dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 87
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 1736
  1. #1121
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KubaCK

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-734
    Posty
    46

    Domyślnie

    Nie zleciłem wykonania świadectwa energetycznego. Zleciłem audyt energetyczny pod dobór pompy ciepła.

    Mam rozumieć, że brakuje tego parametru do poprawnego doboru pompy czy coś jeszcze powinno być?

    - projektowe obciążenie cieplne domu, wyrażone w kW

  2. #1122
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaCK Zobacz post
    Nie zleciłem wykonania świadectwa energetycznego. Zleciłem audyt energetyczny pod dobór pompy ciepła.

    Mam rozumieć, że brakuje tego parametru do poprawnego doboru pompy czy coś jeszcze powinno być?

    - projektowe obciążenie cieplne domu, wyrażone w kW
    Tak, tyle wystarczy, ale skoro te obliczenia juz są wykonane to nie zaszkodzi miec obciązenia cieplne dla wszystkich pomieszczen. Masz miec pompe to i warto zaprojektowac podłogówkę aby ona działała optymalnie w polłączeniu z pompą.

  3. #1123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaCK Zobacz post
    To nowy dom w trakcie budowy. I to całkiem nieźle ocieplony według mojej opinii (ytong 24 cm, styropian grafitowy 20 cm, dach wełna 40 cm, podłoga styropian 15 cm na parterze, 10 cm na piętrze).
    EK to niespełna 36 a EU ponad 88 - to się może spiąć przy tych dziwnych sprawnościach.
    A dziwne są, bo do chłodzenia jest bufor - a do grzania nie ma. A woda w buforze ma być niby chłodzona klimą split.
    Czemu wentylacja ma pracować okresowo?
    Wymagane EP nie jest 75.

    Poproś o raport z obliczeń i przede wszystkim o obciążenie cieplne. Przy takich parametrach EUco+w ponad 51kWh wydaje się zawyżone. I jak porównujesz z innymi czy z wymogami to odejmij chłodzenie - tego (prawie) nikt nie uwzględnia. Przy takich wynikach nie dostałbyś PnB, więc coś tu nie gra.

  4. #1124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    EK to niespełna 36 a EU ponad 88 - to się może spiąć przy tych dziwnych sprawnościach.
    A dziwne są, bo do chłodzenia jest bufor - a do grzania nie ma. A woda w buforze ma być niby chłodzona klimą split.
    Czemu wentylacja ma pracować okresowo?
    Wymagane EP nie jest 75.

    Poproś o raport z obliczeń i przede wszystkim o obciążenie cieplne. Przy takich parametrach EUco+w ponad 51kWh wydaje się zawyżone. I jak porównujesz z innymi czy z wymogami to odejmij chłodzenie - tego (prawie) nikt nie uwzględnia. Przy takich wynikach nie dostałbyś PnB, więc coś tu nie gra.
    Kaizen jak Ty masz watpliwosci nikt nie oponuje, gdy ja stwierdzam brak dokladnosci, a nawet oszustwo to sie zraz wylewa hejt. Wspomniałem wczesniej ze te obliczenia sa nie halo, ale poniewaz była ostra dyskusja z Arturo to post został wykasowany. Wracajac do meritum tak to jest jak sie bezmyslnie uzywa programów wspomagajacych obliczenia nie bardzo wiedzac co sie tam wpisuje. Obecnosc na jednej czy drugiej liscie audytorów nie daje nic, bo efekty tych obliczen widac jak na dłoni. A ilu jest takich ktorzy otrzymali wyniki obliczen, nic z nich nie kumają a na forum nie napisali?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 10-02-2020 o 10:39

  5. #1125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    EK to niespełna 36 a EU ponad 88 - to się może spiąć przy tych dziwnych sprawnościach.
    A dziwne są, bo do chłodzenia jest bufor - a do grzania nie ma. A woda w buforze ma być niby chłodzona klimą split.
    Czemu wentylacja ma pracować okresowo?
    Wymagane EP nie jest 75.

    Poproś o raport z obliczeń i przede wszystkim o obciążenie cieplne. Przy takich parametrach EUco+w ponad 51kWh wydaje się zawyżone. I jak porównujesz z innymi czy z wymogami to odejmij chłodzenie - tego (prawie) nikt nie uwzględnia. Przy takich wynikach nie dostałbyś PnB, więc coś tu nie gra.
    Obecnie chyba maksymalna wartość współczynnika EP wynosi 95 kWh/m2·rok. Od 2021 roku nie będzie on mógł przekraczać 70 kWh/m2·rok.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  6. #1126

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kaizen jak Ty masz watpliwosci nikt nie oponuje, gdy ja stwierdzam brak dokladnosci, a nawet oszustwo to sie zraz wylewa hejt. Wspomniałem wczesniej ze te obliczenia sa nie halo, ale poniewaz była ostra dyskusja z Arturo to post został wykasowany. Wracajac do meritum tak to jest jak sie bezmyslnie uzywa programów wspomagajacych obliczenia nie bardzo wiedzac co sie tam wpisuje. Obecnosc na jednej czy drugiej liscie audytorów nie daje nic, bo efekty tych obliczen widac jak na dłoni. A ilu jest takich ktorzy otrzymali wyniki obliczen, nic z nich nie kumają a na forum nie napisali?
    asolt -nie żartuj -masz tu na forum ugruntowaną pozycję i grono ludzi polecających Cie.
    Co do podłogówki -to pewnie takie idiotyczne są tez programy, że jak za zimno na pętli 100metrowej -to każde wydłużyć do 200metrów i zwiększyć przepływ do 10l/minute wówczas bedzie OK.

  7. #1127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    asolt -nie żartuj -masz tu na forum ugruntowaną pozycję i grono ludzi polecających Cie.
    Co do podłogówki -to pewnie takie idiotyczne są tez programy, że jak za zimno na pętli 100metrowej -to każde wydłużyć do 200metrów i zwiększyć przepływ do 10l/minute wówczas bedzie OK.
    Nie, programy nie sa idiotyczne, ich tworcami są pracownicy naukowi i byli pracownicy Politechniki Warszawskiej. To niewiedza korzystajacych z programów prowadzi do bzdurnych wyników. Program ma pomagac, nie zrobic wszystko za projektanta. To jeszcze nie AI. Dotyczy to zarówno obliczen ozc, projektowania podłogówki i innych systemów grzewczych.

  8. #1128

    Domyślnie

    Przepraszam, nie było moim celem wrzucanie wszystkich programów do jednego wora.
    I nie mowa tutaj o wyliczaniu podłogówki, bo podobnie jest z wszelkimi audytami energetycznymi i nic nie zastąpi tutaj mądrej głowy.
    Sam prowadząc indywidualne obliczenie zapotrzebowania na ciepło -byłem pewnymi obliczeniami zaskoczony bo "na oko" nie pokrywały się z doświadczeniem z dwóch powodów:
    -doświadczenie zawiodło
    -pomyłka w obliczeniach.
    Są też takie elementy które trudno obliczyć nie znając dokładności wykonania ale też i moja wiedza wykracza poza to.

  9. #1129

    Domyślnie

    Witam, również prosiłbym o doradzenie PC.
    Mam dom ogrzewany gazowym kotłem kondensacyjnym któremu kończy się wymiennik a koszt nowego to 4000, pomyślałem żeby zainstalować PC i zwiększyć moc fotowltaiki którą posiadam. Nie mam OZC ale wiem ile zużyłem gazu. W okresie 20.09.2018 - 21.09.2019 na CO 17225 kwh a na CWU 3774 kwh. Czy na podstawie takich danych można dobrać pompę ? Robiłem wyliczenia na cieplwlasciwe i zapotrzebowanie wychodziło mi podobne do realnego.
    Czy możecie coś podpowiedzieć ?

  10. #1130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Witam, również prosiłbym o doradzenie PC.
    Mam dom ogrzewany gazowym kotłem kondensacyjnym któremu kończy się wymiennik a koszt nowego to 4000, pomyślałem żeby zainstalować PC i zwiększyć moc fotowltaiki którą posiadam. Nie mam OZC ale wiem ile zużyłem gazu. W okresie 20.09.2018 - 21.09.2019 na CO 17225 kwh a na CWU 3774 kwh. Czy na podstawie takich danych można dobrać pompę ? Robiłem wyliczenia na cieplwlasciwe i zapotrzebowanie wychodziło mi podobne do realnego.
    Czy możecie coś podpowiedzieć ?
    Hej,
    na podstawie zużycia gazu PC raczej nie dobiera się-możesz sobie przybliżyć moc PC na cieplowsciwe.pl lub po prostu zamówić OZC.
    Jeśli masz prawidłowo policzone zużycie gazu w kWh to możesz oszacować zużycie na PC -wychodzi ,że rocznie zużywasz 21 000kWh.
    W zależności od temperatur zasilania można to tak policzyć :
    ok 30-35 st średni COP ok 3,5 , wtedy roczne zużycie energii na PC wyjdzie ok 6 000kWh
    lub
    ok 40-50 st średni COP ok 3 , wtedy roczne zużycie energii na PC wyjdzie ok 7 000kWh

    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #1131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    W okresie 20.09.2018 - 21.09.2019 na CO 17225 kwh a na CWU 3774 kwh. Czy na podstawie takich danych można dobrać pompę ?
    Nie. Można policzyć, na podstawie tych danych da się oszacować kiedy PC się zwróci, ale jaka moc potrzebujesz - nie. Do tego jest potrzebne obciążenie cieplne. Albo chociaż zużycie dzienne czy w krótszym czasie w największe mrozy.
    Jakiej temperatury zasilania potrzebujesz? Masz bufor? Podłogówkę w części/całości/wcale?

  12. #1132

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Hej,
    na podstawie zużycia gazu PC raczej nie dobiera się-możesz sobie przybliżyć moc PC na cieplowsciwe.pl lub po prostu zamówić OZC.
    Jeśli masz prawidłowo policzone zużycie gazu w kWh to możesz oszacować zużycie na PC -wychodzi ,że rocznie zużywasz 21 000kWh.
    W zależności od temperatur zasilania można to tak policzyć :
    ok 30-35 st średni COP ok 3,5 , wtedy roczne zużycie energii na PC wyjdzie ok 6 000kWh
    lub
    ok 40-50 st średni COP ok 3 , wtedy roczne zużycie energii na PC wyjdzie ok 7 000kWh

    Pzdr
    Oczywiście wyliczałem: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7cu7 i wychodzi podobnie jak na rachunku z gazowni - bo to na nim są kwh energii.
    Czytałem że kwh podawane przez gazownie są zawyżone Moje zużycie jest za zeszły rok gdzie maksymalnie było chba przez chwilę z -15 stopni, a ciepło właściwe liczy dla -20.
    Mam w 100% podłogówkę, ale temperatury zasilania nie pamiętam jaka była w zeszłym roku w mrozy - coś mi chodzi po głowie że 35 stopni, ale zająłem się tym tematem dopiero w tym roku , a jak na razie zimy nie ma więc mam niską krzywą grzewczą na piecu.
    Nie mam bufora.

  13. #1133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Moje zużycie jest za zeszły rok gdzie maksymalnie było chba przez chwilę z -15 stopni, a ciepło właściwe liczy dla -20.
    Zapotrzebowanie na ciepło nie jest liczone dla jednej, konkretnej temperatury, a dla statystycznych temperatur historycznych w danym miesiącu czy krótszym okresie. Dla konkretnej temperatury liczy się tylko maksymalne obciążenie cieplne.

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Mam w 100% podłogówkę, ale temperatury zasilania nie pamiętam jaka była w zeszłym roku w mrozy - coś mi chodzi po głowie że 35 stopni, ale zająłem się tym tematem dopiero w tym roku , a jak na razie zimy nie ma więc mam niską krzywą grzewczą na piecu.
    Krzywa jest po to, żeby temperatura zasilania sama zmieniała się w zależności od temperatury za oknem - jak przy zmianie temperatury na zewnątrz musisz ją przestawiać, to jest źle ustawiona.

    Skoro 100% podłogówki i całkiem dobrze ocieplony dom z WM i ilość kWh zgadza Ci się ze zużyciem to ... to coś tu się nie zgadza.
    Bo cieplowlasciwie nie uwzględnia zysków bytowych ani słonecznych - a to grube MWh rocznie w takim domu.
    Zazwyczaj ilość kWh w takich domach CW zawyża 2-3 albo i więcej RAZY. Więc skoro u Ciebie tego nie zawyża, to znacznie zaniża obciążanie cieplne.
    Zamów porządne OZC pod którymś ktoś się podpisze i weźmie odpowiedzialność, zanim podejmiesz decyzję - inaczej możesz marznąć albo przepłacić za PC która będzie taktować.

  14. #1134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zazwyczaj ilość kWh w takich domach CW zawyża 2-3 albo i więcej RAZY. Więc skoro u Ciebie tego nie zawyża, to znacznie zaniża obciążanie cieplne.
    Zamów porządne OZC pod którymś ktoś się podpisze i weźmie odpowiedzialność, zanim podejmiesz decyzję - inaczej możesz marznąć albo przepłacić za PC która będzie taktować.
    Niepotrzebnie namawiasz na profesjnalne ozc, cw jest darmowe i dlatego jest bezkonkurencyjne. Skoro wielu forumowiczów potwierdziło ze cw super dokladnie liczy obciazenie cieplne to po liczyc powtornie i jeszcze za to placic. Co prawda te 13 kW z cw jest z czapy, ale wobec gwarancji innych ze z cw jest ok, to moze warto im zaufac. Jezeli chodzi o brak zysków, to Juzef zmienił opis i podał ze obliczenia nie uwzgleniaja zysków (bytowych i slonecznych). Pytał Ciebie o przyklad tych duzych rozbieznosci, przyjąl to do wiadomosci i zmienił opis. Calkiem uczciwie.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 23-02-2020 o 21:38

  15. #1135
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KubaCK

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-734
    Posty
    46

    Domyślnie

    Witam ponownie. Mam obliczeniową moc cieplna budynku - 6,36 kW, moc cieplna na przygotowanie wody użytkowej 0,52 kW, po audycie jak się okazało przez certyfikowanego audytora.

    Na polu boju zostały dwie pompy - LG Therma V 9 kW oraz Panasonic KIT-ADC9JE5-SM.

    Obie dadzą rade? Która będzie lepsza do takiego zapotrzebowania?

  16. #1136
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaCK Zobacz post
    Witam ponownie. Mam obliczeniową moc cieplna budynku - 6,36 kW, moc cieplna na przygotowanie wody użytkowej 0,52 kW, po audycie jak się okazało przez certyfikowanego audytora.

    Na polu boju zostały dwie pompy - LG Therma V 9 kW oraz Panasonic KIT-ADC9JE5-SM.

    Obie dadzą rade? Która będzie lepsza do takiego zapotrzebowania?
    Obie dadzą radę, z technicznego punktu widzenia są na podobnym poziomie.

  17. #1137
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KubaCK

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-734
    Posty
    46

    Domyślnie

    Arturo72, dużo osób namawia na T-CAP argumentując że da radę nawet przy niskich temperaturach i warto wziąć ją na zapas, ale moim zdaniem nie ma sensu za nią płacić - Ty co sądzisz?

  18. #1138
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaCK Zobacz post
    Arturo72, dużo osób namawia na T-CAP argumentując że da radę nawet przy niskich temperaturach i warto wziąć ją na zapas, ale moim zdaniem nie ma sensu za nią płacić - Ty co sądzisz?
    W/w też dadzą radę przy niskich temperaturach, nie znam danych ale myślę, że przy - 20st.C będą osiągały moc ok. 6-7kW a to wystarczy bo przecież nie będzie całej doby tak niskiej temperatury.
    T-CAP to klasyka, jak stać Cię na T-CAP to bierz ale nie jest to koniecznoscia w Twoim przypadku.

  19. #1139

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaCK Zobacz post
    Arturo72, dużo osób namawia na T-CAP argumentując że da radę nawet przy niskich temperaturach
    Jeżeli są cienkie wylewki, to nie ma sensu, bo i tak będziesz
    zmuszony grzać całodobowo.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #1140
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KubaCK

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-734
    Posty
    46

    Domyślnie

    Na tym etapie jeszcze stać, ale co oszczędze teraz będę mógł wydać później na wykończenie lub inne elementy.

    Znalazłem dane przy -7 osiąga 6,12 kW, Wsp. COP przy –7°C 2,78 kW. Nie mogę znaleźć jak jest przy -20. Grzałki mają 3 kW mocy.

    LG na R32 przy -7 ma 9 kW. Przy -20 6,06-6,91 kW w zależności od przepływu i temperatury wody. Grzalki mają 6 kW mocy.

    Na papierze LG ma lepsze parametry, natomiast Panasonic lepszą opinię na rynku.

    Wylewki będą miały 7 cm.
    Ostatnio edytowane przez KubaCK ; 24-02-2020 o 16:59

Strona 57 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony