dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 185
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Szadok

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    1

    Domyślnie PŁASKI DACH - wątek zbiorczy: technologie, odwodnienie, pokrycie, izolacje

    Noszę się z zamiarem renowacji poszycia dachowego. W tej chwili mam położoną papę. Co jest najlepsze (i w miarę tanie)?
    Biorę pod uwagę papę termozgrzewalną lub system Ekodeck firmy z Gliwic. A może jeszcze coś innego ?????

  2. #2

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    To moja premiera na forum. Niedługo startuję z budową i dzięki forum udało mi się rozwiązać parę problemów, ale nie wszystkie.

    Mam projekt domu piętrowego z płaskim dachem. Architekt zaprojektował go jako dach dwuspadowy o małym kącie (10%) otoczony attyką (maskuje wypukłość). Paru fachowców wypowiedziało się, że to drogie rozwiązanie (ta attyka, a dokładnie obróbki blacharskie) jeśli się chce dobrze odprowadzać wodę. Zaczynam się zastanawiać nad stropodachem (architekt dla odmiany twierdzi, że to droższe rozwiązanie).

    Może ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia w budowaniu takiego "klocka"? Jak wyglądają koszty? Może są inne rozwiązania?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Tomek

  3. #3

    Domyślnie

    Brałem osobiście udział w budowie takiego domu.
    Sam oceń czy taka technologia Ci sie przyda.
    Sam wieniec wykonany był na ostatniej kondygnacji z niewielkim spadkiem w jednym kierunku (może 5% nie mierzyłem).
    Na takim wieńcu domurowany był murek tak aby z zewnątrz wysokość domu była jednakowa.
    W najniższym miejscu murek wystawał ponad cokól ok 50 cm.
    Rozpietość scian zewnętrznych była ok 10 m ale pośrodku byly jescze sciany konstrukcyjne dzielace ta przestrzeń mniej wiecej na polowe.
    Na tak przygotowaną konstrukcję kładliśmy blache trapezową w jednej calości w kierunku spadku.
    Plyty blach miały 11 x 1,5 m (należało je trohcę przyciąć)
    Płyty między soba były nitowane reczna nitownicą.
    Płyta ta stanowiła cała konstrukcje stropodachu.
    Na wierzchu tej plyty ułozony zostały rozwijany z rolki 10 cm styropian przyklejony do papy. Pasma tej papy byly ze soba zgrzewane palnikami propanowymi.
    Na ta warstwe styropiano/papy układało się nawierzchniową
    papę termozgrzewalną, wywijana na wymurowane cokoły.
    Cokoły od góry pokryto obróbkami blacharskimi.
    Oczywiscie w środku domu z najniższej strony umieszczone były rynny spustowe.
    Od zewnatrz dach jest gotowy.
    Wewątrz wykonano to bardzo prosto .
    Na taśmach stalowych perforowanych podwieszono poziomo drewniane łaty dachowe. do których przybito standardową boazerię drewniana.
    Taki podwieszanmy sufit miał ta zalete ze mozna było ponad nim poprowadzić wszystkie instalacje jakie w domu były potrzebne.
    Technologia jest na tyle prosta ze może to wykonac kazdy sposobem gospodarczym bez zadnego fachowego przygotowania.
    Wedlug mnie jest również stosunkowo tania.


  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Szczepan.
    Wygląda to ciekawie, ale mam jeszcze pytania:

    1) Jaka jest wytrzymałość takiego dachu, nie orientuję się w parametrach blachy trapezowej. Czy wytrzyma np. 1 m śniegu (może kiedyś tyle jeszcze napada)?

    2) Czy możliwe jest przy takiej konstrukcji zrobienie włazu na dach?

    3) Czy wzdłuż cokołu w najniższej częśći dachu nie przydałaby się pozioma rynna?

    Tomek

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wytrzymałość to musi Ci to przeliczyć projektant budynku.Wytrzymałość zależy przecież od odleglości pomiędzy podporami, od grubości samej blachy, od profilu tych wytłoczeń trapezowych itp. Tego tak na gebę nikt Ci nie powie.

    Właz na taki dach najprościej i najtaniej jest zrobić przy pomocy zewnetrznej drabinki (na przykład przytwierdzonej do ściany).

    Zadnych rynien poziomych nie trzeba robic .
    Dopiero skomplikował byś ten dach.
    Drobne ilości wody , które nie spłyna do rynny pionowej, po ustaniu deszczu wysychaja na takim dachu błyskawicznie a dobrze ułozona papa termozgrzewalna nie ma prawa nigdzie przeciekać.

  6. #6

    Domyślnie

    Szczepan, jeszcze raz dzięki. Pogadam z konstruktorem, zobaczymy co z tego wyjdzie.

    Co do rynny, to właśnie tak mam w moim projekcie - wzdłuż najniższych krawędzi dachu biegną rynny. Nikt mi wcześniej nie zasugerował, że mogłoby ich nie być, a wtedy dach się rzeczywiście upraszcza.

    Może ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z odprowadzaniem wody z podobnego dachu?
    Muszę przyznać, że wiele osób na hasło "płaski dach" reaguje jak pies na jeża i trudno jest zebrać rzetelne informacje na ten temat. Chętnie wysłucham głosów za i przeciw.
    Tomek

  7. #7

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Tzw. "zielony dach".

  9. #9

    Domyślnie

    Możę membrana dachowa z PCV ?
    Nowoczesne, około 50 PLN/m2 na gotowe.

  10. #10
    ZbigC
    Guest
    ZbigC

    Domyślnie

    "Zielony dach" to brzmi dobrze. W Muratorze był konkurs na "uczłowieczenie" kostki. Wygrała realizacja, wg mnie bez polotu i głebszej myśli. Wyszła z tego też kostka tylko, że bardziej schludna. i wtedy pomyślałem o "zielonych dachach". Tylko kto taki odwrócony dach wykona? Ma on swój ciężar, musi być szczelny. Nie na każdą kostkę się nada. Ryzyko bładu jest duże.

  11. #11

    Domyślnie

    Papa podkładowa, zalezy od podłoża jaka (7-9 zł m2) i na wierzch Icopal Extradach zgrzewlna 5.2 mm (14-16zł/m2). Zobacz na stronę Icopal. Lembit też ma dobre papy. Blacha trapezowa, nawet Rautaruukki, nie sprawdzi się lepiej. Dachy odwrócone są ciężkie i ryzyko błędów jest spore. Droższe tez jest ich wykonanie.

  12. #12

    Domyślnie

    Na dach o spadku ok. 10% pozostaje nam tylko termozgrzealna papa?
    Czy są inne alternatywne możliwości?

  13. #13

    Domyślnie

    blacha trapezowa może być i cynkowo tytanowa na rąbek stojący kładziona od 2%

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał micmarci
    blacha trapezowa może być i cynkowo tytanowa na rąbek stojący kładziona od 2%
    Możesz coś więcej na ten temat:
    - jak to kosztowo wygląda?
    - jakie warstwy?
    - czy pełne deskowanie niezbędne przy 10% na mazowszu potrafi spaść czasem trochę śniegu?

    zobowiązany

  15. #15

    Domyślnie

    W przypadku niewielkiego nachylenia dachu najlepiej zastosować papę termozgrzewalną. Jeśli myślisz o renowacji dachu to niezbędne informacje to - jakie podłoże jest teraz /beton, drewno/, czy dach jest ocieplony /może przy okazji renowacji docieplić dach/, jaki jest stan starego podłoża /jednym słowem cieknie czy nie, czy są purchle czy nie itd/ Jeśli znamy odpowiedzi na te pytania - można coś zaproponować. Gust gustem, ale dobrze wykonany dach z papy / w końcu może być w jakimś kolorze/ lub gontu papowego /od wzorów i kolorów boli głowa/ Jeśli chodzi o blachę - to zastanawiałabym się czy spadek nie jest zbyt mały. Ale decyzja należy do Ciebie.
    Jeśli jednak zdecydujesz się na papę wybierz termozgrzewalną , modyfikowaną /dodatek sztucznego kauczuku/. Da Ci to gwarancję na 10 lat na materiał. Inna sprawa to wykonawstwo. Jakby coś - polecam się do pomocy od strony technicznej.

  16. #16

    Domyślnie

    W rozmowie z właścicielem renomowanej firmy dekarskiej usłuszałem,
    że na połać o nachyleniu 10st. może położyć każdy rodzaj dachówki,
    byle pod spodem były dwie warstwy papy termozgrzewalnej...

  17. #17

    Domyślnie

    W tym przypadku dachówka pełniłaby rolę dekoracyjną raczej, prawda?

  18. #18

    Domyślnie

    Taką rolę będzie pełnić...
    (ale ta płaska połać jest jadną z czterech, pozostałe mają 40st.)

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Tomasz M

    Zarejestrowany
    Apr 2004
    Posty
    64

    Domyślnie Dach płaski

    Panuję generalny remont pokrycia dachowego (wymiana papy i części przegniłych desek). Zastanawiam się czy warto zdjąć deski i położyć płyty PSB. Czy to ma jakieś racje ekonomiczne, czy papa ma PSB będzie trwalsza?

    Proszę o radę.

  20. #20

    Domyślnie czym kryje sie dach płaski?

    Mam pytanie czym najlepiej pokryć dach płaski, a dokładniej dach dwuspadowy z kątem nachylenia 5%?

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony