dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 87
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 1736
  1. #1481

    Domyślnie

    Dorvex

    Jak masz w domu 6 osób - to patrz na bojler 300L, z wężownicą 3m2.
    A w instalacji jak masz 100L wody, to starczy bufor 100L i będziesz miał optymalny zład wody dla PC 10 kW. A z zapasem gdy PC kupisz mniejsza.
    Obawiam się tylko czy te rurki 22 mm nie będą dławiły przepływów PC. W wątku równoległym jest mowa o rurkach: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8043195
    Bufor 300L to gdybyś chciał do niego dodatkowo kocioł opałowy podpinać. Nie pamiętam, czy pisałeś o dotacji, gdybyś chciał dotację to nie możesz takich kombinacji robić, w razie kontroli narobisz sobie kłopotów, których efektem będzie zwrot dotacji.
    Od wczoraj odpowiadałem tu trzem osobom, teraz już mi się myli z kim co pisałem.

    Jak patrzyłem w katalog Panasonica to T-Cap'y są jeszcze na R410, jeszcze ich nie zmodernizowali do R32.
    Na R32 jest bodaj seria J modele SDC.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-04-2021 o 16:46
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #1482
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    Nie rozumiem czemu firmy oferują takie duże bufory 300l - 200l skoro można 100l max

    Zmierzam korzystać z programu Czyste powietrze ,papiery podpisuje we wtorek PV już na dachu od marca
    9.0 kW południe na dachu

  3. #1483
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jak spalasz 3,5T opału, to wynik 7,4 kW wydaje się zbyt mały.
    Pytanie na ile dokładnie wypełniłeś dane na CW ?
    Jak na piętrze masz grzejniki - to mimo wszystko nastaw się na całodobowe grzanie PC. Podłoga z parteru nie podtrzyma temp. na piętrze.
    Z którego roku masz okna - może powinieneś podać "dwuszybowe Kilkuletnie zespolone".
    Współczesne dwuszybowe maja U=1,0, natomiast dawniej okna miały U=1,4 a starsze nawet U=1,6. Ja mam takie z U=1,6 z 1999 roku, w kolejnych latach to U było stopniowo poprawiane.
    Spalam 2,5 tony ekogroszku (CO+CWU; chociaż w czerwcu-sierpniu CWU to mam z grzałki elektrycznej, bo kocioł wtedy wygaszam).
    Dom wybudowany w 2015 roku. Dla okien przyjęto U=1,1.

    Jak teraz w kalkulatorze CW zmieniłem okna na opcję " okna killkunastoletnie z szybami zespolonymi" to wychodzi maksymalna potrzebna moc grzewcza 8,3kW, a jak zostawiam współczesne dwuszybowe to wychodzi 7,4kW.


    Czyli dla mnie pompa to jakaś 8kW będzie dobra + zasobnik CWU 300 litrów, nad małym buforem ciepła można się jeszcze zastanowić.
    Czy szum wody w grzejnikach jest mniej czy bardziej słyszalny jeśli jest bufor ?

  4. #1484

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Jak teraz w kalkulatorze CW zmieniłem okna na opcję
    - " okna killkunastoletnie z szybami zespolonymi" to wychodzi maksymalna potrzebna moc grzewcza 8,3kW,
    - a jak zostawiam współczesne dwuszybowe to wychodzi 7,4kW.
    Czyli dla mnie pompa to jakaś 8kW będzie dobra + zasobnik CWU 300 litrów, nad małym buforem ciepła można się jeszcze zastanowić.
    Czy szum wody w grzejnikach jest mniej czy bardziej słyszalny jeśli jest bufor ?
    Pompa raczej 9kW/1f ;
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7 kW - 9 kW..jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	454958
    - masz podłogówkę i grzejniki - to raczej bez bufora na CO,
    - moce grzejników > od mocy pomieszczeń dla 45/35 C zasilania,
    - większość Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na
    Temperatury > - 2 C ,
    - szukaj serwisanta blisko domu,
    - zobacz - pawko_ ; https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page759
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 19-04-2021 o 13:23
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #1485
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Andrzej5101 bardzo Ci dziękuję za wszystkie cenne wskazówki

    A jeśli chodzi właśnie o aplikację do monitoringu i sterowania pompy ciepła to który producent ma to rozwiązane najlepiej?
    Coraz bardziej skłaniam się ku LG Therma V 4gen 9kW albo Panasonic 9kW, z tym że ten 1f to chyba u mnie odpadnie? bo mam zabezpieczenie główne 25A

  6. #1486
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    - masz podłogówkę i grzejniki - to raczej bez bufora na CO,
    Ma puścić wszystko na jednym obiegu?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #1487
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Ma puścić wszystko na jednym obiegu?
    A dlaczego nie? Daikin ma w ofercie pompy dwuobiegowe z dwiema roznymi krzywymi grzewczymi, na grzejniki i na podłogówkę, zaden bufor nie jest potrzebny.
    Zasilanie powinno byc rozdzielone, ale to oczywistosc.

  8. #1488

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    ....
    Dom wybudowany w 2015 roku. Dla okien przyjęto U=1,1.
    ...
    Czyli dla mnie pompa to jakaś 8kW będzie dobra + zasobnik CWU 300 litrów, nad małym buforem ciepła można się jeszcze zastanowić.
    Czy szum wody w grzejnikach jest mniej czy bardziej słyszalny jeśli jest bufor ?
    ...
    Coraz bardziej skłaniam się ku LG Therma V 4gen 9kW albo Panasonic 9kW, z tym że ten 1f to chyba u mnie odpadnie? bo mam zabezpieczenie główne 25A
    Okna z U=1,0 lub 1,1 bym kwalifikował do współczesnych.
    A kilkunastoletnie z szybą zespoloną U=1,4 czy 1,6 - to te kilkunastoletnie.

    Myślę, że tak - 8 kW Daikina lub 9 kW Panasonic, LG lub Samsung.
    Daikin będzie najdroższy z nich w zakupie, ale można hydrobox wziąć z grzałką 9 kW, Panasonic ma grzałkę 3 kW.
    Osobiście przy naszych zimach uważam, mocniejszą grzałkę za zaletę. PC na czynniku R32 są przewidziane do pracy do -25*C, poniżej tej temp. jest duża szansa, że kompresor przestanie pracować, wtedy grzanie będzie musiała przejąć grzałka. Chyba, że w układ CO wepniesz przepływowy podgrzewacz wody za PC i we mocniejszy mróz tym się będziesz ratował. LG stosuje takie rozwiązanie z dodatkowym dogrzewaczem.
    Przy "normalnych" zimach te PC poradzą sobie z Twoim domem do -15*C czy -17*C na samym kompresorze. Można to zobaczyć na wykresach, które wstawiłem na poprzedniej stronie tego wątku. https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8046059

    Z bezpiecznikiem to masz kłopot. PC 3-f to dopiero od 9 kW T-Cap.
    Jednostki jednowentylatorowe są 1-f.
    Sam też zmieniałem instalację przedlicznikową, z wyniesieniem licznika na dwór, dodaniem uziemienia, przepięciówki i różnicówki. (3'500 zł).

    Jeśli chodzi o głośność z buforem - to uważam, że jak bufor będzie wpięty szeregowo i całość wody będzie pchana przez pompę z PC - to bez różnicy, bo całe ciśnienie wody i tak musi przez instalację przepchnąć, czy z buforem, czy bez.
    Jak chcesz uzyskać wyciszenie, to musiałbyś zrobić dwa obiegi wody. Jeden z PC do bufora i drugi obieg na "słabszej" obiegówce z bufora na grzejniki. Dopiero w takim układzie możesz sterować i na grzejniki puścić wolniejszy przepływ wody - co przełoży się na cichszą pracę przy grzejnikach.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-04-2021 o 16:40
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #1489

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Ma puścić wszystko na jednym obiegu?
    codix - tak ma;
    - mając znacznie przewymiarowane grzejniki,
    - taki sam czynnik puszcza na grzejniki co w podłogówkę
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #1490

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Coraz bardziej skłaniam się ku LG Therma V 4gen 9kW albo Panasonic 9kW,
    z tym że ten 1f to chyba u mnie odpadnie? bo mam zabezpieczenie główne 25A
    Należy zwiększyć moc zasilania budynku;
    - 32 A na bezpieczniki przed licznikowe,
    - 25 A na bezpieczniki za licznikowe,
    Pompę można podłączyć;
    ....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
    ....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
    ....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #1491
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Ja mam licznik pod płotem, więc chyba mogę to dość łatwo zmienić, tylko zgłoszę się do Taurona aby zwiększyć bezpieczniki do 32A, i biorę jednofazowego LG 9kW na R32, do tego zbiornik kombinowany bufor 100+cwu 200 i myślę że będzie gitara

  12. #1492

    Domyślnie

    DjDario

    W Tauronie to potrzebujesz zwiększyć moc przyłączeniową do 18 kW, by wg tabelki wbić się na bezpiecznik 32A.
    Koszt opłaty, to różnica między 18 kW, a tym co masz obecnie x taryfikator. Mnie zwiększenie o 0,6 kW kosztowało 23 zł. Plus nowa plomba chyba 35 zł.
    Kabel zasilający co najmniej 6 mm2 na żyłach, by przy większym poborze (PC + dom) nie pojawiły się problemy.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #1493
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Panowie, wielkie dzięki za cenne porady!!! Co do kabla - planuję nowy, osobny pociągnąć ziemią ze skrzynki przed płotem do kotłowni. Teraz aby zasilił mi pompę ,a za rok aby posłużył też do PV jak wrzucę na dach. Instalator mówił, że mam zastosować kabel YKY 5 x 6 mm2 (jeden wspólny dla PC i PV). Czy taki przekrój wystarczy czy już lepiej kupić 5 x 10 mm2? (z kotłowni do skrzynki przy płocie mam w sumie jakieś 40 mb).

  14. #1494
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    W Tauronie 32A od 17kW.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #1495
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Patrzę w dokumentach mam obecnie moc przyłączeniową 16kW i zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.
    Próbuję na stronie Tauronu znaleźć tabelkę z mocą przyłączeniową ale nici z tego. Czyli we wniosku mam podać że wnioskuję o moc 17 czy jeszcze lepiej 18kW i będzie dobrze?

  16. #1496
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Też nie mogę znaleźć tej tabeli teraz. Ja mam 17kW i 32A (zamawiane 3 lata temu).
    Wątpię żeby się to zmieniło, ale zawsze przed wnioskiem warto znaleźć te tabele albo podpytać w Tauronie.
    "Z trzeciej strony" czy 17, czy 18 to ewentualnie niewielka różnica w jednorazowej opłacie potem finansowo to samo.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #1497

    Domyślnie

    Najmniej w Tauronie na 32A to 16,1kw zmienialem 2lata temu z 5kw kasowali 61,60 netto za kablowe i 44,91 netto za napowietrzne za kw
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #1498
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Dziękuję serdecznie. Wniosek na 18kW wypełniłem online na stronie Taurona.
    Kabel ziemny kupić 5x6 mm2 czy 5x10 mm2 do PC+PV ?

    Czy warto zbiornik CWU od razu wyposażyć w dodatkowe grzałki?

  19. #1499
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Dziękuję serdecznie. Wniosek na 18kW wypełniłem online na stronie Taurona.
    Kabel ziemny kupić 5x6 mm2 czy 5x10 mm2 do PC+PV ?

    Czy warto zbiornik CWU od razu wyposażyć w dodatkowe grzałki?

    I tak ciągniesz i tak, więc wrzuć 10.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #1500

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    biorę LG 9kW na R32, do tego zbiornik kombinowany
    bufor 100+cwu 200 i myślę że będzie gitara
    Polecam zbiornik 50 l panasonica nierdzewny, PAW-BTANK50L-2,
    mający 4-ry wyjścia ; https://forum.muratordom.pl/showthre...t=PAW-BTANK50L
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 75 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony