziomu hałasu.

    Są do tego kalkulatory w necie. Pompa w rogu budynku będzie miała zdecydowanie odczuwalną większą głośność niż taka gdzie ma ścianę tylko z tyłu.
    Rozumiem, ale zakładając, ze pompa ciepła jest powiedzmy 50cm od ściany budynku i ustawiona jest w stronę działki.
    Jeżeli zastosuje parametr tej pompy z mocy akustycznej 60 dB to na 4m nadal będzie powyżej 40 dB
    Jeżeli zastosuje parametr tej pompy z ciśnienia akustycznego 50,5 dB to na 4m będzie poniżej 40 dB

    Jak oni te 35dB na 3m wyliczyli?

    Wiem, że można rozproszyć dźwięk na granicy, ale ciągle nie pojmuję jak to jest liczone.

    Dajmy zatem przykład Panasonic SQ: https://halamus.pl/files/Panasonic-P...Split-2020.pdf
    np KIT-WQC09H3E8
    Tutaj Panasonic podaje: Poziom ciśnienia akustycznego Ogrzewanie/chłodzenie dB(A) 47 / 48

    Jeżeli by tą wartość liczyć to by już po 2m głośność byłą poniżej 40dB ... ale

    np tutaj: http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/1...wqc09h3e8.html
    Podają:
    Poziom mocy akustycznej przy częściowym obciążeniu Ogrzewania dB 58
    Poziom mocy akustycznej przy pełnym obciążeniu ogrzewanie/chłodzenie dB 61/63

    Przy takich wartościach to 5m od granicy to by było mało.

    Jak z tym na prawdę jest ?

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    jedyne tabele jakie są sensowne to bezpośrednio od producenta.

    dla SQ Tcap 9kw to jest 58/61 dla grzania. I dopisek "Sound power in accordance to 8112013,81312013 and EN12102-1:2017 at +7°C."

    A jakie masz normy i przy jakich temperaturach przy innych producentach to już inna sprawa.

    Panas ma aplikację do liczenia takich rzeczy. są też tabele do obliczenia tego. Przy pompie plecami do sciany i tylko jednej ściany od głośności odejmujesz wraz z odległością:

    1m -5db
    2m -11db
    4m -17db
    5m -19db

    w praktyce masz to w dupie albo ustawiasz harmonogram pracy cichej i tez masz to w dupie Robisz nasadzenia. Pompa i tak przez 90% swojej pracy będzie pracować poniżej tego maksa co podano.

    btw zwykła HP 3 fazowa gen H ma 65/68
    a 1 fazowa gen J ma 59/69

    obie 9kw jak podawałeś jako przykład
    Ostatnio edytowane przez eMdzeJ ; 11-09-2021 o 16:27

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Produkt jest na rynku chyba od niecalego roku. Wiec o opinie raczej ciężko. Cenowo porównywalne z HP Panasonica. Na papierze są lepsze. Z tego co wiem są dość dziwne ustawienia domyślne w sterowniku, trzeba sporo pozmieniać np grzanie ciepłej wody jest chyba tylko do zera stopni ustawione. Można się w zimie zdziwić.

    W praktyce? Wszystko rozbije się o niezawodność elektroniki i dostępność serwisu. Gaz ten sam, technologia ta sama. Grzać będzie.

    Ja postawiłem na sprawdzony produkt, który fajnie się integruje z systemami domu inteligentnego oraz ma wielką grupę użytkowników, od której można uzyskać masę pomocy jak coś się chce zrobić.
    Rotenso pachnie mi chinszczyzna,przynajmniej kilka lat temu brandowali swoją marką typowe chińskie pompy ciepła do cwu jak i monobloki,które można było kupić na alli..
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 11-09-2021 o 21:27

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    w praktyce masz to w dupie albo ustawiasz harmonogram pracy cichej i tez masz to w dupie Robisz nasadzenia. Pompa i tak przez 90% swojej pracy będzie pracować poniżej tego maksa co podano.
    Bardzo dziękuję za rady

    Myślę, że tam na granicy z sąsiadem zrobię sobie ogrodzenie żaluzjowe i następnie coś tam posadzę aby tłumiło dźwięki dodatkowo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony