dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 69 z 87
Pokaż wyniki od 1.361 do 1.380 z 1736
  1. #1361
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No nieżle pompa i dodatkowo przepływowy podgrzewacz 9kw????
    Jaka temperatura na zasilaniu grzejników/podłogówki przez wiekszych mrozach (nie na kotle tylko na grzejnikach lub podłogówce)
    No nie wiem o co chodzi, ja się na tym w ogóle nie znam, w ofercie mam napisane że jest wbudowany przepływowy podgrzewacz wody...

    Na podłogówkę przy mrozach -20'C idzie jakieś 38 stopni, przy -10'C 35 stopni, przy 0 30 stopni, natomiast w tym samym czasie na grzejniki u góry idzie o 7-8 stopni wyższa temperatura niż ta na podłogówkę i efekt tego mam taki że w domu zawsze jest 22,5-23 stopni bo lubimy ciepełko
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	454792  

  2. #1362
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    A co mówi zużycie projektowe energii (wiersz 56)?

    Masz zrobione OZC a pompę dobierasz na podstawie kalkulatora... Pompa ma mieć min 9,5kW (dla -15sC w powietrzu). Zaproponowana pompa przy -7sC i zasileniu (podłogi czy kalafiora) 35sC ma 6kW a przy -15 to pewnie poniżej 5kW czyli 4kW zabraknie.

    Ten podgrzewacz musiał go popieścić w przeszłości, bo mu się pokiełbasiło w głowie...
    Załączam cały plik z wyliczeniami OZC
    Oczywiście bazuję na OZC, a tym kalkulatorem to się tylko bawiłem z czystej ciekawości co też pokaże...
    Ten sam instalator zakładał 3 lata temu pompę Viessmann mojemu koledze, który jest z jej pracy jak również z niskich rachunków za prąd bardzo zadowolony. Stąd moje przekonanie, że ten facet zna się na rzeczy i wie co mi poleca...
    Dlatego każda opinia znawców tematu jest mile widziana, wiadomo nie chcę popełnić na tym etapie żadnego błędu
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	12,9 KB
ID:	454793  

  3. #1363

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    No nie wiem o co chodzi, ja się na tym w ogóle nie znam, w ofercie mam napisane że jest wbudowany przepływowy podgrzewacz wody...

    Na podłogówkę przy mrozach -20'C idzie jakieś 38 stopni, przy -10'C 35 stopni, przy 0 30 stopni, natomiast w tym samym czasie na grzejniki u góry idzie o 7-8 stopni wyższa temperatura niż ta na podłogówkę i efekt tego mam taki że w domu zawsze jest 22,5-23 stopni bo lubimy ciepełko
    Większość pomp ciepła powietrze woda (poza jakimiś wynalazkami) ma wbudowane grzałki pomocnicze o różnej mocy ale ciężko to nazwać podgrzewaczem przepływowym.
    Viesiek jak nie ma nic do zaoferowania to musi się chyba łapać wymieniania w ofercie różnych rzeczy aby wygladało że jest ich więcej niż u konkurencji.
    Aż mi się przypominają czasy gdy w ogłoszeniach aut pisano że ma tylną wycieraczkę

    Ta pompa vieśka 8kw jednofazowa będzie dla Ciebie zasłaba po pierwsze gdzieś ktoś ostotnio zamieszczał tabele osiąganej mocy przez te pompy przy minus20 i z tego co pamiętam to jakoś blado te pompy wyglądają na tle konkurencji,w dodatku będziesz potrzebował dać przy mrozach wyższą temperaturę na zasilanie a im zimniej i im wyzsza temp.zasilania tym pompy traca coraz bardziej swoją moc.
    Dodatkowo dochodzi że jest was tam trochę więc potrzebujesz sporo cwu a jak pompa grzeje cwu to nie grzeje c.o i na odwrót.
    Pozatym cena zawysoka jak na tak cieńką pompę(jeśli dobrze zobaczyłem tam 32tyś nie wiem do końca co w tej cenie jest zawarte dokładnie)



    Gdzieś tam odkopałem to viesiek 8kw 1f przy -20 i 35st zasilania da 4,3kw
    Ostatnio edytowane przez codix ; 11-04-2021 o 20:29
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #1364
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    @ Codix: dziękuję za odpowiedź, trochę mi rozjaśniłeś temat Zaraz przebrnę przez ten temat na forum, to może i uda mi się odnaleźć tabelkę o której wspominasz. Instalator mnie zapewniał, że ta dodatkowa grzałka pomocnicza załączy się w chwili gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -15'C.
    Jest nas 5 osób, więc polecił podgrzewacz wody o pojemności 300 litrów. To za mało ?
    Tak, cena po rabacie 32 tys. zł + max. 4 tys. za użyte materiały dodatkowe jak:

    Pompa cyrkulacyjna,
    Kształtki Geberit Mapress,
    Rury Geberit Mapress,
    Izolacje K-FLEX,
    Rury Comap Alpex,
    Kształtki Alpex,
    Zawory kulowe, kształtki mosiężne,
    Miedź chłodnicza,

    Materiały elektryczne:
    Rozdzielnica natynkowa,
    przewody elektryczne,
    zabezpieczenia elekt. Pompy ciepła,
    Licznik zużycia energii elektrycznej.

    Podsumowując: Jakiej marki pompy najlepiej mam szukać żeby spać spokojnie i o jakiej mocy 9 czy 10 kW ?

  5. #1365

    Domyślnie

    Daj sobie spokój z tamtą.
    Według tabel doborowych panasa potrzebujesz minimum 3fazowej 9kw która sama bez grzałek przy -20 daje jakieś 7,3kw mocy a nie jak tamta wieśka 4,3kw oczywiście każda firma ma inaczej.
    Z tamtym vieskiem to chyba od -7 raczej juz grzałki będą chodzić.
    Baniak 300l jest ok.(musi mieć dużą wężownicę min.3m2 powierzchni.
    Z cwu chodzi o to że bedziesz tej wody trochę potrzebował a grzanie takiego zbiornika np.przy -15 troche trwa szczególnie jak pompa jest słaba a w tym czasie chata stygnie dlatego pompa potem musi nadrobic ten stracony czas a jak ma nadrobić jak jest za słaba


    to już lepszym wyborem była by 1f 9kw panasa seri J która przy -20 da sama bez grzałek 6,2kw mocy,internet w standardzie,gaz r32,takie z kompletnym montażem i wszystkimi materiałami oraz buforem 50l z nierdzewki i np.dodatkową pompka wilo,jakimiś separatorami itp.i emaliowanym baniakiem 300l to założysz śmiało za 25tyś brutto za wszystko.
    z baniakiem z nierdzewki pewnie za 27-28tyś

    O nowych pompach na r32 np.LG czy Daikina nie wspomnę bo jeszcze większa moc dają niż panasonic ,LG tani Daikin drogi
    Ostatnio edytowane przez codix ; 11-04-2021 o 20:52
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #1366
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Ok czyli wychodzi na to, że ten Viesiek to jednak przechwalony jest A ja dałem się nakręcić, że w tej cenie to mam już dobrej klasy produkt. Rozejrzę się zatem za tym Panasem 9kW. Na Śląsku jest jakaś sprawdzona dobra firma, która mi to ogarnie na cacy ?
    No i pytanie czy można oszacować ile PLN wyjdzie mnie ogrzewanie domu taką pompą ? Dużo drożej niż ekogroszkiem którego spalam 2,5 tony ?

    PS. Ten Viesiek dla mnie to miał być z tego co pamiętam z rozmowy 3 fazowy, bo mam ustalone że muszę do kotłowni doprowadzić kabel zasilający 5 x 4 mm (lub 5 x10 mm jeśli za rok pod ten kabel chciałbym też przypiąć fotowoltaikę)

  7. #1367

    Domyślnie

    To ze kable 5x4 to z innych powodów .Wiesiek 8kw jest jednofazowy na 230v
    Na takiej mieszanej instalacji z grzejnikami i bez zabaw w taryfy to zapłacisz za prąd tyle samo co płacisz za węgiel.
    Jak nie masz jakiś termostatów na tych podłogówkach to rozważyłbym na Twoim miejscu pozbycie sie ustrojstwa zwanego bufor bo to same straty i wymiane na górze grzejników na większe typu c33 aby zejść z temp.zasilania na poziom podłogówki i pozbyć się jakis mieszaczy itp.
    jak najprostsza instalacja.
    Ostatnio edytowane przez codix ; 11-04-2021 o 21:04
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #1368

    Domyślnie

    Jak z vieska to 1f 10kw daje przy -20 i 35st ---5,87kw
    3f 10kw daje przy -20 i 35st ---6,55kw
    1f 13kw daje przy -20 i 35st ---6,48kw
    3f 13kw daje przy-20 i 35st ---7,3kw
    dla porównania pompy na r32 tani LG 1f 9kw --- 7,0kw
    tani panas 1f9kw----6,2kw
    droższy panas 3f 9kwna r410--7,3kw
    droższy 1f daikin 8kw----6,14kw
    tani samsung 1f 9kw----6,39kw
    Ostatnio edytowane przez codix ; 11-04-2021 o 21:26
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #1369
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Załączam cały plik z wyliczeniami OZC
    Niestety obraz nie jest czytelny. Zapodaj po prostu wartość z wiersza 56.

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Ten sam instalator zakładał 3 lata temu pompę Viessmann mojemu koledze, który jest z jej pracy jak również z niskich rachunków za prąd bardzo zadowolony. Stąd moje przekonanie, że ten facet zna się na rzeczy i wie co mi poleca...
    Dlatego każda opinia znawców tematu jest mile widziana, wiadomo nie chcę popełnić na tym etapie żadnego błędu
    Ale w świetle OZC ta pompa jest źle dobrana, bo jak pisałem ona ma 8kW przy A7W35, przy A-7W35 ma poniżej 6kW a gdzie jeszcze do -15 gdy wtedy potrzeba w okolicach 10kW. Tak w ogóle to daj sobie spokój z Vieśkiem, drogie to przeraźliwie, a w środku nic nadzwyczajnego jakościowo.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #1370
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Na Śląsku jest jakaś sprawdzona dobra firma, która mi to ogarnie na cacy ?
    Mogę Ci polecić Minico z Rybnika https://www.facebook.com/pompycieplarybnik

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    No i pytanie czy można oszacować ile PLN wyjdzie mnie ogrzewanie domu taką pompą ? Dużo drożej niż ekogroszkiem którego spalam 2,5 tony ?
    Można mniej więcej (zakładając COP i koszt kWh prądu), tylko nie chcesz podać wartości z wiersza 56 żeby go porównać z dotychczasowym zużyciem wungla.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #1371

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Ok czyli wychodzi na to, że ten Viesiek to jednak przechwalony jest A ja dałem się nakręcić, że w tej cenie to mam już dobrej klasy produkt. Rozejrzę się zatem za tym Panasem 9kW. Na Śląsku jest jakaś sprawdzona dobra firma, która mi to ogarnie na cacy ?
    No i pytanie czy można oszacować ile PLN wyjdzie mnie ogrzewanie domu taką pompą ? Dużo drożej niż ekogroszkiem którego spalam 2,5 tony ?
    Szkoda pieniędzy na "Wieśka" bo tak naprawdę nie jest to warte tych pieniędzy jakie chcą ..

    Wziąć najtańszą pompę ciepła która oferuje jak największą moc przy temperaturze wyliczeniowej ...

    Z tego co podał Codix wygląda że LG oferuje największą moc a i chyba cena też niezbyt wysoka ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #1372
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    W moim dokumencie OZC nie ma numeracji wierszy, więc nie wiem jaki parametr z wiersza 56 mam podać (projektowego zużycia energii tam nie widzę nigdzie).
    Jest coś takiego:
    Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL: 9460 W);
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 24,2 kWh/(m3·rok);

    @kaszpir:Ty ze swojej pompy LG jesteś zadowolony? Cena będzie sporo niższa niż Vieśka? Jak zrobić taki podgląd zużycia anergii pompy jak masz ty (PVmonitor), to jest jakaś przystawka/moduł internetowy do pompy ?

  13. #1373
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to wygląda na to że coś w rodzaju trójfazowego T-capa 9kW będzie szyte na miarę.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #1374
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    A co będzie z t-capem 9 kW np. za 5 lat gdy czynnik r410 będzie wycofany, a gwarancja się skończy? Pompa do wymiany czy jest jakieś inne wyjście?

  15. #1375
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    W moim dokumencie OZC nie ma numeracji wierszy, więc nie wiem jaki parametr z wiersza 56 mam podać (projektowego zużycia energii tam nie widzę nigdzie).
    Jest coś takiego:
    Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL: 9460 W);
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 24,2 kWh/(m3·rok);
    No i 4 wiersze wyżej musi być jeszcze Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH wyrażone w kWh (zapewne wartość powyżej 10 000).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #1376
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    A co będzie z t-capem 9 kW np. za 5 lat gdy czynnik r410 będzie wycofany, a gwarancja się skończy? Pompa do wymiany czy jest jakieś inne wyjście?

    To że zostanie wycofany nie oznacza wcale że urządzenia będzie trzeba wyrzucić.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #1377
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    No i 4 wiersze wyżej musi być jeszcze Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH wyrażone w kWh (zapewne wartość powyżej 10 000).
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 33,45 GJ/rok
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9292 kWh/rok


  18. #1378
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 33,45 GJ/rok
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9292 kWh/rok
    Udało się. To mamy w zasadzie komplet. Przyjmując ten wynik za wykładnik, 2.7 tony węgla o kaloryczności 28MJ/kg wychodzi 21000kWh. 9300 + pewnie ze 3000 na CWU daje 12 300 kWh, co oznacza że kocioł pracował ze sprawnością... 59%. Teraz przyjmując że PC będzie mieć średnioroczny COP w okolicach 3 i że kWh kosztuje Cię 0,60zł (w taryfie G11, choć namawiam do zmiany na G12 póki nie masz PV), to ogrzanie domu i zrobienie CWU powinno się zamknąć w 2500 zł rocznie. Jeśli zmienisz na G12 i uda się jakimś cudem upchnąć z grzaniem w 70% w 2T to koszt wyniesie około 500 zł mniej, jeśli przyjmie się że w G12 będzie praca w 2T w 50%, to zetnie się 200 zł. No i z tego wiadomo już jaką instalację PV będzie trzeba, 4100kWh na potrzeby PC + dotychczasowe zużycie (pewnie okolice 2-3 tys. kWh) czyli 6-7 tys. kWh czyli instalacja 7,5-8,5kWp.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 12-04-2021 o 11:34
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #1379
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Myjk bardzo Ci dziękuję za wyliczenia - teraz mam nieco jaśniej w głowie i wygląda to całkiem dobrze! Wolę płacić za prąd niż za węgiel
    Jak za rok dorobiłbym PV to powinno być już całkiem dobrze (taka PV 8 kW by wystarczyła, biorąc pod uwagę że teraz bez pompy miesięcznie zużywam ok 420 kWh / mies.)

    No to teraz pozostaje optymalny dobór pompy i można brać się za remont kotłowni Poczytam sobie o tych Panasach i LG które polecacie...

  20. #1380
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Myjk bardzo Ci dziękuję za wyliczenia - teraz mam nieco jaśniej w głowie i wygląda to całkiem dobrze! Wolę płacić za prąd niż za węgiel
    Jak za rok dorobiłbym PV to powinno być już całkiem dobrze (taka PV 8 kW by wystarczyła, biorąc pod uwagę że teraz bez pompy miesięcznie zużywam ok 420 kWh / mies.)
    Jeśli leci Ci teraz 420kWh miesięcznie, to jest to 5000kWh rocznie. Całkiem sporo swoją drogą. Plus PC to jest 9100 kWh, czyli żeby pokryć całe zapotrzebowanie potrzeba Ci maksymalnej mocy na prosumenta 20% czyli 10kWp.

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    No to teraz pozostaje optymalny dobór pompy i można brać się za remont kotłowni Poczytam sobie o tych Panasach i LG które polecacie...
    Napisz do Minico, teraz dopiero zauważyłem że Ty też z Rybnika Chłopak właśnie głównie na LG pracuje (ale w realizacjach widziałem też Panasy), jest rzetelny i pomocny.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 69 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony