dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 71 z 87
Pokaż wyniki od 1.401 do 1.420 z 1736
  1. #1401
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Dzięki wielkie, teraz mi sporo wyjaśniłeś. A w półce cenowej 30 tys to co byś brał: 3f zwykły sdc panasonic 9kw czy 1f LG 9kw ?

    Ps. Monobloki to droższe i mniej popularne u nas chyba ? All in one warte uwagi? Że niby mniej miejsca zajmie w kotłowni i to wszystko?

  2. #1402

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Dzięki wielkie, teraz mi sporo wyjaśniłeś. A w półce cenowej 30 tys to co byś brał: 3f zwykły sdc panasonic 9kw czy 1f LG 9kw ?

    Ps. Monobloki to droższe i mniej popularne u nas chyba ? All in one warte uwagi? Że niby mniej miejsca zajmie w kotłowni i to wszystko?
    Na pierwsze pytanie Ci nie odpowiem bo ja mam zapewne inne oczekiwania od pompy niż Ty inną chatę itp.itd
    Monobloki cena podobna do swoich odpowiedników w splicie ,może trochę droższe ale zato montaż powinien być tańszy więc na koniec to samo.
    Mniej popularne bo ludzie się boją przymarznięcia wody albo napełniania instalacji glikolem szczególnie starszych instalacji itp.
    All in one sobie odpuść bo tam jest chyba 185l cwu co przy takiej ilości użytkownikow co u Ciebie to się nie sprawdzi ,ale to nie tylko mniej miejsca to taki przypadek gdzie można wogóle nie mieć kotłowni może stać gdzieś w przedpokoju czy kuchni itp do tego baniak z nierdzewki
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #1403

    Domyślnie

    Mi chodziło o T-CAP 12kw = 9kw T-CAP, tylko ograniczony programowo.
    Zgadza się?

  4. #1404

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Mi chodziło o T-CAP 12kw = 9kw T-CAP, tylko ograniczony programowo.
    Zgadza się?
    W takim przypadku to tak różnią się tylko mocą grzałek pomocniczych w jednostce wewn. no i płytami głównymi w jedn.zewn i wewn (to znaczy maja inne numery części) prawdopodobnie są identyczne tylko wgrany inny soft .
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #1405
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    mam ofertę z montażem na Panasonica split All in One 7kW 1faza z buforem 100l za 32000 złotych brutto. Do tego jeszcze trzeba policzyć coroczny serwis 500zł.
    Koszt taki to ze względu że jednostka wewnętrzna jest w zabudowie typu "lodówka? Za tą kompaktowość tego rozwiązania się płaci bo nie znam się na cenach.macie rozeznanie w cenach za splita 7kw co+cwu?

  6. #1406
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    mam ofertę z montażem na Panasonica split All in One 7kW 1faza z buforem 100l za 32000 złotych brutto. Do tego jeszcze trzeba policzyć coroczny serwis 500zł.
    Koszt taki to ze względu że jednostka wewnętrzna jest w zabudowie typu "lodówka? Za tą kompaktowość tego rozwiązania się płaci bo nie znam się na cenach.macie rozeznanie w cenach za splita 7kw co+cwu?
    Wystarczy sprawdzić na serwisie aukcyjnym na A... wygląda na to że taka jest cena rynkowa dla nowego domu bez żadnych dopłat z programów "czyste powietrze" itp
    Musisz dobrze sprawdzić oferty bo jedni sprzedawcy podają cenę z montażem a inni sam koszt jednostek PC

    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...7kw-9658521921
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...7kw-9857562165

  7. #1407
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    mam ofertę z montażem na Panasonica split All in One 7kW 1faza z buforem 100l za 32000 złotych brutto. Do tego jeszcze trzeba policzyć coroczny serwis 500zł.
    Koszt taki to ze względu że jednostka wewnętrzna jest w zabudowie typu "lodówka? Za tą kompaktowość tego rozwiązania się płaci bo nie znam się na cenach.macie rozeznanie w cenach za splita 7kw co+cwu?
    Czy faktycznie tak trudno wejść na allegro i porównać ?
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...AaAqNvEALw_wcB

    Osobiście takiej lodówki bym nigdy w życiu nie kupił jeśli rodzina jest większa niż 1+1
    I to jeszcze z BUFOREM, a jak

  8. #1408

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    To ze polowa w r32 jest r410 to ok.
    Ale butla 10kg r410a czyli 10000gram kosztuje na aledrogo z 850zl.
    A np.do pompy panasa 7kw dodaje sie 30gr na metr.
    Czynnik r32 9kg kosztuje gdzies z 500zl.
    Tylko jak zaczna tempic przepisami r410a to niewazne ze polowa jest w r32 tego samego poprostu podniosa podatek czy cos tam jakas akcyze na niego i zrobia go 10krotnie drozszego niz r32.Oczywiscie na ukrainie bedzie dalej tani.
    Ale ja dyskutowałem tylko o składzie a nie o cenie. Dla mnie to sprawa drugoplanowa.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #1409

    Domyślnie

    Pochwalę się...

    Audyt (robiony akurat przez lokalną firmę) – wychodzi 11,5 kW. Otrzymałem już cały przekrój ofert pomp ciepła. Od Nibe 12 kW (pompa bez dotrysku pary, 9 kW przy -7 stopniach, ale przy -15 już tylko 6 kW) poprzez T-Capa 9 kW i T-Capa 12 kW, po Atlantica 14 kW (10 kW przy -20 stopniach). Ilu instalatorów, tyle metodologii doboru pomp. Tu na forum zresztą też są zwolennicy zarówno doboru pompy pod wyższy punkt biwalencji (by pompa nie taktowała w okresach przejściowych), jak i pod niższy (by nie musiała się wspomagać grzałkami przy większych mrozach). Jak w tym się nie zgubić? Jak wybrać rozsądnie?
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 15-04-2021 o 21:43

  10. #1410
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Tu na forum zresztą też są zwolennicy zarówno doboru pompy pod wyższy punkt biwalencji (by pompa nie taktowała w okresach przejściowych), jak i pod niższy (by nie musiała się wspomagać grzałkami przy większych mrozach). Jak w tym się nie zgubić?
    "To nie tak jak myślisz kotku",parafrazując
    Nie ma mowy o taktowaniu, nawet jak pompa będzie o mocy 3× wyższej niż zostało wyliczone obciążenie cieplne domu przy np.-18st.C,nawet przy +10st.C.
    Ale to w normalnych domach gdzie taka pompa zaopatrzajac dom w potrzebną energię po prostu wyłączy się i załączy się dopiero wtedy, gdy stwierdzi,że dom potrzebuje już energii.
    W takich domach taka przerwa trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin,tym bardziej w okresach przejściowych.

    W domach z papieru, które taką energię wypuszczają pompa taka będzie miała wtedy sporo roboty czyli będzie zachodziło to co napisałeś.

    Warto poznać definicję "normalnych domów" i "domów z papieru" żeby to zakumac
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 15-04-2021 o 21:59

  11. #1411

    Domyślnie

    To niech ktoś jeszcze mi powie, w którą kategorię załapie się dom z lat 70., z 15 cm styropianu na ścianach, z oknami dwuszybowymi z ok. 2005 roku, z dachem płaskim, ale bez DODATKOWEGO docieplenia (poza tym prawdopodobnie żużlem, jaki tam w tych latach 70. trafił).

    Czy to jeszcze dom z papieru, czy już normalny...

    Cały czas myślę, czy nie ocieplić też tego dachu.

  12. #1412

    Domyślnie

    Ja bym powiedział że dziurawiec to taka trzecia kategoria
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #1413

    Domyślnie

    Ano właśnie. Czyli chyba jednak te obawy trzeba brać pod uwagę. I szukać pompy z nisko zaczynającym się zakresem modulacji.

  14. #1414

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    dom z lat 70., z 15 cm styropianu na ścianach, z oknami dwuszybowymi z ok. 2005
    roku,z dachem płaskim, ale bez DODATKOWEGO docieplenia (prawdopodobnie żużlem,
    jaki tam w tych latach 70. trafił).Cały czas myślę, czy nie ocieplić też tego dachu.
    Należy ocieplić strop - ok; 40 - 50 cm wełny ;
    - dokonać obliczeń OZC,
    - ile osób??
    - i dopiero dobierać pompę
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #1415

    Domyślnie

    Wg audytu, 20 cm docieplenia stropu styropianem o w miarę przyzwoitej lambdzie da mi 2 kW zysku w zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Więcej audytor nie rekomenduje.

    Ale nie wiem, czy nie będę chciał tego domu rozbudować w górę w przyszłości. To po prostu taki etap w życiu rodzinnym, że trudno to stwierdzić.

    Te 2 kW dadzą mi pewnie 500-600 zł zysku rocznie w kosztach ogrzewania.

    Ocieplenie dachu ma mnie kosztować kilkanaście tys. zł. Zwrot następuje po 30 latach.

    10 tys. po uwzględnieniu dotacji Czyste Powietrze. Zwrot po 20 latach.

    Sprawdzam jeszcze, czy natrysk piany zamkniętokomórkowej nie wyjdzie taniej. Aczkolwiek to raczej mało popularna przy dachach płaskich, niewentylowanych metoda – z jakiegoś powodu. Piana (otwartokomórkowa) jest popularniejsza w przypadku dachów spadzistych, które ociepla się od wewnątrz. Niemniej – da się, firmy oferują taką usługę i widziałem zdjęcia realizacji (a nawet filmy z takiego natrysku).

    Nie widzę sensu w kładzeniu na dach płaski akurat wełny:
    1. ryzyko zawilgocenia w razie przecieku papy,
    2. rozmawiałem z jedną firmą zajmującą się dachami – z tego, co sprawdzali, braki wełny na rynku są obecnie jeszcze większe, niż braki styropianu; ich zdaniem styropian jeszcze daje się kupić, wełny nijak.

    Oczywiście mogę jeszcze popytać inne firmy, ale nadal nie widzę sensu w kładzeniu na dach płaski wełny – chyba większość osób na takie dachy kładzie styropian.

    W takim głupim momencie przyszło mi się termomodernizować. Oczywiście raczej zaczekam z tym do wakacji, jak ta cała sytuacja się ustabilizuje (ale równie dobrze ceny mogą wzrosnąć jeszcze bardziej, a materiał – zostać do końca roku wykupiony), no ale już to jest od paru lat odkładane (miał być gaz ziemny, nie będzie), i odkładanie tego dalej też za bardzo sensu nie ma (i jest ryzykowne), kiedy elewacja się sypie, a kocioł węglowy dogorywa.

    To nie taka prosta sprawa i bardzo możliwe, że ocieplanie dachu w tym momencie nie jest w moim przypadku uzasadnione.

    Największy ubytek ciepła jest przez ściany i one będą ocieplone – bo tak czy siak obecnie elewacja tego domu jest w kiepskim stanie.

  16. #1416

    Domyślnie

    A jaka masz wysokosc pomieszczen pod dachem ja to jak by bylo w miare wysoko to przykleił bym na sufit ,siatka,klej,gładź i po zawodach i tanio
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  17. #1417

    Domyślnie

    2,5 metra – i raczej nie chcę tego obniżać. Niektóre mają strop podwieszany – teoretycznie można tam wdmuchnąć jakiejś wełny czy czegoś...

    Ponoć jak na te lata 70. ten dach był przyzwoicie ocieplony (jednak czym i ile – nie mam pojęcia) – ale dzisiejszych standardów ociepleń to zapewne nijak nie spełnia.

  18. #1418

    Domyślnie

    A nie mozesz jakiejs odkrywki zrobic ? Dziura w suficie i przebadac ile tam czego jest.Tylko gorzej jak faktycznie jakas szlaka zasypali to jak sie zacznie sypac to konca nie ma
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  19. #1419

    Domyślnie

    Trzeba by od dachu wiercić, a wtedy dziurę się zrobi i nie będzie już szczelny.

    W okresie gdy budowano ten dom, zasypywanie stropów szlaką w ramach ocieplenia było raczej standardem, więc myślę, że tego mogę się w tym dachu spodziewać.

    Raczej nic nie wymyślę, tylko albo brak ocieplenia i... nie wiadomo co brać. Jeden instalator twierdzi, że T-Cap dziewiątka do takiego domu nawet bez ocieplenia bez problemu wystarcza, a to OZC pewnie mam zawyżone, inny – że dziewiątka owszem działać będzie, ale od -5 stopni w dół na grzałkach, a do mojego domu, nawet po ociepleniu tych ścian, nie ma co bez T-Capa 12 kW podchodzić. Byli i tacy, którzy przed przedstawieniem im OZC proponowali pompy Nibe 9 kW (które owszem tyle mają, ale w temperaturach w okolicach zera), dopiero po przedstawieniu OZC uznawali, że zaproponują pompę Nibe 12 kW (która i tak w niskich temperaturach, gdy ta moc jest faktycznie potrzebna, ma moc mniejszą od T-Capa 9 kW).

    BTW zainteresowanie pompami ciepła sprawia, że Facebook zasypuje mnie reklamami firm instalujących te urządzenia. Właśnie zobaczyłem jedną, która proponuje między innymi...
    "wypełnienie instalacje roztworem glicerolu"

    O glikolu to słyszałem (szczególnie, że opisują tam montaż monobloka – więc to byłoby zrozumiałe), ale glicerol? Hm...

    Reklama do skorzystania z usług tej firmy mnie nie zachęciła.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 16-04-2021 o 19:39

  20. #1420
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Jeden instalator twierdzi, że T-Cap dziewiątka do takiego domu nawet bez ocieplenia bez problemu wystarcza...
    Jestem podobnego zdania jak ten instalator, T-CAP 9kW wg mnie będzie tutaj idealny.
    No chyba,że Atlantic Excellia 11kW będzie tańsza to jako drugi wybór.
    To tez taki "dzik" wsrod pomp p-w

Strona 71 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony