dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 641 z 652
Pokaż wyniki od 12.801 do 12.820 z 13036
  1. #12801

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefmat Zobacz post
    Dzień dobry,
    Chciałbym jedno sformułowanie dodać na próbę zamknięcia dyskusji czy budować kominki?
    Hasło ; "Żywy ogień" , to od zarania symbol ciepłego domu "domowego ogniska" wokół którego gromadzi się po pracy cała rodzina.
    I za tę jakość zawsze będę chciał mieć kominek w domu.
    A ile to umiłowanie ognia w chałupie kosztuje?
    Jak można na to sobie pozwolić z mniejszym lub większym wystrojem, to decyzja każdego z nas, indywidualna. Miłego
    Nie, to nie jest decyzja indywidualna, bo emisja z tego spalania dotyka też innych, chyba, że założysz odpowiednie filtry na komin, to wtedy to Twoja sprawa, że chcesz truć własną rodzinę.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #12802
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Nie, to nie jest decyzja indywidualna, bo emisja z tego spalania dotyka też innych, chyba, że założysz odpowiednie filtry na komin, to wtedy to Twoja sprawa, że chcesz truć własną rodzinę.
    "Bo wolność twoja kończy się tam, gdzie zaczyna moja"
    Tak więc... łapać swój dym do słoików albo filtry na komin

    Dziwne, że ci tęskniący za ogniskiem w domu nie zrobią tego na środku pokoju.
    Kominek gazowy ? Przecież to nie to samo...śmieci spalić nie można
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 12-04-2021 o 16:50
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #12803
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Kominek gazowy ? Przecież to nie to samo...śmieci spalić nie można
    Można być za lub przeciw kominkom, można być ostro za lub przeciw, itd. ale żeby o gazowym wspominać.
    "Kominek gazowy" to bezsens totalny, taka bezzębna krzyżówka bobra z kogutem, ale wymaga się żeby nadal drzewa ścinał i tamy budował.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #12804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    "Bo wolność twoja kończy się tam, gdzie zaczyna moja"
    Tak więc... łapać swój dym do słoików albo filtry na komin
    A jak grzeję prądem, to mam łapać CO2, rtęć itd. z komina elektrowni?

    A nawet jak nie grzeję - tylko siedzę przy kompie zasilanym prądem z węgla też?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-04-2021 o 20:02

  5. #12805
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak grzeję prądem, to mam łapać CO2, rtęć itd. z komina elektrowni?

    A nawet jak nie grzeję - tylko siedzę przy kompie zasilanym prądem z węgla też?
    Spokojnie... Już trwa legalizacja jądrówek ,zostaną EKO i będa powstawać jak..grzyby po deszczu https://zielona.interia.pl/polityka-...ie,nId,5136677 a poza tym przecież są technologie, dzięki którym Niemieckie elektrociepłownie zasilane węglem brunatnym zupełnie nie trują
    "Jest zasilana wydobywanym w okolicy węglem brunatnym. Jest też pierwszą elektrownią węglową na świecie, w której wszystkie zanieczyszczenia włącznie z dwutlenkiem węgla powstałe w procesie spalania są całkowicie przechwytywane. Dzięki temu do atmosfery trafia tylko para wodna" - to o Schwarze Pumpe, którą mam "za oknem"

    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #12806
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Można być za lub przeciw kominkom, można być ostro za lub przeciw, itd. ale żeby o gazowym wspominać.
    "Kominek gazowy" to bezsens totalny, taka bezzębna krzyżówka bobra z kogutem, ale wymaga się żeby nadal drzewa ścinał i tamy budował.
    Ze niby nie ma ognia w który się można wpatrywać i nie grzeje ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #12807
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ze niby nie ma ognia w który się można wpatrywać i nie grzeje ?
    Parę świeczek można postawić.
    Albo kuchenkę gazową jak ktoś ma, ile tu opcji 1-2-3-4 palniki.

    Postaw sobie "kominek" gazowy. Ja bym nie dał 10zł za takie coś do domu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #12808
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Parę świeczek można postawić.
    Albo kuchenkę gazową jak ktoś ma, ile tu opcji 1-2-3-4 palniki.

    Postaw sobie "kominek" gazowy. Ja bym nie dał 10zł za takie coś do domu.
    No właśnie - po co kominek, skoro świece też robią nastrój i nie okadzają sąsiadów wokoło? I jakie tanie!
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #12809

    Domyślnie

    Znowu zimno na dworze, tylko 4 stopnie. pompa ciepła nie przewidziała takiej sytuacji i od 4 dni ma urlop. Idę po drewno i odpalam kominek, będzie szybciej ciepło niż gdy włączę pompę ciepła. Pozdrowienia dla wszystkich właścicieli kominków.
    Ostatnio edytowane przez NOMIS ; 13-04-2021 o 15:40
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  10. #12810
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    świece też robią nastrój
    Tak, świece sa fajne

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No właśnie - po co kominek,
    Bo to zupełnie inny produkt i przeznaczenie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #12811
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Tak, świece sa fajne


    Bo to zupełnie inny produkt i przeznaczenie.
    Tzn...do czego ten kominek? Ja przez 25 lat ogrzewałem nim dom, tylko dlatego ,że państwo polskie zaczęło robić mnie i ludzi z lubuskiego w ciula. Pewnego dnia zaserwowali nam taki gaz, że liczniki dwukrotni przyspieszyły. Kaloryczność do zada a cena taka sama jak u innych, mających dobry gaz. Petycje pisanie po mediach nic nie dały, bo gazownicy kontrolowali sami siebie i w/g nich było OK. Kto mógł, przechodził na piece zgazowujące drewno inni na kominki i dopiero kiedy wszedł obowiązek informowania ile kWh z m3 mamy, to cenę obniżyli..po ćwierć wieku. Teraz się uwolniłem i od gazu i od kominka. Nie wiedzę najmniejszej potrzeby jego posiadania we współczesnym domu a tym bardziej w formie tradycyjnej, opalanej drewnem...oby tylko. 12 lat przebywałem za granicą, gdzie ludzie mają zaczopowane kominki w starych kamienicach i są szczęśliwi. z ani oni ani nikt im podwórka nie zasmradza. U nas jeszcze do takiej mentalności daleko.
    Ale jak ktoś kominkowcowi odpali pod płotem krzaki z ogródka...to punkt widzenia się zmienia w zależności od punktu siedzenia
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12812
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Znowu zimno na dworze, tylko 4 stopnie. pompa ciepła nie przewidziała takiej sytuacji i od 4 dni ma urlop. Idę po drewno i odpalam kominek, będzie szybciej ciepło niż gdy włączę pompę ciepła. Pozdrowienia dla wszystkich właścicieli kominków.
    Czyli co? Słabe sterowanie czy oszczędność na np pogodówce ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #12813

    Domyślnie

    Bezwładność podłogówki sprawia, że po kilku dniach przerwy w grzaniu przy załamaniu pogody może być za zimno w domu. Dlatego kominek załatwia takie sytuacje. l
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  14. #12814
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Tzn...do czego ten kominek?
    Dla zabawy, nastroju, wystroju, emocji, .. co kto lubi i jak odbiera.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja przez 25 lat ogrzewałem nim dom
    Szczerze i niezłośliwie współczuję, nie chciałbym musieć rozpalać w kominku ale chciałbym móc.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Nie wiedzę najmniejszej potrzeby jego posiadania we współczesnym domu a tym bardziej w formie tradycyjnej, opalanej drewnem
    I nikt cię nie zmusi. Mnóstwo ludzi nie ma ochoty na kominek. Drugie mnóstwo ochotę ma.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #12815

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli co? Słabe sterowanie czy oszczędność na np pogodówce ?
    Grzejniki jeszcze lepiej

  16. #12816

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Nie, to nie jest decyzja indywidualna, bo emisja z tego spalania dotyka też innych, chyba, że założysz odpowiednie filtry na komin, to wtedy to Twoja sprawa, że chcesz truć własną rodzinę.
    I tak od 640 stron.
    Zakaż gospodarzom wyprowadzać krowy na łąki.
    Niech siedzą tylko w kanciapie, podłączone do dojarek. A kanciapa MA MIEĆ SPECJALNE FILTRY, które będą czyściły krowie wyziewy.

    Opanuj się człowieku z tą demagogią.

  17. #12817

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Grzejniki jeszcze lepiej
    Kilka snopów słomy i będzie super klimat oraz ciepło i ekologicznie.
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  18. #12818

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    , że chcesz truć własną rodzinę.
    Wierzę że do pracy jeździsz rowerem i nie trujesz spalinami własnej rodziny
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  19. #12819

    Domyślnie Ogień górą.

    A co z palącymi papierosy lub e-papierosy? Dyskusja ma sens, jak chodzimy nogami po ziemi .
    Oddychający , też mają swój udział w zachwianiu bilansu czystości powietrza.
    Natomiast my sami powinniśmy optymalizować i wybierać to co w danym momencie jest najlepsze.
    Drzewo przesuszone, spalane płomieniem gazowym - daje najmniejsze zapylenie, maksymalnie dużo ciepła i cudowny efekt wizualny.
    Jeżeli do tego dołożymy akumulację.
    To nawet dzisiaj przy chłodnym dniu, nasze zachowanie będzie racjonalne paląc w sympatycznym kominku. Miłego,
    Ciągle w poprawkach

  20. #12820

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    i tylko zupełny dyletant może to przywoływać jako analogię) .
    Jak na Mitsumaniaka nie ładnie, oj nieładnie
    Dodam że jako "zupełny dyletant" mam PC i jak zabraknie prądu to pomimo tego że mam agregat nie odpalę PC , nie da rady . Musiałbym kupic agregat 3 fazowy aby pociągnął mi 8kW , tanie to nie jest i do tego tylko dedykowane do PC bo z domem to musiałbym mieć ponad 10kW (proponuje sprawdzić ceny) o przechowywaniu paliwa do tego agregatu nie wspominam bo to zupełnie inna (aczkolwiek ciekawa) bajka ....
    O równomiernym obciążeniu faz można wiele dyskutować w takim 3 fazowym agregacie ...
    W tym roku ANI RAZU nie odpaliłem PC do grzania, ot taki ze mnie "dyletant"

    BTW: wczoraj nie miałem 4h prądu, mam agregat , solary zrobiły swoje, pompy obiegowe na UPS też. Gdyby nie było 2 tygodnie prądu nawet bym nie odczuł, agregat do zamrażalek i lodówek oraz pomp obiegowych a kominek do ogrzewania.
    EDIT : znalazłem agregat trójfazowy ale tylko 7kW :
    https://norwit.pl/agregaty-pradotwor...-cra-fogo.html
    cena : ~16 200 PLN , to ja wolę swój kominek którego obsługa jest znacznie prostsza a paliwo leży w drewutni (na 2 tygodnie spalania tego agregatu przy 4,9l na godzine musiałbym mieć jakieś 829l benzyny paląc tylko 12h dziennie , ja bym się bał to trzymać nie mówiąc jak to przechować ....
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 03-05-2021 o 20:54
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 641 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony