dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 648 z 652
Pokaż wyniki od 12.941 do 12.960 z 13036
  1. #12941
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Uważasz że możesz być wyrocznią i sugerować innym co wolą? Już takich mamy i to wielu, teoretycznie nie z Twojego sortu ale dzielnie się wpisujesz w ten klimat.
    Cenzura nie pozwala pisac krytycznie o celowosci budowy kominka w domu, z ktorego sortu ta cenzura?

  2. #12942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Uważasz że możesz być wyrocznią i sugerować innym co wolą? Już takich mamy i to wielu, teoretycznie nie z Twojego sortu ale dzielnie się wpisujesz w ten klimat.
    Po prostu może mój wpis uratować kogoś przed podjęciem błędnej decyzji. Nawet jeśli miałaby to być jedna osoba, to i tak warto było.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #12943
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Największa zaleta przy weryfikowaniu swojej opinii/zamierzenia jest taka, że wpisy/opinie innych mogą spowodować, że weźmie się pod uwagę rzeczy o których samemu nie przyszło do głowy.

    To subiektywna opina, ale zauważyłem prawidłowość, że kominki zakładają w większości osoby z mieszkań/bloków.

    Dla mnie palenie w kominku kojarzy się raczej z żmudnym obowiązkiem wnoszenia opału, rozpalania, pilnowania i sprzątania syfu.

    Do minusów zaliczam też:
    # koszt - fundament, murowanie, wsad, doprowadzenie powietrza
    # straty termiczne
    # lokalne ograniczenia, jak np. zakaz palenia w kominkach przy przekroczeniu norm PM (vide Poznań)
    # wspomniane wyżej - konieczność kupowania i magazynowania drewna (koszt i czas)
    # brud - wnoszenie drewna, czyszczenie
    # zakłócenie pracy wentylacji mechanicznej

    Lubię kominki, ale do domu letniskowego i gdy mam miejsce na porządną drewutnię, skład mokrego drewna i miejsce do cięcia i rąbania. Poza tym porządny kominek to taki z rozprowadzeniem ciepłego powietrza po budynku (koszt).
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 02-12-2021 o 13:56
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #12944
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Po prostu może mój wpis uratować kogoś przed podjęciem błędnej decyzji. Nawet jeśli miałaby to być jedna osoba, to i tak warto było.
    Nie rozumiem Was. To już chyba 6 czy 7 sezon startuje i nieważne czy paliłem węglem czy "palę" prądem
    Co roku w kozie spalam 0,3-0,5mp a to bardzo dużo palenia dla sportu i po uwzględnieniu sprawności ok 500kWh taniej energi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #12945
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Uważasz że możesz być wyrocznią i sugerować innym co wolą? Już takich mamy i to wielu, teoretycznie nie z Twojego sortu ale dzielnie się wpisujesz w ten klimat.
    Ty nadal widzę nie ogarnąłeś czym jest prawo do wyrażania własnego zdania, do tego w wątku do tego przeznaczonym. W zamian za to będziesz tutaj krucjatę prowadzić i narzucać innym swoje, jedyne słuszne, zdanie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #12946
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie rozumiem Was. To już chyba 6 czy 7 sezon startuje i nieważne czy paliłem węglem czy "palę" prądem
    Co roku w kozie spalam 0,3-0,5mp a to bardzo dużo palenia dla sportu i po uwzględnieniu sprawności ok 500kWh taniej energi
    Ja jeszcze nie rozpaliłem w tym sezonie. Za oknem ciepło, w domu ciepło, jak raz pojawiło się trochę chęci, to akurat tak lało, że nie chciało mi się po drewno iść.

  7. #12947
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja jeszcze nie rozpaliłem w tym sezonie. Za oknem ciepło, w domu ciepło, jak raz pojawiło się trochę chęci, to akurat tak lało, że nie chciało mi się po drewno iść.
    Lamer jesteś po prostu. Trzeba było sobie drewutnię w salonie zrobić to byś nie musiał szukać głupich wymówek.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #12948
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ty nadal widzę nie ogarnąłeś czym jest prawo do wyrażania własnego zdania, do tego w wątku do tego przeznaczonym. W zamian za to będziesz tutaj krucjatę prowadzić i narzucać innym swoje, jedyne słuszne, zdanie.
    Może niezbyt szczęśliwie zacytowałem ale moje odniesienie było do ps. "Ps A teza, że kominek daje klimat i przyjemność jest tak prawdziwa, jak ta o przyjemności z jazdy furmanką.."
    Pozostała część jest jak najbardziej własnym zdaniem piszącego do czego ma oczywiście prawo.
    I kto to pisze o krucjacie i narzucania zdania, nie rozśmieszaj mnie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #12949

    Domyślnie

    Jak dla mnie to gapienie się w szybę za którą pali się drewno, to nie jest żadna przyjemność.
    Może we mnie już nie ma nic z człowieka pierwotnego?
    Już większa przyjemność to gapienie się w szybę zwaną Netflixem.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #12950
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.199

    Domyślnie

    Ostatnio popełniłem system grzewczy, tzw "etażowe", oparty na kominku z płaszczem wodnym.
    Dom - staruszek.
    Cegła pełna i kamień polny, bardzo grube mury.
    Dotąd ogrzać to, to była katastrofa i syzyfowe prace.
    Obecnie ta chałupka działa trochę jak piec kaflowy.
    Codziennie dogrzewana "trzyma ciepło" do następnego dnia/palenia.
    W porównaniu do tego, co było komfort poszybował pod niebiosa.
    Kominek tam był (normalny) i był w ciągłym użyciu, więc zmiany przyzwyczajeń nie odczuli.
    Jest tam kilku chłopców w domu obeznajomionych z ogniem, to zawsze jest ktoś, kto dołoży i przypilnuje.
    Tanie ciepło, choć nie bezobsługowe.
    Sytuacja dość specyficzna.
    W nowobudowanym domu i to budowanym DOBRZE, kominek jest zbędnym gażetem.
    Tu jest jak najbardziej uzasadniony.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #12951
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Ja przez dziesięć lat, rozpaliłem może z dziesięć razy w kominku.
    Z tego dziewięć razy w pierwszą zimę i raz w kolejną
    I też głupio mi przyznać, ale budowa kominka to był błąd i to duży. Raz, że poszła kasa, dwa, że zajmuje miejsce teraz, trzy, że komin robi mi teraz za mostek termiczny.

    Ps A teza, że kominek daje klimat i przyjemność jest tak prawdziwa, jak ta o przyjemności z jazdy furmanką...
    Ja przedwczoraj byłem u nowej inwestorki. Domek szkieleciak, 55m2 dla dwóch osób i...chcą kominek, który zajmie pół wejścia do saloniku/kuchni. No ale nie da się przekonać, co potwierdza tezę, że ludzie/blokowcy, którzy nigdy nie mieli, muszą mieć i już.
    Wcześniej polecałem podłogówkę, ale dali się instalatorowi przekonać do grzejników. Jak przyszła do mnie i zobaczyła jak wygląda domek bez żelastwa na ścianie, to żałuje. Zapewne podobni będzie z kominkiem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12952

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Największa zaleta przy weryfikowaniu swojej opinii/zamierzenia jest taka, że wpisy/opinie innych mogą spowodować, że weźmie się pod uwagę rzeczy o których samemu nie przyszło do głowy.

    To subiektywna opina, ale zauważyłem prawidłowość, że kominki zakładają w większości osoby z mieszkań/bloków.

    Dla mnie palenie w kominku kojarzy się raczej z żmudnym obowiązkiem wnoszenia opału, rozpalania, pilnowania i sprzątania syfu.

    Do minusów zaliczam też:
    # koszt - fundament, murowanie, wsad, doprowadzenie powietrza
    # straty termiczne
    # lokalne ograniczenia, jak np. zakaz palenia w kominkach przy przekroczeniu norm PM (vide Poznań)
    # wspomniane wyżej - konieczność kupowania i magazynowania drewna (koszt i czas)
    # brud - wnoszenie drewna, czyszczenie
    # zakłócenie pracy wentylacji mechanicznej

    Lubię kominki, ale do domu letniskowego i gdy mam miejsce na porządną drewutnię, skład mokrego drewna i miejsce do cięcia i rąbania. Poza tym porządny kominek to taki z rozprowadzeniem ciepłego powietrza po budynku (koszt).
    Ciekawy wpis i obserwacja...

    W moim przypadku też kilka lat temu transfer z bloku do domu i z powodu #koszt i #brud, a dodatkowo wizji "przegrzewania salonu", nie chciałem mieć kominka. Żona się jednak uparła.
    Mając wizję ukropu w salonie zacisnąłem zęby i poszedłem w kominek z płaszczem wodnym + standard, czyli doprowadzenie gazu i kocioł kondensacyjny.

    Dzisiaj, po kilku latach... nie mam gazu. Mam "równoprawne" dwa źrodła - kominek i PC. W weekendy się pali, w tygodniu "pompuje".

    Co do listy:
    # koszt - niezaprzeczalnie, ale akurat w moim przypadku nietrafiona okazała się inwestycja w gaz,
    # straty termiczne - jak jest wszystko zrobione z głową, to pomijalne i rekopensowane z nawiązką ceną pliwa
    # lokalne ograniczenia, jak np. zakaz palenia w kominkach przy przekroczeniu norm PM (vide Poznań) - ryzyko jest, ale z drugiej strony ryzyko, że ruscy zakręcą kurek albo zdarzy się jakiś energetyczny blackout też niemałe
    # wspomniane wyżej - konieczność kupowania i magazynowania drewna (koszt i czas) - kupowane pocięte, porąbane i i uładane w przydomowej drewutni przez dostawcę
    # brud - wnoszenie drewna, czyszczenie - trochę jest, u mnie z uwagi na "przykominkową drewutnię" o pojemności ~4 dni, nie jest to uciążliwe, ale na pewno bardziej niż bezobsługowy gaz, czy PC
    # zakłócenie pracy wentylacji mechanicznej - nie dotyczy, wkład szczelny, doprowadzenie powietrza z zewnątrz

    To tak po krótce mój przypadek w kontekście "największa zaleta przy weryfikowaniu swojej opinii/zamierzenia jest taka, że wpisy/opinie innych mogą spowodować, że weźmie się pod uwagę rzeczy o których samemu nie przyszło do głowy" - ja dzisiaj dziękuję żonie, że wtedy się uparła na kominek...

  13. #12953
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Ciekawy wpis i obserwacja...

    W moim przypadku też kilka lat temu transfer z bloku do domu i z powodu #koszt i #brud, a dodatkowo wizji "przegrzewania salonu", nie chciałem mieć kominka. Żona się jednak uparła.
    Mając wizję ukropu w salonie zacisnąłem zęby i poszedłem w kominek z płaszczem wodnym + standard, czyli doprowadzenie gazu i kocioł kondensacyjny.

    Dzisiaj, po kilku latach... nie mam gazu. Mam "równoprawne" dwa źrodła - kominek i PC. W weekendy się pali, w tygodniu "pompuje".

    Co do listy:
    # koszt - niezaprzeczalnie, ale akurat w moim przypadku nietrafiona okazała się inwestycja w gaz,
    # straty termiczne - jak jest wszystko zrobione z głową, to pomijalne i rekopensowane z nawiązką ceną pliwa
    # lokalne ograniczenia, jak np. zakaz palenia w kominkach przy przekroczeniu norm PM (vide Poznań) - ryzyko jest, ale z drugiej strony ryzyko, że ruscy zakręcą kurek albo zdarzy się jakiś energetyczny blackout też niemałe
    # wspomniane wyżej - konieczność kupowania i magazynowania drewna (koszt i czas) - kupowane pocięte, porąbane i i uładane w przydomowej drewutni przez dostawcę
    # brud - wnoszenie drewna, czyszczenie - trochę jest, u mnie z uwagi na "przykominkową drewutnię" o pojemności ~4 dni, nie jest to uciążliwe, ale na pewno bardziej niż bezobsługowy gaz, czy PC
    # zakłócenie pracy wentylacji mechanicznej - nie dotyczy, wkład szczelny, doprowadzenie powietrza z zewnątrz

    To tak po krótce mój przypadek w kontekście "największa zaleta przy weryfikowaniu swojej opinii/zamierzenia jest taka, że wpisy/opinie innych mogą spowodować, że weźmie się pod uwagę rzeczy o których samemu nie przyszło do głowy" - ja dzisiaj dziękuję żonie, że wtedy się uparła na kominek...
    Dzięki za opinię Firmer. Z Twoich obserwacji - w moje sytuacji - za interesujący (wart wdrożenia) przyjąłbym punkt dotyczący niezależnosci/bezpieczeństwa.
    Czym palisz? Ile $ za mb ?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #12954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dzięki za opinię Firmer. Z Twoich obserwacji - w moje sytuacji - za interesujący (wart wdrożenia) przyjąłbym punkt dotyczący niezależnosci/bezpieczeństwa.
    Czym palisz? Ile $ za mb ?
    Obecnie tylko buk - głównie dlatego, że z tych "lepszych", to ma mój dostawca. Ostatnio jak kupowałem na wiosnę, to płaciłem 220zł za mpu + 10zł/mpu za ułożenie.

  15. #12955
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Co do listy:
    # koszt - niezaprzeczalnie, ale akurat w moim przypadku nietrafiona okazała się inwestycja w gaz,
    # straty termiczne - jak jest wszystko zrobione z głową, to pomijalne i rekopensowane z nawiązką ceną pliwa
    # lokalne ograniczenia, jak np. zakaz palenia w kominkach przy przekroczeniu norm PM (vide Poznań) - ryzyko jest, ale z drugiej strony ryzyko, że ruscy zakręcą kurek albo zdarzy się jakiś energetyczny blackout też niemałe
    # wspomniane wyżej - konieczność kupowania i magazynowania drewna (koszt i czas) - kupowane pocięte, porąbane i i uładane w przydomowej drewutni przez dostawcę
    # brud - wnoszenie drewna, czyszczenie - trochę jest, u mnie z uwagi na "przykominkową drewutnię" o pojemności ~4 dni, nie jest to uciążliwe, ale na pewno bardziej niż bezobsługowy gaz, czy PC
    .
    * zlikwidowałeś kocioł kondensacyjny?
    * masz ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
    * blackout - masz awaryjne zasilanie pompy wodnej kominka?
    * masz porównanie kosztów ogrzewania: kocioł kondensacyjny / pompa ciepła / kominek z płaszczem?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #12956

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Te agregaty będą napędzane Słońcem czy czymś innym?
    eeeeee że jak ? ale rozumiem ze to zaczepka , jak zabraknie prądu to choć na kilka h da się utrzymać lodówki czy pompy obiegowe czy wode ze studni głębinowej pociągnać (tak tak wody tez moze w kranie zabraknąć) . A potem już tylko zostaje .....kominek. Właśnie sprawdzałem pogodę u mnie na wsi na wtorek w nocy zapowiadają -10C , oby prąd wtedy był

    BTW Rządowe Centrum Bezpieczeństwa właśnie informuje (znaczy straszy) że będzie blackout :
    https://spidersweb.pl/bizblog/snieg-...zimy-blackout/

    a tak wygląda obciążenie sieci ( a to dopiero początek zimy!!)
    https://wysokienapiecie.pl/42932-naj...em-pod-presja/

    PS jeszcze nie włączyłem w tym roku PC do ogrzewania domu
    PS2 coś czuje ze niektórzy przeproszą się z kominkami (jeśli je mają )
    PS3 Co do zasilania hybrydowego polecam poszukać zasilanie mieszane agregat+magazyn energii+fotowoltaika
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #12957

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    * zlikwidowałeś kocioł kondensacyjny?
    * masz ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
    * blackout - masz awaryjne zasilanie pompy wodnej kominka?
    * masz porównanie kosztów ogrzewania: kocioł kondensacyjny / pompa ciepła / kominek z płaszczem?
    * zlikwidowałeś kocioł kondensacyjny? - wisi w kotłowni
    * masz ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? - mieszane, podłogówka + "przewymiarowane" grzejniki
    * blackout - masz awaryjne zasilanie pompy wodnej kominka? - oczywiście, włącznie z automatyką, to zresztą pierwszy stopień zabezpieczenia, jaki powinien posiadać każdy kocioł na paliwo stałe
    * masz porównanie kosztów ogrzewania: kocioł kondensacyjny / pompa ciepła / kominek z płaszczem? - sprawa zbyt indywidualna, np. mam dostęp do tzw. "drewna za darmo", czyli za pracę, z drugiej strony PC "zjadam" wygenerowaną nadwyżkę z PV, której i tak nie przejem, bo musiałbym w ogóle nie palić w kominku, ale ... pieniądze to nie wszystko, itd., itp.

    ps. kondensacyjny też bez prądu nie działa
    Ostatnio edytowane przez firmer ; 05-12-2021 o 13:20

  18. #12958
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 06-12-2021 o 10:32
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  19. #12959
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    * zlikwidowałeś kocioł kondensacyjny? - wisi w kotłowni
    * masz ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? - mieszane, podłogówka + "przewymiarowane" grzejniki
    * blackout - masz awaryjne zasilanie pompy wodnej kominka? - oczywiście, włącznie z automatyką, to zresztą pierwszy stopień zabezpieczenia, jaki powinien posiadać każdy kocioł na paliwo stałe
    * masz porównanie kosztów ogrzewania: kocioł kondensacyjny / pompa ciepła / kominek z płaszczem? - sprawa zbyt indywidualna, np. mam dostęp do tzw. "drewna za darmo", czyli za pracę, z drugiej strony PC "zjadam" wygenerowaną nadwyżkę z PV, której i tak nie przejem, bo musiałbym w ogóle nie palić w kominku, ale ... pieniądze to nie wszystko, itd., itp.

    ps. kondensacyjny też bez prądu nie działa
    Dziękuję za info.
    Bez prądu nie działa kondensacyjny (wyłączy się) a nadal będzie działał kominek z płaszczem wodnym... pompa będzie działać bo ma zasilanie awaryjne.
    Kondensacyjny tez może mieć zasilanie awaryjne i tez będzie działał.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #12960

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dziękuję za info.
    Bez prądu nie działa kondensacyjny (wyłączy się) a nadal będzie działał kominek z płaszczem wodnym... pompa będzie działać bo ma zasilanie awaryjne.
    Kondensacyjny tez może mieć zasilanie awaryjne i tez będzie działał.
    Cała przyjemność po mojej stronie, a co było intencją dalszej części Twojego wpisu, to nie mam pojęcia, więc jakbyś był tak miły rozjaśnić?

Strona 648 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony