dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Question Dlaczego hydraulika pod posadzką, a nie pod sufitem?

    Zaraz startuję z budową i zastanawiam się nad grzewczą płytą fundamentową i potencjalni wykonawca nie chcą puszczać wody ciepłej i zimnej w płycie, a zalecają w suficie podwieszanym lub wkuwać w ściany.

    Argumenty sprzedawcy płyt za instalacją pod suficie podwieszanym przekonały mnie na tyle, że zacząłem się zastanawiać, czemu to nie jest standard. Łatwo zaizolować, łatwo zauważyć usterkę, łatwo naprawić.
    Samo zauważenie i namierzenie usterki pod płytkami jest mocno problematyczne.

    Jakie wady ma więc puszczanie hydrauliki pod sufitem? Czemu to nie jest standard?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Hałas od przepływającej wody.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    No tak. Hałas jest argumentem.
    Ale czy współczesne rury, w otulinie faktycznie słychać? Czy nie wystarczy zaizolować je wełną?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    W posadzce czyli pomiędzy chudziakiem a jastrychem i posadzką właściwą jest więcej miejsca ze względu na ocieplenie i styropian. Z tego względu wszelkie instalacje są tam umieszczane.
    Poza tym suficie i stropie jakiego rodzaju by nie był tak naprawdę już nic nie wykujesz , a robienie wszystkich sufitów podwieszanych także nie jest za szczęśliwym rozwiązaniem
    Podejścia wody do umywalki robi się na wysokości ok 50 cm od posadzki więc albo schodzisz 2 m rurą w dół albo przy instalacji pod sufitem wkuwanie się i przechodzenie przez strop aby umieścić wodę do umywalki w ścianie jest bez sensu .
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-10-2016 o 11:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    W centrach handlowych i budynkach przemysłowych montuje sie często wodę pod sufitem i jej nie słychać. Ale, ale W razie awarii pod sufitem masz zdecydowanie większe szkody niz pod podłogą

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał HONDA1969 Zobacz post
    W centrach handlowych i budynkach przemysłowych montuje sie często wodę pod sufitem i jej nie słychać. Ale, ale W razie awarii pod sufitem masz zdecydowanie większe szkody niz pod podłogą
    W centrach handlowych masz strop na poziomie 4 - 5m i sufit podwieszany a nie na 2,75m więc umieszczanie tam czegokolwiek jest poprostu bezsensowne.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Poza tym suficie i stropie jakiego rodzaju by nie był tak naprawdę już nic nie wykujesz , a robienie wszystkich sufitów podwieszanych także nie jest za szczęśliwym rozwiązaniem
    Kucie oczywiście nie ma sensu. Nawet puszczanie przed zalaniem rur nie ma sensu.
    Ale zabudowa z KG to żaden problem a koszt też niewielki. Więcej ludzie robią dla kilku LEDów.

    Cytat Napisał HONDA1969 Zobacz post
    Ale, ale W razie awarii pod sufitem masz zdecydowanie większe szkody niz pod podłogą
    Czemu większe szkody? Sąsiadce strzeliła rurka. Ile się naszukała to historia. Widać było, że wilgoć wychodzi w łazience na ścianie. A okazało się, że strzeliło całkiem daleko - rurą osłonową się sączyło i wylazło daleko. Miesiące to trwało, zanim usterka została namierzona i usunięta.

    Już tylko dzięki temu, że szybko widać, łatwo zlokalizować i naprawić a potem osuszyć to szkody są małe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-10-2016 o 16:39

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Szkody powstałe z namierzenia usterki to jedna bajka, natomiast szkody powstałe z umieszczenia rur w suficie to druga.
    W pierwszej sytuacji można oczywiście zamiast użyć odpowiedniego sprzętu skuwać i szukać po omacku przecieku, natomiast w drugim przypadku przy awarii na parterze zamiast zalanej tylko podłogi. masz zalany sufit, ściany i podłogę.
    Przy awarii nad sufitem podwieszanym z płyt KG zanim woda przedostanie się przez płytę i złącza woda będzie ciekła w miejscach wkrętów mocujących płyty do stelaży i zalane zostaną ściany i tak więc odsłonięcie w miejscu przecieku nie zawsze okaże się trafne.

    Nie będę polemizował z nieprzemyślanym pomysłem więc budując i inwestując swoje pieniądze wolę zaufać sprawdzonym metodom.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zaraz startuję z budową i zastanawiam się nad grzewczą płytą fundamentową i potencjalni wykonawca nie chcą puszczać wody ciepłej i zimnej w płycie, a zalecają w suficie podwieszanym lub wkuwać w ściany.
    ]
    I tego trzymaj się

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    zamiast zalanej tylko podłogi.
    Jakby przy umieszczeniu hydrauliki w wylewce była tylko podłoga, to byłoby całkiem nieźle. Ale zalana jest też izolacja, wylewka, podciągają mury.

    Ściany mam na wierzchu i stosunkowo łatwo osuszyć. A jak osuszyć izolację termiczną jak woda dostanie się pod folię, podziurawioną spinkami do podłogówki jak sito? A nawet jak się nie dostanie pod folię, to jak osuszyć tę "wanienkę" którą utworzyła izolacja przeciwwilgociowa? Tę całą nasiąkniętą wodą wylewkę? Zrywać kafelki i parkiet?

    Z dwojga złego to wolę wilgoć na powierzchni, niż pod posadzką.

    Do podjęcia ostatecznej decyzji jeszcze trochę czasu mam. Ale co do szkód - to ich minimalizacja jest IMO podstawową zaletą wyciągnięcia hydrauliki z posadzki.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Problem Polaka jest taki że jadąc samochodem na wakacje zawsze zabiera ze sobą komplet kluczy lewarek pompkę i koło zapasowe ze względu na istniejącą możliwość awarii samochodu tym czasem samochód ma służyć do jeżdżenia a nie do psucia się..
    Tak samo jak i instalacje w domu mają służyć do dostarczania wody lub wygody a nie dla awarii która nastąpi prawdopodobnie za 25 - 30 lat kiedy to możliwe jest ujawnienie się zmęczenie materiału lub niefachowa robocizna.
    Przewidywanie i zapobieganie wszelkim kataklizmom prowadzi to tego ze zamiast domu powinniśmy budować betonowe podziemne bunkry.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Problem Polaka jest taki że jadąc samochodem na wakacje zawsze zabiera ze sobą komplet kluczy lewarek pompkę i koło zapasowe ze względu na istniejącą możliwość awarii samochodu tym czasem samochód ma służyć do jeżdżenia a nie do psucia się..
    I chyba takie podejście mają producenci aut, bo żeby wymienić żarówkę trzeba jechać do ASO.

    Ja wolę oszczędzać swój czas i pieniądze, więc jak mam wpływ na to, jak coś jest zrobione - to przy braku wad wybieram rozwiązania łatwe w serwisowaniu. Wolę sam żarówkę wymienić w minutę, niż stracić pół dnia na wizytę w ASO czy czekać na pomoc drogową w środku nocy.

  13. #13
    plasticfun
    Guest
    plasticfun

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zaraz startuję z budową i zastanawiam się nad grzewczą płytą fundamentową i potencjalni wykonawca nie chcą puszczać wody ciepłej i zimnej w płycie, a zalecają w suficie podwieszanym lub wkuwać w ściany.

    Argumenty sprzedawcy płyt za instalacją pod suficie podwieszanym przekonały mnie na tyle, że zacząłem się zastanawiać, czemu to nie jest standard. Łatwo zaizolować, łatwo zauważyć usterkę, łatwo naprawić.
    Samo zauważenie i namierzenie usterki pod płytkami jest mocno problematyczne.

    Jakie wady ma więc puszczanie hydrauliki pod sufitem? Czemu to nie jest standard?
    Witaj Kaizen

    Jaką decyzje podjąłeś odnośnie poprowadzenia ciepłej i zimnej wody użytkowej?
    Obecnie jestem na etapie planowania. Mam zamiar poprowadzić instalację w peszlach osłonowych między drewnianym ocieplonym stropem a sufitem podwieszanym (jest tam około 15-20 cm wolnej przestrzeni) Rury chcę poprowadzić od kotłowni do rozdzielacza,który będzie znajdował się w środku domu.Dalej od rozdzielacza w analogiczny sposób do punktów poboru.To samo chce wykonać z ogrzewaniem podłogowym,tylko że rury od drugiego rozdzielacza zostaną rozprowadzone w podłodze
    Dom mam parterowy a ściany działowe będą wykonane z profili stalowych z podwójną płytą gipsową,więc nie będzie żadnego bruzdowania.
    Jakieś sugestie?

    pozdrawiam

    plasticfun

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał plasticfun Zobacz post
    Witaj Kaizen

    Jaką decyzje podjąłeś odnośnie poprowadzenia ciepłej i zimnej wody użytkowej?
    Obecnie jestem na etapie planowania. Mam zamiar poprowadzić instalację w peszlach osłonowych między drewnianym ocieplonym stropem a sufitem podwieszanym (jest tam około 15-20 cm wolnej przestrzeni) Rury chcę poprowadzić od kotłowni do rozdzielacza,który będzie znajdował się w środku domu.Dalej od rozdzielacza w analogiczny sposób do punktów poboru.To samo chce wykonać z ogrzewaniem podłogowym,tylko że rury od drugiego rozdzielacza zostaną rozprowadzone w podłodze
    Dom mam parterowy a ściany działowe będą wykonane z profili stalowych z podwójną płytą gipsową,więc nie będzie żadnego bruzdowania.
    Jakieś sugestie?

    pozdrawiam

    plasticfun
    Witam

    Mam podobne spostrzeżenia i mam pytanie, czy ktoś robił instalację wodną pod sufitem.
    Ogólnie nie podoba mi sie miksowanie wszystkiego w podłodze w warstwie ocieplenia .

    pozdrawiam
    Krzysztof

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony