dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 87
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1736
  1. #1

    Domyślnie Dobór pompy wg OZC

    Witam,

    Otrzymałem obliczenia OZC (od Asolt'a). Strata cieplna wyszła około 9,65 kW. Jaką pompę Panasonic Aquarea T-CAP wybrac ? 9kW czy 12 kW.
    Rozmawiałem z wieloma instalatorami, każdy radzi coś innego. Jeden sugeruje, żeby dać 12 kW drugi natomiast zeby dać 9kW bo i tak taka pompa ma grzałki awaryjne co da łącznie 12 kW.

    Proszę o porady.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Musisz wybrać taką, aby miała min. 10kW mocy przy -20sC na zewnątrz. Dodatkowo uwzględnij trochę na CWU. Czyli TCAP 12kW powinna spełnić warunek.

    Ps. popraw coś w tym domu, bo ja w swoim planowanym 180m2 grzanej 60m2 "garażów" mam straty na poziomie 6.5kW -- a do pasywnego mu daleko.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #3

    Domyślnie

    Zakładałem właśnie pompę 12 kW.
    Mam wentylację grawitacyjną. Przez to taki wynik. Ciężko będzie coś w tym temacie poprawić ponieważ prace już są dalece zaawansowane.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    WM vs WG w takim domu to maksymalnie 1,5kW, także jeszcze coś może warto pocisnąć aby choć uwolnić się od inwestycyjnie drogiego TCAP.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli np. co ? Sam nie wiem co tu można poprawić.
    Druga sprawa to boję się też o rachunki za prąd przy takiej mocnej pompie. Jakie one mogą być realnie za cały sezon grzewczy ? Instalator mi mówił ze w granicach 4 tyś.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Odczytaj z OZC wiersz 58. Co można poprawić powinien zasugerować audytor, w sumie najlepiej się zna na tym.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    SXC 9kw dla tego obciążenia i 1,5kw na cwu załączy grzałki poniżej -12 co jest akceptowalne - zobacz ile godzin w roku takie temp. u Ciebie występują (statystycznie)
    SXC 12kw trochę "duża" i "droga"
    Jest jeszcze bezwładność budynku (czyli grzałki nie tak od razu jak przez godzinę czy dwie w nocy jest -15) no i zwykle najniższe temp. są nad ranem kiedy raczej nie produkuje się c.w.u.
    Zakładam że masz ogrzewanie płaszczyznowe.

    p.s. bez c.w.u. SXC 9kw wystarczy do -17
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 18-09-2016 o 19:55 Powód: p.s.
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    WM vs WG w takim domu to maksymalnie 1,5kW, także jeszcze coś może warto pocisnąć aby choć uwolnić się od inwestycyjnie drogiego TCAP.
    W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max.
    Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka. Reasumując mozna nie poprawiac nic i zastanawiac sie nad pompa o duze mocy, mozna wprowdziac pewne ulepszenia i pompa będzie mniejszej mocy, wybór zawsze nalezy do inwestora.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 18-09-2016 o 20:33

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    ...
    Druga sprawa to boję się też o rachunki za prąd przy takiej mocnej pompie. Jakie one mogą być realnie za cały sezon grzewczy ? Instalator mi mówił ze w granicach 4 tyś.
    Jak to wyliczył?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    grawitacyjną wentylację zawsze można "zatkać" i będzie zero kw choć u mnie mówi się że lepszy zimny "luft" niż ciepły smród - sorki za sarkazm
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    grawitacyjną wentylację zawsze można "zatkać" i będzie zero kw choć u mnie mówi się że lepszy zimny "luft" niż ciepły smród - sorki za sarkazm
    Nawet jak pozatykasz to i tak nie bedzie zero, bo zawsze są straty na infiltrację, póki co nie ma jeszcze budynków z n50=0.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nawet jak pozatykasz to i tak nie bedzie zero, bo zawsze są straty na infiltrację, póki co nie ma jeszcze budynków z n50=0.
    to był żart trochę mnie zaskakuje że jeszcze ktoś w nowym domu chce mieć system wentylacji który został wymyślony chyba w 19tym wieku kiedy w każdym pokoju stał piec i okna były wiadomo jak szczelne.
    Może zamiast pompy tak świadomy inwestor zainwestuje w piece kaflowe
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    to był żart trochę mnie zaskakuje że jeszcze ktoś w nowym domu chce mieć system wentylacji który został wymyślony chyba w 19tym wieku kiedy w każdym pokoju stał piec i okna były wiadomo jak szczelne.
    Może zamiast pompy tak świadomy inwestor zainwestuje w piece kaflowe
    Mnie nie zaskakuje, wm bardzo ale to bardzo powoli toruje sobie drogę do nowo budowanych domów. Dlaczego jest tak nie wiem, ale na pewno ponosi duzą winę nasze panstwo, nie chodzi bynajmniej o obecną ekipe rzadzącą, poprzednia tez nic nie zrobiła w tym wzgledzie. Obecne przepisy odnosnie Ep w praktyce wykluczają osiągniecie 120 kWh/m2*a bez WM, architektci bezczelnie fałszują ten wskaznik przy charakterystyce energetycznej w mysl zasady klient płaci klient wymaga. Obligatoryjny nakaz stosowania WM w kazdym nowo budowanym domu lub termomodernizowanym jezeli miała wymiana okien załatwił by tę sprawę nalezycie. Zobyczymy co sie stanie w 2017 nie wspominając o 2021 kiedy ten wskaznik bedzie duzo mniejszy. Zastanawiam co tym razem wymyslą architekci gdyz pole do popisu (czyt. oszustwa) znacznie sie zawęzy.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max.
    Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka. Reasumując mozna nie poprawiac nic i zastanawiac sie nad pompa o duze mocy, mozna wprowdziac pewne ulepszenia i pompa będzie mniejszej mocy, wybór zawsze nalezy do inwestora.
    Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.
    Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.
    Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.
    Odnosnie architektów to wiedza odnosnie parametrów energetycznych projektowanych przez siebie budynków jest ich piętą achillesową, wiara inwestorów w ich fachowosc, wiara bezgraniczna doprowadziła do wielu błedów, wzrostów kosztów ogrzewania i inwestycyjnych. Co do temp to 21 oC jest wystarczające dla zdecydowanej wiekszosci ale o tym najlepiej sie samemu przekonac.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.
    Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.
    Co do podłogi to możesz "dać" anhydryt i zyskać 2cm jeżeli masz cementową wylewkę i "lepszy" styropian za różnicę w cenie między 12 a 9kw masz rekuperator
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  17. #17

    Domyślnie

    Pytanie czy jest możliwość zainstalowania takiego rekuperatora i WM jeśli mam juz prawie całe poddasze opłytowane ?
    Jak przy takiej instalacji wygląda np. sprawa otwierania okien albo bramy garażowej ?
    Druga sprawa jakie mogą być koszty wykonania takiej wentylacji ?
    Sprawa najważniejsza, musiałbym mieć to zrobione do końca listopada bo chcę jeszcze tej zimy grzać.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    nie wiem ile miałeś w planie dać styro na ściany - ja mam 20 cm grafitowego jedyny minus - antenę tv musiałem dać na komin
    skoro nie możesz dać więcej w posadzkę, jak rozumeimem w dach już też nie..... to zostaje tylko tu

    mam WM z reku - z jednej strony sobie mocno chwalę, z drugiej - mój syn ma zalecone przez lekarzy - jak najmniej WM, bo według nich (3 niezaleznie) to jest przyczyną ciągłych przeziębień...
    nie jestem pewien, ale to niestety nie ja jestem lekarzem....
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Możesz rozwinąć o tych przeziębieniach, bo to ciekawe (dziwne) jest?
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max.
    Stąd, że przyjąłem 3 os., a tu są rzeczywiście 4. Mój faul. Inna sprawa, że i tak większość z WM "łamie" normy i skręca ilość przewalanego powietrza i te straty jednak się zmniejszają.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka.
    Czyli można rzec, klasyk. Ja też z takimi założeniami startowałem, na szczęście w fazie projektu (a nawet szkicu).

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.
    Niestety bardzo wiele osób tak zostaje nabitych w butelkę. Niedawno żona dała "do oceny" projekt naszego domu znajomemu architektowi -- ten zrobił Jej papkę z głowy (głównie odnośnie ogrzewania, że to niemożliwe aby 8kW pompa taki dom ogrzewała, że lepiej gaz zrobić, że lepiej komin i kominek na wypadek wojny, etc.), to musiałem potem siedzieć i te jego brednie prostować. Człowiek typowo, popatrzył na ilość podłóg i już wszystko wiedział.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ?
    Myślę, że taki z lambdą min 031, albo 040 tylko o grubości 25cm? Trzeba tylko sprawdzić czy takie 5cm więcej materiału zrekompensuje lambdę z cieńszego styro. Jakie to da oszczędności, to odpowie rzeczowo znowu audytor.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.
    Ja założyłem 22sC. Przy podłogówce jest inny komfort niż przy kalafiorach. Generalnie warto się udać do kogoś z podłogówką niskotemperaturową (czyt. z dobrze ocieplonym domem).

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Pytanie czy jest możliwość zainstalowania takiego rekuperatora i WM jeśli mam juz prawie całe poddasze opłytowane ?
    To musi przemielić instalator.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jak przy takiej instalacji wygląda np. sprawa otwierania okien albo bramy garażowej ?
    Normalnie się otwiera, aczkolwiek okien nie ma potrzeby otwierać, szczególnie w zimie.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Druga sprawa jakie mogą być koszty wykonania takiej wentylacji ?
    Ja dostałem parę wycen na WM, większość wahała się pomiędzy 12 a 16 tys. zł. brutto z instalacją (w zależności od użytych kanałów, jakości rekuperatora).

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Sprawa najważniejsza, musiałbym mieć to zrobione do końca listopada bo chcę jeszcze tej zimy grzać.
    Grzać, czy już mieszkać?

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    mam WM z reku - z jednej strony sobie mocno chwalę, z drugiej - mój syn ma zalecone przez lekarzy - jak najmniej WM, bo według nich (3 niezaleznie) to jest przyczyną ciągłych przeziębień...
    Nieźle. Jakie argumenty podają?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 1 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony