dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 649 z 652
Pokaż wyniki od 12.961 do 12.980 z 13036
  1. #12961
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Jeżeli masz na myśli ostatnie zdanie to
    to samo awaryjne zasilanie które masz pompy wody do kominka z płaszczem wodnym może być podpięte do zasilania kondensacyjnego który ma wbudowaną pompę do obiegu wody w c.o. .
    I wtedy oba źródła ciepła mogą działać mimo braku prądu czyli kondensacyjny bez prądu w sieci też może działać.
    Czyli warto pomyśleć o awaryjnym zasilaniu kondensacyjnego (to uwaga do mnie)

    Nie wiem jak to masz podłączone - czy działanie kominka wyłącza działanie kondensacyjnego i odwrotnie.

    Polecasz jakieś konkretne - sprawdzone rozwiązanie awaryjnego zasilania ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #12962
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Wiele kotłów sprawdza sobie fazę i zero.
    Bez zera nie wystartują.
    Nie kazdym UPSem dają się zasilić awaryjnie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #12963

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Ciekawy wpis i obserwacja...


    W moim przypadku też kilka lat temu transfer z bloku do domu i z powodu #koszt i #brud, a dodatkowo wizji "przegrzewania salonu", nie chciałem mieć kominka. Żona się jednak uparła.
    Mając wizję ukropu w salonie zacisnąłem zęby i poszedłem w kominek z płaszczem wodnym + standard, czyli doprowadzenie gazu i kocioł kondensacyjny.

    Dzisiaj, po kilku latach... nie mam gazu. Mam "równoprawne" dwa źrodła - kominek i PC. W weekendy się pali, w tygodniu "pompuje".

    Co do listy:
    # koszt - niezaprzeczalnie, ale akurat w moim przypadku nietrafiona okazała się inwestycja w gaz,
    # straty termiczne - jak jest wszystko zrobione z głową, to pomijalne i rekopensowane z nawiązką ceną pliwa
    # lokalne ograniczenia, jak np. zakaz palenia w kominkach przy przekroczeniu norm PM (vide Poznań) - ryzyko jest, ale z drugiej strony ryzyko, że ruscy zakręcą kurek albo zdarzy się jakiś energetyczny blackout też niemałe
    # wspomniane wyżej - konieczność kupowania i magazynowania drewna (koszt i czas) - kupowane pocięte, porąbane i i uładane w przydomowej drewutni przez dostawcę
    # brud - wnoszenie drewna, czyszczenie - trochę jest, u mnie z uwagi na "przykominkową drewutnię" o pojemności ~4 dni, nie jest to uciążliwe, ale na pewno bardziej niż bezobsługowy gaz, czy PC
    # zakłócenie pracy wentylacji mechanicznej - nie dotyczy, wkład szczelny, doprowadzenie powietrza z zewnątrz

    To tak po krótce mój przypadek w kontekście "największa zaleta przy weryfikowaniu swojej opinii/zamierzenia jest taka, że wpisy/opinie innych mogą spowodować, że weźmie się pod uwagę rzeczy o których samemu nie przyszło do głowy" - ja dzisiaj dziękuję żonie, że wtedy się uparła na kominek...
    Styl zycia widze ze ma rowniez spore znaczenie w doborze CO.
    Specjalnie pomijam ekonomie bo nigdy najedzony nie zrozumie glodnego...
    Majac w zimie sporo czasu wolnego dokladanie buka do kominka, zaden problem.
    Wyjezdamy do pracy termosaty tam gdzie musza wlaczaja piec kondensacyjny. To rekreacyjne grzanie tak weszlo w krew ze domownicy w czasie wolnym domagaja sie ognia duzo czesciej niz telewizora.
    Przy budowie kilka lat temu nie myslalem za duzo o hipotetycznych problemach prad/gaz gdyz dom przygotowalem od poczatku pod drewno, gaz i PC.
    Szkoda mi zawsze jak slysze ze ktos zalozyl CO i jest strasznie niezadowolony z dzialania, bo za duzo bierze, za drogo. Odnosic mozna wrazenie ze dla wielu dom nie jest przyjacielem, opoka i cieplym miejscem tylko weryfikatorem liczb i parametrow. Po to nie mieszkam w pracy zeby nie zyc na okragla cyferkami tylko wrocic i z przyjemnosia raz na czas doniesc i wrzucic drewno w palenisko.

  4. #12964

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jeżeli masz na myśli ostatnie zdanie to
    to samo awaryjne zasilanie które masz pompy wody do kominka z płaszczem wodnym może być podpięte do zasilania kondensacyjnego który ma wbudowaną pompę do obiegu wody w c.o. .
    I wtedy oba źródła ciepła mogą działać mimo braku prądu czyli kondensacyjny bez prądu w sieci też może działać.
    Czyli warto pomyśleć o awaryjnym zasilaniu kondensacyjnego (to uwaga do mnie)

    Nie wiem jak to masz podłączone - czy działanie kominka wyłącza działanie kondensacyjnego i odwrotnie.

    Polecasz jakieś konkretne - sprawdzone rozwiązanie awaryjnego zasilania ?
    Kondensacyjny, jak napisałem, "wisi" na ścianie - znaczy się jest nieużywany, bo nie mam gazu, czyli paliwa do niego. Jest podłączony do sieci elektrycznej bezpośrednio i tylko ze względu na to, że co jakiś czas wykonuje procedury "rozruszania" swojego osprzętu.

    Zasilanie awaryjne kominka (automatyka + pompy) jest policzone tak, aby nominalnie wystarczyło z dużym zapasem na pełne palenie w kominku. Fizycznie jest to stary UPS komputerowy "ożeniony" z akumulatorem samochodowym - sprawdza się, ale z uwagi na taką konfigurację nie odważę się jej polecać

    Swoją drogą, ciekawe jak wielu użytkowniów kotłów gazowych ma zasilanie awaryjne i ilu jest świadomych, że bez prądu ten kocioł jest bezużytecznym kawałkiem żelastwa? Od razu zaznaczam, że użytkowników tego forum nie traktuję jako reprezentatywnych posiadaczy takich kotłów

  5. #12965
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Swoją drogą, ciekawe jak wielu użytkowniów kotłów gazowych ma zasilanie awaryjne i ilu jest świadomych, że bez prądu ten kocioł jest bezużytecznym kawałkiem żelastwa? Od razu zaznaczam, że użytkowników tego forum nie traktuję jako reprezentatywnych posiadaczy takich kotłów
    Wiem o tym. Nie daje mi w pewnym stopniu spokoju, irytując W planach założenie PV off grid (kiedyś - min. 5 lat) lub małego agregatu ON + baniak 5/10 l na wszelki wypadek). Alternatywnie koza. Drewno (min. 4 mp) i tak będę miał na działce (ogniska, wędzenie) .Ogrzewanie podłogowe oraz silikat i ich akumulacja daje mi, jakieś, poczucie komfortu.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #12966

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o kominki , jest taka zasada prepersów "One is none, two is one"

    Dzisiaj jest Wtorek , wczoraj otarliśmy się o blackout :

    "Polska w poniedziałek musiała sięgnąć po awaryjny import energii od aż 4 sąsiadów, aby utrzymać rezerwy mocy na bezpiecznym poziomie. Europejska organizacja operatorów uspokaja jednak, że takie i inne nierynkowe działania powinny generalnie wystarczyć, aby zapobiec wyłączeniom obszarowym lub blackoutom. Jest jeden warunek."

    https://wysokienapiecie.pl/43000-czy...spokajaja-ale/

    Mam nadzieje ze to spowoduje trochę refleksji na temat czy zawsze będzie prąd no i czy warto ( lub nie ) robić kominki
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #12967
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tom324

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam!
    Tak mi się wydaje, że wyrażenie "kominek" jest inaczej rozumiane w tym temacie (nie przejrzałem wszystkich postów) niż definicja w sjp PWN - "otwarte palenisko przy podłodze służące do ogrzewania wnętrz". Wypowiedzi dotyczą pieców czy kotłów, w których to w drzwiczkach do paleniska jest szyba. Ja użytkuję w obecnym domu kominek kilkanaście lat i nie widzę wad wypunktowanych na początku tematu.
    - uważam, że kotłownia jest odpowiednim miejscem w budynku do umiejscowienia kotłów czy innych źródeł ciepła dla domu (chyba, że ktoś chce je mieć w salonie czy sypialni, różne rzeczy ludzi podniecają), kominek w salonie użytkuję jak mam czas i ochotę posiedzieć przy ogniu
    - odnośnie kosztów to sam wykonałem, trochę czasu mi to zabrało, ale nie można kalkulować tego w kategorii opłacalności - nie musiałem tego robić, robiłem to dla satysfakcji i takową mam
    - odnośnie uciążliwości typu dymienie, straty cieplne czy brud - nie ma czegoś takiego przy odpowiednim wykonaniu i użytkowaniu
    Chciałem też zaznaczyć, że uważam wybór wkładu kominkowego do ogrzewania czy też dogrzania domu nie uważam bezwzględnie za złą decyzję - ludzie mają różne ograniczenia np. związane z brakiem miejsca czy finansów.

    Ogólnie w temacie - róbcie kominki w domu jak macie taką ochotę (byle były dobre).
    Ostatnio edytowane przez tom324 ; 07-12-2021 o 20:07
    budynek gospodarczy parterowy, niepodpiwniczony z lat 80-tych adaptowany 2006 na mieszkalny jednorodzinny
    pow. użytkowa ok 156m2, podłogowe ok.80m2 + grzejniki, faktycznie grzane ok.90m2. Piec na palio stałe, bufor 3100l z wężownicą cwu i grzałkami, kominek otwarty z płomienicą i nadmuchem powietrza, od września 2021 pompa gruntowa APIC 05CGW z bezpośrednim skraplaniem w buforze, DZ pionowe odwierty 2x90m.
    PV ok.6kW, termomodernizacja trwa

  8. #12968

    Domyślnie

    Ciekaw jestem ile osób jednak pomyśli o kominku, gdy przy skomplikowanej sytuacji geopolitycznej zdarzy się grubszy blackout.
    Ja wtedy rozpalę i będę miał gdzieć normy PM, popiół i noszenie drewna


    @gogush

  9. #12969
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tom324

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    * blackout - masz awaryjne zasilanie pompy wodnej kominka? - oczywiście, włącznie z automatyką, to zresztą pierwszy stopień zabezpieczenia, jaki powinien posiadać każdy kocioł na paliwo stałe
    Tak ogólnie zgadzam się z Twoją wypowiedzią w poście, niemniej teza o zabezpieczeniach kotła na paliwo stałe, jakie powinien posiadać każdy kocioł na paliwa stałe (włącznie z automatyką) jest co najmniej nie trafiona. Może za długo żyje i za dużo pamiętam, ale montowane kiedyś CO (centralne ogrzewanie) w budynkach jednorodzinnych czy mieszkaniach opierały się głównie na grawitacyjnym rozprowadzeniu ciepła z kotła - nie było żadnej automatyki i pomp obiegowych (kotły były na koks, gaz produkowały gazownie w miastach, odgazowując węgiel produkowały gaz i koks).
    W czasach nowożytnych pomp obiegowych również można rozwiązać problem zabezpieczenia kotła montując za nim duży bufor, który oprócz zabezpieczenia instalacji od blackoutu ma szereg innych zalet.
    budynek gospodarczy parterowy, niepodpiwniczony z lat 80-tych adaptowany 2006 na mieszkalny jednorodzinny
    pow. użytkowa ok 156m2, podłogowe ok.80m2 + grzejniki, faktycznie grzane ok.90m2. Piec na palio stałe, bufor 3100l z wężownicą cwu i grzałkami, kominek otwarty z płomienicą i nadmuchem powietrza, od września 2021 pompa gruntowa APIC 05CGW z bezpośrednim skraplaniem w buforze, DZ pionowe odwierty 2x90m.
    PV ok.6kW, termomodernizacja trwa

  10. #12970

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie doczytałeś - "obłożony jakimś kamieniem".
    Ty nie masz kamienia tyko materiał "jakąś wnękę".
    Nie mam kamienia. Powiem Ci, że większość ludzi nie ma. Stwierdzenie, że kominek to koszt 25k jest nieprawdziwe.

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post

    Ps A teza, że kominek daje klimat i przyjemność jest tak prawdziwa, jak ta o przyjemności z jazdy furmanką...
    Teza jest tak prawdziwa, jak wrażenia użytkownika.

  11. #12971
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał inspektorek Zobacz post
    Nie mam kamienia. Powiem Ci, że większość ludzi nie ma. Stwierdzenie, że kominek to koszt 25k jest nieprawdziwe.
    Ok, a ile?

    Zakładam, że trzeba dać:
    # fundament
    # doprowadzić powietrze od dołu
    # komin z wkładem
    # obróbka blacharska na dachu
    # wkład
    # tynk / dekor
    # miejsce na skład / drewutnia
    ?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ok, a ile?

    # miejsce na skład / drewutnia
    ?
    To ja proponuje alternatywę do wyliczeń : ile kosztuje koszt magazynowania energii np. na zimę do PC do ogrzania domu (to takie prowokacyjne ćwiczenie intelektualne)
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 27-12-2021 o 13:28
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  13. #12973

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ok, a ile?

    Zakładam, że trzeba dać:
    # fundament, jakieś może 200pln
    # doprowadzić powietrze od dołu, koszt rur, no może 300 pl
    # komin z wkładem, dalem za schiedla cos koło 2000 pln
    # obróbka blacharska na dachu, jakieś 200 pln
    # wkład, dałem coś około 7000
    # tynk / dekor , mam łupek, coś około 1000 pln
    # miejsce na skład / drewutnia , mam pomalowany proszkowo na czarno ruszt od mauzera - mieści 1m3 drewna , całość coś około 300
    ?

    w zamian mam:

    1. nastrój, lubię patrzeć na ogień, szczególnie teraz w zimie
    2. większość znajomych chce aby rozpalić kominek
    3. po wyłączeniu PC (okres wiosenny, jesienny) jak się trafi jakiś zimny, deszczowy dzień dobrze sobie wrzucić 2-3 polana do kominka, od razu czlowiek lepiej funkcjonuje
    3. akurat właśnie teraz mam brak prądu - jakaś większa awaria w okolicach Wrocławia, jeżeli to potrwa 2-3 dni kominek to jedyne źródło ciepła, nie lekceważył bym tego faktu
    ciekawie to dopiero będzie... https://wysokienapiecie.pl/43759-bra...ope-na-kolana/
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 27-12-2021 o 21:17

  14. #12974
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ok, a ile?

    Zakładam, że trzeba dać:
    # fundament
    # doprowadzić powietrze od dołu
    # komin z wkładem
    # obróbka blacharska na dachu
    # wkład
    # tynk / dekor
    # miejsce na skład / drewutnia
    ?
    Akurat w przypadku tego urządzenia to liczenie nim sensu.
    1. Niezależność energetyczna w razie W.
    2,Klimat i zabawa dla piromana
    3, Potencjał do oszczędności w duże mrozy gdy COP mocno spada a drewno mamy tanio pozyskane

    Kozy są tańsze, zajmują mnij miejsca i łatwo wymienić lub sprzedać a efekt końcowy tensam co z kominkiem
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #12975
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dziękuję za - nie wiem czy nie symptomatyczne - wpisy Tylko Mirek napisał o kosztach postawienia kominka - 11 tys. Choć powątpiewam w niektóre koszty
    Nie neguję zalet kominków. Prosiłem tylko o wskazanie ile to kosztuje, jeśli nie 25k. Bo mi raczej rachunek wychodzi bliżej 25 k, niż 11k
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #12976

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dziękuję za - nie wiem czy nie symptomatyczne - wpisy Tylko Mirek napisał o kosztach postawienia kominka - 11 tys. Choć powątpiewam w niektóre koszty
    Nie neguję zalet kominków. Prosiłem tylko o wskazanie ile to kosztuje, jeśli nie 25k. Bo mi raczej rachunek wychodzi bliżej 25 k, niż 11k
    Ja więcej niż 11k zapłaciłem 11 lat temu.....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #12977
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dziękuję za - nie wiem czy nie symptomatyczne - wpisy Tylko Mirek napisał o kosztach postawienia kominka - 11 tys. Choć powątpiewam w niektóre koszty
    Nie neguję zalet kominków. Prosiłem tylko o wskazanie ile to kosztuje, jeśli nie 25k. Bo mi raczej rachunek wychodzi bliżej 25 k, niż 11k
    Ja za swój 2 lata temu (wkład Romotop Dynamic+ obudowa z płyt krzemianowych varmsena +kamień naturalny) dałem 17 800 zł. To była kwota za całość . Jestem bardzo zadowolony

  18. #12978
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za konkretne wpisy

    Czy koszty obejmują całość inwestycji ?
    Dopytuję się, bo np. przy budowie WG liczy się stawianie kominów, a przy WM można odjąć ten koszt. Wydaje mi się, że niektórzy pomijają te dodatkowe koszty (jak też prace ziemne, zabezpieczenie czerpni etc.)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #12979
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dziękuję Panowie za konkretne wpisy

    Czy koszty obejmują całość inwestycji ?
    Dopytuję się, bo np. przy budowie WG liczy się stawianie kominów, a przy WM można odjąć ten koszt. Wydaje mi się, że niektórzy pomijają te dodatkowe koszty (jak też prace ziemne, zabezpieczenie czerpni etc.)
    no to dolicz jeszcze ze 2,5 tyś za komin Ja mam akurat Jawar 200 mm rura izostatyczna.

  20. #12980
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    No to wychodzi jakieś 20k

    Czym Panowie palicie? Kupujecie drzewo z metra, czy z marketu?
    Rąbiecie sami i sezonujecie - czy przesuszone lub porąbane kupujecie?
    Z dowozem, czy przyczepka?

    Korzystacie z kominka do ogrzewania domu "on regular basis", czy raczej by na szybko podgrzać salon, czy zrobić nastój na wieczór?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 649 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony