dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 10
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 185
  1. #161
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gontowy Zobacz post
    takie tam 80...100 kg/m2 obciążenia które zwiększą nie do poznania koszty konstrukcji z racji nośności dachu... słabe.
    Nie no, bez przesady.... 80kg na metr kwadrat to jest żadne obciążenie akurat. Dach płaski i tak się projektuje by tam mogło wejść kilka osób i go chociażby wykończyć podczas gdy wieje silny wiatr i wlaśnie padał śnieg od kilku dni.

  2. #162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam po prostu styropian i papę.

    myślałam o odwróconym (czyli membrana, styropian i żwir do ochrony stryopianu przed UV), ale za dużo roboty i za wysokie koszty.

  3. #163
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał ARTYone Zobacz post
    Jakie macie doświadczenia i rady co do wykończenia dachu płaskiego (stropodach betonowy z attyką)?
    Jakie materiały? Jakie warstwy? Co polecacie a czego unikać?
    Czy membrana EPDM to najlepsze rozwiązanie? Firestone?
    Czy papa w kilku warstwach?
    Jak zabezpieczać ogniomur - attykę?
    Czy styropian spadowy z gotowymi spadkami z rozrysowaną instrukcją od producenta?
    Czy coś o membranie w płynie macie do powiedzenia?
    Czy były jakieś problemy z przeciekaniem?
    podstawowe pytanie brzmi : czy dach płaski w systemie tradycyjnym, czy tzw. odwróconym ?
    W zależności od wyboru, mamy taki / nie inny układ warstw termicznych i wodochronnych.
    EPDM Firestone - jak najbardziej, ja bym nazwał ten materiał " na wieki wieków " nic nie przemaka ! pod warunkiem, że " ekipa " ma praktykę potwierdzoną realizacjami w układaniu EPDM, a nie będzie się uczyć pierwszy raz na budowie. Pap ( np. Baudera, innych znanych producentów ) również bym nie odrzucał w wyborze. To już nie są te "papy", które po dwóch sezonach mają X rowków, szczelin, szczelinek.
    Attyka powinna być zabezpieczona zarówno termicznie ( ciągłość izolacji / brak mostków ) jak również wodochronnie zabezpieczać murek attykowy z zachowaniem również ciągłości tych warstw.
    Styropian spadkowy - bardzo dobre rozwiązanie ! inaczej mamy spadki betonowe do wpustów ( tu odrębny temat ! ) - polecam Swisspor, ale też są inni producenci.
    Izolacja termiczna główna : najlepiej polistyren ekstrudowany ( XPS ), ale też dobry jest PIR który ( wg obliczeń ) nie potrzebuje takiej grubości jak XPS posiadając lepszą Lambdę.
    Paroizolacja - najlepiej papa, oczywiście na odpowiedniej warstwie gruntującej ( jeśli idzie bezpośrednio na beton spadkowy )
    Ogólnie : stropodachy to temat " rzeka ", detale na tą chwilę są wg rozwiązań systemowych, nie ma sensu " wymyślać " nowych detali w tym zakresie, skoro istniejące są sprawdzone ! ( może z drobnymi różnicami typu zastąpienie OSB, płytą MFP lub pełnym deskowaniem impregnowanym dla attyki )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #164
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mam po prostu styropian i papę.

    myślałam o odwróconym (czyli membrana, styropian i żwir do ochrony stryopianu przed UV), ale za dużo roboty i za wysokie koszty.
    w tym roku płaciłem 195 pln netto / mkw. (materiał + robocizna)

  5. #165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mi chyba wyszło 20 tyś z obróbkami attyk i materiałem, ale to 5 lat temu było i nie pamiętam. Kiedyś pisałam cenę na forum. Musiałabym wyciągnąć rozpiskę cen.
    EDIT - Znalazłam - za odwrócony ekipa chciała 46 tyś. Zapłaciliśmy 20 tyś za klasyczny.

    Z tego co piszesz, widzę, ze ceny membran i XPS spadły od 2013 roku.

    w takim razie trzeba po prostu wysłać zapytanie o wycenę dwóch rodzajów krycia - klasyczny i odwrócony.

    ***
    Ja bym żwiru na papę nie sypała. Chodząc po dachu, żwir pod naciskiem buta może się wbijać w papę i ją uszkodzić.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-02-2020 o 23:59

  6. #166
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    " ja bym żwiru na papę nie sypała ... )

    Elfir - w systemie : " klasycznym " nikt nie sypie żwiru na papę !
    w systemie " odwróconym " również, żwir jako warstwa dociskowa przychodzi od góry na geowłókninę i XPS ( lub PIR ). Izolacja wodochronna w tym systemie jest POD izolacją termiczną, tym samym nie jest narażona na wahania temperatur, czy też inne możliwe uszkodzenia dlatego stropodachy odwrócone można uznać za bardziej trwałe od klasycznych, tańszych systemów.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Łukasz - przeczytaj kilka postów wcześniej - były takie rady.

  8. #168
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    tak - " rady " bezsensu ! czemu miałoby to służyć ? - nie wiadomo
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #169
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    podstawowe warstwy stropodachu w zależności od typu :
    http://www.abc-dachy.pl/index2.php?site=art&id=2260
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #170
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Faktycznie, żwir może niszczyć trochę papę. Może da się to poprawić zróżnicowaniem uziarnienia.?

    Da się znaleźć przykładowe artykuły, gdzie podaje się jako rozwiązanie żwir bezpośrednio na warstwie wodochronnej.
    Na przykład tutaj: Rysunek nr 2

    Innym rozwiązaniem, które przychodzi mi do głowy jest zastosowanie wełny skalnej. Jest ona dużo gęstsza, czyli cięższa niż styropian czy wełna szklana. Zwiększymy niestety ciężar tylko o jakieś 20-30 kg/m2, a żwirem to przy 5cm wyjdzie prawie 100kg/m2. Czy to wystarczy? Zawsze jeszcze można się ratować białą farbą do papy...
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 20-02-2020 o 18:38

  11. #171
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    moim zdaniem w tym przytoczonym artykule jest dużo błędów ( poza prawidłowymi schematami ).
    żwir ( w przypadku stropodachów odwróconych ) ma swoje dedykowane uziarnienie, zazwyczaj jest frakcji 16/32, gr. minimum 5 - 6 cm z konieczną geowłókniną między żwirem, a warstwą XPS-a.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #172
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Zawsze jeszcze można się ratować białą farbą do papy...
    Po co? Przecież papa nie wymaga żadnego ratowania.

  13. #173
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Żwir, farba, dachy odwrócone.
    Ludzie nie macie innych problemów na budowie?
    Takie rozwiązania to jak chcesz aby to ładnie wyglądało ale ja osobiście nigdy nigdzie nie widziałem żadnych żwirów na dachu płaskim. Normalnie taki dach jest niewidoczny więc dla kogo to, dla pilota helikoptera?
    Normalna papa na sbs ze składu za rogiem załatwia sprawę dachu.
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 20-02-2020 o 21:30

  14. #174
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pisałem wcześniej po co moim zdaniem warto wrzucić żwir:

    Przede wszystkim chodzi o pojemność cieplną. Drewniane poddasze będzie się masakrycznie grzało i dom bardzo szybko nabierze temperatury. Żwir pomoże w akumulacji chłodu i będzie zapobiegał szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

    Tak samo biała farba do papy nie ma być estetyczna ale zmniejszyć nagrzewanie się dachu.

  15. #175
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Za izolacja odpowiada styropian a nie żwir. Zaizoluj odpowiednia to nie będzie się nagrzewac.

  16. #176
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kto tutaj mówi o izolacji?
    Poczytaj czym jest pojemność cieplna i od czego zależy.

  17. #177
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A czemu dom ma się nagrzewać jak będzie dobrze za izolowany?

  18. #178
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Okej więc pokolei.
    Jest coś takiego jak izolacja termiczna. Oznacza to że, ciepło nie wydostaje się spoza budynku. Można sobie wyobrazić że jest bardzo duży budynek, w którym jest włączona świeczka. Ta świeczka wystarcza na ogrzewanie tego dużego domu. Jednak to co się stanie po jej zgaszeniu, zależy od pojemności cieplnej. Jeśli budynek potrafi akumulować ciepło, długo jeszcze pozostanie ciepły. Przede wszystkim zależy to od masy. Gdyby ten budynek był z samego styropianu, szybko się wychodzi. Styropian ma bardzo mała pojemność cieplną. Gdyby budynek był z cegły pełnej, mury mają w sobie jeszcze bardzo dużo energii cieplnej, który tak szybko się nie wytraci.
    To dlatego np w kamienicy jest nam chłodniej w lato, mimo wątpliwej izolacji termicznej. Mają grube mury. Dach drewniany jest bardzo lekki, będzie się zdecydowanie szybciej nagrzewał niż betonowy. Nawet jeśli oba dachy będą miały po 40cm styropianu.

    Jeszcze co do żwiru na papę - by się nie niszczyła wystarczyłoby wrzucić pod żwir matę drenażową. Na przykład taką:
    https://e-zielonydach.pl/produkt/mat...d20-optigruen/

    Bauder oferuje swoje rozwiązanie : Geowłóknina Bauder SV300
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 21-02-2020 o 09:01

  19. #179

    Domyślnie

    Witam
    U mnie ma być dach na wiązarach spadki około 5% i co myślicie aby zastosować polimocznik natryskowa na płytę osb jako ostatnia warstwę hydroizolacji?

  20. #180
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    LifeGuard

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    10

    Domyślnie

    Hej, mam płaski dach. Wykonawca chcę dać styropian i folię EPDM, a odwodnienie zrobić podciśnieniowe. Chciałbym uniknąć rur od odwodnienia pod sufitem, ale może uda mi się to wstawić obok rekuperacji. CZy podciśnieniowe odwodnienie dachu na domu jednorodzinnym to nie przesada i lepiej zastosować grawitacyjne w warstwie izolacji?

Strona 9 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony