dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 642 z 652
Pokaż wyniki od 12.821 do 12.840 z 13036
  1. #12821
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gargalinka

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Sulechów
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Najlepsze są kominki zapachowe, [SPAMER] które są małe i można je schować do szafki. Miałam kominek zwykły w poprzednim domu i nie podobało mi się to że ciągle był bałagan. Wiatr zawiał i zaraz pył, popiół, nie wspominając o wlatujących przez komin komarach :/
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 30-08-2021 o 14:24

  2. #12822

    Domyślnie

    Kurcze kobita mnie już namawia na palenie w kominku.
    Mnie tam ciepło.
    Grzać nie grzać....

  3. #12823
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Może to jest przekaz podprogowy i nie chodzi o samo palenie w kominku ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #12824
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dzisiaj wieczorem spaliłem w biokominku ćwiartkę spirytusu, podbiło temp. w domu o 0,6*C
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #12825
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Jak na Mitsumaniaka nie ładnie, oj nieładnie
    Dodam że jako "zupełny dyletant" mam PC i jak zabraknie prądu to pomimo tego że mam agregat nie odpalę PC , nie da rady . Musiałbym kupic agregat 3 fazowy aby pociągnął mi 8kW , tanie to nie jest i do tego tylko dedykowane do PC bo z domem to musiałbym mieć ponad 10kW (proponuje sprawdzić ceny) o przechowywaniu paliwa do tego agregatu nie wspominam bo to zupełnie inna (aczkolwiek ciekawa) bajka ....
    O równomiernym obciążeniu faz można wiele dyskutować w takim 3 fazowym agregacie ...
    W tym roku ANI RAZU nie odpaliłem PC do grzania, ot taki ze mnie "dyletant"

    BTW: wczoraj nie miałem 4h prądu, mam agregat , solary zrobiły swoje, pompy obiegowe na UPS też. Gdyby nie było 2 tygodnie prądu nawet bym nie odczuł, agregat do zamrażalek i lodówek oraz pomp obiegowych a kominek do ogrzewania.
    EDIT : znalazłem agregat trójfazowy ale tylko 7kW :
    https://norwit.pl/agregaty-pradotwor...-cra-fogo.html
    cena : ~16 200 PLN , to ja wolę swój kominek którego obsługa jest znacznie prostsza a paliwo leży w drewutni (na 2 tygodnie spalania tego agregatu przy 4,9l na godzine musiałbym mieć jakieś 829l benzyny paląc tylko 12h dziennie , ja bym się bał to trzymać nie mówiąc jak to przechować ....
    800 litrów paliwa to raptem cztery beczki po 200 L. Woziłem takie maluchem za poprzedniego stanu wojennego. Można taką wyładować (pełną ) w jedną osobę, aczkolwiek trzymanie ładunku w garażu pod domem raczej nie było rozsądne. Takie były czasy. Dziś nawet w wolno stojącym budynku bym nie zostawił na jedną noc, bo szkoda. W biały dzień w miejscu publicznym kradną katalizatory a nocą ,,,,, Szkoda gadać.

  6. #12826

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Może to jest przekaz podprogowy i nie chodzi o samo palenie w kominku ?
    Ale ja lebioda jestem
    Faktycznie miałeś rację.

    A poważniej mówiąc już sam się zziębiłem w weekend. Ostro przeczyściłem komin - dosłownie, bez podtekstów.
    Jakbym miał już teraz odpalać piec .... hmm .

  7. #12827

    Domyślnie

    Mąż chce kominek dopiero po wykończeniu domu - czyt. jak będzie kasa. Kominek typowo jako "dodatek". Przystać na to, czy lepiej jednak przed podłogami i ścianami?

  8. #12828

    Domyślnie

    Cytat Napisał clovi Zobacz post
    Mąż chce kominek dopiero po wykończeniu domu - czyt. jak będzie kasa. Kominek typowo jako "dodatek". Przystać na to, czy lepiej jednak przed podłogami i ścianami?
    Na etapie ścian i podłóg trzeba przewidzieć doprowadzenie zewnętrznego powietrza do kominka, najlepiej z wykonaniem tej instalacji. O odprowadzeniu spalin, w kontekście wyboru systemu kominowego, też lepiej pomyśleć na etapie ścian i dachu.

  9. #12829
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał clovi Zobacz post
    Mąż chce kominek dopiero po wykończeniu domu - czyt. jak będzie kasa. Kominek typowo jako "dodatek". Przystać na to, czy lepiej jednak przed podłogami i ścianami?
    Na etapie fundamentów warto zrobić stopę pod komin. Owszem, można potem kombinować z rurami prosto nad kominkiem, ale to droższe rozwiązanie. Ale nawet, jak pójdziecie w tę stronę, to warto zostawić przepust np. ze styropianu w stropie i zgrać z więźbą, żeby komin nie wypadł na krokwi.

    Doprowadzenie powietrza z zewnątrz, jak już je chcecie (nie jest konieczne wbrew powszechnemu mniemaniu), należy poprowadzić pod termoizolacją podłogi, żeby nie wychładzało jej.

  10. #12830
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    A ja właśnie będę montował kominek gazowy, którego przeznaczaniem nie jest ogrzewanie domu ( od tego będzie pompa ciepła gruntowa), a tylko i wyłącznie nastrój.
    Żadna przytoczona "świeczka" nie da takiego nastroju co 200 cm szerokości paleniska, które mogę włączyć/wyłączyć jak telewizor pilotem ( już widzę ile czasu zajmie rozstawianie świeczek, zapalanie, gaszenie i strach, że jak zostawię/przysnę to dom pójdzie z dymem). Nie muszę go czyścić, nie muszę się przejmować o drewno, o cokolwiek. Płomień jest właściwie nie do rozróżnienia. Fakt, kosztuje to swoje, ale jak ktoś chce nastrój to nie ma nic lepszego.

    I prośba o wypowiadanie się jedynie osób o kominkach gazowych, które naocznie widziały takie kominki i ich pracę - najlepiej zagranicznych, a nie polskich producentów.

  11. #12831
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Żadna przytoczona "świeczka" nie da takiego nastroju co 200 cm szerokości paleniska, które mogę włączyć/wyłączyć jak telewizor pilotem
    To po co wydawać pieniądze na ten gazowy kominek, jak można odpalić TV z pięknym HDR obrazem płomieni (dowolnych) i zapuścić z kina domowego dźwięk trzaskającego drewna? I problemu z przegrzaniem salonu nie będzie. Bo te 2m gazowego płomienia to jaką moc mają?

  12. #12832

    Domyślnie

    Cytat Napisał clovi Zobacz post
    Mąż chce kominek dopiero po wykończeniu domu - czyt. jak będzie kasa. Kominek typowo jako "dodatek". Przystać na to, czy lepiej jednak przed podłogami i ścianami?
    przede wszystkim dobrze przemyśl, czy ten kominek będzie potrzebny. Znam kilka przypadków - w tym mój własny, że po krótkiej fascynacji, stoi od lat nieużywany. Najdroższy, nieużywany mebel w domu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #12833

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na etapie fundamentów warto zrobić stopę pod komin. Owszem, można potem kombinować z rurami prosto nad kominkiem, ale to droższe rozwiązanie. Ale nawet, jak pójdziecie w tę stronę, to warto zostawić przepust np. ze styropianu w stropie i zgrać z więźbą, żeby komin nie wypadł na krokwi.
    Droższe - możliwe, ale odpada 3/4 "zabawy" z czyszczeniem komina, a jeżeli wyczystka tradycyjnego komina wypada w części mieszkalnej, to już na samą myśl o syfie w domu, robiłbym rurę bezpośrednio nad kominkiem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doprowadzenie powietrza z zewnątrz, jak już je chcecie (nie jest konieczne wbrew powszechnemu mniemaniu), należy poprowadzić pod termoizolacją podłogi, żeby nie wychładzało jej.
    Rozjaśnisz, bo dla mnie czerpanie powietrza do spalania z domu, to proszenie się o tragedię, a zakładam, że dom nie będzie dziurawy jak ser szwarcarski.

  14. #12834
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Droższe - możliwe, ale odpada 3/4 "zabawy" z czyszczeniem komina, a jeżeli wyczystka tradycyjnego komina wypada w części mieszkalnej, to już na samą myśl o syfie w domu, robiłbym rurę bezpośrednio nad kominkiem.
    Co za różnica, czy syf wraca do kominka, skąd go trzeba wybrać, czy do wyczystki? Za to wyczystka ma odprowadzenie wody - a w kominku robi się breja. I nie, daszek nie zabezpiecza w 100% przed spływem wody (a w stalowy wkład nic nie wsiąknie, w przeciwieństwie do ceramicznego - więc w stalowym więcej się poleje).

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Rozjaśnisz, bo dla mnie czerpanie powietrza do spalania z domu, to proszenie się o tragedię, a zakładam, że dom nie będzie dziurawy jak ser szwarcarski.
    Niby czemu miałoby się prosić o tragedię? Przepisy dmuchają na zimne a i tak nie zakazują kominków otwartych w domach z rekuperacją.

    Do spalenia kilograma drewna potrzeba 3,5-4m3 powietrza. Dom w standardzie pasywnym przy różnicy ciśnienia między wnętrzem a światem zewnętrznym 50Pa (rozgrzany komin powinien więcej wytworzyć) przepuszcza do połowy kubatury/h. To zupełnie inna skala.

    Jak wentylacja jest zrównoważona i przez komin przepuścisz te 20m3/h - to spowoduje to lekkie podciśnienie w domu a co za tym idzie zwiększy opory na wywiewie a zmniejszy na nawiewie. Skoro tak, to odpowiednio zmieni się wydajność wentylatorów. producenci wentylatorów podają przepływy w zależności od oporów - im mniejszy opór, tym większy przepływ przy tym samym "biegu". Czyli nastąpi samoczynne zwiększenie nawiewu i/lub zmniejszenie wywiewu nawet bez żadnej ingerencj ręcznej czy automatycznej.

    W praktyce wyłączona rekuperacja i zamknięte drzwi objawiają się tak przy zimnym kominku i kominie:



  15. #12835

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co za różnica, czy syf wraca do kominka, skąd go trzeba wybrać, czy do wyczystki? Za to wyczystka ma odprowadzenie wody - a w kominku robi się breja. I nie, daszek nie zabezpiecza w 100% przed spływem wody (a w stalowy wkład nic nie wsiąknie, w przeciwieństwie do ceramicznego - więc w stalowym więcej się poleje).
    Taka różnica, że ten syf to palna sadza/smoła, wpadając do kominka po prostu się spala. W wyczystce się gromadzi, a jak się nagromadzi i zapali, to tragedia nr 1
    Natomiast żeby do normalnie zabezpieczonego komina lała się woda, to Twoja teoria, bo z praktyką niewiele to ma wpólnego.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niby czemu miałoby się prosić o tragedię? Przepisy dmuchają na zimne a i tak nie zakazują kominków otwartych w domach z rekuperacją.

    Do spalenia kilograma drewna potrzeba 3,5-4m3 powietrza. Dom w standardzie pasywnym przy różnicy ciśnienia między wnętrzem a światem zewnętrznym 50Pa (rozgrzany komin powinien więcej wytworzyć) przepuszcza do połowy kubatury/h. To zupełnie inna skala.

    Jak wentylacja jest zrównoważona i przez komin przepuścisz te 20m3/h - to spowoduje to lekkie podciśnienie w domu a co za tym idzie zwiększy opory na wywiewie a zmniejszy na nawiewie. Skoro tak, to odpowiednio zmieni się wydajność wentylatorów. producenci wentylatorów podają przepływy w zależności od oporów - im mniejszy opór, tym większy przepływ przy tym samym "biegu". Czyli nastąpi samoczynne zwiększenie nawiewu i/lub zmniejszenie wywiewu nawet bez żadnej ingerencj ręcznej czy automatycznej.

    W praktyce wyłączona rekuperacja i zamknięte drzwi objawiają się tak przy zimnym kominku i kominie:


    Ponaciągałeś nieco założenia, bo nie wiem, kto ma kominek o załadunku tylko 1kg, raczej ok. 5 to minimum. Dalej 4m3/kg to właściwie stechio dla drewna, w rekreacyjnie używanych powietrznych trzeba założyć min. 10m3/kg, ale mniejsza o to, bo zakładając że pali się te 2-3h, to niech nawet będzie te 20m3 powietrza na godzinę. Moim zdaniem nawet tu bilans jest ryzykowny, ale weźmy bardziej jednoznaczny scenariusz:

    Wyobraź sobie, że awarii ulega wentylator nawiewny w Twoim rekuperatorze... wywiewny wciąż działa i "wywiewa" tę ok. jedną kubaturę na godzinę. W kominku nieco ciężej się rozpalało, ale w końcu złapało ciąg i pali się ładnie. Niemniej w końcu drewno się wypala, pozostaje żar, a schłodzony komin przestaje generować ciąg mogący konkurować z wentylatorem wywiewnym w recu. Powiesz mi, kiedy to komin stanie się tą "dziurą" w budynku, przez którą zacznie być czerpane do budynku powietrze? Czerpane na tyle jeszcze powoli, że następuje niecałkowite utlenianie się węgla z tlącego się żaru?

    Jak pisałem - dla mnie to tragedia nr 2 = proszenie się o śmierć, ale obym się mylił.

    A swoją drogą, w nawiązaniu do zdjęcia które zamieściłeś, to taka nieszczelność to spora strata energetyczna, więc tym bardziej wybrałbym szczelny wkład z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz i przepustnicą zamykaną, kiedy w kominku się nie pali.
    Ostatnio edytowane przez firmer ; 30-09-2021 o 02:05

  16. #12836
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Taka różnica, że ten syf to palna sadza/smoła, wpadając do kominka po prostu się spala.
    A kto Ci wyczyści komin, jak palisz w kominku? Czy może przestanie się osadzać magicznym sposobem?

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Wyobraź sobie, że awarii ulega wentylator nawiewny w Twoim rekuperatorze... wywiewny wciąż działa i "wywiewa" tę ok. jedną kubaturę na godzinę.
    To dopiero fantazja. Dwie tragedie na raz. Nie przekraczam 200m3/h przy kubaturze wentylowanej 310m3.

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    W kominku nieco ciężej się rozpalało, ale w końcu złapało ciąg i pali się ładnie. Niemniej w końcu drewno się wypala, pozostaje żar, a schłodzony komin przestaje generować ciąg mogący konkurować z wentylatorem wywiewnym w recu. Powiesz mi, kiedy to komin stanie się tą "dziurą" w budynku, przez którą zacznie być czerpane do budynku powietrze? Czerpane na tyle jeszcze powoli, że następuje niecałkowite utlenianie się węgla z tlącego się żaru?
    Jak zostaje żar, to kominek zamykam zostawiając otwarty szyber.
    Cug będzie długo po tym, jak żar zgaśnie. Taka zaleta ceramiki, że ma sporą pojemność cieplną a komin jest izolowany. Zatrzymany wentylator nawiewny spowoduje, że wentylacja będzie działała podobnie do wydajnej wentylacji grawitacyjnej - będzie zaciągała powietrze nawiewami. Wymyśl jeszcze bardziej fantastyczny scenariusz, że ptak zatka gniazdem czerpnię czy coś podobnego.

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    A swoją drogą, w nawiązaniu do zdjęcia które zamieściłeś, to taka nieszczelność to spora strata energetyczna, więc tym bardziej wybrałbym szczelny wkład z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz i przepustnicą zamykaną, kiedy w kominku się nie pali.
    Zdradzę Ci sekret. To kółko można przekręcić i zamknąć. I jak je przekręcę, to gaśnie. Nie to, co w niby szczelnym kominku z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Zresztą ta szczelność kominków często jest naciągana.

    Jest też szyber. Większa nieszczelność to wentylacja ocieplenia komina - ale też nie robi tragedii (dopiero zaklejenie folią pokazuje, że się robi wklęsła - efekt na płomieniu niewidoczny.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-09-2021 o 08:08

  17. #12837

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    przede wszystkim dobrze przemyśl, czy ten kominek będzie potrzebny. Znam kilka przypadków - w tym mój własny, że po krótkiej fascynacji, stoi od lat nieużywany. Najdroższy, nieużywany mebel w domu.
    Jakbym, słyszał samego siebie...
    Doprawdy nie wiem po jakiego czorta dałem się namówić na kominek...
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  18. #12838
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co za różnica, czy syf wraca do kominka, skąd go trzeba wybrać, czy do wyczystki? Za to wyczystka ma odprowadzenie wody - a w kominku robi się breja.
    Mam komin stalowy nad wkładem, nigdy nie widzidzałem w nim "breji" parę kropel, które przepuści obrotowy "strażak" ląduje na ceramicznym deflektorze, ale nawet wpadając do komory spalania nie zrobiłyby tam "breji"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #12839
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A kto Ci wyczyści komin, jak palisz w kominku? Czy może przestanie się osadzać magicznym sposobem?
    Na ceramicznym deflektrorze mojego wkładu widzę cienkie, jak bibułka płatki sadzy, jeszcze często półokrągłego kształtu, które odrywają się od ścianek komina.
    Kominiarz pro forma wrzucił raz, czy dwa szczotę z tworzywa, ale powiedział że (przy założeniu suchego opału) rozszerzalność termiczna stali powoduje, że osadzająca się się warstewka sadzy podczas procesu rozszerzania i kurczenia, po osiągnięciu pewnej grubości po prostu odpada.
    Miałem kiedyś dostęp do kamerki inspekcyjnej i wpuściłem ją od dołu do komina - wygląda na to, że miał rację.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #12840
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Kaizen ma komin ceramiczny i z tego punku posiadania wyraża swoją opinię.
    Komin stalowy bezpośrednio nad wkładem nie powoduje takich problemów jak w kominie ceramicznym.
    O samoczyszczeniu odpowiedniego komina stalowego wspominał też Piotr Batura.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 642 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony