dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Wjazd z drogi powiatowej

    Witam,

    Moja działka (działka A) można powiedzieć jest narożna. 25x40m z czego 25m (zachód) przylega do drogi powiatowej oraz 40m południe przylega do drogi wrewnętrznej. Pomiędzy moją działką a drogą asfaltową mam jeszcze drugą wąziutką działkę jako rów (działka B). W akcie notarialnym mam napisane, że sprzedający oświadcza, że działka ma A ma dostęp do drogi publicznej poprzez działkę B. W drodze wewnętrznej nie mam udziałów ani ustalonej służebności. Jaka jest szansa na uzyskanie pozwolenia na zjazd z drogi powiatowej? Architekt mnie przestraszył, że szansa praktycznie żadna co powoduje olbrzymie komplikacje dla mnie odnośnie umijescowienia domu na działce. Czy jeśli zarząd dróg się nie zgodzi będę musiał walczyc o ustanowienie służebności? Co jeśli właściciele się nie zgodzą? Zostaję bez wjazdu?

  2. #2

    Domyślnie

    dołączam mapkę. Działka 54/16:

    https://zapodaj.net/f612e812fe8fc.png.html

    Wjazd chciałbym z działki 261 zamiast 54/21. Wszystkie domy dookoła mają wjazdy bezpośrednie...

  3. #3

    Domyślnie

    nikt nie mial takiego problemu?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    myślę, że mała szansa, bowiem o ile to możliwe ceduje się zjazdy na drogi wewnętrzne, aby nie blokować płynności ruchu na ważniejszych drogach.

  5. #5

    Domyślnie

    Czy jest jakas szansa na odwołanie od tej negatywnej decyzji? Czym mogę argumentować swoją prośbę? Wychodzi na to, że jeśli zarząd dróg się nie zgodzi to kupiłem działke bez dojazdu prawda? Podział był robiony w 2014 tak więc działka musiała mieć dostęp do drogi publicznej. Czyj to błąd, że w takim układzie nie mam udziałów w drodze wew?

    Dziękuję za odpowiedź.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał MichalPoti Zobacz post
    Witam,
    Pomiędzy moją działką a drogą asfaltową mam jeszcze drugą wąziutką działkę jako rów (działka B). W akcie notarialnym mam napisane, że sprzedający oświadcza, że działka ma A ma dostęp do drogi publicznej poprzez działkę B.
    Bo masz zagwarantowany dostęp ..... dla działki rolnej.
    Tyle, że podział był jak dla działki budowlanej - czyli (teoretycznie) działka posiada wadę prawną, bo jako budowlana nie ma dostępu do drogi.
    Ktoś kiedyś dopuścił do takiego podziału - można sie na tym oprzeć.

    Trzeba sprawdzić decyzję podziałową, bo może się okazać że sprzedawca posiadał/posiada udział w drodze wewnętrznej.
    Jeśli jest inaczej - odkupić od kogoś udział w drodze, albo ustanowić służebność

    Pytanie:
    Czy ta "droga wewnętrzna" ma uzgodniony zjazd na drogę powiatową ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    I jeszcze jedna sprawa.

    Tak jakoś mi wychodzi, ze dla tego terenu jest uchwalony MPZP.
    Sprawdź zapisy dla tego terenu - tam może być napisane coś o wjeździe na działkę - nawet pośrednio np. frontowa linia zabudowy, ......
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki SIwy za odpowiedź.

    Tak, droga wewnętrzna ma uzgodniony zjazd. Wiem kto jest właścicielem drogi wewnętrznej i nie jest to poprzedni właściciel. Jest to, że się tak wyrażę 'rodowity'' właściciel dużego gruntu rolnego który został podzielony. Czy brak współudziału lub służebności nie jest argumentem dla mnie aby walczyć o zjazd z drogi powiatowej? Co jak właściciel drogi wew nie zgodzi się na sprzedaż udziału/służebność. Zostaje mi jedynie droga sądowa? Problem w tym, że ja nie chce żadnych udziałów ani służebności. Chcę zjazd z drogi powiatowej tak jak wszyscy dookoła... Czy oświadczenie sprzedającego które brzmi "Działka 54/16 ma zapewniony dostęp do drogi publicznej poprzez działkę 54/15" też mogę jakoś wykorzystać?
    PS. działka w momencie podziału była już budowlana.

    Dziękuję za pomoc
    Ostatnio edytowane przez MichalPoti ; 12-10-2016 o 11:35

  9. #9

    Domyślnie

    OK, mam dostep do decyzji podziału. Jest w niej napisane:

    ... pod wazrunkiem, że:
    1. działki 54/13, 54/15, 54/20, 54/22
    2. 54/20 i 54/21 - stanowić będą wewnętrzną drogę dojazdową

    Podziału nieruchomości dokonuje się pod warunkiem, że przy zbywaniu zdiałek wydzielonych w wyniku podziału zostanie ustanowiona służebość gruntowa lub zostanie dokonane zbycie wydzielonych działek gruntu wraz ze zbyciem udziału w prawie do działek gruntu stanowiących drogę wewnętrzną oznaczoną numerami 54/20, 54/21 - w zakresie obsługi komunikacyjnej działek przyległych.

    Jak to rozumieć? Chyba niestety muszę starać się o służebność? Z drugiej strony, co oznacza pkt 1? Trochę niejasno to napisane

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał MichalPoti Zobacz post
    OK, mam dostep do decyzji podziału. Jest w niej napisane:

    ... pod wazrunkiem, że:
    1. działki 54/13, 54/15, 54/20, 54/22
    2. 54/20 i 54/21 - stanowić będą wewnętrzną drogę dojazdową.

    Jak to rozumieć? Chyba niestety muszę starać się o służebność? Z drugiej strony, co oznacza pkt 1? Trochę niejasno to napisane
    Masz "służebność" na działce z pkt.1. (54/15)
    Być może masz też "służebność" na działkach z pkt.2 - trzeba to sprawdzić w KW tych działek.

    Ale, moim zdaniem, powinieneś wystąpić z pismem/zapytaniem do gminy o to jak masz zrealizować zjazd na działkę, zgodnie z decyzja podziałową, czyli przez działkę 54/15. To gmina powinna "wystąpić" o pozwolenie na ten zjazd - zwłaszcza jeśli działki z pkt.2. nie mają wpisanej "służebności" dla twojej działki (54/16).
    Jak nie ma tam "służebności" (dla twojej działki), a powiat nie wyrazi zgody na zjazd z drogi (261), to załatwienie "służebności" też w gestii gminy, bo warunki podziału nie zabezpieczyły dojazdu do twojej działki.

    Ps. Twój architekt do odstrzału, bo to on powinien ........................

    Ps.2. Sprawdzenie KW działek "drogowych" i tak będziesz musiał zrobić, aby wykazać się prawem do dysponowania działką dla potrzeb budowlanych.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 12-10-2016 o 15:43
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    Mam dostep do KW działek z pkt.2. Nie ma w nich żadnej wzmianki o służebności dla mojej działki.

    Siwy, wielkie wielki dzięki. Śmigam jutro do gminy z pytaniem co mam robić...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał MichalPoti Zobacz post
    Mam dostep do KW działek z pkt.2. Nie ma w nich żadnej wzmianki o służebności dla mojej działki.
    ..
    A dla innych np.54/18, 54/24 jest coś wpisane ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał MichalPoti Zobacz post
    Podziału nieruchomości dokonuje się pod warunkiem, że przy zbywaniu zdiałek wydzielonych w wyniku podziału zostanie ustanowiona służebość gruntowa lub zostanie dokonane zbycie wydzielonych działek gruntu wraz ze zbyciem udziału w prawie do działek gruntu stanowiących drogę wewnętrzną oznaczoną numerami 54/20, 54/21 - w zakresie obsługi komunikacyjnej działek przyległych.
    Twoja działka jest przyległą - to na wypadek gdybyś musiał kupować udziały w tej drodze wewnętrznej, lub ustalać służebność.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14

    Domyślnie

    niestety dla innych tez nic...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wbrew pozorom - to może być dobra informacja.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Piszę tu po raz pierwszy, ale temat bardzo podobny do mojego jednak pytanie nieco inne.
    Mam podobną sytuację, trochę prostszą (nie ma służebności i tak dalej).
    Planuję budowę wjazdu do mojej działki z drogi powiatowej. I tu jest wszystko w porządku.
    Pozałatwiałem wszystkie papiery (zgodę powiatu na budowę wjazdu, projekt organizacji ruchu na czas budowy - to mam załatwione bez problemów).

    Mam jednak zagwozdkę kto powinien ten wjazd wybudować.
    Poniżej mapka na której widać (czego też się dowiedziałem), że moja działka ma zagwarantowany dojazd, ale przez działkę powiatową-powiatu (wydzieloną w trakcie podziału na prace związane z poszerzeniem drogi i budowę kanalizacji - kiedy? tego nie wie nikt).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (8).jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	433393

    działka niebieska moja, działka różowa - powiatu (zgoda na budowę przez nią wjazdu jest).

    Gdzieś rzucił mi się tu na forum wpis że w takiej sytuacji (tyle że przy przejeździe przez działkę gminną - nie powiatową, i z 2013 roku jak pamiętam) wybudować taki wjazd powinna gmina.
    Pytanie jak to jest w przypadku powiatu i na podstawie jakiego artykułu, paragrafu przy jakiej poprawce do ustawy z którego roku - bo nie wiem czy warto rzeźbić temat.
    W urzędzie dowiedziałem się, że koszt muszę ponieść ja (urząd też ma obligacje żeby mi tak powiedzieć), ale nie będąc biegłym w prawie drogowym itp... sam nie wiem.
    Wiem natomiast że przy drodze sądowej może się okazać, że nie ma sensu wsadzać kija w g.. bo będzie śmierdziało.

    Może któraś/któryś z Kolegów ma pojęcie o okręcie i wypowie się jak to faktycznie wygląda.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    W sytuacji jak urzadzono gminy na cacy (choćby zmniejszone wpływy z podatków, jaja do sześcianu z energią elektryczną itp. co przekłada się na gospodrakę wodno-ściekową itp) nie oczekiwałbym chęci gminy do budowy indywidualnych zjazdów.
    Oczywiście jeśli jesteś pełnoletni, to zawsze z podstwą prawną w ręku możesz sądzić się z gminą na dzień dobry, na dobry początek. Poczem po korzystnym dla ciebie postanowieniu sądu dostaniesz z UG informację o wstaweniu inwestycji do projektu budżetu na lata 2025-2029, bo wcześniej brak kasy lub muszą skończyć rozpoczete inwestycje zanim fundusze europejskie powiedzą to im bye, bye. Trochę papierologii która od A do Zet załatwi ci ogarnięty projektant drogowy, prawomocne zgody na wejscie w pas drogowy, oznakowanie, koparka, arot, koparka+żwir i po krzyku.

  18. #18

    Domyślnie

    Tak też właśnie myślę, że chyba nie ma sensu iść na wojnę z gminą , ale byłem ciekaw czy faktycznie nie powinni oni tego finansować - wybudować.

    Papierologię mam już ogarniętą prawie całą (najpewniej w przyszłym tygodniu będę kopał - jak ostatni Pan w starostwie wróci z urlopu i podbije stempelek ).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony