dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie Pękająca ściana nośna beton komórkowy.

    Witam

    Mam pytanie odnośnie pęknięć w domu murowanym z bloczków betonu komórkowego.

    Dom parterowy posadowiony na płycie fundamentowej, badania gruntu ok, drenaż zrobiony, strop lany żelbet, dachówka ceramiczna. Murowane z termobetu 24 cm na zaprawie klejowej. Wieniec żelbetowy. Murłata bezpośrednio na stropie (brak ściany kolankowej)
    Dom stoi 1,5 roku. Po tym okresie został wytynkowany i zaczęło się.
    1. Rysy poziome pod sufitem w linii ostatniej spoiny. (tylko w dużym salonie od strony południowej, reszta budynku ok). Ostatnia warstwa to połwoa bloczka i na to zalewany wieniec. Z zewnątrz nic nie widać, rysa idzie w spoinie, bloczki całe.
    2. rysy pionowe dokładnie w rogach ścian nośnych.(tylko w salonie od strony południowej) Z zewnątrz rysa idzie wzdłuż spoiny i co drugi bloczek pęknięty (1-2mm).

    Kierownik jedzie i dojechać nie może.Przez telefon teksty: "Pęka, bo każdy pęka", Ściana nieocieplona to za bardzo się nagrzewa i oziębia, nierównomiernie do wieńca" itp. A rysy żyją swoim zżyciem i się powiększają.

    Część rys zatarłem tynkiem i nie wyszły ponownie. Jedna jednak poszerza się i wewnątrz ma 1-2 mm na tynku, a na zewnątrz jest pionowo zarysowana/pęknieta wzdłuż spoiny ściana na całej wysokości.

    Martwić się? Zamówiłem drugiego kierownika budowy, który grzecznościowo podjedzie i skonsultuje, ale na razie mam pustkę w głowie.

    Dom na płycie a osiada tak mocno, że pęka? Pracuje? Duży , ciężki dach i punktowe obciążenie w rogu budynku? Czy po prostu uroda betonu komórkowe - trzeba otworzyć browara i relaksować się.

    Za tydzień planuje elewację i wszystko zostanie zakryte...
    Jutro wrzucę foty, jak coś będzie na nich widać.

  2. #2

    Domyślnie

    A mógłbyś podać długość tej ściany i czy są przewiązania na jej długości, tzn inne ściany nośne prostopadle do ściany lub rdzenie żelbetowe?
    Na płycie raczej budynek nie osiada. Jest to bardziej kwestia pracy stropu, dachu w nawiązaniu do ściany. Rysy zaczynają się od góry czy od dołu?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Clinu Zobacz post
    A mógłbyś podać długość tej ściany i czy są przewiązania na jej długości, tzn inne ściany nośne prostopadle do ściany lub rdzenie żelbetowe?
    Na płycie raczej budynek nie osiada. Jest to bardziej kwestia pracy stropu, dachu w nawiązaniu do ściany. Rysy zaczynają się od góry czy od dołu?
    Witam

    Serdecznie dziękuję za zainteresowanie.
    Ściana ma 5,8 m. Jest wysoka na 3,10.
    Pęknięcie (na zewnątrz) zaczyna się w fudze w drugim rzędzie pustaków (dolny pustak cały) i idzie przez całą wysokość do ostatniego pustaka, który jest nieco skruszony od dołu. Pęknięcie nie przechodzi przez pustak pod wieńcem.
    W środku jest to pęknięcie 1-2 mm i patrząc od góry idzie od drugiej poziomej fugi w dół. Kończy się gdzieś na wys. 0,5 m nad ziemią.
    Wieniec jest opuszczony (nie wiem czy dobrze piszę). Na wieńcu jest belka ukryta, która opiera się przy końcu ściany.
    Dom jest parterowy na planie litery T. Pęknięcie jest na lewym rogu "nóżki" litery T.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysa2.jpg
Wyświetleń:	696
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	369747Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysa3.jpg
Wyświetleń:	950
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	369748Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysa4.jpg
Wyświetleń:	1101
Rozmiar:	27,2 KB
ID:	369749Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysa5.jpg
Wyświetleń:	784
Rozmiar:	53,2 KB
ID:	369750
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysa 1.jpg
Wyświetleń:	777
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	369746  
    Ostatnio edytowane przez Szklara ; 09-10-2016 o 20:18 Powód: zdjęcia

  4. #4

    Domyślnie

    A jak ta ściana jest ustawiona do stron świata (czy jest południowa i się mocno nagrzewa)?
    A na płycie fundamentowej nic nie widać? żadnych rys itp.? to pytanie odnośnie tego osiadania.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Clinu Zobacz post
    A jak ta ściana jest ustawiona do stron świata (czy jest południowa i się mocno nagrzewa)?
    A na płycie fundamentowej nic nie widać? żadnych rys itp.? to pytanie odnośnie tego osiadania.
    Róg z rysą jest prosto na zachód. Płyta raczej nie ma szans siąść - konstruktor i wykonawca zapewnia, że nawet przy całkowitym podmyciu, będzie po prostu wisiał róg w powietrzu. Rysa nie idzie od samego dołu tylko pojawia się w drugiej linii pustaków.

    Co do nagrzewania, to tak ekspozycja jest duża, dom jest odkryty i cały czas nasłoneczniony. Ścina po prawej części rysy to elewacja południowa, narożnik na zachód i lewa strona to też elewacja zachodnia. Obie ściany bardzo mocno się nagrzewają. Dach również (czasem strzela metal). Na dodatkowe osłabienie bloczka ma chyba też wpływ fakt, że w tym miejscu umieszczono zamocowanie do rynny.

    Zarówno płyta jak i wieniec ok. Rusa jest tylko w centralnej części muru. Wieniec inaczej pracuje niż nagrzany mur ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Obie ściany bardzo mocno się nagrzewają. Dach również (czasem strzela metal).

    Wieniec inaczej pracuje niż nagrzany mur ?
    Tak może być.
    Stropów nie ma? Jest tylko konstrukcja dachu?
    Na wieńcu nie widać rysy ?
    Dach jest w konstrukcji drewnianej - to co oznacza "czasem strzela metal" ?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-10-2016 o 10:57

  7. #7

    Domyślnie

    a jaka odmiana bloczka betonowego - klasa na ściskanie?

  8. #8

    Domyślnie

    Moment ,moment ...

    Beton komórkowy chłonie baaardzo wodę , i ma bardzo słabą wytrzymałośc na ściakanie (5x niższą niż silikat).
    Z tego co cztałem ściany z gazobetonu powinno się chronić przed wodą i mrozem i bardzo szybko je ocieplić aby mury nie ulegały degradacji ...
    Poza degredacją może wejśc sobie grzybek w mury ...

    Ściany z gazobetonu trzeba jak najszybciej zabezpieczyć przez wilgicią i mrozem ...

    Jakie były w oryginalnym projekcie mury ? Z jakiego materiału ?

    Ja będę budował dom parterowy z silikatów , ze stropem drewnianym , bez poddasza i u mnie będzie mnóstwo dodatkowych zbrojeń , a u Ciebie materiał o 5x niższej wytrzymałosci na ściskanie i zero dodaktowych zbrojeń ?
    Na materiale który można uszkodzić śrubokrętem ?
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 13-10-2016 o 15:57
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Moment ,moment ...

    Beton komórkowy chłonie baaardzo wodę , i ma bardzo słabą wytrzymałośc na ściakanie (5x niższą niż silikat).
    Z tego co cztałem ściany z gazobetonu powinno się chronić przed wodą i mrozem i bardzo szybko je ocieplić aby mury nie ulegały degradacji ...
    Poza degredacją może wejśc sobie grzybek w mury ...

    Ściany z gazobetonu trzeba jak najszybciej zabezpieczyć przez wilgicią i mrozem ...

    Jakie były w oryginalnym projekcie mury ? Z jakiego materiału ?

    Ja będę budował dom parterowy z silikatów , ze stropem drewnianym , bez poddasza i u mnie będzie mnóstwo dodatkowych zbrojeń , a u Ciebie materiał o 5x niższej wytrzymałosci na ściskanie i zero dodaktowych zbrojeń ?
    Na materiale który można uszkodzić śrubokrętem ?
    Bez przesady z tym uszkodzenie śrubokrętem, z tymi grzybami i słabą wytrzymałością.
    Ta ściana raczej nie pęka od ściskania, może termika to powoduje, za mało informacji.
    Nie doczytałem kiedy pojawiła się rysa, kiedy dach był położony.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Bez przesady z tym uszkodzenie śrubokrętem, z tymi grzybami i słabą wytrzymałością.
    Ta ściana raczej nie pęka od ściskania, może termika to powoduje, za mało informacji.
    Nie doczytałem kiedy pojawiła się rysa, kiedy dach był położony.
    Właściwości gazobetonu znam dobrze ...

    Spokojnie możesz śrubokrętem robić dziury i bruzdy , wiem bo sam robiłem ..
    Spokojnie można wkręcać wkrety do drewna w gazobeton, wchodzi idealnie ...
    Gazobeton ma MINIMUM 5x mniejszą wytrzymałośc na ściskanie niż najsłabszy silkat/cegła

    To ulubiony materiał budowlańców , bo duży i bardzo lekki i szybko się nim buduje oraz łatwo się go tnie (obrabia). Można spokojnie tnąć ręcznie ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Tak może być.
    Stropów nie ma? Jest tylko konstrukcja dachu?
    Na wieńcu nie widać rysy ?
    Dach jest w konstrukcji drewnianej - to co oznacza "czasem strzela metal" ?
    Przepraszam, za późne odpowiedzi - budowa...
    Strop lany żelbet. "Strzela" - nawiązałem do nasłonecznienie tego fragmentu muru - blacha na obróbkach nagrzewa się i wydaje takie dźwięki.

    Dach krokwie, przykryte ceramiką.

    Bloczek 500 o gr. 24 cm. Budowany zgodnie z projektem.

    Ściana nie jest narażona na bezpośrednie działanie wody. Szerokie okapy domu skutecznie chronią mur.

    Dach położony rok temu. Dom zimował w stanie surowym otwartym (zabity dechami), rysa pojawiła się, a w lecie tego roku, czyli pół roku po wybudowaniu i przykryciu.

  12. #12
    Banned
    peppawutz

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-180
    Posty
    55

    Domyślnie

    Gazobeton potrafi pęknąć od ściśnięcia, ale to raczej ekstremalne sytuacje. Ale nie mówcie, że nie ma praw pęknąć skoro ma 1-2 Mpa. Porotherm ma 15 Mpa i tam się to raczej nie zdarza. Ale przy betonie komórkowym - oczywiście, że się zdarza. Dlatego często stosuje się żelbetowe belki usztywniające konstrukcję i przejmujące część obciążenia pionowego.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tvol

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Roczyny
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Witam

    Mam pytanie odnośnie pęknięć w domu murowanym z bloczków betonu komórkowego.

    Dom parterowy posadowiony na płycie fundamentowej, badania gruntu ok, drenaż zrobiony, strop lany żelbet, dachówka ceramiczna. Murowane z termobetu 24 cm na zaprawie klejowej. Wieniec żelbetowy. Murłata bezpośrednio na stropie (brak ściany kolankowej)
    Dom stoi 1,5 roku. Po tym okresie został wytynkowany i zaczęło się.
    1. Rysy poziome pod sufitem w linii ostatniej spoiny. (tylko w dużym salonie od strony południowej, reszta budynku ok). Ostatnia warstwa to połwoa bloczka i na to zalewany wieniec. Z zewnątrz nic nie widać, rysa idzie w spoinie, bloczki całe.
    2. rysy pionowe dokładnie w rogach ścian nośnych.(tylko w salonie od strony południowej) Z zewnątrz rysa idzie wzdłuż spoiny i co drugi bloczek pęknięty (1-2mm).

    Kierownik jedzie i dojechać nie może.Przez telefon teksty: "Pęka, bo każdy pęka", Ściana nieocieplona to za bardzo się nagrzewa i oziębia, nierównomiernie do wieńca" itp. A rysy żyją swoim zżyciem i się powiększają.

    Część rys zatarłem tynkiem i nie wyszły ponownie. Jedna jednak poszerza się i wewnątrz ma 1-2 mm na tynku, a na zewnątrz jest pionowo zarysowana/pęknieta wzdłuż spoiny ściana na całej wysokości.

    Martwić się? Zamówiłem drugiego kierownika budowy, który grzecznościowo podjedzie i skonsultuje, ale na razie mam pustkę w głowie.

    Dom na płycie a osiada tak mocno, że pęka? Pracuje? Duży , ciężki dach i punktowe obciążenie w rogu budynku? Czy po prostu uroda betonu komórkowe - trzeba otworzyć browara i relaksować się.

    Za tydzień planuje elewację i wszystko zostanie zakryte...
    Jutro wrzucę foty, jak coś będzie na nich widać.
    Hej,

    Również mam dom z termobetu 24cm klasa 500 i pokazały się u mnie pęknięcia jak u Ciebie na tym zdjęciu

    https://forum.muratordom.pl/attachme...6&d=1476013070

    na razie widzę je tylko na 3 pustakach. Zaczyna się od dołu jako trzeci i od góry też jako trzeci więc tak dziwnie w środku ściany. Nie wiem czy to było od początku i nie zauważyłem chociaż nie sądzę bo sporo dom oglądam pod takimi względami. Chciałem zapytać co u Ciebie powiedzieli fachowcy i przede wszystkim czy pękanie się uspokoiło ? Czy widać to na tynkach wewnętrznych ? u mnie jest wytynkowane na ostro od dwóch tygodni i nic na razie się nie pokazuje. Mam wrażenie jakby rysa minimalnie pracowała w zależności od pory dnia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	468
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	443261  
    Ostatnio edytowane przez tvol ; 22-04-2020 o 09:29

  14. #14

    Domyślnie

    @tvol @Szklara Czy coś się wyjaśniło z tymi pęknięciami? Nie pojawiło się ich więcej? Udało się je zamaskować od wewnątrz?

  15. #15

    Domyślnie

    Podbijam i ja z pytaniem kolegi peper0. Jak z tym walczyliście?

  16. #16

    Domyślnie

    Mam to samo z pustakiem termobet 500 pęka wszędzie nawet między słupami gdzie nie oba obciążenia tak jakby pustak sam od siebie się rysował

  17. #17

    Domyślnie

    Witam.
    Czy ktoś może rozwiązał temat pękających tak ścian poziomo poniżej stropu i pionowo w rogach jak opisanych w poście? Mam podobny problem i chciałbym poznać przyczynę ewentualnie jak to u Was wygląda w chwili obecnej

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @Pio11

    Daj jakieś zdjęcie i napisz coś więcej o posadowieniu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19

    Domyślnie

    Dziś słaba pogoda i na szybko robiłem zdjęcia więc nie do końca są wyraźne.
    Budynek posadowiony jest na glinie. Badania gruntu przed fundamentami były robione. Glina twardoplastycznej. Rysy poziome biegną praktycznie na około domu w spoinie między przedostatnim a ostatnim bloczkiem. Schodzą się do rogów budynku i tam też jest pęknięcie. Odkulem tynk i przechodzi przez pustak. Najszersze rysy pionowe są na środku rogu. Zmniejsza przy posadzce więc podejrzewam że fundament nie jest uszkodzony. Pęknięcie pionowe występuje w 3 rogach. Na zewnątrz nie stety nie jestem w stanie zobaczyć. Budynek ocieplony.

  20. #20

    Domyślnie

    Mam problem z wklejeniem zdjęć do wątku. U mnie są pęknięcia jak na zdjęciach wyżej u kolegi

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony