dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 84 z 87
Pokaż wyniki od 1.661 do 1.680 z 1736
  1. #1661

    Domyślnie

    I wszystko jasne, co do mocy będzie 9 kW. Zasobnik teraz mam 200 l i wystarcza, zatem all-in-one powinno wystarczyć. Chyba, że są jakieś argumenty za monoblokiem? .

  2. #1662
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał marino Zobacz post
    I wszystko jasne, co do mocy będzie 9 kW. Zasobnik teraz mam 200 l i wystarcza, zatem all-in-one powinno wystarczyć. Chyba, że są jakieś argumenty za monoblokiem? .
    A do jakiej temp grzejesz obecnie te 200l ?

  3. #1663

    Domyślnie

    Obecnie ustawione 45 stopni.

  4. #1664

    Domyślnie

    Witam wszystkich.

    Proszę o podpowiedź w kwestii wyboru PCpw.

    Dom 180 mkw p.u. r.2009, ogrzewanej ok.170 mkw ( wygląd domu: https://www.tooba.pl/projekt-domu-An...SABEgIn5_D_BwE) - były zmiany do projektu. m.in. 4 okna połaciowe zamiast 6, na stronie jest zawyżona kubatura) Trochę nieregularny, tj. wysunięty garaż i ostatni pokój.
    Kubatura powierzchni ogrzewanej ok. 490m3
    Podłogówka parter poza 2 sypialniami i łazienka na piętrze (60% pow. ogrzewanej). Reszta grzejniki PURMO, tradycyjne, nieco przewymiarowane.
    Niemiecki porotherm 25cm
    Styro zewn. 12 cm EPS70
    Izolacja fundamentów 5cm EPS100
    Podłoga: 15cm beton, 5+3cm EPS100, alufolia pod podłogówkę, wylewka miksokret 7cm, gres.
    Strop terriva pomiędzy parterem a poddaszem dodatkowo docieplony 5 cm EPS100 po całości, 7cm wylewki miksokret
    Poddasze użytkowe odizolowane od nieużytkowego 20cm wełny.
    Dachówka cementowa.
    Wentylacja grawitacyjna, kratki z żaluzjami.
    Strychy nad garażem i wysuniętym pokojem odizolowane i docieplone j.w.,
    Kominek z DGP na 3 pokoje na poddaszu.
    Obecnie piec podajnikowy na ekogroszek 25kW, zużycie 2,8-3,5 t. 27MJ rocznie
    Centralna Polska, ale z uwagi na bliskość lasu i pól, trochę zimniej niż "dookoła" więc przyjąłem IV strefę klim.
    Temp. 21 st.

    Wynik z ciepło właściwe, https://cieplo.app/wynik/hpm8 - 9,3kW bez CWU, przy czym w wyniku zgadzają się mniej więcej kubatura i pow całkowita, pow. użytkowa wyszła większa (214 mkw) z uwagi na to, że nie da się dopasować obrysu. Dom w realu - poddasze użytkowe ma już skosy, dach zaczyna się praktycznie na wysokości stropu.
    Wyliczenia reczne wg. kalkulatora PURMO dały 9,7 kW..Inne metody "ręczne" dają od 8,8-9,8 kW.

    Mieszkańcy 2+4, dom w najbliższej przyszłości może być zamieszkiwany weekendowo-wakacyjnie.

    Z uwagi na trudniejsze zimy w rejonie, najchętniej celowałbym w Mitsubishi Zubadan z buforem 100l Mam tylko dylemat, czy 8kW czy 10kW, trochę się obawiam, czy 8ka da radę? Może być ,ze większość zim w najbliższych latach może być zamieszkana gł. w święta i ferie., czyli temp. ustawiona na "przetrwanie" np. 16st. (stąd dylemat, czy 10 nie za duża w tej sytuacji).

    Plus prośba o podpowiedź, czy zbiornik CWU 200l. będzie wystarczający? Głównie prysznic, ogólnie raczej oszczędna "gospodarka wodna"

    Pozdrawiam.
    M.
    Ostatnio edytowane przez mirkovic ; 10-08-2021 o 16:27

  5. #1665

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirkovic Zobacz post
    Z uwagi na trudniejsze zimy w rejonie, najchętniej celowałbym w Mitsubishi Zubadan z buforem 100l. Mam tylko dylemat, czy 8kW czy 10kW, trochę się obawiam, czy 8ka da radę? Może być ,ze większość zim w najbliższych latach może być zamieszkana gł. w święta i ferie., czyli temp. ustawiona na "przetrwanie" np. 16st. (stąd dylemat, czy 10 nie za duża w tej sytuacji).

    Plus prośba o podpowiedź, czy zbiornik CWU 200l. będzie wystarczający? Głównie prysznic, ogólnie raczej oszczędna "gospodarka wodna"
    Podaj parametry pompy Mitsubishi Zubadan 8 kW i 10 kW,
    Zawsze możesz skorzystać z grzałki do wyrównania bilansu mocy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #1666

    Domyślnie .

    Czy opcja 8kW mimo, że poniżej zapotrzebowania, będzie lepsza niż nieco przewymiarowana 10kW? Parametry obydwu pomp:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PUD-SHWM100YAA _ EHSD-YM9D.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	457623   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PUD-SHWM80YAA _ EHSD-YM9D.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	22,3 KB
ID:	457624  
    Ostatnio edytowane przez mirkovic ; 11-08-2021 o 17:44

  7. #1667

    Domyślnie

    mirkovic
    Wygląda, że nie czytałeś tematu w którym piszesz;
    - warto chociaż to przeczytać ze zrozumieniem,
    - należy znać moc pompy przy -20 C na zewnętrz
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #1668

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    mirkovic
    Wygląda, że nie czytałeś tematu w którym piszesz;
    - warto chociaż to przeczytać ze zrozumieniem,
    - należy znać moc pompy przy -20 C na zewnętrz
    Fakt, jestem laikiem w temacie, temat dla mnie trudny, stąd próba uzyskania pomocy.
    To co udało mi się znaleźć w necie, to informacja o mocy pompy do -15st.C. Poprosiłem firmę o podanie danych dla -20st.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SPECYFIKACJA ZUBADAN 3FAZY .jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	457627  

  9. #1669
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Bez sensu jest cisnąć na moc przy -20, bo takie dni, a właściwie godziny można policzyć w sezonie na palcach jednej ręki, najwyżej dwóch. Pompę dobrać wypada na maks. -15sC.

  10. #1670

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    mirkovic
    Wygląda, że nie czytałeś tematu w którym piszesz;
    - warto chociaż to przeczytać ze zrozumieniem,
    - należy znać moc pompy przy -20 C na zewnętrz
    Dostałem dane, ze przy -20 pompa Zubadan 8kW daje 7.6kW a pompa 10kW 9.4kW.

  11. #1671

    Domyślnie

    A 9kW Panasa przy (-20 ) ma,,,,,9kW Osobiście tej zimy przy (- 14 ,, - 16 ) widziałem 11,5kW Jak to możliwe nie wiem?
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 12-08-2021 o 21:46
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #1672

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirkovic Zobacz post

    Mieszkańcy 2+4, dom w najbliższej przyszłości może być zamieszkiwany weekendowo-wakacyjnie.

    Z uwagi na trudniejsze zimy w rejonie, najchętniej celowałbym w Mitsubishi Zubadan z buforem 100l Mam tylko dylemat, czy 8kW czy 10kW, trochę się obawiam, czy 8ka da radę? Może być ,ze większość zim w najbliższych latach może być zamieszkana gł. w święta i ferie., czyli temp. ustawiona na "przetrwanie" np. 16st. (stąd dylemat, czy 10 nie za duża w tej sytuacji).

    Plus prośba o podpowiedź, czy zbiornik CWU 200l. będzie wystarczający? Głównie prysznic, ogólnie raczej oszczędna "gospodarka wodna"
    Napisałeś, ze przy -20 pompa Zubadan ;
    - 8 kW daje 7.6 kW, a pompa 10 kW daje 9.4kW.

    Przy takich założeniach wystarczy 8 kW + ewentualnie grzałka,

    Mniejszy zbiornik - zawsze można dogrzać drugi raz w ciągu doby

    Warto zainteresować się Panasonikiem 9 kW T-Cap
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 13-08-2021 o 07:17
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #1673

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Napisałeś, ze przy -20 pompa Zubadan ;
    - 8 kW daje 7.6 kW, a pompa 10 kW daje 9.4kW.

    Przy takich założeniach wystarczy 8 kW + ewentualnie grzałka,

    Mniejszy zbiornik - zawsze można dogrzać drugi raz w ciągu doby

    Warto zainteresować się Panasonikiem 9 kW T-Cap
    Dzięki.

    Czy możesz pokrótce opisać zalety w/w Panasonica względem Zubana (sprawa jest jeszcze otwarta)? Fakt, w mojej sytuacji 9 kW to byłoby optimum. Tylko,..gdzieś czytałem, że TCap bardziej "plastikowy", ja wolałbym dołożyć i mieć spokój.
    Jakby Zubadan robił 9kW to brałbym bez zbędnej zwłoki...

  14. #1674

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirkovic Zobacz post
    Czy możesz pokrótce opisać zalety w/w Panasonica względem Zubana.
    Nie dysponuje taką wiedzą;
    - proponuje zebrać oferty cenowe na kpl; montaż pomp 8 i 10 kW
    oraz 9 kW/Tcap,
    - wg; mnie - najważniejszy jest kumaty serwisant, blisko domu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #1675

    Domyślnie

    Siema, buduje dom według projektu Domena 122.
    Zleciłem wykonanie OZC - a jakże, forumowemu specowi - z którego wyszło, że całkowita projektowana strata ciepła w naszym 268m2 (duża antresola nad salonem, formalnie podłóg jest jakieś 230m2) - 6879W. Do tego mamy 3 domowników, najpewniej docelowo 4.
    Jestem świadom tego, że taktowanie PC jest dla niej niezdrowe dlatego skłaniam się do PC o mocy 8kw, a nie 9kw. Przez kilka lat chcę ogrzewać tylko połowę poddasza - tą z antresolą. Druga połowa przez najbliższych kilka lat to będzie strych, magazynek, ale docelowo wielki 60-70m2 pokój nastolatka.
    Całość oczywiście w ogrzewaniu podłogowym.

    W chwili obecnej mamy ściany przykryte dachem. Na okna poczekam jeszcze około 3 miesiące niestety...
    Chciałbym wylewki, tynki i oczywiście instalacje wykonać przed zimą.
    Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?

    W jaką pompę polecacie iść? Jakie są pewniaki, bez wydziwiania? Taki złoty środek? Chcę uniknąć sytuacji gdy dołożyłem 50% ceny za 5% lepszą trwałość czy wydajność. Nie będę wariował z prowadzeniem rozbudowanych arkuszy, zbierania danych z tysiąca czujników itd. Nie chcę być więźniem tego urządzenia. Oczywiście liczę się z tym, że będę musiał zagłębić się w temat, poświecić czas na odczyty danych i ich analizę, choćby prostą, ale bez wariactw.

    Wrócę ponownie do pierwszego pytania. W co "wejść"?

  16. #1676
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    W książki?
    No, w sieci też sporo jest...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #1677
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Siema, buduje dom według projektu Domena 122.
    Zleciłem wykonanie OZC - a jakże, forumowemu specowi - z którego wyszło, że całkowita projektowana strata ciepła w naszym 268m2 (duża antresola nad salonem, formalnie podłóg jest jakieś 230m2) - 6879W. Do tego mamy 3 domowników, najpewniej docelowo 4.
    Jestem świadom tego, że taktowanie PC jest dla niej niezdrowe dlatego skłaniam się do PC o mocy 8kw, a nie 9kw. Przez kilka lat chcę ogrzewać tylko połowę poddasza - tą z antresolą. Druga połowa przez najbliższych kilka lat to będzie strych, magazynek, ale docelowo wielki 60-70m2 pokój nastolatka.
    Całość oczywiście w ogrzewaniu podłogowym.

    W chwili obecnej mamy ściany przykryte dachem. Na okna poczekam jeszcze około 3 miesiące niestety...
    Chciałbym wylewki, tynki i oczywiście instalacje wykonać przed zimą.
    Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?

    W jaką pompę polecacie iść? Jakie są pewniaki, bez wydziwiania? Taki złoty środek? Chcę uniknąć sytuacji gdy dołożyłem 50% ceny za 5% lepszą trwałość czy wydajność. Nie będę wariował z prowadzeniem rozbudowanych arkuszy, zbierania danych z tysiąca czujników itd. Nie chcę być więźniem tego urządzenia. Oczywiście liczę się z tym, że będę musiał zagłębić się w temat, poświecić czas na odczyty danych i ich analizę, choćby prostą, ale bez wariactw.

    Wrócę ponownie do pierwszego pytania. W co "wejść"?
    Jak widać, nie jesteś zbyt świadomym inwestorem,ba,powiedziałbym coś więcej ale uszczypne się w język

    U mnie od 2013r ,w domu z obciążeniem cieplnym 3,5kW działa T-CAP 9KW.
    Powinienem wg Ciebie rwać włosy z głowy bo wg kretynow powinno odbywać się tzw "taktowanie".
    No cóż,przez te 9 lat prawie, taktowanie się nie odbywało, pompa śmiga dalej, włosy mam dalej na głowie.
    Ale kretyni,którzy coś takiego piszą, kretynami są w dalszym ciągu

  18. #1678
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Problem z tymi oknami, dopiero będą na początku grudnia, a jak się jeszcze spóźnią?

    Według mnie powinieneś skupić się na ociepleniu dachu, a dopiero po montażu okien robić instalacje, tynki i posadzki.

    Ja przed oknami do domu zrobiłem kanalizację, wodę, EE i dolne źródło GGWC
    Po montażu okien: kafelki w kotłowni i resztę instalacji. Później rurki OP CWU, zimnej wody, rurki odkurzacza i na to jastrych.
    Następnie elektrykę, mam po staremu w ścianach i tynki. Po tykach WM i sufity.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  19. #1679
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?
    Jak wylewka zdąży dojrzeć do wygrzewania i zrobisz wentylację to 2x tak. Będziesz mógł wygrzać i kontynuować prace wykończeniowe.
    Nie groźne Ci będą też wzrosty cen materiałów i robocizny oraz inflacja, jak już prace wykonasz.

    Z ociepleniem dachu uważam odwrotnie - lepiej pozbyć się wilgoci (czyli wygrzać wylewkę wentylując na maksa) przed jego montażem.

  20. #1680
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Świetnie się robi prace wykończeniowe zimą w domu bez okien i ocieplonego dachu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 84 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony