dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 67
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    ...Zwykła cegła też jest niepalna , tylko czy to zabezpiecza na 100 % przed pożarem od komina ?
    Nagrzewanie się komina podczas pożaru sadz ?
    No i znowu ta demagogia!
    A co chroni dom od pożaru? Oczywiście nic! Łagodzi skutki takiej tragedii tylko stosowne ubezpieczenie. Czy słyszał ktoś żeby impregnacja ogniowa drewna uchroniła dach od zapalenie? Nikomu nie życzę aby to sprawdził. Ta impregnacja tylko nieco opóźnia ten zapłon. Zastosowanie materiałów spowalniających rozprzestrzenianie się pożaru daje domownikom szansę ucieczki z budynku.
    Podczas pożaru sadz w kominie nagrzeją się ściany komina na całej długości czyli wewnątrz budynku też. Skoro twierdzisz, że to nagrzanie może doprowadzić do pożaru to napisz jaką temperaturę mogą osiągnąć ściany komina. Ceramiczny wkład jest izolowany cieplnie. Tradycyjne murowane kominy wymagały tynkowania, które gwarantowało szczelność. Jakoś nikomu nie przeszkadza palna folia czy papa dolegająca do komina oraz dość blisko dochodzące deskowanie czy łaty. Jedyny materiał kwestionowany to styropian. Jakoś nikt nie napisze, że doprowadzenie do zapłonu sadzy to nieroztropność właściciela, który nie serwisuje komina. Okresowe przeglądy to podstawa bezpieczeństwa. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  2. #22

    Domyślnie komin

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Czy aby wiesz o czym piszesz? To są demagogiczne argumenty. Komin systemowy ma rurę ceramiczną izolowaną wełną mineralną (nie pali się ale się topi) a to wszystko w niepalnej osłonie systemowej więc od czego ma się zapalić styropian? Deskowanie dachu lub łaty też by musiały być odsunięte o 0,5 m od komina to niby jak wykonać krycie dachu. Do tego ta powszechnie używana folia, która lepiej pali się od styropianu. Przestańmy zatem bajdurzyć o zagrożeniu palnością od komina systemowego. Kolejna rzecz to izolacja komina wełną nad dachem i tynkowanie. To bardzo złe rozwiązanie nie gwarantujące szczelności w miejscu wcinki wprowadzającej obróbkę blacharską. Pozdrawiam.
    Tak się składa, że wiem o czym piszę. Przez 7 lat byłem kierownikiem działu sprzedaży jednego z producentów kominów trójwarstwowych. Współpracowałem przy tworzeniu pierwszych kominów trójwarstwowych w Polsce z m.in. Janem Budzynowskim - V-ce prezesem Korporacji Kominiarzy Polskich.
    Znam te produkty od podszewki.

    Niech Pan nie każe ludziom obklejać styropianem kominów bo może skończyć się to nieszczęściem (chociaż przy łagodnym pożarze nie musi).
    Tu chodzi o temperaturę u ujścia komina podczas pożaru sadzy a nie o to czy przejdzie to przez pustak - bo nie powinno ...

    Widzieliście kiedyś płonący komin?
    To cudo zamienia się coś w rodzaju palnika z którego walą iskry i płomień na 1,5 metra. Siła pożaru w ekstremalnym przypadku potrafi być taka, że rozsadzi nie tylko rurę ale i pustak betonowy - sam to widziałem na własne oczy w Opolu i byłem szczerze zszokowany widokiem rozwalonego pustaka. Ale to był tylko jeden taki przypadek więc bez strachu ....

    Zresztą tak jest specyfikacji producentów - nie wolno styropianu i koniec,

    A że komin trzeba czyścić to inna sprawa. Nie ma sadzy - nie ma pożaru.
    Johan

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał martinez44 Zobacz post
    ...Niech Pan nie każe ludziom obklejać styropianem kominów bo może skończyć się to nieszczęściem (chociaż przy łagodnym pożarze nie musi).
    Tu chodzi o temperaturę u ujścia komina podczas pożaru sadzy a nie o to czy przejdzie to przez pustak - bo nie powinno ....
    Po pierwsze nikomu nic nie każę tylko doradzam.
    Po drugie to gdzie dochodzi styropian do końca komina skoro jest tam czapa betonowa lub ceglana?
    Po trzecie jeszcze nikt nie określił tej temperatury.
    Po czwarte skoro jesteśmy zgodni, że pożar nie przeniknie przez ściany komina to nic się nie zapali.
    Po piąte żadna z osób lansująca te demagogiczne teorie nie odniosła się do innych materiałów, o których pisałem czyli folii czy papy przylegającej do ścianek komina oraz desek czy łat tylko nie wiele oddalonych.
    Po szóste pożar sadz to jedno a wybuch to zupełnie coś innego. Przed wybuchem nie chroni nic.
    Po siódme całkowicie jesteśmy zgodni, że serwisowanie czyli okresowe przeglądy kominów czy np. instalacji odgromowej to podstawa bezpieczeństwa naszego domu. Podobnie rzecz się ma z piecami czy instalacją elektryczną.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    Nie wolno oklejać kominów systemowych styropianem.
    Tak robią Janusze budownictwa i widać że Andrzeje tez
    Temperatura przy zapaleniu się sadzy jest bardzo wysoka i styropian po prostu się topi od tej temperatury- nie musi być do niego przyłożony żywy ogień wystarczy temperatura.
    W życiu rożne rzeczy się zdarzają wiec nikt nikomu nie zagwarantuje ze nie będzie miał takiego widowiskowego pożaru.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał greyzone Zobacz post
    Nie wolno oklejać kominów systemowych styropianem...
    Bo? A tradycyjne murowane wolno? Może jakaś podstawa prawna?
    I znowu brak konkretów. Jaka jest w końcu ta temperatura???
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #26
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Bo? A tradycyjne murowane wolno? Może jakaś podstawa prawna?
    I znowu brak konkretów. Jaka jest w końcu ta temperatura???
    Pozdrawiam.
    Zawsze możesz sobie nasączyć komin z cegły benzyną i zapytać czy jest postawa prawna aby tego sobie nie robić .
    Darek B

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Potrafisz merytorycznie odpowiedzieć na moje pytania czy tylko wypisywać demagogiczne bzdury. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #28

    Domyślnie

    Kij w mrowisko, pan Andrzej jeden z lepiej poinformowanych ludzi na forum jeśli chodzi o kwestię dekarstwa. Dalej pan podtrzymuje swoje stanowisko, może niech się wypowiedzą Inn?

    Wykończyć komin, czy można dać nad dachem do ocieplenia (czy w ogóle trzeba dawać?) ocieplenie w postaci styropianu czy jednak wełna? Co mówią przepisy? Co z ubezpieczeniem domu?

    Niektórzy dekarze blachuja komin i jako stelaż płyty OSB? Na logikę nie powinno tego być, to czemu ciągle się tak robi?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Kij w mrowisko, pan Andrzej jeden z lepiej poinformowanych ludzi na forum jeśli chodzi o kwestię dekarstwa. Dalej pan podtrzymuje swoje stanowisko, może niech się wypowiedzą Inn?

    Wykończyć komin, czy można dać nad dachem do ocieplenia (czy w ogóle trzeba dawać?) ocieplenie w postaci styropianu czy jednak wełna? Co mówią przepisy? Co z ubezpieczeniem domu?

    Niektórzy dekarze blachuja komin i jako stelaż płyty OSB? Na logikę nie powinno tego być, to czemu ciągle się tak robi?
    Komin systemowy mam obudowany cegłą klinkierową, ładnie wygląda i nikt się nie przyczepi.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Systematyczne przeglądy komina przez kominiarza to oczywistość. Wówczas zagrożenie praktycznie nie istnieje. Oczywiście można otulić komin wełną. Nie zmienia to faktu, że komin po pożarze(czego nikomu nie życzę) wymaga kapitalnego remontu. Jakoś nikt nie podnosi kwestii związanych z wykonaniem krycia wstępnego w obrębie komina. Dlaczego? Bo tego nie widać? Przecież folia dachowa czy papa są wykładane na komin! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Kij w mrowisko, pan Andrzej jeden z lepiej poinformowanych ludzi na forum jeśli chodzi o kwestię dekarstwa. Dalej pan podtrzymuje swoje stanowisko, może niech się wypowiedzą Inn?

    Wykończyć komin, czy można dać nad dachem do ocieplenia (czy w ogóle trzeba dawać?) ocieplenie w postaci styropianu czy jednak wełna? Co mówią przepisy? Co z ubezpieczeniem domu?

    Niektórzy dekarze blachuja komin i jako stelaż płyty OSB? Na logikę nie powinno tego być, to czemu ciągle się tak robi?
    Robią stelaż z OSB, bo na szkoleniach blacharskich model komina jest z tej płyty ( łatwo się wkręty wkręca ). Niestety na szkoleniu nikt nie powiedział, że to tylko model. Brak mózgu do tego i mamy całe osiedla z kominami spalinowymi z drewna.

  12. #32

    Domyślnie

    Jakoś nikt nie podnosi kwestii związanych z wykonaniem krycia wstępnego w obrębie komina. Dlaczego? Bo tego nie widać? Przecież folia dachowa czy papa są wykładane na komin!
    heh, no jakby nie było to prawda.
    Pape wywija się na komin i smaruje lepikiem w dodatku zdarza się, że krokwie lub podciągi biegną blisko komina a tymczasem nie można obudować osb końca komina nad dachem? hm...faktem jest, że osiedla sa pełne tak robionych kominów. Nawet mój kierbud powiedział cytuje "u mnie też tak jest"

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    heh, no jakby nie było to prawda.
    Pape wywija się na komin i smaruje lepikiem w dodatku zdarza się, że krokwie lub podciągi biegną blisko komina a tymczasem nie można obudować osb końca komina nad dachem? hm...faktem jest, że osiedla sa pełne tak robionych kominów. Nawet mój kierbud powiedział cytuje "u mnie też tak jest"
    Stopień skretynienia społecznego, nie ominął jak widać kierbudów...Czym innym jest komin wykonany z drewna (OSB), a czym innym drewno konstrukcyjne dachu, w kontekście p.poż. Odległości określają przepisy i zasady. Niestety połowa kominów ma drewno na styk z kominem, na co owa połowa kierbudów nie raczyła zwrócić uwagi. Kłopot pojawia się zwykle po wielu, wielu latach. Gdy komin i kierbud się zestarzeją....Użytkownicy, tak jak Ty, bagatelizują problem: "Panie, ja już pale w tym kominie 2 lata i nic się nie dzieje".... Takie kretyńskie podejście, to fundowanie dzieciom i wnukom bomby z opóźnionym zapłonem. Bagatelizuje sie zwykle do pierwszego pożaru. Jak pacjent przeżyje takie zdarzenie, biega z szeroko rozwartymi źrenicami do końca życia....

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Szanowny Panie Piotrze, nie można w czambuł wszystkiego potępiać. Co do konstrukcji to sprawa jest bezdyskusyjna. Bezdyskusyjną jest też kwestia, że na poddaszu nieużytkowym praktycznie każdy komin powinien być otynkowany. Natomiast jakie zagrożenie stanowi komin systemowy, w którym rura spalinowa jest obłożona wełną mineralną? A tak na marginesie to przy bardzo wysokiej temperaturze wełna też się stopi. Styropian jest materiałem niepalnym, stopi się i tyle. Ja staram się poszycie (deski, płytę OSB) oraz łaty dystansować od komina o 2~3 cm z uwagi też na pracę więźby. Krycie wstępne dochodzi do komina i jakoś to nikomu nie przeszkadza?! Systematyczne przeglądy kominów to podstawa bezpieczeństwa! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Szanowny Panie Piotrze, nie można w czambuł wszystkiego potępiać. Co do konstrukcji to sprawa jest bezdyskusyjna. Bezdyskusyjną jest też kwestia, że na poddaszu nieużytkowym praktycznie każdy komin powinien być otynkowany. Natomiast jakie zagrożenie stanowi komin systemowy, w którym rura spalinowa jest obłożona wełną mineralną? A tak na marginesie to przy bardzo wysokiej temperaturze wełna też się stopi. Styropian jest materiałem niepalnym, stopi się i tyle. Ja staram się poszycie (deski, płytę OSB) oraz łaty dystansować od komina o 2~3 cm z uwagi też na pracę więźby. Krycie wstępne dochodzi do komina i jakoś to nikomu nie przeszkadza?! Systematyczne przeglądy kominów to podstawa bezpieczeństwa! Pozdrawiam.
    Potępiam samoróbki niezgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Przepisy dotyczące kominów systemowych są pokrętne i niejednoznaczne. Inne dla systemów stalowych, inne dla ceramicznych. Dla ceramicznych zasadą nadrzędną jest 5 cm odległości pustaka od drewna (nie 2, nie 3 cm). Tej pustki nie powinno się niczym wypełniać, bo tworzy mostek termiczny. Jak to ma być realizowane w warunkach budowlanych? Pewnie nie wie o tym co drugi przedstawiciel owych systemów....Bałaganu dopełnia nadrzędność przepisów krajowych. A te są niezmienne od lat. Bodajże 30 cm ma wynosić odległość strumienia spalin lub dymu od drewna o charakterze konstrukcyjnym, 15 cm pozostałego drewna. Czyli tu Pańskie 3 centy już się łapią, ale tylko przy cegle 12 cm. Komin systemowy to następujące grubości: 2 cm rura, 3 cm wełna, 5 cm pustak. Czyli by być w zgodzie z przepisami, musi być 5 cm pustki miedzy drewnem a pustakiem. Dla mnie jest to nie tylko przepisowe, ale sensowne i bezpieczne.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Pańska wypowiedź jest jak najbardziej profesjonalna i logiczna. Pozostaje pytanie co dalej z kryciem wstępnym? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dla ceramicznych zasadą nadrzędną jest 5 cm odległości pustaka od drewna (nie 2, nie 3 cm).
    Pustaka, czy przewodu dymowego? To Twoja zasada, czy jest gdzieś zapisana w przepisach czy normie?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pustaka, czy przewodu dymowego? To Twoja zasada, czy jest gdzieś zapisana w przepisach czy normie?
    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    następujące grubości: 2 cm rura, 3 cm wełna, 5 cm pustak. Czyli by być w zgodzie z przepisami, musi być 5 cm pustki miedzy drewnem a pustakiem..
    Kaizen, moi dekarze dokladnie tak postapili jak pisze Piotr Batura.
    Gosc od rozkladania dachowej i obrobki komina tez mierzyl miarką odleglosc.
    kominiarz przy odbiorze tez ogladal polaczenie komina i poszycia i nie mial uwag.


    Ja sobie mysle, ze niechby i ten Batura się mylil, ale widac inni tez tak interpretuja

    pozdrawiam

    edit. poprawilem pisownie nazwiska, przepraszam za pomylkę
    Ostatnio edytowane przez Tompas ; 27-01-2023 o 19:45

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    Kaizen, moi dekarze dokladnie tak postapili jak pisze Piotr Batura.
    I czego to dowodzi? Co konkretnie interpretują? Pytałeś o to? Pewnie zostali w czasach, gdy przewód był budowany z cegły pełnej - i tak im zostało. A tu mamy rurę ceramiczną jako przewód. Pustak przewodem nie jest.
    Jakby w tym samym pustaku byłoby dodatkowo 4 przewody wentylacyjne to też od pustaka dookoła trzeba tę odległość zachować? Z czego to wynika?
    Przepis jest taki:
    "4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m."

    Nic nie ma o pustaku - jest o przewodach.

  20. #40

    Domyślnie

    Kaizen. Napisalem swoją refleksję.

    Z jednej strony 2 Mistrzów dekarskich plus Mistrz kominiarski a naprzeciw ja skromny żuczek.
    Z jednej strony dziesiatki wykonanych dachów, setki wykonanych odbiorów kominiarskich a z drugiej strony ja prosty inwestor ze skończoną zawodówką.

    Nie miałem śmialosci ich egzaminowac. Balem się ze wyjdę na błazna.

    Wybacz ale z prostego zagadnienia robisz elaborat, sypiesz pytaniami w stylu Baltroczyka.

    Czasem trzeba wykazac wiarę w czyjąś fachowość, szczególnie gdy się jest dyletantem.

    pozdrawiam

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony